X

هزینه تنقیه یا انما در منزل کرج (عوارض و مزایا اماله)

09129611307 کارشناس امور پزشکی
انمای تخلیه ای(تنقیه) در منزل

تنقیه (enema) روشی است که برای حل مشکل جمع شدن مدفوع در قسمت انتهایی روده از آن استفاده می‌شود. این روش درمانی بیش‌تر مواقع برای درمان یبوست شدید استفاده می‌شود. تنقیه به معنای تزریق مایعات و آب به انتهای روده ی بزرگ (رکتوم) می باشد. تنقیه یا اماله را می توان هم در منزل و هم در مطب توسط پزشک انجام داد. در این مقاله به روش های تنقیه اشاره کرده ایم.

مهرگان نو
مهرگان نو

اماله، تنقیه یا حقنه یک روش درمانی است که در بسیاری از اختلالات و بیماری های روده استفاده می شود. درمان تنقیه در قدیم با کمک گیاهان، گیاهان و ادویه‌های مختلف درمان می‌شد. انما در مواقعی کاربرد دارد که فرد قادر به دفع مدفوع نمی باشد و از این طریق می تواند ضایعات را از روده خارج کند، عموما از این روش درمانی برای یبوست شدید استفاده می شود که با خرید کیت های تنقیه از داروخانه با مشاورت پزشک متخصص از آن استفاده کنید، در مواقعی که بیمار دچار یبوست های طولانی مدت است، پزشک انما را تجویز می کند زیرا عمل دفع پس از یک یبوست طولانی مدت موجب بروز شقاق و هموروئید می شود، در این مقالع قصد داریم به انما و تنقیه بپردازیم، با سایت مرکز پرستاری مهرگان نو همراه باشید.

تنقیه و انما در منزل کرج

انما در منزل کرج

با استفاده از تنقیه، مشکل یبوست برطرف می شود تنقیه فقط در یک بیمارستان انجام نمی شود، اما تا زمانی که شرایط بهداشتی رعایت شود، می‌توان در خانه تنقیه کرد. برنامه آسان و بسیار ایمن است تا زمانی که قوانین رعایت شود. با استخدام پرستار بیمار در منزل می توانید انما در منزل را برای رفع مشکل خود داشته باشید

آماده سازی برای برنامه تنقیه در منزل

 1. اول از همه، شما باید مواد لازم را جمع آوری کنید. اینها؛ یک حوله بزرگ و قدیمی، یک لیتر آب نزدیک به دمای بدن، یک قاشق چایخوری روغن بادام یا روغن زیتون، یک دستگاه تنقیه تمیز و در نهایت یک کتاب یا مجله.
 2. باید مراقب باشید که محیطی که در هنگام تنقیه در آن خواهید بود گرم و راحت باشد. در عین حال مطمئن شوید که محلی که تنقیه می کنید نزدیک به توالت باشد. زیرا در عرض چند دقیقه پس از انجام تنقیه باید به توالت بروید.
 3. طبق دستور باید دستگاه تنقیه خود را آماده کنید.
 4. برای روان کردن مقعد باید از روغن استفاده کنید. این بدان معناست که در حین اجرای برنامه درد کمتری را تجربه خواهید کرد.
 5. حتماً باید تنقیه را با شکم پر انجام دهید. بنابراین، اثر تنقیه به معده و روده کوچک نمی رسد.

انواع انما و تنقیه

تنقیه در منزل کرج

تنقیه انواع مختلفی دارد، تنقیه ها را می توان با توجه به هدفشان به دو دسته کلی طبقه بندی کرد. برخی از آنها نشان داده شده است که باید در خانه انجام شوند، مانند آنچه که در مرحله به مرحله توضیح دادیم، در حالی که برخی دیگر منحصراً برای استفاده حرفه ای هستند. یعنی باید توسط پزشک یا پرستار تهیه شود.

همه چیز بستگی به این دارد که از آنها چه و چگونه استفاده شود. ما قصد داریم آنها را به روشی ساده از هم متمایز کنیم تا متوجه شوید در چه شرایطی استفاده از هر یک از آنها توصیه می شود. در ادامه به انواع تنقیه می پردایم:

انواع انما
 • تنقیه پاک کننده

رایج ترین نوع تنقیه مقعدی هستند. به طور کلی، آنها را می توان بدون مشکل در خانه انجام داد، در برخی موارد ممکن است قبل از انجام کولونوسکوپی و سایر معاینات پزشکی تتوسط پزشک توصیه شود و هدف اصلی استفاده از آن تخلیه روده ی بزرگ است برای انجام این نوع تنقیه ممکن است مشکلاتی از جمله یبوست، خستگی، سردرد و کمردرد نیز بهبود می یابد.

آنها به منظور تمیز کردن رکتوم و بخشی از کولون از مواد مدفوعی که ممکن است در آنجا باقی مانده است، تجویز شوند. معمولاً از آب خالص یا محلول های نمکی استفاده می شود. مایع به مدت 2 یا 3 دقیقه قبل از خارج کردن کامل آن باقی می ماند و این روش تا زمانی که آب شفاف و تمیز شود تکرار می شود.

تنقیه پاک کننده در موارد یبوست، برای گرفتن نمونه مدفوع، قبل از معاینه رادیولوژیک راست روده یا به عنوان یک روش آماده سازی برای مقاربت مقعدی توصیه می شود. به طور مشابه، مطالعه ای با 79 بیمار بین 0 تا 14 سال به این نتیجه رسید که تنقیه سالین علائم نهفتگی مدفوع را در درصد بالایی از بیماران تسکین می دهد.

 • تنقیه احتباسی

کمی چالش برانگیزتر از تنقیه پاک کننده است. مواد گرفته شده در داخل باید به مدت  15 دقیقه در داخل نگه داشته شوند این مواد دارای روغن است و برای دفع مدفوع آن را نرم می کند و به منظور تخلیه ی روده ی بزرگ به صورت کامل انجام می شود.

تفاوت بین تنقیه پاک کننده و تنقیه احتباسی در این است که در اولی، بیمار تقریباً بلافاصله آب را تخلیه می کند، در حالی که در دومی باید مایع را برای مدتی کمتر از 30 دقیقه نگه دارد. داروها معمولاً مخلوط با آب تجویز می شوند.
در واقع، برخی از دستورالعمل های بالینی بیان می کنند که تنقیه لاکتوز یا لاکتیتول به ترتیب در بیماران مبتلا به انسفالوپاتی کبدی اثربخشی 86 و 78 درصدی را نشان می دهد. بنابراین، یک مسیر درمانی بهینه است که در آسیب شناسی های مختلف مورد توجه متخصصان سلامت قرار می گیرد.

علاوه بر تجویز دارو، مواد مغذی را می توان از طریق تنقیه احتباسی وارد کرد. در هر دو حالت، اپراتور باید یک متخصص بهداشت باشد، زیرا دوز دارو یا مواد مغذی مورد استفاده قرار می گیرد، که باید دقیق باشد. قبل از انجام تنقیه باید تنقیه پاک کننده داشته باشید. این به این دلیل است که داروهای تحویل شده به سرعت به جریان خون می رسند. بنابراین، در صورتی که پزشک بعداً برای مثال برای ما تنقیه نگهدارنده در کلینیک برنامه ریزی کرده باشد، می توان ابتدا تنقیه را در خانه انجام داد.

انما و تنقیه در منزل کرج

بیشتر بخوانید: تزریق و وصل سرم در منزل

مراحل استفاده از انما و تنقیه چیست؟

در حالی که دستورالعمل هر کیت تنقیه کمی متفاوت است، مراحل کلی که باید دنبال کنید به شرح زیر است:

 • اول از همه، نوشیدن 1-2 لیوان آب برای جبران هدررفت آب پس از استفاده برای شما مفید خواهد بود.
 • مکانی را در نزدیکی توالت برای انجام تنقیه تعیین کنید. اگر در حمام خود توالت دارید، مکان ایده آل حمام است.
 • یک حوله یا مشابه آن را روی زمین قرار دهید تا راحت باشید.
 • تمام لباس ها از جمله شلوارک را از پایین تنه بیرون بیاورید.
 • کلاهک را از انتهای سر تنقیه بردارید.
 • بخشی از کیت های تنقیه که وارد مقعد می شود بیشتر روان کننده است، اما اگر فکر می کنید این کافی نیست، مقدار کمی وازلین را به نوک کیت و ناحیه رکتوم خود بمالید.
 • اگر خودتان تنقیه را انجام می دهید و از دست راست خود استفاده می کنید، به پهلوی چپ دراز بکشید. اگر چپ دست هستید به پهلوی راست دراز بکشید.
 • پای بالایی خود را خم کنید و به سمت شکم خود بکشید.
 • نوک کیت را به آرامی وارد مقعد کنید و حدود 10 سانتی متر فشار دهید. در این فاصله یک نفس عمیق بکشید و بگذارید بیرون بیاید. علاوه بر این، در صورت ابتلا به هموروئید (بواسیر) بیشتر مراقب باشید.
 • فنجان تنقیه را به آرامی فشار دهید تا مایع به رکتوم تخلیه شود و مطمئن شوید که از تمام محلول استفاده می کنید.
 • در نهایت سر تنقیه را از مقعد خارج کنید.
 • باید کمی صبر کنید تا تنقیه اثر کند. این زمان برای هر تنقیه متفاوت است (از 2 دقیقه تا 1 ساعت)، اما بیشتر تنقیه ها در عرض 5 تا 15 دقیقه شروع به کار می کنند. برای اطلاع از مدت زمان دقیق، بروشور بسته تنقیه را بخوانید.
 • زمانی که زمان مشخص شده سپری شد، به توالت بروید. ممکن است بخواهید چند بار بعد از آن به دستشویی بروید. پس نزدیک توالت منتظر بمانید.

نکته مهم : استفاده مداوم از تنقیه برای یبوست می تواند باعث برخی مشکلات سلامتی شود. بدن می تواند برای خارج کردن مدفوع به تنقیه وابسته شود و ماهیچه های روده به مرور زمان ضعیف می شوند. بنابراین، به جای اینکه تنقیه را به عادت تبدیل کنید، روی از بین بردن عوامل ایجاد کننده یبوست تمرکز کنید.

تنقیه یا اماله چیست؟

خرید تنقیه روده

کیت های تنقیه که در داروخانه ها فروخته می شوند به راحتی در خانه استفاده می شوند و به مهارت زیادی نیاز ندارند. با عمل در زمان کوتاه، به ویژه در افرادی که مشکل یبوست دارند، تسکین می یابد، اما نباید آن را به عنوان یک درمان یا راه حل برای یبوست در نظر گرفت. اگر از یبوست رنج می برید، یک رژیم غذایی مناسب ممکن است برای شما مفید باشد. اگر علیرغم همه تلاش‌ها هیچ بهبودی در شکایت یبوست خود مشاهده نکردید، از مراجعه به پزشک غافل نشوید. علاوه بر این، آب فراوان بنوشید و غذاهای مایع مصرف کنید. اگر سابقه جراحی روده بزرگ دارید یا بیماری ای دارید که سیستم ایمنی شما را ضعیف می کند، هرگز بدون تایید پزشک از تنقیه استفاده نکنید. تنقیه آب و صابون، تنقیه آبلیمو و غیره به دستور العمل های تنقیه خانگی که گفته می شود طبیعی هستند در صورت تایید پزشک می توانید استفاده کنید.

هزینه تنقیه در منزل کرج

موارد کاربرد تنقیه در منزل برای درمان یبوست چیست؟

 • یبوست: یبوست شدید اصلی ترین دلیل استفاده از انما و تنقیه می باشد
 • غربالگری سرطان: برای تشخیص سرطان می توان از باریوم انما اشاره کرد بدین صورت می باشد از دو سرنگ استفاده می شود که یکی از آن ها برای تخلیه روده ها و دیگری انما حاوی باریم است تا روده ها در طول تصویربرداری با اشعه ایکس به وضوح قابل مشاهده باشند.
 • کولونوسکوپی: هنگام انجام کولونوسکوپی روده باید خالی باشد.
 • آماده شدن جراحی: یکی از کاربردهای تنقیه می توان به تخلیه ی روده قبل از جراحی اشاره کرد.

تنقیه خانگی برای یبوست

هزینه تنقیه و انما در منزل کرج

چنانچه شما یا هریک از عزیزانتان بنا به دلایلی متاسفانه نیاز به انما در منزل شدید، می توانید از طریق تماس باما درخواست استخدام پرستار در منزل را داشته باشید، اگر فرد بیمار سالمند است، با  داشتن یک پرستار سالمند و اگر شخص بیمار کودک است با داشتن پرستار کودک در منزل می توانید از خدمات پرستاری و پزشکی موسسه مهرگان نو برخور دار شوید تا هر چه سریع تر بهبودی فرد دلبندتان را بدست آورید. این مجموعه با اعزام پرستارخانم و آقا طبق درخواست شما در تمامی نقاط کرج اعم از مهرشهر، گلشهر، گوهردشت، عظیمیه، فردیس و... در کمک شایانی برای درمان بیمار انجام میدهد.

عوارض تنقیه در منزل چیست؟

تنقیه با آب و صابون

 • باکتری های مضری که ممکن است در حین استفاده منتقل شوند ممکن است با برهم زدن تعادل ظریف روده باعث عفونت شوند.
 • در صورت استفاده مکرر می تواند باعث کم آبی (از دست دادن آب) و مشکلات جدی سلامتی شود. استفاده منظم ممکن است باعث هیپوناترمی (کم سدیم) در خون شود. در نتیجه اسپاسم عضلانی، حالت تهوع، استفراغ، ضعف، سرگیجه و گیجی را می توان تجربه کرد.
 • استفاده بیش از حد از تنقیه برای یبوست می تواند باعث افزایش سطح فسفات خون و ایجاد هیپرفسفاتمی شود.
 • استفاده مداوم از آن در برخی موارد می تواند منجر به بی اختیاری مدفوع شود. ماهیچه های روده ممکن است به تدریج ضعیف تر شوند زیرا بدن برای دفع مدفوع به تنقیه تکیه می کند.
 • اگر فرد مبتلا به بواسیر است، هنگام استفاده از تنقیه باید مراقبت بیشتری داشته باشد. 

فواید انما و تنقیه در منزل چیست؟

انما در منزل

 • کاهش وزن
 • بالارفتن سطح انرژی بدن
 • افزایش سیستم ایمنی بدن
 • خارج کردن سموم از بدن
 • بهتر شدن پوست بدن
 • بهبود یافتن فشار خون

خطرات تنقیه چیست؟

تنقیه هرگز نباید بدون اطلاع متخصص انجام شود. برای برخی از افراد، تنقیه می‌تواند باعث کم‌آبی یا از دست دادن الکترولیت‌های مرتبط شود، که می‌تواند عملکرد بدن را که به مواد معدنی مهم متکی است، مختل کند. بنابراین، کنترل متخصص مهم است. تنقیه ممکن است برای افراد در معرض خطر توصیه نشود.

عوارض تنقیه چیست

موارد جایگزین تنقیه چیست؟

یکی دیگر از کاربردی که انما دارد، تمیز کردن سیستم گوارش می باشد. البته راه هایی وجود دارند که خطر کمتری دارند که در متن زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

 1. نوشیدن قهوه
 2. مصرف داروهای منیزیم
 3. خوردن غذاهای فیبردار مانند خشکبار و آجیل‌ ها و دانه‌ های خوراکی، میوه ها و غلات و سبزی ها
 4. هیدراته باقی نگاه داشتن بدن 
 5. برخی از داروهای تجویزی نیز برای درمان یبوست مزمن در دسترس هستند.
 6. نوشیدن آب
 7. انجام دادن ورزش های از جمله ایروبیک، دوچرخه سواری، پیاده روی و دویدن

حتما در نظر داشته باشید که اگر از یبوست رنج می برید، قبل از انجام هرگونه اقدامی بهتر است که به پزشک مراجعه کنید. تا پزشک متخصص با بررسی عوامل گوناگون بهترین و بی خطر ترین روش ممکن را برای شما انتخاب کند.

نحوه انجام تنقیه در مطب

تنقیه می‌تواند در خانه یا در مراکز درمانی توسط یک متخصص انجام شود. اگر فردی با تنقیه آشنایی نداشته باشد، می‌تواند از متخصص کمک بگیرد. تنقیه باریم در مطب پزشکی انجام می‌شود.

مراحل آمادگی انما در مطب به شرح زیر است:

تنقیه در مطب کرج

قبل از رفتن برای تنقیه باید روده را آماده کرد. دستورات غذایی خاص توسط پزشکان داده خواهد شد. این ممکن است در هر فردی متفاوت باشد. مراحل اماله توسط متخصص به شرح زیر است:

 • تمام وسایل مورد استفاده برای تنقیه باید به خوبی ضدعفونی شوند.
 • قبل از عمل مثانه را خالی کنید.
 • کیسه تنقیه با محلولی حاوی ملین یا روغن پر می‌شود.
 • انتهای لوله ای که باید وارد مقعد شود روغن کاری می‌شود تا وارد کردن آن راحت باشد.
 • نباید بیشتر از چهار اینچ از لوله وارد مقعد شود.
 • پزشک منتظر می‌ماند تا تمام محلول وارد رکتوم شود و کیسه خالی شود.
 • سپس لوله را به آرامی از رکتوم خارج می‌کند.
 • دفع مدفوع را می‌توان بلافاصله یا ظرف یک ساعت پس از اماله انتظار داشت. 

سوالات متداول در مورد تنقیه

 • تنقیه درد دارد؟

تنقیه در شرایط عادی هیچ دردی ایجاد نمی کند. با این حال، اگر این اولین باری است که تنقیه انجام می دهید، ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. اگر درد شدید احساس شود، ممکن است نشانه ای از یک مشکل اساسی باشد.

 • چه مدت طول می کشد تا تنقیه اثر کند؟

به طور متوسط ​​حدود یک ساعت طول می کشد تا تنقیه موثر باشد، اما اجابت مزاج معمولا در عرض 5 دقیقه شروع می شود. در صورت بروز عوارض جانبی، مهم است که قبل از بدتر شدن آن به پزشک مراجعه کنید. هر کسی که قصد استفاده از تنقیه را در خانه دارد باید با پزشک خود صحبت کند تا مطمئن شود که ایمن است.

تنقیه برای یبوست

 • چه زمانی به دنبال مراقبت های پزشکی باشیم؟

به طور کلی، استفاده صحیح از تنقیه خانگی نباید عوارضی ایجاد کند. با این حال، شرایطی وجود دارد که توصیه می شود در اسرع وقت به یک متخصص مراجعه کنید. به عنوان مثال، اگر هر یک از علائم زیر بلافاصله پس از عمل یا چند روز بعد ظاهر شود:

 1. خونریزی از رکتوم
 2. ناراحتی هنگام اجابت مزاج
 3. استفراغ مکرر
 4. درد شدید شکم
 5. عدم اجابت مزاج به مدت بیش از 3 روز
 • کیت تنقیه شامل چه اجزایی دارد؟

کیت تنقیه معمولاً شامل یک محفظه نگهدارنده است که می تواند کیسه ای، یا به اشکال دیگر باشد. این محفظه برای نگه داشتن مایعی است که می تواند محلول آب نمک، روغن یا مواد ملین باشد، و به یک لوله یا نازل متصل است.

سایر خدمات موسسه پرستاری و پزشکی مهرگان نو:

پرستار شبانه روزی در منزل

پرستار خصوصی در منزل

پرستار ساعتی در منزل


 • فواید انجام تنقیه در منزل چیست؟

  • کاهش وزن
  • بالارفتن سطح انرژی بدن
  • افزایش سیستم ایمنی بدن
  • خارج کردن سموم از بدن
  • بهتر شدن پوست بدن
  • بهبود یافتن فشار خون
    
 • هزینه تنقیه و انما در منزل کرج چقدر است؟

  قیمت انما وابسته به عواملی است که بهتر برای بدست آوردن قیمت دقیق با موسسه مهرگان نو تماس حاصل فرمایید.

 • آیا تنقیه باعث لاغری می شود؟

  پزشکان معتقند تنقیه با بالابردن وضعیت پوست، فشار خون و سیستم بدن و خارج کردن سموم و فلزات سنگین بدن موجب لاغری فرد می شود.

 • آیا انما و اماله و تنقیه با هم تفاوت دارند؟

  خیر، همه ی این اصطلاحات معنی یکسانی دارند. انما به معنی فرو کردن و وارد کردن آب یا هر مایع دیگری به داخل روده بزرگ برای پاکسازی و تخلیه کولون می باشد. 

 • بعد از انجام تنقیه، خون ریزی طبیعی است؟

  یکی از علائم رایج سوراخ شدن رکتوم، خون ریزی می باشد، از همین روی درد و خونریزی مقعدی به عنوان آسیب احتمالی رکتوم شناخته می شود که البته نیاز به بررسی بیشتر دارد.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید