X

علت، علائم و درمان خانگی و دارویی یبوست در سالمندان

09129611307 کارشناس امور پزشکی آقای جُغَتایی
درمان یبوست سالمندان

یبوست یکی از بیماری های شایع در سالمندان می باشد که در این مقاله از سایت موسسه پرستاری و پزشکی مهرگان نو قصد داریم به علت، علائم و درمان خانگی و دارویی پرداخته ایم بنابراین ادامه مطلب را از دست ندهید.

مهرگان نو
مهرگان نو

یبوست یک شکایت رایج در افراد مسن است اما یبوست یک پیامد فیزیولوژیکی پیری طبیعی نیست، کاهش تحرک و سایر شرایط پزشکی همراه ممکن است به افزایش شیوع آن در سالمندان کمک کند. در واقع یبوست یک مشکل گوارشی می باشد که همه ی ما آن را تجربه کرده ایم امروز در مقاله ای از سایت مرکز پرستاری مهرگان نو قصد داریم به علائم، علت و درمان یبوست و علت عدم دفع مدفوع در سالمندان، خطرات یبوست در سالمندان بپردازیم همراه ما باشید.

پبوست در سالمندان

درمان یبوست در سالمندان

یبوست رمی تواند باعث مشکلات جدی شود که در متن زیر به برخی از آنها اشاره کرده ایم

 • درد شدید شکم که می تواند منجر به مراجعه به اورژانس شود
 • هموروئید، که می تواند خونریزی یا دردناک باشد
 • افزایش تحریک پذیری، بی قراری یا حتی پرخاشگری در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر یا سایر اشکال زوال عقل
 • استرس و یا دردی که می تواند به هذیان کمک کند (وضعیت سردرگمی جدید یا بدتر که اغلب در زمان بستری شدن افراد مسن در بیمارستان رخ می دهد)
 • بی اختیاری مدفوع، که می تواند با قرار گرفتن یک توده مدفوع سفت در قسمت تحتانی روده ایجاد یا بدتر شود.
 • اجتناب از مصرف داروهای مسکن مورد نیاز، به دلیل ترس از یبوست

خوشبختانه، معمولاً می توان به افراد مسن کمک کرد تا یبوست را مدیریت و از آن جلوگیری کنند. این به حفظ رفاه و کیفیت زندگی کمک می کند و همچنین می تواند رفتارهای دشوار مرتبط با زوال عقل را بهبود بخشد.

مشکل این است که یبوست اغلب یا نادیده گرفته می شود یا توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی پرمشغله ای که در زمینه طب سالمندی آموزش ندیده اند، به طور غیربهینه مدیریت می شود. آنها اغلب بر روی مسائل بهداشتی "جدی" متمرکز هستند. همچنین، از آنجایی که بسیاری از ملین ها بدون نسخه در دسترس هستند، برخی از ارائه دهندگان ممکن است تصور کنند که افراد در صورت لزوم خودشان را درمان می کنند. یبوست در افراد مسن شایع است. دلایل احتمالی بی‌شماری وجود دارد و خوشبختانه گزینه‌های مختلفی برای پیشگیری یا درمان یبوست وجود دارد که در ادامه به این موضوع پرداخته ایم.

علائم یبوست در سالمندان

خطرات یبوست در سالمندان

ابتلا به یبوست در افراد متفاوت است که در متن زیر به برخی از این علائم ها پرداخته ایم، چنانچه دارای چند علائم از موارد زیر بودید به معنای است که به یبوست دچار شده اید.

 • مدفوع سفت و سخت شده و دفع به سختی و همراه با درد می باشد
 • دفعات اجابت مزاج کمتر از سه بار 
 • برای دفع باید فشار زیادی به خود وارد کنید
 • سوزش، گرفتگی و درد در معده
 • گرفتگی، تورم و درد مقعد
 • حالت تهوع و نفخ نیز می تواند علامت یبوست باشد
 • دفع به طور کامل انجام نمیشود

این ایده که یبوست می تواند منجر به افزایش تحریک پذیری در سالمندان مبتلا به آلزایمر شود، قابل ذکر است. یکی از تراژدی‌های آلزایمر ناتوانی یک فرد مسن در توضیح، یا حتی ناتوانی در شناخت علت احساس خود است. بنابراین اگر فرد سالخورده شما بدون دلیل ظاهری بداخلاق یا عصبانی است، بهتر است در مورد یبوست احتمالی با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است از نظر جسمی ناراحت باشند و قادر به توضیح نباشند، و درمان این وضعیت می تواند اثرات مثبت زیادی داشته باشد.

علت یبوست در سالمندان چیست؟

ملین قوی برای سالمندان

علل شایع آن پرخوری، سیگار کشیدن، نوشیدن الکل یا مصرف بیش از حد غذاهای ناسالم می باشد. یبوست اغلب باعث ناراحتی هنگام رفتن به دستشویی، احساس ناراحتی یا ناتوانی در دفع راحت مدفوع می شود. گاهی اوقات، می تواند تأثیر جدی بر سلامت شخصی و روانی شما نیز بگذارد. همچنین یکی از شایع ترین بیماری هایی است که افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین، در اینجا درمان خانگی یبوست برای سالمندان ذکر شده است که موجب کمک و درمان یبوست افراد مسن می شود.

درمان خانگی وفوری یبوست در سالمندان

1. آب. مقدار زیادی از آن بنوشید.کم آبی بدن یکی از علل شایع یبوست است. یکی از ساده ترین درمان های طبیعی برای یبوست باشد و آب گازدار برای تسکین طبیعی یبوست موثرتر از آب معمولی شیر است

درمان سریع یبوست در منزل

2. فیبر غذایی کافی داشته باشید بهترین راه حل برای یبوست گنجاندن فیبر غذایی در رژیم غذایی شما بهترین درمان برای یبوست است. مصرف فیبر نامحلول باعث افزایش حجم و قوام حرکات روده شما می شود. این باعث می‌شود که آنها راحت‌تر از سیستم گوارش شما عبور کنند و یکی از مؤثرترین درمان‌های خانگی برای یبوست است. می‌توانید غذاهای غنی از فیبر مانند میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل یا... را در رژیم غذایی خود قرار دهید. محتوای فیبر بالایی دارد و همچنین بسیار توصیه می شود. آنژیر به عنوان بهترین درمان خانگی برای یبوست در کودکان شناخته شده است. همچنین می توانید آن را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید تا سیستم گوارش خود را بهبود بخشد.

3.انجیر وقتی در آب گرم خیسانده شود، می تواند یبوست را تسکین دهد. محتوای فیبر بالایی دارد و همچنین بسیار توصیه می شود. آنژیر به عنوان بهترین درمان خانگی برای یبوست در کودکان شناخته شده است. همچنین می توانید آن را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید تا سیستم گوارش خود را بهبود بخشد.

4. آب لیمو

درمان سریع یبوست و نفخ

تسکین دهنده طبیعی یبوست آب لیمو حاوی اسید سیتریک است که به تحریک سیستم گوارش شما کمک می کند و می تواند سموم را از بدن شما نیز دفع کند. ثابت می کند که بسیار مفید است و به عنوان یک تسکین طبیعی یبوست عمل می کند. می توانید هر روز صبح یک لیوان آب بردارید و آب لیموی تازه را در آن بفشارید. همچنین، افزودن لیمو به چای خود یک درمان خانگی ایده آل برای یبوست است و حتی ممکن است هضم طولانی مدت را بهبود بخشد.

درمان خانگی یبوست در سالمندان

درمان یبوست در سالمندان

چندین درمان مختلف برای یبوست و همچنین نکات و ترفندهایی برای پیشگیری از یبوست در سالمندان وجود دارد. ابتدا با یک پزشک صحبت کنید و ببینید آیا هر دارویی می تواند باعث یبوست شود یا به آن کمک کند. پزشک ممکن است تشخیص دهد که عزیز سالمند شما دارویی وجود دارد که دیگر به آن نیازی ندارد، یا ممکن است بتواند داروی متفاوتی را امتحان کند که باعث یبوست نشود. ملین ها برای درمان یبوست نیز بسیار مفید هستند. سه نوع ملین وجود دارد که می تواند مفید باشد:

 قرص هایی برای درمان یبوست استفاده می شوند چیست؟

 • قرص کپسولی رولاکس برای یبوست در سالمندان
 • قرص یبوست بیزاکودیل
 • قرص سی لاکس برای درمان یبوست سالمندان
 • درمان یبوست شدید در سالمندان با قرص یبوست سنا

یبوست می تواند برای سالمندان خطرناک باشد. مطمئناً ناراحت کننده است و می تواند منجر به مشکلات دیگری شود و اجازه دهید با آن روبرو شویم، هیچ کس نمی خواهد به یک پرستار اورژانس اعتراف کند که مجبور شده است به آنجا بیاید زیرا نمی تواند به دستشویی برود. پس برای کمک به یبوست در سالمندان چه کارهای دیگری می توانید انجام دهید؟

از مصرف غذاهای یبوست مانند برنج سفید، چای، پنیر و شکلات خودداری کنید.

رژیم غذایی غنی از فیبر شامل غذاهایی مانند لوبیا، غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و آجیل را حفظ کنید.

آب زیاد بنوشید. با تقسیم وزن بدن به نصف می توانید مقدار آب مناسب خود را تعیین کنید. عدد حاصل این است که هر روز چه مقدار آب باید بر حسب اونس بنوشید. به عنوان مثال، اگر شما 160 پوند وزن دارید، باید 80 اونس آب در روز بنوشید.

یک زمان حمام منظم تنظیم کنید تا بدنتان یاد بگیرد که چه زمانی قرار است به پایان برسد.

یبوست ممکن است برای افراد مسن شایع باشد اما نباید آن را طبیعی تلقی کرد. اگر فرد مورد علاقه شما از آن رنج می برد، حتما با پزشک خود صحبت کنید و شروع به آزمایش داروهای مختلف کنید تا ببینید چه چیزی می تواند برای عزیز شما موثر باشد.

خطرات یبوست برای سالمندان و سوالات در مورد یبوست

درمان سریع یبوست شدید در سالمندان

آیا مصرف مکرر آب برای آرامش خوب است؟

آب برای دستگاه گوارش بسیار مهم است. به حرکت غذای خورده شده در داخل روده کمک می کند و همچنین روده ها را انعطاف پذیرتر می کند. در افرادی که مصرف روزانه مایعات کافی ندارند، افزایش مصرف مایعات به نرمی مدفوع و عبور آسان از روده کمک می کند. معمولا برای فردی که مشکل سلامتی ندارد نوشیدن 8 لیوان آب در روز کافی است. با این حال، در حالی که مصرف مایعات در برخی از مشکلات سلامتی محدود است، 8 لیوان آب ممکن است برای برخی افراد کافی نباشد. به همین دلیل افرادی که مشکلات سلامتی دارند باید در مورد مصرف آب با پزشک خود مشورت کنند.

غذاهای مفید در ثبات کدامند؟

غذاهایی مانند آلو، سیب، گلابی، کیوی، انجیر، مرکبات (پرتقال، گریپ فروت، نارنگی)، اسفناج، کلم بروکسل، کلم بروکلی، کنگر فرنگی، نخود فرنگی، لوبیا، عدس، دانه چیا، دانه کتان، نان چاودار غلات کامل، کاملا مفید است این مواد غذایی که فیبر بالایی دارند نه تنها یبوست را درمان می کنند، بلکه از بروز مجدد یبوست نیز جلوگیری می کنند.

از خوردن کدام غذاها در دوره یبوست باید اجتناب کرد؟

مصرف بیش از حد الکل، غذاهای حاوی گلوتن، غلات فرآوری شده، شیر و محصولات لبنی، گوشت قرمز، غذاهای سرخ شده یا آماده و محصولات فست فود می تواند باعث یبوست شود. بنابراین افرادی که مشکل یبوست دارند باید از این غذاها دوری کنند.

استخدام پرستار در منزل

 موسسه پرستاری مهرگان نو با داشتن کادری حرفه ای و متخصص در راستای بهبودی انواع بیماری به شما و سالمند عزیزتان کمک های شایانی می کند که در منزل خود که محیطی امن و آرام است تمامی خدمات پزشکی و پرستاری را با قیمت مناسب دریافت کنید برای گرفتن مشاوره و استخدام پرستار بیمار می توانید از طریق تماس باما در ارتباط باشید.


سوالات متداول

آمپول برای رفع یبوست چیست؟

 • پسیلیوم(متاموسیل، کونسیل)
 • کلسیم پلی کربوفیل
 • فیبر متیل سلولز (مرکبات)

داره های خانگی برای درمان یبوست چیست؟

 • روغن زیتون
 • قهوه
 • شربت عسل
 • روغن بذر کتان
 • رازیانه
 • انجیر خشک + بادام
 • چای گزنه

خطرات یبوست در سالمندان چیست؟

 1. بواسیر
 2. انقباض مدفوع
 3. شکاف مقعدی یا شقاق مقعدی یا فیشر آنال
 4. پرولاپس رکتوم

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید