X

پروستات چیست؟ علائم و درمان آن در مردان و افراد سالمند

09129611307 کارشناس امور پزشکی
پروستات چیست
پروستات در مردان زیر مثانه قرار دارد و در تولید و تنظیم دقیق مایع منی نقش دارد. در این مقاله قصد داریم به کار، علائم و سرطان پروستات بپردازیم، ادامه مطلب را از دست ندهید.
مهرگان نو
مهرگان نو

پروستات به غده ای که بین مثانه و آلت تناسلی که به اندازه ی گردو است، می گویند. پروستات در شکم و در جلوی راست روده قرار دارد. مجرای ادرار از مرکز پروستات، از مثانه به آلت تناسلی می گذرد و اجازه می دهد ادرار از بدن خارج شود. غده ی پروستات برای باروری مردان بسیار مهم است زیرا بخشی از مایع منی  را که با اسپرم بیضه ها مخلوط می شود، تامین می کند. با سایت مرکز پرستاری مهرگان نو همراه باشید تا به علائم، علت و درمان پروستات مطلع شوید.

کار پروستات چیست؟

پروستات چیست

همانطور که ذکر شد برای تولید مثل (باروری) مردان نیاز به پروستات سالم دارند، یکی از اعضای مهم و ضروری در دستگاه تناسلی آقایان بوده که برای تولید منی و دفع ادرار بسیار حائز اهمیت می باشد که در زیر مثاله واقع شده است، این غده وظیفه ی محافظت از اسپرم از طریق جداکردن مایع های مغذی می باشد. این غده نقش بسزایی در انزال یا همان بیرون ریختن مایع منی است، به این صورت که پروستات مایع منی را از بیضه به سمت مجرای ادرار می فرستد و علت حالت ژله ای و چسبندگی منی انقباض پروستات می باشد و با این انقباض ادرار با سرعت پایینی دفع می شود و همینطور این غده در صورت درست انجام ندادن کار خود، به عفونت و سنگ مثاله یا بیماری های دیگر دچار می شود.

انواع بیماری های پروستات

 • پروستاتیت: التهاب پروستات که گاهی به دلیل عفونت ایجاد می شود. در اکثر مواقع با آنتی بیوتیک برطرف می شود.
 • بزرگ شدن پروستات: به نام هیپرتروفی خوش خیم پروستات یا BPH، رشد پروستات تقریباً همه مردان بالای 50 سال را تحت تاثیر قرار می دهد. علائم تکرر ادرار با افزایش سن بیشتر می شود. با استفاده ازداروها یا جراحی می توان BPH درمان کرد.
 • سرطان پروستات: بعد از سرطان پوست، شایع ترین نوع سرطان در مردان می باشد اما از هر 41 مرد تنها یک نفر بر اثر سرطان پروستات جان خود را از دست می دهد. برای درمان سرطان پروستات می توان از جراحی، پرتودرمانی، هورمون درمانی و شیمی درمانی استفاده کرد.

آزمایشات پروستات چیست؟

 1. سونوگرافی پروستات یا سونوگرافی ترانس رکتال: یک پروب اولتراسوند در رکتوم قرار داده می شود و آن را به پروستات نزدیک می کند. سونوگرافی اغلب با بیوپسی برای آزمایش سرطان پروستات مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. بیوپسی پروستات: از طریق این آژمایش یک سوزن به داخل پروستات وارد شده تا بافت را برای بررسی سرطان پروستات خارج کند. و اغلب از طریق رکتوم انجام می شود.
 3. آزمایش دیجیتالی رکتوم (DRE): برای اینک دکترپروستات را احساس کند پزشک یک انگشت روغن کاری شده و دستکش دار را وارد راست روده می کند.  از طریق DRE می توان بزرگی پروستات، توده‌ها یا گره‌های سرطان پروستات یا حساسیت ناشی از پروستاتیت را  در بخی موارد تشخیص داد.
 4. آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA):  از آنجایی که پروستات پروتئینی به نام PSA می سازد و با آزمایش خون قابل اندازه گیری است. اگر PSA بالا باشد، احتمال سرطان پروستات بالاتر می رود، اما بزرگ شدن پروستات نیز می تواند موجب PSA بالا شود. در مورد اینکه آیا یک مرد باید غربالگری شود یا نه و در چه سنی گوناگونمی باشد.

علائم پروستات در مردان چیست؟

کار پروستات

بیماری های پروستات اغلب باعث بروز مشکلاتی در ادرار یا کنترل مثانه می شود که شامل موارد ذیل است

 • داشتن تب و لرز
 • ترشح چرکی از آلت تناسلی فرد
 • درد هنگام ارگاسم
 • احساس درد در کمز، ناحیه تناسلی و لگن
 • سوزش و درد هنگام ادرار
 • تکرر ادرار

علائم پرستاتیت مزمن باکتریایی

داشتن مشکل در دفع ادرار
درد در مثانه، درد بیضه ها، اختلال نعوظ و اختلال انزال
علائم پروستات بزرگ BPH
مشکلات پروستات همچنین می تواند باعث مشکلاتی در عملکرد جنسی، عفونت های دستگاه ادراری، سنگ مثانه یا در موارد شدید نارسایی کلیه شود.

عملکرد پروستات چیست؟

پروستات یک غده است. اندامی است که درست در زیر مثانه (مثانه) قرار دارد و مجرای ادراری (مثانه) از آن عبور می کند و همچنین لوله هایی (واس دفران) که اسپرم را از بیضه می آورد باز می شود. وظیفه اصلی غده پروستات ترشح بخشی از مایع تشکیل دهنده مایع منی است. در حالت رشد نکرده به اندازه یک گردو است.

بزرگ شدن پروستات چیست؟

بزرگ شدن پروستات اغلب به عنوان یک رشد خوش خیم رخ می دهد. این رشد از اواخر دهه 40 تا پایان زندگی با سرعت متفاوتی ادامه می یابد. اگرچه بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) با افزایش سن دیده می شود، اما علت دقیق آن کاملاً مشخص نیست.

بزرگ شدن غده پروستات با انسدادی که در مجرای ادرار و خروجی مثانه ایجاد می کند، می تواند از جریان ادرار جلوگیری کند. این می تواند هم ذخیره ادرار و هم عملکرد دفع ادرار مثانه را مختل کند.

اگرچه بزرگ شدن پروستات بسیار رایج است، اما ممکن است در همه مردان به همان میزان مشکل ایجاد نشود. اگرچه در برخی به عنوان بخشی طبیعی از پیری تشخیص داده می شود، اما ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد. اگر بزرگ شدن پروستات علائم آزاردهنده ای ایجاد کند، ادرار را مختل کند یا برای بدن مضر باشد، باید درمان شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

اگر فردی قادر به ادرار کردن نیست، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند و در واقع در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر باید به سرعت به دکترمراجعه کند.

 1. درد هنگام ادرار و بعد از انزال
 2. ناراحتی شدید در شکم
 3. درد در آلت تناسلی، کیسه بیضه یا ناحیه بین کیسه بیضه و مقعد
 4. وجود خون در ادرار
 5. ناتوانی در تخلیه کامل مثانه
 6. جریان ضعیف ادرار یا قطره چکان در انتهای ادرار
 7. تب، لرز یا بدن درد
 8. ادرار با بو یا رنگ غیر طبیعی
 9. مشکل در کنترل مثانه، از جمله توقف و تاخیر در ادرار کردن

بیماری پروستات چیست

سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات اغلب هیچگونه علائمی ندارد تا زمانی که سرطان به اندازه‌ای بزرگ شود که به لوله‌ای که ادرار را از مثانه به خارج از آلت تناسلی (مجرای ادرار) می‌برد فشار وارد کند.

علائم سرطان پروستات

 • احساس می کنید که مثانه به طور کامل تخلیه نشده
 • نیاز به ادرار کردن مکرر به خصوص  در شب
 • وجود خون در منی یا ادرار
 • داشتن عجله برای توالت
 • زور زدن یا طولانی شدن زمان ادرار کردن
 • مشکل در شروع ادرار کردن

لازم به ذکر است که این علائم همیشه به معنای ابتلا به سرطان پروستات نیست. پروستات بسیاری از مردان با افزایش سن به دلیل یک بیماری غیر سرطانی به نام بزرگ شدن خوش خیم پروستات رخ می دهد.

علائمی که سرطان ممکن است گسترش یافته باشد عبارتند از درد استخوان و کمر، از دست دادن اشتها، درد در بیضه ها و کاهش وزن ناخواسته است.

سرطان پروستات

درمان پروستات مردان چیست؟

برای داشتن انتخاب درمانی مناسب باید عوامل زیر را بررسی کرد.

 1. اندازه پروستات
 2. سن
 3. سلامت کلی
 4. میزان ناراحتی

1.دارو های مناسب برای درمان پروستات

دارو درمانی رایج ترین درمان برای علائم خفیف تا متوسط ​​بزرگی پروستات می باشد که شامل موارد زیر است.

مسدود کننده های آلفا این داروها عضلات گردن مثانه و فیبرهای عضلانی در پروستات را شل می‌کنند و ادرار را آسان‌تر می‌کنند. مسدودکننده‌های آلفا، که شامل آلفازوسین یا اوروکساترال، دوکسازوسین یا کاردورا، تامسولوسین یا فلوماکس و سیلودوسین یا راپافلو می‌شوند.معمولاً در مردان دارای پروستات نسبتاً کوچک به سرعت عمل می‌کنند. عوارض جانبی این داروها شامل سرگیجه و شرایط بی ضرری باشد که در آن مایع منی به جای خارج شدن از نوک آلت تناسلی به مثانه باز می گردد که به نام انزال رتروگراد نیز شناخته می شود.
مهارکننده های 5 آلفا ردوکتاز. این داروها با جلوگیری از تغییرات هورمونی که باعث رشد پروستات می شود، پروستات شما را کوچک می کنند. این داروها - که شامل فیناستراید (Proscar) و دوتاستراید (Avodart) می‌شوند، ممکن است تا شش ماه طول بکشد تا موثر باشند. عوارض جانبی شامل انزال رتروگراد است.
اگر هر یک از داروها به تنهایی مؤثر نباشد، پزشک ممکن است مصرف همزمان یک مسدودکننده آلفا و یک مهارکننده 5 آلفا ردوکتاز را توصیه کند.
مطالعات نشان می دهد که این دارو، که اغلب برای درمان اختلال نعوظ استفاده می شود، می تواند بزرگی پروستات را نیز درمان کند.

2.عمل جراحی

جراحی شامل برداشتن پروستات و برخی از غدد لنفاوی اطراف در طی یک عمل جراحی است. انکولوژیست جراحی، پزشکی است که در درمان سرطان با استفاده از جراحی تخصص دارد. برای سرطان پروستات، اورولوژیست یا انکولوژیست اورولوژی، انکولوژیست جراحی است که در درمان نقش دارد. نوع جراحی بستگی به مرحله بیماری، سلامت کلی بیمار و عوامل دیگر دارد.

3.پروستاتکتومی رادیکال (باز)

 پروستاتکتومی رادیکال برداشتن کل پروستات و وزیکول های منی با جراحی است. غدد لنفاوی در ناحیه لگن نیز ممکن است برداشته شوند. این عمل خطر تأثیرگذاری بر عملکرد جنسی را دارد. جراحی حفظ اعصاب، در صورت امکان، با اجتناب از آسیب جراحی به اعصابی که اجازه نعوظ و ارگاسم را می دهد، احتمال حفظ عملکرد جنسی بیمار پس از جراحی را افزایش می دهد. حتی اگر برخی از اعصاب قطع شوند، ممکن است ارگاسم اتفاق بیفتد زیرا اینها فرآیندهای جداگانه ای هستند. بی اختیاری ادرار نیز یکی از عوارض جانبی احتمالی پروستاتکتومی رادیکال است. برای کمک به از سرگیری عملکرد جنسی طبیعی، داروها، کاشت آلت تناسلی یا تزریق ممکن است توصیه شود. گاهی اوقات، جراحی دیگری می تواند بی اختیاری ادرار را برطرف کند.

پیشگیری از پروستات

بزرگ شدن پروستات

بیماری پروستات بسیار کند پیش می رود، از آنجایی که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است بهتر در صورت داشتن علائم های ذکر شده به پزشک مراجعه کنید تا از روند این بیماری تا حد امکان جلوگیری کنید. می توان گفت داشتن تغذیه ی مناسب یکی از بهترین گزینه های پیشگیری این بیماری است.

استخدام پرستار در منزل

در صورت داشتن این بیماری، شما یا یکی از اعضای خانوده تان می توانید از مرکز پرستاری مهرگان نو، پرستار شبانه روزی، ساعتی یا هفتگی پرستار بیمار و سالمند استخدام کنید، این موسسه با اعزام پرستار خانم و آقا در تمامی نقاط کرج اعم از مهرشهر، گلشهر، گوهردشت، عظیمیه، محمدشهر و.... می باشدو

بیشتر بخوانید: پرستار سالمند در منزل

درمان بزرگ شدن پروستات

عوامل اصلی تعیین کننده در درمان میزان شکایت بیمار و مشکلات جسمی و عملکردی ناشی از بزرگ شدن پروستات است. اگرچه هیچ شکایت جدی در برخی از بیماران گزارش نشده است، اما عفونت های مکرر دستگاه ادراری، ادرار خونی مکرر، ایجاد سنگ در مثانه و نارسایی کلیه شرایطی هستند که نیاز به درمان دارند.

رویکردهای درمانی عبارتند از:

 1. پیگیری / مشاهده منظم
 2. درمان دارویی (پزشکی).
 3. روش های درمان جراحی (پروستاتکتومی دوقطبی TUR، پروستاتکتومی لیزری گرین لایت، جراحی پروستات با لیزر هولمیوم (HoLEP)

 • پروستات چگونه درمان می شود؟

  داروهایی به نام "آلفا بلوکرها" رایج ترین درمان دارویی هستند و انسداد ناشی از پروستات را به سریع ترین روش برطرف می کنند. در سال های اخیر، این داروها دارای عوارض جانبی بسیار کم هستند.

 • آیا پروستات با درمان از بین می رود؟

  موثرترین درمان این بیماری امروزه با روش های جراحی ارائه می شود. مانند هر روش جراحی، روش های جراحی که در درمان بزرگی خوش خیم پروستات استفاده می شود ممکن است عوارض جانبی داشته باشد.

 • اندازه طبیعی پروستات چقدر است؟

  غده پروستات در حالت عادی به اندازه یک گردوی بزرگ است. حجم پروستات بین 15 تا 25 میلی لیتر است.

 • آیا جراحی پروستات بدون درد است؟

  درد پس از عمل، زمان بستری در بیمارستان و زمان پیگیری بسیار کم است. عوارض خونریزی نیز بسیار کم رخ می دهد. با این حال، بزرگترین عیب، زمان طولانی عمل است که نیاز به صبر در پروستات بزرگ دارد.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید