X

10 تفریح و سرگرمی برای سالمندان

09129611307 کارشناس امور پزشکی
تفریحات سالم برای سالمندان
در دوره ی مسنی افراد علاوه بر مراقبت ها پزشکی و پرستاری نیازمند به فعالیت های جسمی و ذهنی هستند، ادامه مطلب را از دست ندهید تا از 10 تفریح سالم برای افراد مسن بپردازیم.
مهرگان نو
مهرگان نو

داشتن تفریحات سالم برای سالمندان، یکی از ضروری ترین مسائل در زندگی افراد مسن می باشد که پرستار سالمند علاوه بر خدمات پزشکی و پرستاری که موظف به انجام آن ها هستند، باید برای بالابردن کیفیت زندگی فرد مسن برنامه هایی مد نظر داشته باشد، از آنجایی که با بالا رفتن سن فرد وقت آزاد فراوانی دارند، پرستار در منزل باید در کنار مراقبت های پرستاری، رژیم غذایی مناسب بهتر است برای زندگی بهتر و آروم تر فرد مسن فعالیت های جسمی و ذهنی در نظر داشته باشد. با سایت مرکز پرستاری مهرگان نو همراه باشید تا با تفریحات و سرگرمی افراد سالمند و بازنشسته مطلع شوید.

فواید تفریح و سرگرمی برای سالمندان چیست؟

تفریحات سالم سالمندان

  1. بالارفتن روحیه سالمند
  2. شادابی، سرحالی و نشاط بیشتر سالمندان
  3. تقویت سیستم بدنی
  4. تقویت اعصاب و روان
  5. افزایش ضریب هوشی و جلوگیری از آلزایمر در سالمندان
  6. ایجاد علاقه به ادامه زندگی
  7. یادآوری احساس عاشقی و خاطرات خوش
  8. جوان سازی پوست

انواع تفریحات و سرگرمی های سالم برای سالمندان

ابتدا بلازم به ذکر است که از اهمیت انجام فعالیت های جسمی و ذهنی برای فرد سالمند باخبر شوید که به شرح زیر است.

  • فعالیت بدنی برای پیری سالم ضروری است

به عنوان یک فرد مسن، فعالیت بدنی منظم یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید برای سلامتی خود انجام دهید. می تواند از بسیاری از مشکلات سلامتی که به نظر می رسد با افزایش سن به وجود می آیند، جلوگیری کند. همچنین به عضلات شما کمک می کند تا قوی تر شوند تا بتوانید بدون وابستگی به دیگران به انجام فعالیت های روزانه خود ادامه دهید. فعالیت‌های تفریحی بدنی به سالمندان این فرصت را می‌دهد تا از طریق تمرین‌ها و بازی‌های سرگرم‌کننده، از نظر بدنی فعال و تناسب اندام شوند. داشتن نوعی فعالیت بدنی از آنها در برابر چندین بیماری محافظت می کند، روند کاهش مهارت های حرکتی، انعطاف پذیری و قدرت را کاهش می دهد. تفریحات فیزیکی یا در فضای باز همیشه شامل فعالیت های چالش برانگیز نیست، بلکه لحظات ساده و جذاب با خود و دوستان برای ایجاد حرکات مثبت در بدن است.

  • اهمیت فعالیت های تفریحی برای سالمندان

انجام فعالیت های بدنی نه تنها باعث بهبود عملکرد، بلکه سلامت روانی افراد مسن می شود. فعالیت های تفریحی برای سالمندان به آنها کمک می کند تا کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند، با افراد جدید ملاقات کنند و به بهبود رفاه کلی خود ادامه دهند. برای سالمندانی که اخیراً یک روش بزرگ را پشت سر گذاشته‌اند، تفریحات بدنی به‌ویژه تفاوت‌هایی را ایجاد می‌کند، زیرا بخشی از فرآیند درمان می‌شود و امکان بهبود سریع بدن و ذهن را فراهم می‌کند.

1.مطالعه کردن

کتاب خواندن یک فعالیت فوق العاده برای افراد مسن است. این یک راه سرگرم کننده برای گذراندن زمان و درگیر نگه داشتن مغز است از فواید مطالعه می توان گفت حافظه را بهبود می بخشد، استرس را کاهش می دهد، خواب را بهبود می بخشد و زوال شناختی را به تاخیر می اندازد.

2.ورزش کردن

ورزش به افراد در هر سنی کمک می کند تا وزن بدن خود را حفظ یا کاهش دهند. با این حال، سوخت و ساز بدن ما به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد، بنابراین اهمیت ورزش افزایش می یابد. اضافه کردن تمرینات کاردیو و تمرینات قدرتی باعث رشد توده عضلانی و در نتیجه افزایش متابولیسم و ​​سوزاندن کالری بیشتر برای کاهش وزن مثبت می شود.

3.باغبانی

برای یک سالمند که از فضای باز لذت می برد، باغبانی یک گزینه ایده آل است که این فعالیت لذت بخش علاوه بر سرگرمی جنبه ی درمانی نز دارد و موجب حس امید به زندگی، افزایش اعتماد به نفس و سر زنده بودن را در فرد ایجاد می کند.

4.انجام دادن کارهای صنایع دستی

تفریحات و سرگرمی برای سالمندان

انجام دادن و درست کردن کارهای دستی و هنری اعم از مجسمه سازی، نقاشی و...حس خلاقیت را در سالمند ایجاد می کند.

5.گوش دادن به موسیقی

موسیقی قدرت کاهش استرس، اضطراب و درد را دارد. همچنین عملکرد سیستم ایمنی و خواب را بهبود می بخشد و همچنین به حافظه کمک می کند.

6.پیاده روی و ورزش

بهترین ورزش برای افراد مسن و سالمند

به سالمندان کمک کنید تا اندورفین ها را با نوعی فعالیت بدنی دریافت کنند. با هم در اطراف جامعه خود قدم بزنید، پرستار خصوصی در منزل می تواند با انجام دادن فعالیت های ورزشی مناسب با وضعیت جسامی فرد مسن و توانایی های وی، با کمک یک مربی ورزشی به صورت روزانه یا جند روز در هفته، فعالیت های جسمانی از جمله یوگا، ایروبیک سالمندان یا دیگر گزینه‌های پمپاژ قلب و تقویت قدرت در نظر بگیرید.

7.آشپزی

وسیله ای که اکثر افراد مسن برای حرکت در دست میگیرند

فرد سالمند را در فرصت‌هایی برای برنامه‌ریزی، آماده‌سازی، پخت و پز، پخت و سرو غذا مشارکت دهید، آشپزی یکی از سرگرمی های لذت بخش برای هر فردی می باشد، در نظر داشته باشید که می تواند موجب خوشحال کردن اعضای خانواده ی وی شود.

8.انجام دادن بازی های مختلف

بازی ها و پازل ها منبع فوق العاده ای از اوقات سرگرم کننده هستند مانند بازی های کارتی، پازل های اره منبت کاری اره مویی، یا حل کردن جدول اشاره کرد. که موجب تقویت حافظه می شود.

بهترین بازی برای افراد مسن

9.موسیقی

حتی افراد مسن مبتلا به زوال عقل پیشرفته یا اختلالات شناختی می توانند از فعالیت های موسیقی محور بهره زیادی ببرند. تحقیقات تأثیرات مثبت عمیق موسیقی درمانی و اشکال مختلف تحریک موسیقی را نشان می دهد. انواع خاصی از موسیقی می تواند به تحریک خاطرات و حمایت از احساس شادی کمک کند. برای بهتر شدن روحیه ی سالمندان می توانید آن ها را به کنسرت های زنده ببرید.

10.حیوان خانگی

حیوانات روش خاصی برای برقراری ارتباط با سالمندان و کمک به روشن کردن روزشان دارند. اگر فرد مسن دوستدار حیوانات است، گذراندن وقت با حیوانات خانگی مانند سگ‌ها و گربه‌ها و سایر حیوانات می تواند یک فعالیت بسیار جذاب برای آنها باشد. از دادن فرصتی برای ارتباط با حیوانات به سالمندان زندگی‌تان چیزهای زیادی می‌توان به دست آورد. انجام این کار می تواند به افزایش رفاه کلی جسمی و روانی کمک کند و موجب کاهش استرس می شود.

استخدام پرستار در منزل

سرگرمی برای افراد بازنشسته

اگر به دنبال یک پرستار سالمند یا پرستار بیمار در منزل خود هستید، می توانید با مرکز پرستاری مهرگان نو تماس حاصل فرمایید علاوه بر دریافت مشاوره رایگان می توانید در تمامی نواحی کرج اعم از مهرشهر، عظیمیه، گوهردشت، گلشهر و... درخواست اعزام پرستار به صورت تمام وقت، ساعتی و خفتگی با قیمت مناسب را از موسسه پرستاری و پزشکی مهرگان نو داشته باشد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید