X

علائم، علت و درمان شب ادراری کودک در منزل

09129611307 کارشناس امور پزشکی آقای جُغَتایی
شب ادارای در کودکان

شب ادراری در کودکان یکی از مشکلاتی که در خانواده هایی که کودک دارند می باشد که در این مقاله به علائم، علت و درمان آن پرداخته ایم، با ما همراه باشید.

مهرگان نو
مهرگان نو

شب ادراری در کودکان چیست؟

بی اختیاری ادرار یا شب ادراری به معنای از دست دادن کنترل مثانه در کودک می باشد. در کودکان کمتر از 3 سال، عدم کنترل کامل مثانه طبیعی است. با بزرگتر شدن کودکان، آنها توانایی بیشتری برای کنترل مثانه خود پیدا می کنند. مهم است که صبور باشید و به یاد داشته باشید که تقصیر فرزند شما نیست. کودک کنترلی بر شب ادراری ندارد. و راه های زیادی برای درمان آن و کمک به فرزندتان وجود دارد با سایت مرکز پرستاری مهرگان نو همراه باشید تا به دلایل و درمان فوری شب ادراری در کودکان مطلع شوید.

علت شب ادراری در کودک

درمان قطعی شب ادراری کودکان

علت شب ادراری اغلب مشخص نیست برخی از احتمالات برای بی اختیاری ادرار در شب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اضطراب
 • اختلال نقص توجه/بیش فعالی (ADHD)
 • ژن های خاص
 • یبوست که به مثانه فشار وارد می کند
 • تاخیر در رشد مثانه
 • دیابت
 • کمبود هورمون آنتی دیورتیک (ADH) در بدن هنگام خواب کافی است
 • آپنه انسدادی خواب
 • مثانه بیشفعال
 • رشد فیزیکی کندتر
 • مثانه کوچک
 • مشکلات ساختاری در دستگاه ادراری
 • مشکل احساس پر بودن مثانه در هنگام خواب
 • عفونت مجاری ادراری
 • خواب بسیار عمیق

انواع شب ادراری

دلایل شب ادراری کودکان

 1. شب ادراری اولیه: در مواقعی که کودک هیچ گونه کنترلی بر مثاله ی خود نداشته باشد و رخت خواب خود را خیس کند، شب ادراری اولیه می گویند.
 2. شب ادراری ثانویه: در این نوع از بی اختیاری ادرار، کودک در مدت کوتاهی بر مثانه ی خود کنترل دارد و سپس کنترل خود را از دست داده و رخت خواب خود را خیس می کند.

تشخیص شب ادراری چگونه است؟

ابتدا، پزشک سابقه پزشکی را می گیرد و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد تا هرگونه اختلال پزشکی را که ممکن است باعث ترشح ادرار شود، که بی اختیاری نامیده می شود، رد کند. آزمایش‌های آزمایشگاهی مانند آزمایش ادرار و آزمایش خون برای اندازه‌گیری قند خون، هورمون‌ها و عملکرد کلیه نیز ممکن است انجام شوند. شرایط فیزیکی که می تواند منجر به بی اختیاری شود شامل دیابت، عفونت، یا نقص عملکردی یا ساختاری است که باعث انسداد دستگاه ادراری می شود.

شب ادراری همچنین ممکن است با داروهای خاصی همراه باشد که به عنوان یک عارضه جانبی می تواند باعث سردرگمی یا تغییر در رفتار شود. اگر علت فیزیکی پیدا نشود، پزشک تشخیص شب ادراری را بر اساس علائم و رفتارهای فعلی کودک انجام می دهد.

علائم شب ادراری چیست؟

عدم کنترل ادرار در کودکان

لازم به ذکر است که علائم در هر کودکی متفاوت است، هنگامی که کودک بالای پنج سال رخت خواب و لباس خود بالای دوبار در هفته یا بیشتر خیس می کند به معنای شب ادراری می باشد به عنوان مثال از 10 کودک 7 ساله یک نفر به این عارضه و10 نفر از از کودکان 10 ساله به بی اختیاری ادرار در شب دچار می شود.

عوارض شب ادراری چیست؟

شب ادراری هیچ گونه خطری برای کودک شما ندارد و نیازی نیست نگران باشید ولی در هر صورت این اتفاق برای کودک و خانواده تجربه ی ناخوشایندی است و میتوان به مشکلاتی که ممکن است برای کودک شما ایجاد کند، به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. کاهش اعتماد به نفس
 2. احساس گناه و خجالت
 3. ایجاد مشکلات پوستی برای دستگاه تناسلی کودک

استخدام پرستار در منزل

پرستار کودک در منزل

چنانچه کودک شما دچار شب ادراری شد می توانید از طریق موسسه پرستاری و پزشکی مهرگان نو، پرستار حرفه ای و دلسوز را در تمامی نقاط کرج از جمله مهرشهر، گلشهر، گوهردشت، عظیمیه و... در منزل خود استخدام کنید، پرستارخصوصی در منزل تمامی خدمات پزشکی و پرستاری را برای درمان کودک خود در اختیار داشته باشید

چه موقع باید با پزشک متخصص اطفال مراجعه کرد؟

شما می توانید در صورت بروز بی اختیاری ادرار کودکتان در هر زمانی با پزشک اطفال مشورت کنید اما توصیه می شود هنگامی که کودک در موقع دفع ادار احساس سوزش کرد و یا در ادرار وی خون وجود داشت، لازم است که حتما به پزشک مراجعه کنید، پزشک برای حل این مشکل به شما کمک شایانی می کند تا متوجه شوید علت اصلی این اتفاق از استرس بوده و یا اینکه عوارض داشتن دیابت، عفونت و مشکلات کلیوی و مثانه می باشد که البته احتمال آن خیلی کم است.

درمان قطعی شب ادراری در کودک

قرص شب ادراری کودکان

داروها:

برای درمان شب ادرای دو دسته از داروها را می توانید استفاده کنید که البته با قطع کردن آن مشکل شب ادراری ادامه خواهد داشت مگر در صورتی که با رشد کردن خود این مشکل نیز رفع شود. در نظر داشته باشید که حتما  با تجویز پزشک از داروهایی که قصد داریم معرفی کنیم استفاده کنید و از مصرف بدون تجویز پزشک بپرهیزید.

 • imipramine (ایمی پرامین)

توصیه می شود قبل از اینکه از این دارو استفاده منید از وضعیت قلبی کودک با بهره برداری از نوار قلب مطمئن شوید و در صورت وجود کوک ترین مشکل از مصرف این دارو احتناب کنید، یکی از خطراتی که باید با مصرف این دارو در نظر بگیرید اور دوز است از این روی والدین و پرستار کودک باید میزان و زمان مصرف دارو را به خوبی انجام دهند، می توان گفت این دارو برای کودک به خوبی عمل می کند

 • Desmopressin (دسموپرسین)

این داروشب ادراری تا حدودا در کودک از طریق کاهش تولید ادرار در بدن، غیر فعال می کند این دارو قبل ازخواب مصرف می شود که به شکل اسپری و یا قرص قابل استفاده است، در نظر داشته باشید بعد از مصرف این قرص هیچ گونه مایعانی مصرف نشود تا خطر عدم تعادل الکترولیت‌ها کاهش پیدا کند، در صورتی این دارو برای کودک کار ساز نبود میتوانید از داروی کمکی oxybutynin (اکسی‌بوتینین) استفاده کنید.

کاهش مصرف کافئین

سعی کنید کافئین را از رژیم غذایی کودک دور کنید که شامل نوشابه، قهوه، شکلات و چای است.

درمان خانگی شب ادراری کودک

علائم شب ادراری در سالمندان

 • پرستار شبانه روزی در منزل می تواند با رعایت نکات زیر این عارضه و مشکل را برای کودک شما برطرف کند
 • سعی کنید کودک در طول روز از دستشویی استفاده کند.
 •  کودکان بزرگتر می‌خواهند که شب‌ها جای خود را عوض کنند، بنابراین مطمئن شوید که ملافه‌ و تشک تمیز در دسترس دارید.
 • اطمینان حاصل کنید که کودک در طول شب به راحتی به دستشویی دسترسی دارد.
 •  تشک و پتوی کودک را با روکش‌های ضدآب بپوشانید.
 •  کودک را شب‌ها از خواب بیدار نکنید یا او را بغل نکنید و به دستشویی نبرید، این کار در درازمدت کمکی به او نخواهد کرد

 درمان شب ادراری کودکان 3، 6، 12 ساله

 • آموزش والدین

آگاهی دادن به والدین در مورد شب ادراری و رویکردهای صحیح بخش مهمی از یک روند درمانی موثر است.

 • رویکردهای درمان رفتاری

 این رویکردها به کودک کمک می کند تا عادات توالت رفتن خود را تنظیم کند و با ارائه یک روال خاص، هم برای طولانی تر ماندن ادرار و هم برای ایجاد عادت بیدار شدن در شب مفید است.

 • روان درمانی فردی

در مواردی که مشکل شب ادراری در نتیجه عوامل منفی روانی اجتماعی، روابط خانوادگی مشکل ساز و نگرش های معیوب ایجاد می شود، روان درمانی فردی برای حل تعارضات درونی و روانی کودک و ایجاد ادراک مثبت از خود ضروری است.


سوالات متداول

شب ادراری چگونه درمان می شود؟

دارویی به نام دسموپرسین که در درمان شب ادراری استفاده می شود، با کاهش مقدار ادرار، نقش فعالی در درمان دارد. این دارو که به صورت قرص یا اسپری بینی است شب ها قبل از خواب استفاده می شود. علاوه بر این، دسموپرسین که در زیر زبان حل می شود نیز در درمان موثر است.

شب ادراری در کودکان چیست؟

خیس کردن رختخواب در شب قبل از سن 5 سالگی برای کودکان غیرطبیعی تلقی نمی شود. زیرا بلوغ عصبی (عصبی) در کودکان در این سن کامل می شود.

علت شب ادراری هنگام خواب چیست؟

بی اختیاری خواب اولیه در کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه-بیش فعالی و زندگی در خانواده های نامنظم شایع تر است. بی اختیاری خواب ثانویه در کودکانی که استرس شدید روانی اجتماعی مانند طلاق اخیر والدین، آزار جسمی یا جنسی یا بی توجهی را تجربه کرده اند، شایع تر است.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید