X

مهم ترین علائم، پیشگیری و درمان سرطان روده (بزرگ و کوچک) در سالمندان

09129611307 کارشناس امور پزشکی
سرطان روده در سالمندان
سرطان روده یک اصطلاح عمومی برای سرطانی است که از روده بزرگ شروع می شود. بسته به محل شروع سرطان، سرطان روده گاهی اوقات سرطان کولون یا رکتوم نامیده می شود. سرطان گاهی اوقات می تواند از روده کوچک (روده باریک) شروع شود، اما سرطان روده کوچک بسیار نادرتر از سرطان روده بزرگ است.
مهرگان نو
مهرگان نو

سرطان روده بزرگ نوعی سرطان است که از روده بزرگ به نام کولون آغاز می شود. روده بزرگ قسمت پایانی دستگاه گوارش می باشد. بروز سرطان روده بزرگ با افزایش سن افزایش می یابد و سرطان کولورکتال عمدتاً افراد بالای 65 سال را تحت تاثیر قرار می دهد.سرطان روده معمولاً افراد مسن را تحت تأثیر قرار می دهد، اگرچه ممکن است در هر سنی رخ دهد. معمولاً به صورت توده های کوچک و غیر سرطانی یا خوش خیم سلولی به نام پولیپ شروع می شود که در داخل روده بزرگ ایجاد می شود. بامرور زمان برخی از این پولیپ ها می توانند به سرطان روده بزرگ تبدیل شوند. در این مقاله قصد داریم به علائم سرطان روده پیشرفته، تست سرطان روده در منزل و درمان این سرطان می پردازیم.

آیا سرطان روده درمان دارد؟

درمان سرطان روده در سالمندان

بله، پولیپ ها ممکن است کوچک باشند و علائم کمی ایجاد کنند. به همین دلیل، پزشکان آزمایش های غربالگری منظم را برای کمک به پیشگیری از سرطان روده بزرگ با شناسایی و حذف پولیپ ها قبل از تبدیل شدن به سرطان توصیه می کنند.

اگر سرطان روده بزرگ ایجاد شود، درمان‌های زیادی برای کمک به کنترل آن در دسترس هستند، از جمله جراحی، پرتودرمانی و درمان‌های دارویی، مانند شیمی‌درمانی، درمان هدفمند و ایمونوتراپی می باشد شما می توانید با داشتن یک پرستار بیمار متخصص و حرفه ای از سالمند خود به بهترین شکل ممکن نگهداری شود تا در راستای بهبودی و درمان قدم های مثبت بردارید.

بیشتر بدانید: پرستار سالمند در کرج

علائم سرطان روده در زنان و مردان

بسیاری از افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ در مراحل اولیه بیماری هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، بسته به اندازه و محل سرطان در روده بزرگ شما، احتمالاً متفاوت می باشد.
سرطان کولورکتال ممکن است فوراً علائمی ایجاد نکند. در واقع، بسیاری از علائم سرطان روده بزرگ می تواند ناشی از مشکلات دیگری مانند عفونت، هموروئید، سندرم روده تحریک پذیر یا بیماری التهابی روده باشد.

مهم است که در صورت داشتن هر یک از مشکلات زیر بررسی شوید. در بسیاری از موارد، افرادی که این علائم را دارند، سرطان ندارند. اما در صورت داشتن هر یک از آنها باید با پزشک خود صحبت کنید تا بتوان علت را پیدا و درمان کرد.

 • تغییر در عادات روده مانند اسهال، یبوست یا باریک شدن مدفوع که بیش از چند روز طول بکشد.
 • احساس نیاز به اجابت مزاج که با اجابت مزاج برطرف نمی شود
 • خونریزی مقعدی با خون قرمز روشن
 • وجود خون در مدفوع، که ممکن است قهوه ای تیره یا سیاه به نظر برسد
 • گرفتگی یا درد شکم (شکم)
 • ضعف و خستگی
 • کاهش وزن بدون تلاش

علائم سرطان روده در زنان

مهمترین علائم سرطان روده کوچک

این نوع سرطان بسیار نادر می باشد و افراد مبتلا به سرطان روده کوچک ممکن است علائم یا نشانه های زیر را تجربه کنند. یک علامت چیزی است که فقط فردی که آن را تجربه می کند می تواند آن را شناسایی و توصیف کند، مانند خستگی، حالت تهوع یا درد. علائم و نشانه ها با هم می توانند به توصیف یک مشکل پزشکی کمک کنند. گاهی اوقات، افراد مبتلا به سرطان روده کوچک هیچ یک از علائم و نشانه های شرح داده شده در زیر را ندارند. یا، علت یک علامت یا نشانه ممکن است یک بیماری پزشکی باشد که سرطان نیست.

 1. خون در مدفوع (مدفوع)
 2. مدفوع تیره/سیاه
 3. اسهال
 4. توده ای در شکم
 5. درد یا گرفتگی در ناحیه شکم
 6. کاهش وزن بی دلیل
 7. دوره های درد شکمی که ممکن است با حالت تهوع یا استفراغ شدید همراه باشد

اگر در مورد تغییراتی که تجربه می کنید نگران هستید، لطفاً با پزشک خود صحبت کنید. پزشک از شما می پرسد که چه مدت و چند وقت یکبار علائم(ها) را تجربه کرده اید، علاوه بر سوالات دیگر. این برای کمک به کشف علت مشکل است که تشخیص نامیده می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

با پزشک خود در مورد زمان شروع غربالگری سرطان روده بزرگ صحبت کنید. دستورالعمل ها به طور کلی توصیه می کنند که غربالگری سرطان روده بزرگ در حدود 50 سالگی شروع شود. در صورت داشتن سایر عوامل خطر، مانند سابقه خانوادگی این بیماری، پزشک ممکن است غربالگری مکرر یا زودتر را توصیه کند.

علائم سرطان روده پیشرفته

علت سرطان روده چیست؟ 

پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث بیشتر سرطان های روده می شود.

به طور کلی، سرطان روده بزرگ زمانی شروع می شود که سلول های سالم در کولون تغییرات (جهش) در DNA خود ایجاد کنند. DNA یک سلول شامل مجموعه ای از دستورالعمل هاست که به سلول می گوید چه کاری انجام دهد.

سلول های سالم به روشی منظم رشد و تقسیم می شوند تا بدن شما عملکرد طبیعی خود را حفظ کند. اما زمانی که DNA سلولی آسیب می‌بیند و سرطانی می‌شود، سلول‌ها به تقسیم خود ادامه می‌دهند - حتی زمانی که سلول‌های جدید مورد نیاز نباشد. با تجمع سلول ها، تومور را تشکیل می دهند.

با گذشت زمان، سلول‌های سرطانی می‌توانند رشد کرده و به بافت‌های طبیعی اطراف حمله کنند و آن‌ها را از بین ببرند. و سلول‌های سرطانی می‌توانند به سایر قسمت‌های بدن بروند تا در آنجا رسوب ایجاد کنند (متاستاز).

عوامل خطر سرطان روده

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهند شامل موارد ذیل می باشد.

افزایش سن: سرطان روده بزرگ در هر سنی قابل تشخیص است، اما اکثر افراد مبتلا به سرطان کولون بالای 50 سال سن دارند. نرخ سرطان روده بزرگ در افراد کمتر از 50 سال در حال افزایش است، اما پزشکان مطمئن نیستند که چرا.
سابقه شخصی سرطان کولورکتال یا پولیپ:اگر قبلاً سرطان روده بزرگ یا پولیپ های غیرسرطانی روده بزرگ داشته اید، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در آینده بیشتر است.
شرایط التهابی روده: بیماری های التهابی مزمن روده بزرگ، مانند کولیت اولسراتیو و بیماری کرون، می توانند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهند.
سندرم های ارثی که خطر سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد. برخی جهش‌های ژنی که از نسل‌های مختلف خانواده شما منتقل می‌شود، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. تنها درصد کمی از سرطان های روده بزرگ با ژن های ارثی مرتبط هستند. شایع‌ترین سندرم‌های ارثی که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهند، پولیپ آدنوماتوز خانوادگی (FAP) و سندرم لینچ هستند که به عنوان سرطان روده بزرگ غیر پولیپوز ارثی (HNPCC) نیز شناخته می‌شود.
سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ: اگر یکی از بستگان خونی داشته باشید که به این بیماری مبتلا شده است، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ بیشتر است. اگر بیش از یک عضو خانواده سرطان روده بزرگ یا سرطان رکتوم داشته باشند، خطر شما حتی بیشتر است.
رژیم غذایی کم فیبر و پرچرب: سرطان روده بزرگ و سرطان رکتوم ممکن است با یک رژیم غذایی معمولی غربی مرتبط باشد که فیبر کم و چربی و کالری بالایی دارد. تحقیقات در این زمینه نتایج متفاوتی داشته است. برخی از مطالعات نشان داده اند که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در افرادی که از رژیم های غذایی سرشار از گوشت قرمز و گوشت فرآوری شده استفاده می کنند، افزایش می یابد.

سبک زندگی بی تحرک: افرادی که غیر فعال هستند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده هستند. انجام فعالیت بدنی منظم ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد.
دیابت. افراد مبتلا به دیابت یا مقاومت به انسولین در معرض خطر ابتلا به سرطان روده هستند.
اضافه وزن: افرادی که چاق هستند در مقایسه با افرادی که وزن طبیعی دارند، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و خطر مرگ ناشی از سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند.
استعمال دخانیات: افرادی که سیگار می کشند ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهند، مصرف زیاد الکل خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد.

تشخیص سرطان روده

ابتدا پزشک بررسی های لازم را در مورد ابتلا بودن شما به سرطان روده را انجام می دهد و در صورت داشتن علائم از چند آزمایش استفاده می کند که شامل موارد ذکر شده می باشند.

آزمایش خون: در صورت داشتن سرطان روده، هیچ آزمایش خونی آن را تشخیص می دهد اما دکتر متخصص می تواند از سلامتی کلی فرد بیمار مطلع شود.

کلونوسکوپی:در این روش برای نمونه برداری از سرطان از یک لوله ی باریک که در قسمت سر آن دوربین قرار گرفته است را از مقعد به درون روده می فرستند که در صورت بودن تومور ها نمونه را بردارند و اگر پولیپ سرطانی نبود این بهترین گزینه برای خارج کردن پولیپ می باشد.

سپس برای مشخص کردن این که در سرطان در کدام قسمت شکم و روده قرار دارد پزشک از سی تی اسکن شکم و لگن را انجام می دهد و بعد از مشخص شدن نوع سرطان در نواحی مشخص شده دکتر متخصص درمان را آغاز می کند.

بیشتر بخوانید: پرستار بیمار سرطانی

عوارض شیمی درمانی سرطان روده یا مقعد

پرتودرمانی برای سرطان: پرتودرمانی که برای درمان سرطان های قبلی روی شکم انجام می شود، خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهد

جلوگیری از سرطان روده

 • غربالگری سرطان روده

پزشکان توصیه می‌کنند که افراد با خطر متوسط ​​ابتلا به سرطان روده بزرگ، غربالگری سرطان روده را در حدود سن 50 سالگی در نظر بگیرند. اما افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند، مانند کسانی که سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ دارند، باید زودتر غربالگری را در نظر بگیرند.

چندین گزینه غربالگری وجود دارد، هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در مورد گزینه های خود با پزشک خود صحبت کنید و با هم می توانید تصمیم بگیرید که کدام آزمایش برای شما مناسب است.

 • تغییر سبک زندگی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده

شما می توانید با ایجاد تغییراتی در زندگی روزمره خود اقداماتی را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده انجام دهید. اقدامات لازم را انجام دهید:

از انواع میوه ها، سبزیجات و غلات کامل استفاده کنید. میوه ها، سبزیجات و غلات کامل حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان ها هستند که ممکن است در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشند. انواع میوه ها و سبزیجات را انتخاب کنید تا مجموعه ای از ویتامین ها و مواد مغذی دریافت کنید.
سیگار را ترک کنید. با پزشک خود در مورد راه هایی برای ترک سیگار صحبت کنید که ممکن است برای شما مفید باشد.
بیشتر روزهای هفته ورزش کنید. سعی کنید در بیشتر روزها حداقل 30 دقیقه ورزش کنید. اگر کم تحرک بوده اید، به آرامی شروع کنید و به تدریج تا 30 دقیقه افزایش دهید. همچنین قبل از شروع هر برنامه ورزشی با پزشک خود صحبت کنید.
وزن مناسب داشته باشید. اگر وزن مناسبی دارید، برای حفظ وزن خود با ترکیب یک رژیم غذایی سالم با ورزش روزانه تلاش کنید. اگر نیاز به کاهش وزن دارید، از پزشک خود در مورد راه های سالم برای رسیدن به هدف خود سوال کنید. با افزایش مقدار ورزش و کاهش کالری دریافتی، به آرامی وزن کم کنید. داشتن یک پرستار خصوصی در منزل کمک شایانی به شما در روند بهبودی و رعایت نکات پزشکی می کند.

تست سرطان روده در منزل

درمان دارویی سرطان روده

برخی از داروها خطر ابتلا به پولیپ های پیش سرطانی یا سرطان روده را کاهش می دهند. به عنوان مثال، برخی شواهد کاهش خطر ابتلا به پولیپ و سرطان روده را با استفاده منظم از آسپرین یا داروهای مشابه آسپرین مرتبط می‌دانند. اما مشخص نیست که چه دوز و چه مدت زمان برای کاهش خطر سرطان روده مورد نیاز است. مصرف روزانه آسپرین خطراتی از جمله خونریزی گوارشی و زخم دارد.این گزینه ها به طور کلی برای افرادی با خطر بالای سرطان روده در نظر گرفته شده است. شواهد کافی برای توصیه این داروها به افرادی که در معرض خطر متوسط ​​سرطان روده هستند وجود ندارد.

اگر خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ افزایش یافته است، عوامل خطر خود را با پزشک خود در میان بگذارید تا مشخص شود آیا داروهای پیشگیرانه برای شما بی خطر هستند یا خیر.

شما می توانید برای اطلاعت بیشتر از طریق تماس باما در مورد سرطان روده در افراد مسن و حقوق پرستار در منزل مطلع شوید.

استخدام پرستار در منزل

با استخدام پرستار در منزل می توانید تمامی خدمات پرستاری و پزشکی را در منزل خود دریافت کنید تا از هر گونه رفتن به بیمارستان و کلینیک بی نیاز شوید تا بتوانید در محیط امن خانه ی خود برای بهبودی سرطان روده به همراه یک پرستار بیمار دلسوز تلاش کنید. برای بدست آوردن قیمت دقیق از استخدام پرستار سالمند در منزل با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید در ادامه انواع خدمات موسسه پرستاری و پزشکی مهرگان نو معرفی می کنیم.

مراحل سرطان روده به چه صورت است؟

مراحل سرطان روده در سالمندان  


 • آیا سرطان روده بزرگ قابل درمان است؟

  اکثر بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ در مرحله اول و مرحله دوم، با جراحی درمان می شوند. گزینه‌های درمانی برای بیماران مبتلا به بیماری پیشرفته، از جمله برداشتن متاستاز کبدی یا ریوی وجود دارد

 • سرطان روده بزرگ کدام بخش از بدن را درگیر می کند؟

  سرطان روده بزرگ می تواند در سراسر بدن حرکت کند، اما شایع ترین مناطق شامل کبد و ریه ها و همچنین مغز، غدد لنفاوی دوردست و صفاق است.

 • مرحله نهایی سرطان روده چیس

  این بیماری موجب اشتهای ضعیف و کاهش وزن شکم متورم و زرد شدن پوست و همچنین خارش پوست می شود.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید