X

علائم، پیشگیری درمان افسردگی در سالمندان

09129611307 کارشناس امور پزشکی آقای جُغَتایی
افسردگی در سالمندان

افسردگی یکی از بیماری های رایج در میان افراد مسن می باشد که در این مقاله به انواع نشانه ها تا درمان دارویی و گیاهی این عارضه پرداخته ایم، ادامه مطلب را از دست ندهید.

مهرگان نو
مهرگان نو

افسردگی با غم و اندوه یکسان نیست، اگرچه می تواند ناشی از غم و اندوه ناشی از از دست دادن (به عنوان مثال، از دست دادن یک عزیز، از دست دادن شنوایی)، استرس یا تغییرات عمده زندگی (مانند بازنشستگی، حرکت) باشد. افسردگی همچنین می تواند ناشی از برخی شرایط پزشکی مانند درد مزمن، مشکلات تیروئید، سکته مغزی، سرطان یا آلزایمر باشد. مصرف برخی داروها و مصرف الکل نیز می تواند باعث افسردگی شود. افسردگی نیز ممکن است بدون دلیل ظاهری ایجاد شود. هر چند وقت یکبار احساس ناراحتی بخشی طبیعی از زندگی است، اما اگر این احساسات چند هفته یا چند ماه طول بکشد، ممکن است افسردگی داشته باشید. این مقاله را بخوانید تا علائم و نشانه‌های رایج افسردگی، گزینه‌های درمانی، و اینکه آیا شما یا عزیزانتان ممکن است در معرض ابتلا به افسردگی باشید را بیابید.

افسردگی چیست؟

عوامل خطر افسردگی در سالمندان

افرادی که افسرده هستند نمی توانند به سادگی "بر آن غلبه کنند". افسردگی یک بیماری بیولوژیکی است که در اثر عدم تعادل شیمیایی در مغز ایجاد می شود. بر افکار، احساسات، رفتار و سلامت جسمانی تأثیر می گذارد. سالمندانی که افسرده هستند ممکن است در طول زندگی خود دوره های افسردگی را تجربه کرده باشند یا ممکن است اولین دوره خود را در اواخر زندگی تجربه کنند.

افسردگی می تواند هر فردی را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد، اما اغلب در افراد مسن تشخیص داده نمی شود. این به این دلیل است که برخی از علائم افسردگی را می توان با علائم پیری، آلزایمر و زوال عقل اشتباه گرفت.زمانی که افسردگی درمان نشود ممکن است هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها ادامه یابد. افسردگی درمان نشده عامل اصلی خودکشی در سالمندان است.

علائم افسردگی در سالمندان

موارد زیادی وجود دارد که ممکن است از عوامل خطر افسردگی باشد. برای برخی افراد، تغییرات در مغز می تواند بر خلق و خوی تأثیر بگذارد و منجر به افسردگی شود. برخی دیگر ممکن است پس از یک رویداد مهم زندگی، مانند تشخیص پزشکی یا مرگ یکی از عزیزان، افسردگی را تجربه کنند. گاهی اوقات، کسانی که تحت استرس زیادی هستند ممکن است دچار افسردگی شوند و گاهی نیاز به نگهداری و پرستاری از این عزیزان هستید، می توانید از موسسه پرستاری مهرگان نو برای اعزام پرستار خانم یا آقا اقدام کنید.در ادامه به برخی از این نشانه ها می پردازیم.

علائم افسردگی در سالمندان

 • از دست دادن علاقه به فعالیت های لذت بخش
 • دوری از پاسخ به تلفن و معاشرت
 • احساس بی ارزشی و غمگینی
 • احساس هایی نظیر گریه، عصبانیت بدون دلیل و غیر معمول
 • بهم ریختن خواب منظم (کم خوابی یا خوابیدن بیش از حد)
 • پرخوری یا بی اشتها شدن به غذا
 • خستگی و کم انرژی بودن
 • مشکل در تمرکز و یادگیری
 • انتخاب تنهایی به جای فضاهای ی و دوستانه

بهتر است به محض اینکه از حالت و نشانه های افسردگی مطلع شدید در راستای بهبودی غم بردارید.با داشتن یک پرستار سالمند در منزل می توانید در محل سکونت و زندگی خود بهترین مراقبت ها را از بیمار خود دریافت کنید تا سلامتی و آسایش وی تامین شود.

پیشگیری از افسردگی در سالمندان

تشخیص و درمان افسردگی در سالمندان

می توان گفت که بهترین روش برای پیشگیری و جلوگیری از افسردگی،  داشتن فعالیت های اجتماعی، خانوادگی و دوستانه می باشد، مراقب و پرستار سالمند در منزل می تواند کمک شایانی برای برقراری این موضوع باشد زیرا می تواند قرارهایی برای بهبودی و بهتر شدن روحیه فرد سالمند بگذارد و همینطور داشتن فعالیت های بدنی از جمله ورزش خیلی در بهتر شدن حال فرد موثر و مفید می باشد. پرستار بیمار کمک کردن و تشویق فرد مسن و ایجاد سرگرمی های مناسب می تواند دوست سالمند عزیز شما بشود.

تشخیص و درمان افسردگی

برای درمان کمک بگیرید: افسردگی سزاوار مراقبت و توجهی است که هر بیماری پزشکی دیگری دارد. هیچ شرمی در طلب کمک وجود ندارد. گزینه های درمانی برای افسردگی شامل داروهای ضد افسردگی است که توسط پزشک در دسترس است. هر دو می توانند بسیار موثر باشند. سالمندانی که به خودکشی فکر می کنند باید با پزشک خود صحبت کنند.

همینطور کارهای زیادی وجود دارد که افراد مسن می توانند به تنهایی یا با خانواده و دوستان برای پیشگیری یا کاهش اثرات افسردگی انجام دهند.

ورزش کنید: ورزش بدن به بهبود خلق و خوی کمک می کند. حتی یک قدم زدن کوتاه می‌تواند کمک کند تا حالت افسردگی به مرور کمتر شود.

مثبت اندیشی: به جای اینکه به کارهایی که می توانستید در زندگی انجام دهید فکر کنید، به کارهایی که درست انجام داده اید فکر کنید. نقاط قوت خود و نحوه غلبه بر چالش های گذشته را به خاطر بسپارید.

رژیم غذایی سالم: وقتی غذاهای سالم مغذی را به مقدار مناسب میل می کنید، می تواند قدرت شما را افزایش داده و به شما کمک کند احساس خوبی داشته باشید.

سرگرمی: وقتی از کاری که انجام می دهید لذت می برید، از زندگی لذت می برید. علاقه خود را به فعالیت‌هایی که قبلاً از آن لذت می‌بردید یا فعالیت‌های جدیدی پیدا می‌کردید، احیا کنید.

از اضطراب و استرس دئری کنید: به زمان های استرس زا در گذشته و نحوه گذر از آنها فکر کنید

دوری از الکل: الکل در واقع می تواند افسردگی را بدتر کند. فعال بودن، لذت بردن از دیگران و خوب غذا خوردن می تواند به شما حالت طبیعی بدهد که اثرات منفی ندارد.

درمان دارویی افسردگی در سالمندان

درمان دارویی افسردگی در سالمندان

پیشگیری از افسردگی در سالمندان

همانطور که پیشتر ذکر شد افسردگی گاهی بی هیچ دلیل رخ می دهد و علائم دقیق ومشخصی ندارد اغلب پزشکان توصیه می کنند علاوه بر تغییر دادن شیوه زندگی، انجام دادن فعالیت های ورزشی و اجتماعی از داروهای ضد افسردگی نظیر مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOIs)، میرتازاپین، بوپروپیون، مهارکننده‌های بازجذب سروتونین-نوراپی نفرین (SNRIs و داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای استفاده کنید.

درمان گیاهی افسردگی در سالمندان

درمان افسردگی در سالمندان

در ادامه به برخی از گیاهان دارویی که می تواند برای روند درمان افسردگی یا Depression مفید باشد پرداخته ایم.

گیاه گل رز: 

30 عدد گلبرگ گل رز تازه را در آب ریخته و به مدت 12 تا 15 دقیقه بجوشانید.بعد از آنکه خنک شد به آن شکر بی افزایید این دمنوش را دو یا سه بار در روز میل کنید

 هل:

بوی خوش هل عصب های شما را آرام می کند می تواند به همراه چای خود مصرف کنید. می توانید از شکر و پودر هل به عنوان دمنوش استفاده کنید.

قهوه:

می توانید با مصرف یک فنجان روز خود را آغاز کنید البته در نظر داشته باشید که مقدار یک الی دو عدد فنجان در روز برای درمان افسردگی خفیف کافی است اگر از این مقدار بیشتر شود

ممکن حتی بروز احساس افسردگی در شما ایحاد شود.

چای سبز:

نوشیدن 2 الی 3 فنجان چای سبز در روز ،به کاهش علائم افسردگی کمک میکند و همینطور به دلیل اسید آمینه های موجود در آن دارای اثرات تسکین دهنده در مغز است.

می توانید از طریق تماس باما از حقوق پرستار در منزل مطلع شوید و همچنین از مشاوره متخصیص موسسه پرستاری مهرگان بهره منده شوید.

استخدام پرستار در منزل

با استخدام پرستار در منزل می توانید تمامی خدمات پرستاری و پزشکی را در منزل خود دریافت کنید تا از هر گونه رفتن به بیمارستان و کلینیک  بی نیاز شوید برای بدست آوردن قیمت دقیق از استخدام پرستار سالمند در منزل با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید در ادامه انواع خدمات موسسه پرستاری و پزشکی مهرگان نو معرفی می کنیم.


سوالات متداول

درمان گیاهی افسردگی در سالمندان چیست؟

علف قطبی، خشخاش، بهارک، گیاه جینسینگ، جامبولان، علف چای، خارمریم

انواع افسردگی سالمندان چیست؟

 • افسردگی با روان پریشی
 • افسردگی توأم با اختلالات شناختی
 • افسردگی توأم با بی اشتهایی مفرط

درمان دارویی افسردگی در سالمندان چیست؟

آمی تریپتیلین (Amitriptyline)، ایزوکاربوکسازید (Marplan (Isocarboxazid، ایمی پرامین، تریمیپرامین، دوکسپین (Doxepin)، فلوکستین، کلومیپرامین


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید