X

علائم و درمان قطعی بیماری پوکی استخوان در سالمندان

09129611307 کارشناس امور پزشکی آقای جُغَتایی
پوکی استخوان

پوکی استخوان به معنای از دست دادن تراکم استخوان ها در افراد مسن می باشد که در اثر این عارضه استخوان های آسیب پذیر در معرض شکستگی قرار می گیرد.

مهرگان نو
مهرگان نو

پوکی استخوان زمانی رخ می دهد که  ایجاد استخوان جدید با از بین رفتن استخوان قدیمی هماهنگ نباشد. در یک تعریف کلی می توان گفت پوکی استخوان سبب ضعیف شدن استخوان ها می شود به صورتی که با وارد شدن کم ترین و کوچک ترین ضربه ها مثلا خوردن زمین و یا سرفه موجب شکستن استخوان ها اغلب در لگن، ستون فقرات و مچ ها می شود.

پوکی استخوان در سالمندان

آمپول پوکی استخوان

پوکی استخوان یکی از مشکلاتی است که برای مردان و زنان مسن رخ می دهد، این اتفاق سبب شکستگی استخوان هد شدنا حتی بدون علت می باشد زیرا استخوان ها شکننده می شوندکه با افزایش سن بیشتر شده و باعث مراقبت های بهداشتی، ناتوانی جسمی، اختلال در کیفیت زندگی و افزایش مرگ و میر می شود، در صورت داشتن این عارضه استخوان ها بافت تراکم خود را از دست داده و عضو های آسیب پذیر بدن که شال مفاصل ران ها، استخوان مچ دست وستن فقرات را در معرض شکستگی یا خرد شدن قرار می دهد. لازم به ذکر است که استخوان ها یک بافت زنده هستند و در طول زندگی استخوان ها رشد کرده و یا استخوان جدید جایگزین استخوان های قدیمی می شوند امامتاسفانه با افزایش سن سرعت ساخت این سلول ها برای درست کردن استخوان های جدید کاهش یافته و درنتیجه موجب افزایش شکنندگی استخون ها شده زیرا با تخریب این سلول ها بافت استخوان ها تا حدودی از بین می رود. برای سلامت عمومی هر فردی اقدامات برای تشخیص و پیشگیری از پوکی استخوان و عوارض آن یک مسئله مهم تلقی می شود. به طور مثال بین هر دو زن یک فرد دچار و ازبین هفت مرد یک نفر درگیر پوکی استخوان و یا استئوپروز می شود زیرا با افزایش سن و سائسگی بانوان هورمونی که به محافظت از قدرت استخوان سازی کمک می‌کند که استروژن نام دارد کاهش می یابد.

علائم پوکی استخوان در سالمندان چیست؟

اغلب این عارضه هیچ گونه علامتی در مراحل اولیه  وجود ندارد. چنانچه استخوان های شما در اثر پوکی استخوان دچار مشکل شد، علائم زیر ممکن است رخ بدهد

 • کمردرد، ناشی از شکستگی یا فروپاشی مهره است
 • از دست دادن قد به مرور زمان
 • پیدا کردن حالت خمیده ستون فقرات
 • استخوان هایی که خیلی راحت می شکند

علت پوکی استخوان در سالمندان

درمان قطعی پوکی استخوان در طب سنتی

تا حدی امکان ابتلای شما به پوکی استخوان وابسته به توده ی استخوانی در جوانی شما دارد این بدان معنا ی باشد که هنگامی که جوان هستید استخوان های شما بیشتر از اینکه استخوان های قدیمی را بازسازی کنند در حال ساخت استخوان های جدید هستند و این موجب افزایش توده استخوانی شما می شود که با افزایش سن، توده استخوانی سریعتر از آنچه که ایجاد می شود از بین می رود. البته می توان گفت علتی مبنی بر پوکی استخوان وجوددندارد حال به برخی از دلایلی که موجب پوکی استخوان می شود می پردازیم.

 • کم وزن بودن بدن که شاخص توده بدنی کمتر از 19 می باشد
 • داشتن سابقه پوکی استخوان در خانواده
 • داشتن سن بالای 50 سال
 • جنسیت اشخاص که در بالا ذکر شد زنان بیشتر به این عارضه دچار می شوند.
 • داشتن بیماری هایی از قبلی کم کاری تیروئید، کرون و آرتریت روماتوئید
 • استفاده از برخی دارها مانند داروهای بیماری کرون و استروئیدها
 • مصرف کردن دخانیات و الکل، ورزش نکردن و کم بودن فعالیت بدن، کمبود ویتامین D و کلسیم

تشخیص پوکی استخوان در سالمندان

درمان قطعی پوکی استخوان شدید

برای تشخیص این بیماری از یک تکنیک رادیوگرافی  کاملا بدون در و ایمن استفاده می شود که یکی از روش‌ها‌ی توموگرافی بوده که به اسکن DEXA نیز مشهور است و برای تست مورد استفاده قرار میگیرد که قسمت هایی که تراکم بافت بیشتری به نسبت سایر چگالی استخوان هایی دیگر اعضای بدن دارند که شامل مفاصل ران، لگن، ستون فقرات و مچ دست می باشد، مورد بررسی قرار می گیرد. البته این تست دارای خطاهایی است که ممکن است افرادی را که سالم هستند در این اندازه گیری پوکی استخوان نشان دهد و بلعکس. پزشگان توصعه می کنند که زنان بالای 65 سال و مردان بالای 70 سال حدااقل یک بار این تست را دهند. با انجام چکاپ کامل بدن شما می توانید از سلامت کامل خود با خبر شوید.

درمان قطعی پوکی استخوان شدید و افراد مسن

پس از تشخیص بیماری پوکی استخوان پزشک شما دارهای مکملی نظیر  ویتامین D و کلسیم را تجویز می کند و صعی بر این دارند که با مصرف این داروها و همینطور تغییر سبک زندگی به مرور زمان مانع از شکستگی فوری استخوان های شما شود.

پیشگیری از پوکی استخوان و درمان پوکی استخوان با تغذیه

علائم پوکی استخوان در سالمندان

این نکته را در نظر بگیرید که داشتن تغذیه خوب و ورزش مرتب برای حفظ سلامت استخوان های شما در طول زندگی امری مهم و ضروری به حساب می آید.

مصرف کردن کلسیم

هنگامی که زنان به سن های  50 ساله و مردان 70 ساله می رسند باید هر روز  1200 میلی گرم کلسیم استفاده کنندو همینطور آقایان و بانوان 18 تا 50 ساله باید 1000 میلی گرم کلسیم مصرف کنند.

برخی از منابع سرشاز از کلسیم شامل:

 1. مصرف محصولات لبنیات کم چرب
 2. سبزیجاتی که برگ سبز تیره دارند
 3. غلاتی که با آب پرتقال و کلسیم غنی شده اند
 4. ماهی سالمون یا ساردین با استخوان
 5. سویا یا توفو
 6. غلات غنی شده با کلسیم و آب پرتقال

البته این نکته را در نظر بگیرید چنانچه به غیر از دریافت کلسیم از طریق رژِیم غذایی از مکمل های کلسیم بیش از حد استفاده کنید منجر به سنگ کلیه و به گفته برخی متخصصان موجب بیماری های قلبی می شود.

 مصرف ویتامین دی

ویتامین D  بدن برای جذب کلسیم را افزایش می دهد همانطور که می دانید خورشید منبع عالی برای دریافت ویتامین دی می باشد اما اگر به هر دلیلی قادر به دریافت آن از طریق خورشید نیستید می توانید از مواد غذایی ماهی قزل آلا و سالمون، انواع شیر و غلاتی که با ویتامین D غنی شده اند، دریافت کنید اغلب مردم به حداقل 600 واحد بین المللی ویتامین D در روز نیاز دارند. این توصیه پس از 70 سالگی به 800 واحد در روز افزایش پیدا می کند. و افرادی که در معرض نور خورشید نیستند و مجبور به مصرف مکمل های ویتامین دی هستند باید حداکثر 4000 واحد ویتامین D در روز دریافت کنند.

ورزش کردن

ورزش موجب ساخت استخوان های قوی و از بین رفتن استخوان را به مرور کند می کند.اگر در زمانی که ورزش جوان هستید را مرتب دنبال کنید برای سلامتی استخوان هایتان بسیار مفید است

تمرینات قدرتی را با تمرینات تحمل وزن و تعادل ترکیب کنید. تمرینات قدرتی به تقویت عضلات و استخوان های بازوها و قسمت بالایی ستون فقرات کمک می کند. ورزش های تحمل وزن که شامل  دویدن، پیاده روی، طناب زدن، آهسته دویدن، بالا رفتن از پله، اسکی و این ورزش ها روی استخوان های پاها، باسن و پایین ستون فقرات شما موثر هستند. ورزش‌های تعادلی می‌توانند خطر افتادن کاهش دهند.

موسسه پرستاری و پزشکی مهرگان نو با داشتن پرستاران متخصص و با تجربه آمادگی دریافت سالمندان و بیماران پوکی استخوان در راستای درمان کمردرد و پوکی استخوان عزیزان شماست.

استخدام پرستار در منزل

با استخدام پرستار سالمند در منزل شما می توانید از نگهداری سالمند خود در منزل اطمینان حاصل کنید زیرا پرستاران دلسوز و حرفه ای ما با برقراری محیطی امن و ارائه خدمات پرستاری و پزشکی از جمله تزریق و وصل سرم در منزل، فیوزیو تراپی در منزل و سایر خدمات دیگر موسسه پرستاری مهرگان نو از مراقبت و بهبودی فرد مسن اطمینان خاطر داشته باشید.


سوالات متداول

درمان پوکی استخوان در خانه چیست؟

 مکمل ویتامین D، مصرف منیزیم، کنترل میزان اسید معده، مصرف آب گازدار و کافئین و ورزش از جمله توصیه هایی است که برای درمان پوکی استخوان توصیه می شود.

بهترین داروی گیاهی برای درمان پوکی استخوان چیست؟

دمنوش تخم گشنیز، شیر بادام و دمنوش گزنه از جمله گیاهان دارویی مفید برای پوکی استخوان می باشد.

درمان پوکی استخوان و آرتروز چیست؟

پوکی استخوان را می‌توان با تغییر سبک زندگی و دارو درمانی درمان کرد از جمله کلسیم و ویتامین D، تنها درمانی که برای آرتروز در نظر گرفته می‌شود، تعویض مفصل است. در تعویض مفصل، مفصل آسیب‌دیده با پروتز جایگزین می‌شود. 


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید