X

علت، علائم و درمان آلزایمر +داروی آلزایمر

09129611307 کارشناس امور پزشکی
آلزایمر

بیماری آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل است. این یک اختلال مغزی غیرقابل برگشت و پیشرونده است که به آرامی به حافظه و مهارت های تفکر و در نهایت به توانایی انجام کارهای روزمره آسیب می رساند افراد 65 سال و بالاتر و افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند در معرض بیشتری برای ابتلا هستند.

مهرگان نو
مهرگان نو

بیماری آلزایمر یک اختلال مغزی است که به آرامی حافظه و مهارت های تفکر و درآخر توانایی انجام دادن ساده ترین کارها را مهار می سازد. در اغلب افراد مبتلا به این بیماری، کسانی که علائم نوع دیررس دارند ابتدا در اواسط دهه 60 زندگی خود ظاهر می شوند. آلزایمر زودرس بین 30 سالگی تا اواسط 60 سالگی اتفاق می دهد و بسیار کم می باشد. بیماری آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل در میان سالمندان است. آلزایمر ابتدا بخشی از مغز را که وظیفه ی کنترل زبان و حافظه را دارد درگیر می کند البته این نکته لازم به ذکر است که این بیماری به مرور زمان پیشرفت کرده و بخش های بیشتری از مغز را درگیر می کند. با استخدام پرستار سالمند آلزیمری در منزل شما می توانید از پیشرفت ای بیماری جلوگیری کنید.

بیماری آلزایمر چیست؟

علت آلزایمر

بیماری فراموشی یا همان آلزایمر از آنجایی که کمی فراموشی در اثربالارفتن سن طبیعی است در ابتدا هیچ گونه علائمی ندارد که خود فرد یا خانواده ی وی متوجه آن شوند اما به تعریفی ساده می توان گفت که آلزایمر به معنای نوعی اختلال در عملکرد مغزی گفته می شود که به تدریج اختلال حافظه تحلیل می رود. آلزایمر  که با گذشت زمان پیشرفت کرده و بدتر می شودو یک بیماری پیشرونده است که در آن علائم زوال عقل به تدریج طی چند سال بدتر می شود. در مراحل اولیه، از دست دادن حافظه خفیف است، اما در مرحله آخر آلزایمر، افراد توانایی ادامه مکالمه و همینطور واکنش به محیط خود را از دست خواهد داد. در واقع پلاک هایی که در مغز آلزایمری ها بوجود می آید که حاصل جمع شدن پروتئین هادر مغز می باشد موجب قطع شدن ارتباط بین سلول های عصبی و نهایت موجب مرگ آن ها می شود در افرادی که بیماری آلزایمر دارند نوعی مواد شیمیایی مهم در مغز که وظیفه ی انتقال سیگنال به اطراف مغز را دارند، کاهش می یابد و از این جهت اینسینگال ها به درستی انتقال نمی یابد.

بیشتر بخوانید: پرستار سالمند

بیماری آلزایمر به چه صورت بر مغز تأثیر می گذارد؟

عکس بیماری آلزایمر

مغز سالم در مقابل مغز آلزایمر، دانشمندان همچنان به کشف تغییرات پیچیده مغزی مرتبط با بیماری آلزایمر ادامه می دهند. تغییرات در مغز ممکن است یک دهه یا بیشتر قبل از ظاهر شدن علائم شروع شود. در این مرحله بسیار اولیه از آلزایمر، تغییرات سمی در مغز رخ می‌دهد، از جمله تجمع غیرطبیعی پروتئین‌ها که پلاک‌های آمیلوئید و تاو را تشکیل می‌دهند. نورون‌هایی که قبلا سالم بودند از کار می‌افتند، ارتباط خود را با سایر نورون‌ها از دست می‌دهند و می‌میرند. تصور می شود بسیاری از تغییرات پیچیده مغزی دیگر نیز در آلزایمر نقش دارند.

به نظر می رسد که آسیب در ابتدا در هیپوکامپ و قشر آنتورینال رخ می دهد که بخش هایی از مغز هستند که در شکل گیری خاطرات ضروری هستند. با مرگ تعداد بیشتری از سلول های عصبی، بخش های دیگری از مغز تحت تأثیر قرار می گیرند و شروع به کوچک شدن می کنند. در مرحله آخر آلزایمر، آسیب گسترده است و بافت مغز به طور قابل توجهی کوچک شده است.

علائم آلزایمر در سالمندان چیست؟

علائم آلزایمر

شایع ترین علامت اولیه آلزایمر مشکل در به خاطر سپردن اطلاعاتی است که تازه اتفاق افتاده است. بسیاری از ما در نهایت متوجه کندی تفکر و مشکلات گاه به گاه در به خاطر سپردن چیزهای خاص می شویم. با این حال، از دست دادن جدی حافظه، سردرگمی و سایر تغییرات عمده در نحوه عملکرد ذهن ما ممکن است نشانه ای از شکست سلول های مغز باشد.

تغییرات آلزایمر اغلب در بخشی از مغز که بر یادگیری است موثر است. همانگونه که آلزایمر از طریق مغز پیشرفت می کند، منجر به علائمی می شود که شامل موارد زیر است

 •  بی نظمی و گیجی
 •  تغییرات خلق و خو و رفتار
 • تغییرات رفتاری مثل اینک فرد پرخاشگرو عصبی می شود
 • مشکل در صحبت کردن
 • توهم و خطاهای حسی از جمله شنیدن و گفتن چیزی که وجود ندارد

علت آلزایمر سالمندان چیست؟

 1. افزایش و کهولت سن
 2. عواض ناشی از بیماری قلبی و عروقی
 3. آسیب هایی که در گذشته به سر وارد شده است
 4. وجود بیماری آلزایمر در خانواده

البته ناگفته نماند که هنوز علتی مبنی بر آلزایمر شناخته نشده است مواردی که در قسمت  بالا نام برده شده ابتدا به بیماری فراموشی را افزایش می دهد

مراحل بیماری آلزایمر به چه صورت است؟

علت مرگ در آلزایمر

مرحله اول شامل زمانی می شود که فرد دچار فراموشی های خفیفی شده مثلا یکه حرف را دوبار تکرار می کندو بیماری آلزایمر قابل تشخیص نیست که به این مرحله بدون اخلال می گویند

مرحله دوم که به آن  زوال بسیار خفیف گفته می شود که به زمانی که فرد دچار فراموشی و گم گردن محیط افراد خانه و یا قاطی کردن مکان های مختلف مانند اتاق خواب و آشپزخانه می شود.

مرحله سوم که در این زمان فرد دچار مشکلاتی نظیر گم کردن اشیاء و وسایل خود، فراموش کردن کلمات، گوشه گیری، از کنترل خارج شدن ادرار و مدفوع می شود که به وهله زوال خفیف می گویند.

مرحله چهارم که زوال متوسط نام دارد و علائم فراموشی قابل شهود است زیرا فرد خاطرات خود را فراموش می کند، گاهی در راه رفتن تعادل خود را از دست می دهد و فراموش می کند در هر وعده ی غذایی چه میل کرده است.

مرحله پنجم یا زوال نسبتا شدید که بیمار به آن دچار می شود شامل مسائلی است که فرد در کار های ساده و روزمره ی خود می ماند در اینجا می توانید برای مراقبت از بیمار خود از موسسه مهرگان نو پرستار سالمند آلزایمری را استخدام کنید.

مرحله ششم که آلزایمر شدید شده وفرد نیاز به مراقبت و پرستاری های مدائم دارد

مرحله هفتم که بیماری پیشرفت کرده و متاسفانه این بیماری درمان و علاجی ندارد، فرد به مرگ نزدیک می شود.

علت مرگ در آلزایمر

هنگامی که بیمار به مرحله آخر می رسد دچار مرگ بعلت بیماریهای تنفسی که اغلب حدود ۵ تا ۱۰ سال بعد از بروز علایم بیماری رخ میدهد.همانطور که قبل تر ذکر شد این بیماری راه درمانی ندارد و می تونید با استفاده از برخی داروها که پزشک تجویز می کند رشد آن را کمی کند کنید.

تشخیص بیماری فراموشی و آلزایمر

برای تشخیص این بیماری ابتدا باید به متخصص مغز و اعصاب یانورولوژیست مراجعه کنید سپس متخصص بررسی های لازم را برای شناخت اختلالات ناشی حافظه از آلزایمر را انجام می دهد و ابتدا از فرد دوستان وخانواده وی در مورد سلامتی و سابقه های بیماری او سوالاتی پرسیده می شود در محور انجام کارهای شخصی و روزه مره، سپس از آزمایشه هایی نظیر آزمایش ادرار و خون، انجام تست حافظه و همینطور اسکن ها مغزی شامل 

می شود، بهره مند می شوند. البته تشخیص قطعی این بیماری پس از مرگ بوده که مغز و پلاک ها را از طریق میکروسکوپیک مغز شناسایی می کنند.

درمان آلزایمر سالمندان

درمان آلزایمر

تاکنون درمان قطعی ای برای این بیمار کشف نشده است، فقط برخی درمان ها و داروها برای آهسته تر پیشرفت کردن بیکاری و برطرف کردن علائم آن وجود دارد تا سبب به تاخیر انداختن مرگ بیمار بشود که شامل:

داروی آلزایمر

 1.مهارکننده های کولین استراز که سطح ارتباطی سلول های عصبی را تقویت می کند، از جمله گالانتامین (galantamine)، دونپزیل (donepezil) و ریواستیگمین (rivastigmine) می باشد که دارای عوارضی از جمله حالت تهوع، اسهال و اختلال در شب می شود

2ممانتین نامندا که این داروها در قسمت سلول‌های شبکه ارتباطی مغز کار کار میکنند، موجب 

این دارو در کرده و سرعت پیشرفت بیماری را در بیماری آلزایمر متوسط تا شدید کاهش می‌دهد. در برخی موارد این دارو همراه با مسدودکننده‌های کولین استراز تجویز می‌شود. عوارض جانبی این دارو عبارتند از یبوست، سرگیجه و سر درد
برخی مواقع داروهای دیگر مانند داروهای ضدافسردگی برای کنترل علائم رفتاری که به دلیل ابتلا به بیماری آلزایمر به وجود آمده‌اند تجویز می‌شوند.

پیشگیری از آلزایمر

 • داشتن فعالیت های ذهنی و ورزش کردن
 • داشتن رژِم غذایی سالم دارای سبزیجات، حبوبات، ماهی و...
 • کنترل کردن و جلوگیری از استرس و اضطراب
 • خواب کافی
 • آموختن چیز های جدید و حفظ کردن این ها
 • حل کردن جدول 

پرستار سالمند آلزایمری در منزل در شهر کرج

 چنانچه شما یا هر یک از عزیزانتان دچار به آلزایمر شدید می توانید برای نگهداری و مراقبت از استخدام پرستار در منزل موسسه مهرگان نو استفاده کنید این موسسه با در اختیار قرار دادن انواع خدمات پرستاری و پزشکی برای بهتر شدن روحیه و حال جسمانی خود یا والدین دلبندتان در تمامی نقاط کرج اعم از مهرشهر، گلشهر، گوهردشت، عظیمیه، فردیس و.... در راستای بهبودی شما قدم های مثبت برمیدارد که انواع خدمات موسسه مهرگان نو به شرح زیر است:

جهت بدست آوردن قیمت پرستار سالمند آلزایمری در منزل در شهر کرج با شماره های ذکر شده تماس حاص فرمایید.

 


سوالات متداول

داروی قوی برای الزایمر چیست؟

برخی از داروهای موثر شامل:دونپزیل، ریواستیگمین، گالانتامین، ممانتین می باشد البته لازم به ذکر است بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.

علائم آلزیمر چیست؟

 1. افزایش و کهولت سن
 2. عواض ناشی از بیماری قلبی و عروقی
 3. آسیب هایی که در گذشته به سر وارد شده است
 4. وجود بیماری آلزایمر در خانواده

آلزایمر در سالمندان چگونه تشخیص داده می شود؟(بررسی آزمایشگاهی)

 • شمارش کامل سلول‌های خونی
 • ارزیابی سطح گلوکز و الکترولیت‌های خون (سدیم، پتاسیم، کراتینین، گلوکز، کلسیم)
 • آزمایش عملکرد تیروئید
 • تست اچ آی وی
 • آزمایش عملکرد کبد
 • آزمایش فولات (اسید فولیک)
 • بررسی سطح ویتامین B12

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید