X

فصد خون در منزل با قیمت مناسب

09129611307 کارشناس امور پزشکی
فصد خون در منزل

انجام فصد خون امروزه بین مردم بسیار رایج شده است و افراد به منظور پاکسازی با انجام آن به صورت دوره ای، به گردش خون بدن خود کمک می کنند. فصد خون در منزل سبب کاهش غلظت خون در افراد شده و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد.

مهرگان نو
مهرگان نو

فصد خون چیست؟

به خارج کردن حداقل 300 سی سی خون از داخل رگ به صورت دوره ای برای مثال هر سال یک بار یا هر 6 ماه یک بار، فصد خون می گویند. فصد خون هم برای آقایان و  هم بانوان در منزل با هدف کم کردن غلظت خون و کمک به جریان خون بهتر و اکسیژن رسانی با کیفیت تر به بافت های بدن، توسط مجموعه خدمات پرستاری مهرگان نو انجام می شود.

انجام فصد خون در منزل با قیمت مناسب

چرا باید فصد خون در منزل انجام داد؟

یکی از مهمترین علت های انجام فصد خون در منزل به اخلاط اربعه (مثل بلغم، سودا، صفرا و دم که همان خون است مربوط می شود که بدن با انجام فصد خون پالایش و تعادل سازی می شود. ابوریحان بیرونی و ابوعلی سینا اعتقاد داشتند که اگر فردی یکی از اخلاط یا مزاج 4 گانه اش دچار خلل شود، بدن او دچار تغییرات پایداری شده و مضرات بسیاری برای وی دارد. برای متعادل سازی سطح همودینامیک و پایداری بدن نیاز است که از فصد خون استفاده کنید چرا که این امر، درمانی بسیار مفید و راحت است و مزایای بسیار زیادی برای بدن دارد.

شما به منظور صرفه جویی در زمان و هزینه خود می توانید از خدمات فصد خون در منزل مجموعه مهرگان نو استفاده کنید.

تفاوت فصد خون با حجامت و اهدا خون

عمده تفاوت فصد خون با حجامت در نحوه انجام تکنیک و همچنین میزان خونی است که فرد از دست می دهد. در عمل حجامت، نحوه انجام آن ابتدا با گذاشتن بادکش و تیغ زدن جای بادکش ها انجام می شود که نهایتا 200 سی سی از خون فرد تخلیه می شود؛ اما با انجام فصد خون فرد 500 سی سی خون از دست می دهد و برای جبران بعد آن یک سرم به فرد تزریق می شود.

همچنین بین فصد خون با اهدای خون نیز تفاوت های مهمی وجود دارد. در اهدا خون از دست راست یا دست چپ فقط خون گرفته می شود در صورتی که  در فصد خون از چند اندام امکان خونگیری وجود دارد. اهدا خون یک روش درمانی محسوب نمی شود اما فصد خون با توجه به رگ ای که در ناحیه مثلا واریسی قرار دارد، سودا و امراض بدن را به همراه خون خارج می کند.

شرط سن یا وزن در اهدا خون برقرار است اما در فصد خون بیمار در هر شرایطی می تواند فصد انجام دهد. در امر اهدا خون معمولا فرد اهداگر تا حدود 2 هفته از انجام روابط زناشویی و آمیزش دچار ضعف می شود اما با انجام فصد خون نهایتا تا 24 ساعت نتواند روابطی برقرار کند.

کاندیدای انجام فصد خون در منزل

مهم ترین سوالی که برای افراد ایجاد می شود همین سوال است که فصد خون در منزل برای چه کسانی نیاز و خوب است؟ در پاسخ به این سوال باید کاربردهای فصد خون در منزل را بررسی کنیم:

 • افراد دارای غلظت خون بالا یا پلی سیتمی با انجام فصد خون در منزل می توانند میزان غلظت خون را کنترل کنند و سبب افزایش خونرسانی و اکسیژن رسانی بهتر به قلب و مغز و سایر ارگان های مهم بدن خود شوند.
 • افراد دارای تنگی نفس با انجام فصد خون می توانند تا حدود زیادی باعث سبکتر شدن ریه های خود شوند.
 • افراد دارای سردرد های میگرنی با انجام فصد خون در منزل، حجم خون در گردش رگ های مغزی خود را کاهش می دهند و باعث بهبود دوره ای در سردرد های میگرنی خود می شوند.
 • افراد دارای فشار خون های مزمن با انجام فصد خون در منزل، حجم فشار آورنده به رگ های خونی خود را کاهش می دهند و به دنبال آن فشار اضافی از رگ ها برداشته می شود.
 • افراد دارای مشکلات کبدی با انجام فصد خون، سوخت و ساز بدن خود را به طور طبیعی بالاتر از حالت اول می برند و با کم شدن فشار شریان کبدی، سبب تعادل میان سلول های کبدی می شوند و همچنین اجازه به بازسازی سلول های این ارگان مهم را می دهند.
 • افرادی که به دنبال پوستی سفید هستند با انجام فصد خون به تصفیه خون خود کمک زیادی می کنند.
 • افراد دارای جوش های چرکی و استرسی با انجام فصد خون در منزل، باعث بهبود فعالیت کلیه ها، مغز استخوان و غدد فوق کلیوی خود می شوند.
 • افراد ناتوان در حذف آهن اضافی از بدن که در معرض آسیب های کبدی، دیابت و ناباروری هستند، با انجام فصد خون به موقع می توانند از این عارضه ها جلوگیری کنند.

فصد خون در منزل باید هر چند وقت یک بار انجام شود؟

برای انجام فصد خون در منزل به طور کلی زمان مشخصی وجود ندارد اما معیار هایی وجود دارد که به شما کمک می کند تا زمان تقریبی برای انجام فصد خون در منزل خود را تشخیص دهید، این عوامل تعیین کننده به شرح زیر می باشند:

 1. تست های آزمایشگاهی در مرکز درمانی و یا تست آزمایش در منزل، می تواند شما را متوجه کند که غلظت خون شما چقدر بالا است و آیا نیاز به فصد خون است یا خیر. آزمایش CBC به شما در تشخیص میزان هموگلوبین HB خون کمک بسیاری می کند.
 2. حالت های ناخوش بدن با افزایش میزان غلظت خون، ایجاد می شوند و فرد دچار کم توانی، کسالت، بی حالی، خواب زیاد و کم طاقتی می شود. این عامل نشان می دهد زمان فصد خون در منزل شما رسیده است.
 3. بهترین زمان فصد خون اول بهار است و در این زمان مزاج بدن و اخلاط 4 گانه در فصل بهار و شروع گرمی دستخوش تغییر می شود، چه افراد گرم مزاج و چه افراد سرد مزاج بهتر است در اوایل فصل بهار فصد خون در منزل انجام دهند.

تجهیزات مورد نیاز برای فصد خون در منزل 

برای انجام فصد خون در منزل می توانید از خدمات پرستاری مهرگان نو کمک بگیرید و کارشناسان با تجربه این مرکز در زمینه انجام فصد خون با تجهیزات مورد نیاز که شامل موارد زیر است به شما کمک بسیاری می کنند:

 1. دستکش لاتکس یا وینیل
 2. بتادین 
 3. کیسه فصد که کیسه ای برای ایجاد خلا و خارج کردن خون از رگ می باشد.
 4. سوآپ
 5. گارو یا تورنیکت
 6. دروشیت و زیر انداز زیر دست 
 7. سوزن فصد خون که هم می تواند آنژیوکت و هم سوزن خونگیری باشد.

طریقه انجام فصد خون در منزل 

در ادامه ترتیب روش انجام فصد خون در منزل شرح داده شده است:

 1. آماده کردن تجهیزات فصد خون در منزل مثل کیسه فصد، آنژیوکت یا سوزن فصد خون، اسپری الکل و...
 2. انتخاب اندام مناسب برای انجام فصد خون که معمولا از دو دست و نواحی بالا و نزدیک بازو و روبه روی مفصل آرتکولیشیوکوبیتی استفاده می شود.
 3. شستن دست ها توسط پرستار
 4. خشک کردن دست ها
 5. پوشیدن دستکش 
 6. بستن تورنیکت یا گارو
 7. انتخاب رگ مناسب جهت انجام فصد خون
 8. سواپ کردن ناحیه فصد با بتادین 
 9. الکل زدن به ناحیه فصد
 10. رگ گیری و وارد کردن سوزن فصد
 11. اطمینان از صحت داخل بودن سوزن فصد خون یا آنژیوکت 
 12. باز کردن گارو
 13. اتصال کیسه فصد به آنژیوکت یا سوزن فصد خون 
 14. پایین آوردن کیسه فصد جهت ایجاد سیستم مکش
 15. انتظار برای اتمام مقدار خون تعیین شده توسط پرستار 

چه نواحی برای انجام فصد خون در منزل مناسب است؟

برای انجام فصد خون در منزل مناطق زیر بهترین محل ها می باشند:

 1. فصد زیر زبان
 2. فصد بینی
 3. فصد گوش
 4. فصد پای راست
 5. فصد پای چپ
 6. فصد دست راست
 7. فصد دست چپ
 8. فصد صورت 

مزایای انجام فصد خون در منزل چیست؟

انجام فصد خون در منزل فواید بسیاری دارد که شامل موارد زیر می شود:

 1. افزایش فعالیت مغز استخوان به دلیل اینکه هر گاه حدود 300 الی 500 سی سی از خون توسط فصد خون خارج شود، پاسخ بدن افزایش تولید میزان گلبول های قرمز خواهد بود.

 2. افزایش شادابی و نشاط که با انجام فصد خون، حجم اضافی خون از بدن خارج می شود.

 3. احساس سبک شدن و خواب کافی با کاهش غلظت خون امکان پذیر خواهد بود و در نهایت فرد روند بهتری برای داشتن خواب منظم پیدا می کند.

 4. خارج کردن آهن اضافی از بدن به کاهش غلظت خون افراد کمک می کند و از بروز بیماری های ناشی از غلظت خون نیز جلوگیری می کند. 

 5. کارکرد بهتر کبد با انجام فصد خون امکان پذیر می شود و در بیماران دچار هپاتیت بدن شروع به بازسازی و عملکرد بهتر می کند.

 6. کاهش کلسترول و چربی مضر از دیگر فواید انجام فصد خون در منزل است که از میزان کلسترول خون به مقدار زیادی کاسته می شود.

 7. با انجام فصد خون تاثیر مستقیمی در کاهش درد های میگرنی مشاهده خواهید کرد.

 8. شاداب و شفاف سازی پوست از دیگر فوایدی است که با انجام فصد خون در بدن ظاهر می شود. به طور مثال افراد سیگاری پوست های تیره تری دارند چرا که غلظت خون این افراد به شدت بالا است.

طریقه انجام فصد خون در منزل

آموزش فصد خون در منزل با آنژیوکت

 1. ابتدا ناحیه فصد خون را انتخاب کنید.
 2. ناحیه را با بتادین و سپس با الکل ضدعفونی کنید.
 3. گارو یا کش را از بالای ناحیه ببندید تا رگ گیری به طور صحیح صورت گیرد.
 4. دستکش بپوشید.
 5. از آنژیوکت سبز یا صورتی استفاده کنید.
 6. آنژیوکت را از کاور خارج کنید.
 7. رگ خود را بگیرید و با چسب آنژیوکت را فیکس کنید.
 8. کیسه فصد را از ناحیه سر اتصال به آنژیوکت وصل کنید.
 9. کیسه فصد را پایین تر از ناحیه رگ گرفته شده قرار دهید تا وکیوم یا مکش ایجاد شود.
 10. منتظر پر شدن کیسه فصد تا میزان مشخص بمانید.
 11. در این حین علائم فرد را بررسی کنید.
 12. پس از پر شدن کیسه فصد آن را از آنژیوکت جدا کنید و سپس آنژیوکت را جدا کنید.

هزینه فصد خون در منزل 

قیمت انجام فصد خون در منزل طبق ابلاغیه وزارت بهداشت قیمت گذاری می شود و تعرفه های خدمات پرستاری در منزل شامل آیتم های خدمات همزمان با فصد خون، ساعت درخواست و مسافتی که باید پرستار تا موقعیت فرد طی نماید نیز می شود. برای بهره مندی از خدمات فصد خون در منزل و تمام مناطق تهران اعم از شما تهران، جنوب تهران، شرق، غرب و مرکز تهران با شماره مندرج در سایت تماس بگیرید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید