X

اجاره دستگاه اتوکلاو در تهران و کرج

09129611307 کارشناس امور پزشکی
اجاره دستگاه اتوکلاو در تهران و کرج

اتوکلاو در زبان لاتین به معنای کلید خودکار می باشد که در واقع این دستگاه اتوکلاو، یک دستگاه فولادی بسیاری بزرگ بوده که به عنوان یک محفظه فشاری بسیار بزرگ در طراحی های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه شامل بخار است که برای سترون کردن مواد و استریل کردن ابزارآلات آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

مهرگان نو
مهرگان نو

دستگاه اتوکلاو چیست؟

دستگاه اتوکلاو یکی از پرکاربردترین تجهیزات پزشکی برای استریل کردن می باشد که تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی بسیاری را با استفاده از این دستگاه ضد عفونی می کنند. این دستگاه با استفاده از دما و بخار آب و فشار بالا ابزار پزشکی را مورد استریل کردن قرار می دهد. تجهیزات فلزی پزشکی را با استفاده از این دستگاه استریل نمی کنند چرا که بخار آب موجود در این دستگاه باعث زنگ زدن این لوازم می شود. همچنین تیغ ها و لوازم تیز جراحی نیز نباید در این دستگاه سترون شوند زیرا لبه تیز آن ها کند می شود.

درون محفظه این دستگاه دما به بیش از 100 درجه سانتی گراد برای ایجاد محیطی کاملا سترون می رسد و در همین مرحله، آب به بخار تبدیل می شود تا در روند استریل کردن موثر باشد. از دستگاه اتوکلاو برای استریل کردن مواد پلاستیکی حساس، جامدات، مایعات و تجهیزات مختلف استفاده می شود.

اجاره دستگاه اتوکلاو در کرج و تهران

کاربرد دستگاه اتوکلاو

از این دستگاه به صورت ویژه در مطب های دندانپزشکی، دامپزشکی، صنایع شیمیایی و صنایع غذایی استفاده می شود و علاوه بر تمیز کردن، از بین برنده آلودگی تجهیزات پزشکی نیز می باشد. برخی داروها مانند داروهای سرطان، مواد شیمیایی قابل تبخیر، مواد سمی و مواد قابل اشتعال را نمی توان در دستگاه اتوکلاو ضدعفونی کرد. مواد زیر قابل استریل کردن در دستگاه اتوکلاو هستند:

 • شیشه پیرکس قابل استریل کردن در اتوکلاو می باشد و باید درب آن محکم بسته شود تا احتمال منفجر شدن شیشه وجود نداشته باشد.
 • پلی پروپیلن که نوعی ماده پلاستیکی است و می تواند حرارت اتوکلاو را تحمل کند.
 • نوک سمپلرها که اغلب از مواد پلاستیکی ساخته شده اند و قابل اتوکلاو کردن هستند.

نحوه عملکرد اتوکلاو

دستگاه اتوکلاو با برق 220 ولت و فرکانس 50 هرتز عمل کرده و اگر نوسانات برق از 180 تا 220 ولت وجود داشته باشد و افزایش پیدا کند، دستگاه دچار مشکلات بسیاری می شود که باید برای جلوگیری از این امر از ترانسفورماتور استفاده شود. برای کار با این دستگاه ابتدا در سینی مخصوص آن تا قسمت max آب ریخته و سینی را سر جای مخصوص قرار دهید.

اگر مقدار آب کافی نباشد، خطایی بر روی نمایشگر دستگاه نمایش داده می شود. تجهیزاتی که قرار است در محیط سترون قرار بگیرند، در محفظه دستگاه قرار دهید و درب آن را ببندید. زمان استریل کردن مشخص شده و لازم است شما فقط دکمه On را بزنید. دستگاه به صورت خودکار عملکرد خود را آغاز می کند و دمای درون محفظه و فشار داخل آن بالا می رود.

عملکرد دستگاه اتوکلاو در تبدیل کردن آب به بخار به دو صورت انجام می شود. در حالت اول آب به طور مستقیم وارد محفظه شده و توسط المنت های اطراف محفظه گرم می شود. سپس در دمای 100 درجه سانتی گراد به بخار تبدیل شده و چرخه استریل انجام می شود.

در حالت دوم آب وارد مولد بخار شده و پس از تبدیل شدن به بخار وارد محفظه داخلی دستگاه می شود. هوای داخل محفظه باید به طور کامل با بخار آب جایگزین شود. استریلیزه شدن از لحظه ای آغاز می شود که دمای کل محفظه به دمای مورد نظر رسیده و چراغ LED گرمکن دستگاه خاموش می شود و جمله End of sterile نشان داده می شود.

با فشردن دکمه Power باید دستگاه را خاموش کنید و قبل از باز کردن درب دستگاه لازم است شیر تخلیه بخار که بر روی درب آن است باز کنید تا بخار آن به طور کامل تخلیه شود و به درجه فشار صفر برسد.

بهترین برند اجاره دستگاه اتوکلاو

این دستگاه در برندهای مختلفی تولید و در بازار عرضه شده است که از بهترین مدل های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پارس مهر: این برند محصول ایران بوده و دستگاهی هوشمند و دارای صفحه نمایش لمسی است. این دستگاه اتوکلاو با سیستم تولید بخار سریع، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.
 2. کاوش مگا: این برند از معروف ترین دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی بوده که تمام اتوماتیک می باشد و با وجود برد الکترونیکی هوشمند، می تواند هر خطایی را نمایش دهد.

قیمت اجاره دستگاه اتوکلاو در کرج و تهران

انواع دستگاه اتوکلاو

کلاس بندی دستگاه اتوکلاو نشان دهنده این است که دستگاه برای استریل کردن چه تجهیزاتی مناسب است. در ادامه به بررسی انواع دستگاه اتوکلاو می پردازیم:

اتوکلاو کلاس N

این کلاس پایین ترین کلاس دستگاه اتوکلاو بوده و به عنوان دستگاه کمکی مورد استفاده قرار می گیرد. از این دستگاه برای استریل کردن مواد جامد بدون پوشش استفاده می شود. از آنجایی که این دستگاه فاقد پمپ خلا است، گزینه مناسبی برای خشک کردن به حساب نمی آید.

اتوکلاو کلاس B

پیشرفته ترین اتوکلاو دارای کلاس B بوده که در دندانپزشکی و بیمارستان ها مورد استفاده قرار میگیرد و مناسب استریل کردن مواد و تجهیزات پزشکی و صنعتی است.

اتوکلاو کلاس S

این کلاس بین N و B قرار دارد و از اتوکلاو های متوسط به شمار می رود. این دستگاه دارای پمپ خلا بوده و پیش از شروع فرآیند، هوا را از محفظه خارج می کند و عمل خشک کردن نیز انجام می دهد.

اتوکلاو آزمایشگاهی

این اتوکلاو دارای حجم های متفاوت 10، 25، 50، 75 و 100 لیتری بوده و تمام قسمت های آن از جمله درب، مخزن و کاور آن از جنس استیل می باشد. این دستگاه دارای سیستم مصرف بهینه انرژی، کنترل سطح آب و گیره نگهدارنده درب دستگاه می باشد و از اتوکلاوهای با کیفیت محسوب می شود.

اتوکلاو بیمارستانی

این اتوکلاو دارای حجم های مختلف 200 و 300 لیتری و انواع تک درب، دو درب و گراویتی می باشد و دارای برد الکترونیکی دیجیتال، فیلتر هپا و دو برنامه دمایی 121 و 134 درجه است.

اتوکلاو کلینیکال

این دستگاه اتوکلاو دارای درب تمام اتوماتیک بوده که به صورت دستی نیز باز می شود و بدنه آن از جنس استیل ضد زنگ با قابلیت های برد الکترونیکی هوشمند، فیلتر هپا، خشک کن هیتری، سنسور تشخیص کیفیت آب، خروجی پورت USB، مولد بخار با سرعت بالا، پمپ خلا قوی و تست نشتی بخار می باشد.

اتوکلاو دندانپزشکی

این دستگاه دارای درب اتوماتیک با قابلیت باز شدن دستی بوده و بدنه آن از جنس فولاد و مخزن آن از جنس استیل می باشد. اتوکلاو دندانپزشکی برد الکترونیکی هوشمند، خشک کن هیتری، پمپ خلا، مولد سریع بخار و تست نشتی و نفوذپذیری بخار دارد و در مدل های 23 و 30 لیتری قابل خرید یا اجاره می باشد.

همچنین اتوکلاوها بر اساس درجه حرارت به دو دسته تقسیم می شوند:

 • اتوکلاو درجه بالا: دارای محدوده دمایی 132 تا 134 درجه سانتی گراد.
 • اتوکلاو درجه پایین: در محدوده دمایی 121 تا 123 درجه سانتی گراد.

پارامترهای تاثیرگذار در فرآیند اتوکلاو

 1. زمان استریلیزاسیون که برای تجهیزات شیشه ای و تجهیزات فلزی 20 دقیقه و برای مواد چرب 120 دقیقه زمان استریلیزه نیاز است.
 2. جنس سینی دستگاه اتوکلاو که باید در برابر حرارت مقاوم باشد و معمولا از استیل ضد زنگ یا پلاستیک پلی پروپیلن ساخته می شوند.
 3. ظرفیت دستگاه که هر چه حجم دستگاه و تجهیزاتی که داخل دستگاه قرار می گیرد بیشتر باشد، زمان بیشتری برای فرآیند استریل کردن لازم است.
 4. دمای استریلیزاسیون بسیار مهم است که مطابق با جنس تجهیزات پزشکی قابل تغییر باشد.
 5. فشار استریلیزاسیون که بتواند فرایند استریل کردن تجهیزات را به درستی مدیریت کند.

اجزای دستگاه اتوکلاو

 • محل قرارگیری ظروف
 • سیستم کنترل
 • دام یا تله بخار
 • سوپاپ اطمینان
 • خنک کننده میعانات
 • سیستم خلاء
 • مولد بخار

نکات مهم استفاده از دستگاه اتوکلاو

 • تجهیزات درون دستگاه نباید قبل از خشک شدن خارج شوند چرا که مجدد درگیر باکتری و میکروب می شوند.
 • آب دستگاه باید کافی باشد و بیش از سه چهارم مخزن آن نباید پر شود تا عمل استریل کردن به درستی انجام شود.
 • لوازم نوک تیز یا دارای لبه تیز را در دستگاه قرار ندهید چرا که در اثر تاثیر بخار کند می شوند.
 • کیسه هایی که برای استریل شدن در دستگاه قرار می دهید بهتر است حالت شل و آزاد داشته باشند تا جریان بخار آب به راحتی از آن ها عبور کند.
 • حداقل زمان لازم برای اتوکلاو کردن 30 تا 45 دقیقه است.
 • پس از اتمام کار درب دستگاه اتوکلاو را تا زمانی که دما و فشار به حالت عادی برنگشته باز نکنید.
 • دستگاه اتوکلاو را به صورت منظم چک و سرویس کنید.
 • تجهیزات را باید به خوبی بسته بندی کنید تا استریل کردن آن ها موثر باشد.
 • در صورتی که دستگاه رسوب گرفته است از آب مقطر برای پر کردن آن استفاده کنید.
 • اتوکلاو را در محیطی با تهویه مناسب نگهداری کنید تا آسیب نبیند.

اجاره دستگاه اتوکلاو از مجموعه مهرگان نو

هنگام اجاره دستگاه اتوکلاو  دقت داشته باشید که دستگاهی را انتخاب کنید که متناسب با نیازتان باشد و کلاس بندی مناسبی داشته باشد. برای مثال برای تجهیزات دندانپزشکی و اتاق عمل باید از اتوکلاو کلاس B استفاده کنید و حجم مناسبی برای این دسته از تجهیزات پزشکی در نظر بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت و اجاره انواع اتوکلاو در تهران و کرج می توانید با مجموعه مهرگان نو تماس حاصل نمایید و از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید