X

هولتر مانیتورینگ فشار خون چیست؟

09129611307 کارشناس امور پزشکی
هولتر مانیتورینگ فشار خون چیست؟

هولتر فشار خون دستگاهی است که فشار خون بیمار را در بازه 24 ساعت اندازه گیری می‌کند. در این مقاله به ویژگی های این دستگاه و کاربردهای آن پرداخته شده است. اگر قصد استفاده از این دستگاه را دارید این مقاله به شما اطلاعات مفیدی را ارائه می‌کند.

مهرگان نو
مهرگان نو

هولتر مانیتورینگ فشار خون چیست؟

هولتر فشار خون چیست؟

هولتر فشار خون دستگاهی است که وظیفه اندازه گیری و مدیریت فشار خون را در طی 24 ساعت دارد. این دستگاه تغییرات فشار خون را در بازه 24 ساعت ثبت می‌کند تا نتیجه درستی از فشار خون بیمار به دست آید. از این دستگاه برای سنجش فشار خون بیمار خارج از محیط بیمارستان استفاده می‌شود و فشار خون بیمار در حالت خواب و بیدار ارزیابی می‌شود. در واقع هولتر فشار خون، دستگاه فشارسنج دیجیتالی کوچکی است که به بازو یا کمربندی که در اطراف بدن بیمار قرار دارد، وصل می‌شود. استفاده از این دستگاه فشار سنج هیچ گونه اختلالی در انجام کارهای روزمره بیمار ایجاد نمی‌کند.
این دستگاه به دکتر کمک می‌کند تا به طور دقیق از فشار خون بیمار آگاه شود و توصیه های پزشکی را با توجه به شرایط بیمار بیان نماید. همچنین از این دستگاه برای تشخیص سریع بیماری های قلبی، سکته مغزی و آسیب دیدگی اعضای بدن استفاده می‌شود.

 

چرا از هولتر فشار خون استفاده می‌شود؟

فشار خون بیمار هنگامی که در کلینیک اندازه گیری می‌شود با زمانی که فرد در حال انجام کارهای مختلف است، تفاوت دارد. بنابراین برای اطلاع دقیق از فشار خون فرد نیاز است که از دستگاه دقیقی مانند هولتر مانیتورینگ فشار خون استفاده شود. این روش جدید کمک می‌کند تا نوسانات غیر عادی فشار خون سریع تر تشخیص داده شود.از این دستگاه برای تشخیص سندروم فشار خون بالای روپوش پزشک، فشار خون بالای نقاب دار و فشار خون بالای پایدار استفاده می‌شود. در ادامه این سه فشار خون را بررسی می‌کنیم:

 • فشار خون بالای کاذب: بسیاری از افراد که فشار خون آنها در بیمارستان و دیگر مراکز درمانی گرفته می‌شود، به اشتباه میزان فشار خون بالا تشخیص داده می‌شود. این موضوع به عنوان سندروم کت سفید یا روپوش سفید شناخته می‌شود. این افراد نیازی به مصرف داروهای کاهش فشار خون ندارند زیرا فشار خون آن ها طبیعی است و به اشتباه به عنوان دارنده فشار خون بالا تلقی می‌شوند. برای شناسایی چنین افرادی می‌توان از هولتر مانیتورینگ فشار خون استفاده کرد.
 • فشار خون پایین کاذب: بعضی افراد همه علائم داشتن فشار خون بالا را دارند اما هنگامی که فشار خون آن ها در بیمارستان یا منزل اندازه گیری می‌شود، فشار خون آن ها در محدوده نرمال نشان داده می‌شود. به این حالت فشار خون بالای نقاب دار می‌گویند.
 • فشار خون پایدار: این افراد دارای فشار خون بالا هستند و تحت درمان دارویی می‌باشند. بنابراین نیاز است که برای جلوگیری از حملات افت فشار خون و سکته، فشار خون آن ها کنترل شود.

هولتر فشار خون چگونه کار می‌کند؟

این دستگاه باید در مدت 24 ساعت به فرد متصل شود. براساس تنظیماتی که دارد این دستگاه در فاصله زمانی های مشخص، کار می‌کند و کیسه باد دستگاه پر و خالی می‌شود. در این فاصله زمانی های معین، فشار خون شخص در هر زمان از شبانه روز اندازه گیری می‌شود. اطلاعات فشار خون فرد ثبت می‌شود و پزشک با آنالیز کردن این اطلاعات داروهای مناسب شخص را تجویز می‌کند.


انواع هولتر فشار خون

دستگاه فشار سنج های مختلفی در بازار وجود دارد که شامل جیوه ای، عقربه ای و دیجیتالی می‌باشد. از پرفروش ترین این دستگاه ها می‌توان به هولتر فشار خون دیجیتالی اشاره کرد. این هولتر اطلاعات را روی صفحه دیجیتالی نشان می‌دهد و بررسی اطلاعات آن راحت تر است. هولتر های فشار خون معمولا از کیفیت خوبی برخوردار هستند زیرا در طی یک بازه زمانی مشخص فشار خون را در حالات مختلف اندازه گیری می‌کنند.

 

چه افرادی باید از هولتر فشار خون استفاده کنند؟

چه افرادی از هولتر فشار خون استفاده میکنند؟

استفاده از هولتر فشار خون می‌تواند به بسیاری از افراد کمک کند. افرادی که فشار خون بالای کاذب دارند یا فشار خون پایین کاذب دارند. همچنین افرادی که فشار خون بالایی دارند و تحت نظارت پزشک هستند.

 • افراد دارای فشار خون بالا در دوران بارداری
 • افرادی که افت فشار خون دارند
 • بالا بودن فشار خون با وجود مصرف دارو
 • نیاز به تغییر در داروهای فشار خون
 • داشتن فشار خون نوسانی 

چه نکاتی را قبل از استفاده از هولتر فشار خون رعایت کنیم؟

قبل از استفاده از این دستگاه بهتر است این نکات را رعایت کنید تا نتیجه واقعی به شما نشان داده شود:

 • قبل از استفاده از هولتر مانیتورینگ فشار خون حتما دوش گرفته شود، چون باید تا 24 ساعت دستگاه به شما متصل بماند.
 •  از مصرف مواد غذایی که موجب تغییر در فشار خون شما می‌شود، پرهیز کنید. 
 • از لباس راحت استفاده کنید. 
 • از چند روز قبل از مصرف داروهایی که بر فشار خون اثرگذار است، پرهیز شود.

 

در هنگام استفاده از هولتر فشار خون چه نکاتی را رعایت کنیم؟

در هنگام استفاده از این دستگاه، فعالیت های بدنی زیاد نداشته باشید. قبل از اندازه گیری فشار خون، این دستگاه بوق می‌زند که بهتر است بازوی خود را همسطح با قلب نگه داشته و از تکان دادن زیاد بازو خودداری کنید. ممکن است نیاز باشد تا فعالیت های روزانه خود را یادداشت کنید تا هرگونه تغییر در فشار خون با علت آن مشخص شود.

 

استفاده از هولتر فشار خون چه مزایایی دارد؟

استفاده از هولتر فشار خون چه مزایایی دارد؟

استفاده از این دستگاه مزایای زیادی دارد که چند مورد را با هم بررسی می‌کنیم:

 • کاهش احتمال بروز سکته
 • کاهش احتمال بیماری قلبی
 • کاهش آسیب به اعضای بدن
 • جلوگیری از سندرم روپوش سفید
 • تشخیص به موقع فشار خون پنهان
   

معایب استفاده از هولتر فشار خون

استفاده 24 ساعته از این دستگاه، ممکن است خسته کننده باشد و حتی منجر به حساسیت پوست شود. باد شدن دستبند در فاصله زمانی های مشخص باعث ایجاد درد در بازو می‌شود و ممکن است خواب شب شما را دچار مشکل کند.

قیمت دستگاه هولتر مانیتورینگ فشار خون

معمولا قیمت دستگاه هولتر فشار خون بالا می‌باشد و خریدن آن زیاد مقرون به صرفه نیست. بنابراین در بیشتر اماکن پزشکی، این دستگاه را اجاره می‌دهند زیرا بیماران تنها برای چند روز باید از آن استفاده کنند.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید