X

هزینه گفتار درمانی در منزل کرج (کودک و بزرگسالان)

09129611307 کارشناس امور پزشکی
گفتار درمانی در منزل

گفتار درمانی در منزل یا آسیب ‌شناسی گفتار و زبان (Speech Therapy) به ارزیابی و تشخیص و درمان اختلالات گفتار، زبان، و بلع می پردازد. گفتار درمانی در منزل کرج به تشخیص و درمان اختلالات گفتاری و زبانی می پردازد که شامل انجام تمرین ها و راه حل هایی می باشد که توسط متخصص گفتار درمانی ارائه می شود.

 و هدف متخصصان گفتار درمانی در منزل ارئه ی روش های تشخیص و درمان این اختلالات در منزل می باشد.

فردی که دچار مشکل گفتاری شده است به کمک مختصصان گفتار درمانی و استفاده از خدمات گفتار درمانی در منزل می تواند درک و استفاده از زبان، حتی ارتباطات غیرکلامی خود را بهبود بخشد.

این اختلالات به علت مشکلات متابولیک، ژنتیک، سندورم ها، ضربه و آسیب به مغز و حتی در نتیجه ی عادت های نادرست یا شیوه های تربیتی والدین رخ می دهد که تمام آنها با گفتار درمانی بهنگام و استفاده از خدمات گفتار درمانی در منزل قابل قابل درمان می باشد. در این مقاله به گفتار و زبان درمانی در منزل کرج اشاره کرده ایم، با ما همراه باشید.

مهرگان نو
مهرگان نو

گفتار درمانی یا پاتولوژی گفتار و زبان از انواع شاخه های توانبخشی می باشد که به آسیب شناسی اختلالات مربوط به گفتار و زبان می پردازد. از اختلال های رایجی که بسیاری از مردم را درگیر کرده است، اختلالات زبانی و گفتاری می باشد و به تمامی درمان هایی که برای این اشخاص به منظور برطرف کردن مشکلات گفتار و کلامی انجام می شود، گفتار درمانی گفته می شود. بسیاری از مردم تصور می کنند که گفتار درمانی به معنای انجام مشاوره با روانشناس و صحبت کردن برای درمان مشکلات گفتاری می باشد در صورتی که این گفتار درمانی شامل تمرین های علمی و راهکارهایی می باشد که سبب ارتباط کلامی راحت تر افراد می شود. با وبلاگ مرکز پزشکی مهرگان نو همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در رابطه با گفتار درمانی کسب کنید.

گفتار درمانی چیست؟

مشکلات عصبی، کم شنوایی، فلج مغزی، اختلالات طیف اوتیسم، سندرم داون و مشکلات دندانی می تواند منجر به اختلالات زبان و گفتار شود. به همین دلیل، بیماران ممکن است نیاز به درمان گفتار و زبان داشته باشند. استفاده از گفتاردرمانی توسط درمانگرانی که در این زمینه متخصص هستند بسیار حائز اهمیت است. گفتار درمانی درمانی است که می تواند به بهبود مهارت های ارتباطی کمک کند. گاهی به آن گفتار و زبان درمانی نیز گفته می شود. بسیاری از مردم فکر می کنند که گفتار درمانی فقط برای کودکان مبتلا به اختلالات گفتاری است که بر تلفظ تأثیر می گذارد. همچنین به کودکانی که با زبان گفتاری و نوشتاری مشکل دارند کمک می کند. این شامل آن دسته از کودکانی می شود که دارای اختلالات زبانی و مشکلات خواندن هستند. 

کاردرمانی در منزل کرج

گفتار و زبان درمانی در منزل کرج

افراد زیادی در مورد آن تحقیق کرده اند. گفتار و زبان درمانی درمانی است که به بهبود مهارت های گفتار و زبان کمک می کند. تولید صدا، درک، روانی و وضوح بیان را تضمین می کند. بخش زبان و گفتار درمانی اختلالات زبان، عملکرد گفتار، صدا و بلع را در تمام گروه های سنی درمان می کند. یک گفتاردرمانگر هنگام کمک به بیماران با شرایط مختلف به روشی چند رشته ای کار می کند. به درمان ناتوانی های یادگیری خفیف، متوسط ​​یا شدید، تأخیر گفتار، اختلال گفتار، ناتوانی در تولید صدا، ناتوانی شنوایی، شکاف لب یا کام، لکنت، اختلالات صدا و اختلالات زبان کمک می کند.

در بزرگسالان، زبان درمانگر به دنبال مشکلات عصبی، سکته مغزی، پارکینسون، زوال عقل، ضربه به سر، سعی می کند راه حل هایی برای مشکلات ارتباطی، مشکلات صوتی، ناتوانی، لکنت، اختلال شنوایی و ... بیابد. آسیب شناس گفتار و زبان درمانگر گفتار و زبان، اختلالات گفتار و مشکلات ارتباطی را ارزیابی، تشخیص و درمان می کند. پزشکان همچنین می توانند شما را به یک آسیب شناس گفتار و زبان ارجاع دهند.

گفتار درمانی در منزل کرج

چه کسانی به گفتار درمانی نیاز دارند؟

می توان گفت هر شخصی که دچار اختلال در گفتار و زبان باشد به گفتار درمانی نیاز دارد. نیاز‌های گفتار درمانی طبق سن و سایر مشخصه‌ها توسط گفتار درمانگر تعیین می‌شود. هر فرد براساس تشخیص گفتار درمانگر می‌تواند روش‌های درمانی را آغاز کند. برخی از مواردی که به گفتار درمانی نیاز دارند در متن زیر ذکره شده است:

 1. برخی از مبتلایان به بیماری‌های سرطان حنجره یا زبان 
 2. کودکانی که در گفتار تاخیر دارند
 3. افرادی که دچار آسیب مغزی شده‌اند
 4. افراد دارای مشکلات شنوایی
 5. افرادی که در بلع مشکل دارند
 6. افرادی که دارای اختلالات صوتی هستند
 7. افراد دارای اوتیسم
 8. افراد دارای لکنت زبان
 9. افراد دارای کم‌توانی ذهنی

برخی از مشکلات گفتار و زبان درمانی را در متن زیر بیان کرده ایم، با ما همراه باشید

 • اختلالات صدای گفتار

اختلالات صدای گفتار در افراد در هر سنی دیده می شود، اما اغلب در کودکان دیده می شود. برای کودکان خردسالی که تازه در حال یادگیری مهارت های زبانی هستند طبیعی است که در بیان صحیح صداها مشکل داشته باشند. این بخشی از فرآیند یادگیری است. مهارت های صحبت کردن با گذشت زمان بهبود می یابد. آنها در هر سنی بر صداهای خاصی مسلط هستند. در حدود سن 5 تا 6 سالگی، اکثر کودکان یاد گرفته اند که بر تمام صداهای کلمات مسلط شوند. با این حال، برخی از کودکان اختلالات صدای گفتار دارند. این به این معنی است که در بیان صداها و کلمات خاص فراتر از سن مورد انتظار مشکل دارید. این می تواند درک آنچه کودک می خواهد بگوید را دشوار کند.

مشکلات صدای گفتار شامل اختلال بیان و اختلال واجی است. اختلال مفصلی مشکل تولید صداهای خاص است، کودک هنوز این صدا را به دست نیاورده است. اختلال واجی الگویی از خطاهای صوتی است. حتی اگر کودک اکتساب اکثر صداها را کامل کند، ممکن است در تولید صداها در جای مناسب در کلمه مشکل داشته باشد. در هر دو مورد، می تواند درک گفتار کودک را کاهش دهد و در رشد اجتماعی، عاطفی و تحصیلی کودک با مشکل مواجه شود.اکثر مواقع هیچ دلیل شناخته شده ای برای اختلال صدای گفتار وجود ندارد. با این حال، برخی از خطاهای صدای گفتار می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • مشکلات عصبی
 • تاخیر رشد
 • مشکلات شنوایی یا کم شنوایی، مانند عفونت های قبلی گوش
 • مشکلات فیزیکی که بر گفتار تأثیر می گذارد، مانند شکاف کام یا شکاف لب
 • اختلالاتی که بر اعصاب درگیر در گفتار تأثیر می گذارد
 • اختلالات رشدی مانند اوتیسم
 • اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون
 • اختلالات سیستم عصبی مانند فلج مغزی

تشخیص اختلالات صدای گفتار در کودکان مهم است. برای انجام این کار، کودک شما باید ابتدا تحت یک غربالگری شنوایی دقیق قرار گیرد. اگر کودک شما مشکل شنوایی ندارد یا مداخله ای برای رفع مشکل انجام شده است، می توانید با یک گفتاردرمانگر و زبان درمانگر مشورت کنید.گفتار درمانگر می تواند مهارت های گفتاری و زبانی کودک شما را به تفصیل ارزیابی کند، تعیین کند که آیا او یا او اختلال صدای گفتار دارد و برنامه درمانی لازم را ایجاد کنید.

 • اختلال مفصلی

انتقال افکار به افراد دیگر با استفاده صحیح و هماهنگ از لب‌ها، زبان، دندان‌ها، فک و کام را اصطلاحا می‌گویند. اختلالات مفصلی به خطاهایی در گفتار، تناوب یا تولید صدا گفته می شود که در نتیجه استفاده نادرست از این سیستم رخ می دهد. استفاده نادرست از برخی صداها در برخی سنین برای کودکان طبیعی است. با این حال، اگر کودکی که 3 سال دارد هنوز به درستی صدا تولید نمی کند، ممکن است دچار اختلال مفصلی باشد. گفتن«ی» به جای حرف «ر» یا «پ» به جای حرف «ک» شایع ترین اختلالات مفصلی است. اختلالات بیانی بر درک گفتار کودک در هنگام برقراری ارتباط با شخص دیگر تأثیر می گذارد.

 • لکنت زبان

لکنت بر روان گفتار تأثیر می گذارد. از دوران کودکی شروع می شود و در برخی موارد در طول زندگی ادامه می یابد. این اختلال با اختلال در تولید صداهای گفتاری مشخص می شود. اکثر مردم گهگاه ترشحات کوتاه مدت تولید می کنند. مثلاً اگر فرزندتان به جای «بردک» بگوید «با با با بردک» یا «ببببردک»، این نشانه لکنت زبان است. در بیشتر موارد، لکنت در شرایطی رخ می دهد که برای فرد سخت است. فعالیت های دشوار بسته به فرد متفاوت است. برای برخی از افراد، مشکلات ارتباطی تنها در طول فعالیت های خاصی مانند صحبت با تلفن یا صحبت در مقابل گروه های بزرگ رخ می دهد. با این حال، برای بسیاری دیگر، مشکلات ارتباطی می تواند در طیف وسیعی از فعالیت ها در خانه، مدرسه یا محل کار رخ دهد. اینها اختلالاتی هستند که باید از نظر موفقیت تحصیلی و شغلی و روابط اجتماعی فرد درمان شوند.

گفتار درمانی در منزل توسط والدین

گفتار درمانی چه مزایایی دارد؟

گفتار درمانی برای اختلالات گفتار و زبان مزایای قابل توجهی دارد:

 • بهبود عزت نفس
 • افزایش استقلال
 • توانایی درک و بیان ایده ها، افکار و احساسات
 • آمادگی برای مدرسه برای کودکان خردسال
 • کیفیت صدا بهبود یافته است
 • مهارت های اولیه زبان
 • عملکرد بهتر بلع
 • بهبود کیفیت زندگی

زبان درمانگر چیست؟ گفتار درمانگر چیست؟

زبان درمانگران را از نظر پیشگیری، تشخیص و درمان اختلالات گفتار و زبان که به دلایلی رخ می دهد، گفتار درمانگر می نامند.

در حین گفتار درمانی چه اتفاقی می افتد؟

آنچه در طول گفتار درمانی اتفاق می افتد به عوامل متعددی از جمله سن بیمار و نوع اختلال گفتار او بستگی دارد. برای کودکان، اغلب شامل بازی هایی مانند فعالیت های مرتب سازی یا بازی های مبتنی بر زبان است. برای بزرگسالان، بر توسعه یا بازسازی مهارت های خاص تمرکز دارد. آسیب شناس گفتار و زبان شما درمان مناسب را بر اساس موقعیت منحصر به فرد شما توصیه می کند. رویکردها و دسته بندی های گفتار درمانی مختلفی وجود دارد، و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یکی را پیدا می کند که بهترین کار را برای شما دارد.

اختلالات گفتار و زبان شامل چه مواردی می شود؟

گفتار درمانی کودکان و بزرگسالان

‌انواع اختلالات گفتاری

اختلالات بلع:

افرادی که دچار اختلال در بلع و غذا خوردن هستند. اختلالات بلع در اثر عمل جراحی، سکته، بیماری‌های زمینه‌ای و آسیب به سر به وجود می‌آیند و سبب می شود افراد در بلع و غذا خوردن دچار مشکل می شوند.

اختلالات روابط اجتماعی:

افرادی که دچار اختلالات اوتیسم هستند قادر به رفع نیاز های اجتماعی خود از جمله سوال پرسیدن نیستند در چنین شرایطی اختلالات روابط اجتماعی رخ میدهد.

 

اختلالات کلامی:

افرادی که نمی توانند به طور واضح کلمات را بیان کنند دچار اختلالات کلامی هستند این اشخاص بریده بریده صحبت می کنند. 

 

اختلالات شناختی:

این اختلالات اغلب در اثر سکتهٔ مغزی، آسیب و ضربه به سر یا آلزایمر بروز می دهد، اشخاصی با اختلال ارتباطی شناختی در طبقه‌بندی ذهنی، تمرکز، به خاطر آوردن، برنامه‌ریزی و حل مسئله مشکل دارند.

اختلالات زبانی:

 این اشخاص در به اشتراک گذاری افکار و احساسات خود با دیگران ناتوان هستند. اختلالات زبانی فرد را از درک صحبت‌های دیگران عاجز می‌کنند.

گفتار درمانی در منزل کرج

چنانچه کودک شما دچار مشکلات گفتار و زبانی می باشد متخصصین گفتار درمانی مرکز توانبخشی مهرگان نو آماده اند تا انواع اختلالات گفتار و زبان، اختلالات صدا و حنجره و مشکلات بلع را در هر سنی که شما بخواهید ارزیابی و درمان کنند. برای دریافت مشاوره و قرار ملاقات با شماره درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

در کنار گفتار درمانی می توانید از خدمات درمانی این مجموعه بهره مند شوید که شرح زیر است:

گفتار درمانی در منزل توسط والدین

گفتار درمانی کودک 4 ساله

گفتار درمانی کودک ۶ ساله

 

گفتار درمانی کودک 2، 4 و 5 ساله امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید