X

کولونوسکوپی در منزل کرج

09129611307 کارشناس امور پزشکی
کولونوسکوپی در منزل کرج

کولونوسکوپی یک روش معاینه ی پزشکی می باشد که روده بزرگ و رکتوم را بررسی می کند. در طول کولونوسکوپی، در صورت لزوم، می توان پولیپ های روده بزرگ را برداشت و یا نمونه بافتی را برای بررسی در آزمایشگاه برداشت. کولونوسکوپی مقعد می تواند هم برای اهداف تشخیصی و هم برای اهداف درمانی انجام شود. روده با یک لوله قابل انعطاف که دارای نور و دوربین در انتهای آن است بررسی می شود. در این مقاله از مرکز پزشکی مهرگان نو به کولونوسکوپی در منزل کرج به همراه عوارض و موارد استفاده آن پرداخته ایم، با ما همراه باشید.

مهرگان نو
مهرگان نو

کولونوسکوپی نوعی معاینه و آزمایش می باشد که برای تشخیص و همینطور ناهنجاری های کلون (روده بزرگ) و راست روده توسط پزشک متخصص انجام می شود. از طریق این روش می توان انواع بافت های غیر طبیعی و همچنین پولیپ ها را از این قسمت بدن خارج کرد، در کل می توان گفت کولونوسکوپی برای بررسی روده بزرگ می باشد که این روش برای ارائه تصویری کاملاً واضح از مخاط از طریق یک دوربین فیلمبرداری متصل به انتهای کولونوسکپ، تکامل یافته می باشد. این دوربین به یک رایانه متصل می شود و می تواند تصاویر رنگی انتخاب شده را در طی مراحل ذخیره و چاپ کند. موسسه پزشکی و پرستاری مهرگان نو انجام کولونوسکوپی در منزل را به صورت شبانه روزی برای شما فراهم کرده است تا در محیط امن و راحت خانه خود از وضعیت سلامت خود باخبر شوید.

برای ویزیت پزشک در منزل کرج کلیک کنید.

کولونوسکوپی چیست؟

کولونوسکوپی در منزل کرج

کولونوسکوپی برای بررسی شکایات یا یافته های مرتبط با روده و غربالگری سرطان کولون و رکتوم استفاده می شود. برای معاینه روده بزرگ بوده که از مقعد با دستگاه پزشکی قابل خم شدن (کولونوسکوپ) به ضخامت تقریباً انگشت انسان، با دوربین و نور در انتهای آن شروع می شود. برای غربالگری سرطان کولون و رکتوم و بررسی شکایات یا یافته های مربوط به روده استفاده می شود.

یک یا دو روز قبل از انجام کولونوسکوپی (طبق نظر پزشک متخصص)، بیمار باید رژیم غذایی آبکی و نرم داشته باشد و همچنین باید قبل از عمل داروهای پاکسازی روده را طبق نظر پزشک مصرف کند.
از بیمار خواسته می شود هنگام مراجعه به عمل گرسنه باشد و در صورت امکان، 4 تا 5 روز و 1 هفته قبل از عمل، مصرف داروهای رقیق کننده خون (مانند آسپرین، هپارین، کومادین) را مصرف نکند. تمامی مواردی که باید فرد بیمار قبل از انجام کولونوسکوپی انجام شود، توسط پزشک متخصص و همینطور پرستاران به بیمار اطلاع داده می شود.
برای اهداف تشخیصی: کولونوسکوپی می تواند برای تشخیص مشکلات روده انجام شود. از این روش برای بررسی موارد زیر انجام می شود:

 • کم خونی یا کمبود آهن غیر قابل توضیح
 • اسهال مزمن
 • درد مداوم شکم
 • خونریزی از رکتوم
 • یبوست مزمن
 • کنترل پولیپ: تشخیص زودهنگام و برداشتن پولیپ روده در طی کولونوسکوپی یکی از مهم ترین راه های محافظت در برابر سرطان روده به شمار می رود. کسانی که قبلاً مشکلات پولیپ روده ای داشته اند ممکن است نیاز به کنترل کولونوسکوپی داشته باشند.
 • غربالگری سرطان کولون: برای بررسی و تشخیص زودهنگام سرطان کولون و سرطان رکتوم، حتی اگر شکایتی وجود نداشته باشد، کولونوسکوپی باید انجام شود. کولونوسکوپی هر 5 سال یکبار برای افراد بالای 50 سال توصیه می شود.

همینطور بخوانید: آندوسکوپی در منزل کرج

چرا کولونوسکوپی انجام می شود؟

پزشک ممکن است کولونوسکوپی را به دلایل زیر توصیه کند:

بررسی علت علائم و نشانه های روده ای کولونوسکوپی می تواند به پزشک در شناسایی احتمالی درد شکم، خونریزی مقعدی، یبوست مزمن، اسهال مزمن و سایر مشکلات روده را شناسایی کمک کند.
غربالگری سرطان روده بزرگ افرادی که بالای 50 سال، سن دارند ممکن است دچار سرطان روده بزرگ شوند از همین روی ممکن است پزشک شما هر ده سال یک بار کولونوسکوپی را برای غربالگری سرطان روده بزرگ یا گاهی زودتر توصیه کند. کولونوسکوپی یک گزینه برای غربالگری سرطان روده بزرگ است.
بررسی وجود پولیپ این نوع کولونوسکوپی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ انجام می شود. اگر قبلاً در روده خود پولیپ ایجاد کرده اید، پزشک ممکن است کولونوسکوپی بعدی را برای جستجوی پولیپ های دیگری که ممکن است وجود داشته باشد و برداشتن آنها توصیه کند.

آمادگی قبل از کولونوسکوپی چیست؟

کولونوسکوپی با بیهوشی در کرج

روده قبل از کولونوسکوپی باید تمیز باشد. در غیر این صورت ممکن است از تصویربرداری دقیق از روده بزرگ و راست روده در طول معاینه جلوگیری کند. در کل نباید مدفوعی درون روده شما وجود داشته باشد. برای تخلیه روده بزرگ، پزشک ممکن است از شما بخواهد تا کارهایی را انجام دهید که به شرح زیر است:

 • رعایت رژیم خاص قبل از کولونوسکوپی:

نباید بعد از نیمه شب شب قبل از کولونوسکوپی چیزی بخورید یا بنوشید، چند روز قبل از کولونوسکوپی باید مصرف غذاهای جامد پرهیز کنید. می توانید مایعات شفاف مانند آب ساده، چای و قهوه بدون شیر یا خامه، آبگوشت و نوشابه مصرف کنید. از مصرف مایعات قرمز رنگ قبل از کولونوسکوپی خودداری کنید زیرا ممکن است شبیه به ظاهر خون در طول کولونوسکوپی باشد.

 • تنظیم داروهای معمولی خود حداقل یک هفته قبل از کولونوسکوپی:

اگر دیابت، فشار خون بالا یا مشکلات قلبی دارید یا از داروها یا مکمل های حاوی آهن استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین سایر داروهای رقیق کننده خون، مانند آسپرین یا وارفارین، داروهای ضد انعقاد جدیدتر مانند دابیگاتران یا ریواروکسابان که برای کاهش خطر سکته مغزی استفاده می شود. در صورت مصرف داروهای قلبی که بر پلاکت ها تأثیر می گذارند، مانند کلوپیدوگرل، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد دوز داروها را تنظیم کنید یا مصرف داروها را به طور موقت قطع کنید.

 • مصرف کردن ملین:

ممکن است پزشک استفاده از ملین را توصیه کند، ممکن است از شما خواسته شود که ملین را شب قبل از کولونوسکوپی مصرف کنید، یا ممکن است از شما خواسته شود که هم شب قبل و هم صبح روز عمل از ملین استفاده کنید.

 • کیت تنقیه:

در برخی موارد شاید لازم باشد از کیت تنقیه شب قبل یا چند ساعت قبل از کولونوسکوپی برای تخلیه روده بزرگ خود استفاده کنید. البته این فقط در تخلیه روده تحتانی موثر است و به طور کلی به عنوان یک راه اولیه برای تخلیه روده بزرگ توصیه نمی شود.

مراقبت های بعد از انجام کولونوسکوپی شامل چه مواردی می باشد؟

 1. از آنجایی که داروهای آرامبخشی که در حین کولونوسکوپی داده می شود، بیمار برای مدتی پس از کولونوسکوپی در اتاق مشاهده تحت نظر قرار می گیرد. 
 2. پس از کولونوسکوپی ممکن است مقدار بسیار کمی خون از مقعد خارج شود. به دلیل مصرف داروهای آرام بخش، بیمار نمی تواند برای مدتی وسایل نقلیه موتوری را رانندگی کند یا کارهایی را انجام دهد که نیاز به توجه دارند. از همین روی، بیمار باید با یک همراه به خانه برود. 
 3. درد و نفخ شکم ممکن است بعد از عمل به دلیل هوای داده شده در طول کولونوسکوپی ایجاد شود. با دفع گاز از طریق مقعد، درد شکم و نفخ به تدریج کاهش می یابد.

عوارض کولونوسکوپی چیست؟

 1. امکان خونریزی وجود دارد
 2. واکنش های آلرژیک ممکن است به آرام بخش ها و مسکن هایی که در طول کولونوسکوپی تجویز می شوند رخ دهد.
 3. عوارض قلبی و تنفسی ممکن است در اثر آرام بخش
 4. تهوع، استفراغ و نفخ به دلیل داروهای پاکسازی روده که برای آماده سازی کولونوسکوپی استفاده می شود
 5. سوراخ شدن روده در اثر کولونوسکوپی

نکته: در کل خطر عوارض جانبی جدی کولونوسکوپی کم است

هزینه کولونوسکوپی در منزل کرج

هزینه کولونوسکوپی در منزل کرج به عوامل زیادی بستگی دارد. می توان هزینه کولونوسکوپی برای فردی که تحت پوشش تامین اجتماعی با کسی که بیمه نیست متفاوت می باشد. این مجموعه با هزینه مناسب در محیط خانه شما کولونوسکوپی را توسط پزشک و پرستار متخصص به صورت شبانه روزی انجام می دهد.

تعرفه ها حدودی می باشد برای اطلاع از قیمت دقیق تماس بگیرید
کونولوسکوپی معده بدون بیهوشی دولتی از 800/000 تومان
کونولوسکوپی معده بدون بیهوشی آزاد از 1/100/000 تومان
کونولوسکوپی معده با بیهوشی دولتی  از 1/300/000 تومان
کونولوسکوپی معده با بیهوشی آزاد از 1/800/000 تومان

مهمترین علائم سرطان روده

 • احساس این که روده تان به طور کامل خالی نمی‌شود
 •  ضعف یا خستگی
 • کاهش وزن بی دلیل
 • تغییر مداوم در عادات روده، از جمله اسهال یا یبوست یا تغییر در انسجام مدفوع
 •  خونریزی رکتال یا وجود خون در مدفوع
 • ناراحتی مداوم شکم، مانند گرفتگی، تجمع گاز یا درد

ایا کولونوسکوپی نیاز به بیهوشی دارد؟

کولونوسکوپی را می توان بدون بیهوشی انجام داد. با این حال، تنش و مشکلات جدی درد شکم در طول این عمل با آن مواجه می‌شوند. به همین دلیل، کولونوسکوپی بیهوش (کولونوسکوپی بدون درد) به طور کلی برای راحتی بیمار ترجیح داده می شود.

علائم سرطان روده در زنان

 1. افزایش تورم در شکم
 2. سیستم ایمنی ضعیف
 3. ضعف عمومی بدن و خستگی
 4. احساس نیاز مداوم به دفع گازها 
 5. سوءهاضمه
 6. سیری زودهنگام
 7. خونریزی از معده

فرق بواسیر با سرطان روده

بواسیر زمانی رخ می دهد که سیاهرگ های مقعد منبسط شوند و با تغییر سبک زندگی و درمان های مختلف به طور کامل از بین بروند. سرطان روده بزرگ در نتیجه تغییرات غیرطبیعی در سلول هایی که سطح داخلی روده بزرگ را تشکیل می دهند رخ می دهد.  امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید