X

هزینه آزمایش پاپ اسمیر و hpv در منزل کرج (تفسیر تست پاپ اسمیر)

09129611307 کارشناس امور پزشکی
آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر که به نام های تست پاپ و تست اسمیر نیز شناخته می شود برای تشخیص به موقع سرطان دهانه رحم زنان در مطب پزشک انجام که تنها چند دقیقه طول می کشد و در طی تست پاپ اسمیر، پزشک نمونه سلولی از دهانه رحم می گیرد که از بروز سرطان رحم جلوگیری می شود و علاوه بر این برای تشخیص ویروس HPV نیز استفاده می شود، تست پاپ اسمیر در منزل کرج توسط موسسه پزشکی مهرگان نو برای شما امکان پذیر می باشد، ادامه مطلب را از دست ندهید.

مهرگان نو
مهرگان نو

آزمایش پاپ اسمیر، روشی است که برای تشخیص سرطان دهانه رحم در زنان انجام می شود. تست پاپ اسمیر شامل جمع آوری سلول ها از دهانه رحم، انتهای باریک و پایینی رحم بالای واژن می باشد. این آزمایش این امکان را به بیمار می دهد که هرگونه تغییر غیر طبیعی در سلول‌های دهانه رحم شناسایی شود و پزشک از ابتلای بیمار به سرطان در آینده جلوگیری نماید.

تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم از طریق تست پاپ اسمیر شانس بیشتری برای درمان به شما می دهد. این آزمایش همچنین تغییراتی را در سلول‌های دهانه رحم که نشان می‌دهد سرطان در آینده شکل می‌گیرد، تشخیص می‌دهد. تشخیص زودهنگام این سلول های غیرطبیعی از طریق این تست اولین گام در جلوگیری از تشکیل احتمالی سرطان دهانه رحم است.

آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

آزمایش پاپ اسمیر که به آن تست اسمیر یا تست پاپ نیز شناخته می شود، نامی است که به یک روش پزشکی برای آزمایش وجود سرطان دهانه رحم در زنان داده می شود. در طی تست پاپ اسمیر، پزشک نمونه سلولی از دهانه رحم می گیرد.
تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم با آزمایش پاپ اسمیر به فرد شانس بیشتری برای یک روند درمانی موفق می دهد. همچنین می توان از طریق تست پاپ اسمیر تغییراتی را در سلول های دهانه رحم تشخیص داد که نشان می دهد ممکن است سرطان در آینده ایجاد شود. تشخیص زودهنگام این سلول های غیر طبیعی با آزمایش پاپ اسمیر اولین گام مهم برای جلوگیری از پیشرفت احتمالی سرطان دهانه رحم است. تست پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان دهانه رحم استفاده می شود. معمولا همراه با معاینه لگن انجام می شود. می‌توان آن را با آزمایش HPV-DNA ترکیب کرد، که برای تشخیص ویروس HPV، یک عفونت شایع مقاربتی که می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم شود، استفاده می‌شود. 

برای گرفتن آزمایش در منزل کلیک کنید.

چرا  آزمایش پاپ اسمیر انجام می شود؟

آزمایش پاپ اسمیر (Pap Smear Test) یک تست غربالگری است که برای تشخیص سرطان دهانه رحم استفاده می شود.

تست پاپ معمولا همراه با معاینه لگن انجام می شود. برای زنان بالای 30 سال، تست پاپ می تواند با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، یک عفونت مقاربتی رایج که می تواند باعث سرطان دهانه رحم شود، ترکیب شود. در برخی موارد، آزمایش HPV ممکن است به جای آزمایش پاپ اسمیر انجام شود.

چه کسانی باید تست پاپ اسمیر بدهند؟

هزینه آزمایش پاپ اسمیر

زنان باید در مورد اینکه چه زمانی باید آزمایش های غربالگری را شروع کنند، چه زمانی باید انجام دهند و چه زمانی می توانند آزمایش های غربالگری دهانه رحم را متوقف کنند، به دنبال مشاوره پزشکی متخصص باشند، به خصوص اگر به دلیل برخی عوامل در معرض خطر بالاتر از حد متوسط ​​برای سرطان دهانه رحم مانند عفونت HIV باشند. HPV ویروسی است که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود و احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد. افرادی که باید تست پاپ اسمیر انجام دهند به شرح زیر می باشند:

 1. افراد دارای HIV مثبت
 2. افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف به دلیل پیوند کلیه و شیمی درمانی هستند.
 3. افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم
 4. افراد سیگاری
 5. قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل در رحم مادر (مصرف قرص ضد بارداری)

در صورت ترکیب با دیگر آزمایشاتی مانند تست HPV ممکن است هر ۵ سال یکبار نیاز به این آزمایش داشته باشید.

آزمایش پاپ اسمیر چه چیزی را تشخیص می‌دهد؟

پزشک این تست را به عنوان بخشی از معاینه لگن برای تشخیص موارد زیر انجام می‌دهد:

 • سرطان دهانه رحم
 • سلول‌های بالقوه پیش سرطانی در دهانه رحم
 • ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)
 • عفونت شایع مقاربتی (STI)

هر چند وقت یک‌بار آزمایش پاپ اسمیر در زنان نیاز است؟

به طور کلی، اگر بین 21 تا 65 سال سن دارید، باید به طور منظم پاپ اسمیر انجام دهید:

 • اگر بین 21 تا 29 سال سن دارید و آخرین نتیجه آزمایش پاپ شما طبیعی بود، ممکن است ارائه دهنده شما بگوید که می توانید سه سال تا آزمایش بعدی صبر کنید.
 • اگر بین 30 تا 65 سال سن دارید و آخرین نتیجه پاپ اسمیر شما طبیعی بود:
 • ارائه دهنده شما ممکن است بگوید که می توانید سه سال تا آزمایش بعدی خود صبر کنید.
 • اگر شما نیز نتیجه آزمایش HPV طبیعی داشتید، ممکن است ارائه دهنده شما بگوید که می توانید پنج سال تا آزمایش بعدی خود صبر کنید.
 • اگر بیش از 65 سال سن دارید، ممکن است پزشک به شما بگوید که دیگر به آزمایش پاپ اسمیر نیاز ندارید اگر: چندین سال است که آزمایش پاپ اسمیر نرمال داشته اید. جراحی برای برداشتن رحم و دهانه رحم انجام داده اید زیرا بیماری سرطانی نداشتید، مانند فیبروم.

اگر شما هیسترکتومی (جراحی برداشتن دهانه رحم) انجام داده‌اید و سابقه سرطان دهانه رحم ندارید، ممکن است دیگر نیازی به تست پاپ نداشته باشید.

ویزیت پزشک در منزل

آمادگی برای تست پاپ اسمیر چگونه است؟

شما می توانید با معاینه سالانه زنان خود برای انجام آزمایش پاپ اسمیر برنامه ریزی کنید یا یک قرار جداگانه با متخصص زنان خود درخواست کنید. پاپ اسمیر توسط اکثر طرح های بیمه پوشش داده می شود، اگرچه ممکن است نیاز به پرداخت مشارکت داشته باشید.

 1. اگر در روز آزمایش پاپ اسمیر قاعدگی دارید، پزشک ممکن است بخواهد آزمایش را مجدداً برنامه ریزی کند، زیرا نتایج ممکن است دقت کمتری داشته باشند.
 2. سعی کنید یک روز قبل از آزمایش از داشتن رابطه جنسی، دوش یا استفاده از محصولات اسپرم کش خودداری کنید زیرا ممکن است در نتایج شما اختلال ایجاد کند.
 3. انجام تست پاپ اسمیر در 24 هفته اول بارداری بی خطر است. پس از آن، آزمایش ممکن است دردناک تر باشد. همچنین باید تا 12 هفته پس از زایمان صبر کنید تا دقت نتایج خود را افزایش دهید.
 4. از آنجایی که در صورت آرامش بدن، تست پاپ اسمیر راحت‌تر انجام می‌شود، مهم است که در طول عمل آرام بمانید و نفس‌های عمیق بکشید.

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

تست پاپ اسمیر در منزل کرج

آزمایش پاپ اسمیر فقط چند دقیقه طول می کشد و در مطب پزشک صورت می گیرد، برای انجام تست لازم است که بعد از دراز کشیدن به روی تخت زانو هایتان را خم کرده و سپس پاشنه ها در رکاب قرار می گیرند، اکنون پزشک متخصص اسپکولوم را به آهستگی درون واژن قرار می دهد تا بتواند دهانه رحم را مشاهده کند. این ابزار پزشکی موجب می شود که دیوارهای واژن از یکدیگر جدا شود البته ممکن است فرد در قسمت لگن کمی درد احساس کند.

بعد از اینکه دهانه رحم قابل مشاهده شد پزشک برای برداشتن نمونه هایی از سلول دهانه رحم از یک برس نرم و دستگاه صاف‌کننده مسطح به نام اسپاتول استفاده می کند.

برای مشاهده لیست بهترین مراکز آزمایشگاه های کرج به روی لینک کلیک کنید

نتایج/ تفسیر آزمایش پاپ اسمیر

دو نتیجه ممکن از آزمایش پاپ اسمیر وجود دارد که به شرح زیر می باشد.

تفسیر آزمایش پاپ اسمیر

پاپ اسمیر معمولی

اگر نتایج شما طبیعی است، به این معنی است که هیچ سلول غیر طبیعی شناسایی نشده است. گاهی اوقات به نتایج عادی به عنوان منفی نیز گفته می شود. اگر نتایج شما طبیعی باشد، احتمالا تا سه سال دیگر نیازی به آزمایش پاپ اسمیر نخواهید داشت.

پاپ اسمیر غیر طبیعی

اگر نتایج آزمایش غیرطبیعی باشد، به این معنی نیست که شما سرطان دارید. این به سادگی به این معنی است که سلول های غیر طبیعی روی دهانه رحم شما وجود دارد که برخی از آنها می توانند پیش سرطانی باشند. چندین سطح از سلول های غیر طبیعی وجود دارد:

 • آتیپی
 • خفیف
 • در حد متوسط
 • دیسپلازی شدید
 • سرطان درجا
 • سلول‌های غیرطبیعی خفیف‌تر از ناهنجاری‌های شدید شایع‌تر هستند.

بسته به آنچه که نتایج آزمایش نشان می دهد، پزشک ممکن است توصیه کند:

 • افزایش دفعات آزمایش پاپ اسمیر شما
 • با روشی به نام کولپوسکوپی، بافت دهانه رحم خود را دقیق تر نگاه کنید

در طول معاینه کولپوسکوپی، پزشک از نور و بزرگنمایی استفاده می کند تا بافت های واژن و دهانه رحم را واضح تر ببیند. در برخی موارد، آنها همچنین ممکن است نمونه ای از بافت دهانه رحم را در روشی به نام بیوپسی بگیرند.

هزینه تست پاپ اسمیر و hpv

همچنین بخوانید:آزمایش چکاپ کامل بدن

خواندن آزمایش پاپ اسمیر

ASC-US تغییرات غیر طبیعی و نامشخص سلول‌های سنگفرشی که تاییدکننده قطعی سرطان نیست اما به بررسی بیشتر نیاز دارد
Squamous intraepithelial lesion ضایعات درون بافت پوششی سنگفرشی که احتمال سرطانی بودن آن وجود دارد
Atypical glandular cells تغییر در سلول‌های ترشحی غیرمعمول که ممکن است سرطانی باشند اما به آزمایشات بیشتر نیاز است
Squamous cell carcinoma وجود سلول‌های غیر عادی که نشان‌دهنده گسترش سرطان در واژن و سرویکس است
Adenocarcinoma سرطان در حال گسترش در سلول‌های ترشحی است و برای اطمینان به کولپوسکوپی یا بیوپسی نیاز است
Trichomoniasis نشان‌دهنده وجود نوعی انگل است که باعث ایجاد التهاب در واژن می‌شود
Candida albicans نشان‌دهنده نوعی قارچ است که باعث بروز التهاب واژن می‌شود
Coccobacillus کوکو باسیل نوعی باکتری است و باعث عفونت باکتریایی واژن می‌شود اما برای تایید وجود آن به کشت ترشحات واژن نیاز است.
Actinomyces نوعی باکتری گرم بوده که استفاده کنندگان از IUD درگیر آن می‌شوند
chlamydia نوعی باکتری که باعث ایجاد عفونت التهابی لگن می‌شود

سوالات متداول

 • آزمایش پاپ اسمیر چقدر طول می کشد؟

خود آزمایش فقط چند دقیقه طول می کشد و در مطب ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما انجام می شود.

 • نتایج آزمایش پاپ اسمیر چند درصد صحیح است؟

این آزمایش کاملا دقیق است، به این صورت که موجب کاهش قابل توجه ای در مرگ و میر و سرطان دهنه رحم می شود. این تست کمی درد دارد ولی در راستای حفظ سلامتی شما کمک شایانی می کند.

 • بهترین زمان انجام آزمایش پاپ اسمیر کی است؟

تست پاپ را بعد پنج روز بعد از تمام شدن دوره پریود انجام شود لذا دوران قاعدگی باعث خطا در این آزمایش می شود.

 •  آزمایش پاپ اسمیر برای تشخیص HPV انجام می‌شود؟

همانگونه در این مقاله بیان کردیم، این تست برای تشخیص تغییراتی که در دهانه رحم صورت گرفته، انجام می شود از جمله این موارد می شود به HPV اشاره نمود. تمامی زنانی که رابطه جنسی دارند لازم است که سه سال یک‌بار این آزمایش را انجام دهند.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید