X

هزینه تزریق عضلانی در منزل کرج

09129611307 کارشناس امور پزشکی
تزریق عضلانی

تزریقات عضلانی در منزل یکی از تکنیک های پزشکی بوده که برای رساندن دارو به عمق ماهیچه ها استفاده می شود لذا عضلات توانایی بالایی برای نگه داشتن حجم زیادی از مایعات دارند.  داروها به سرعت با جریان خون به بدن جذب می شود، برای تزریق انواع واکسن و داروی برخی از بیماری ها از تزریق عضلانی استفاده می شود که امروز در این مقاله از سایت مرکز پزشکی مهرگان نو قصد داریم به معرفی این نوع از تزریقات به همراه معایب و مزایای آن بپردازیم.

مهرگان نو
مهرگان نو

تزریقات در منزل انواع مختلفی دارد و نوع تزریق بستگی به نوع دارویی دارد که باید تزریق شود. نوع تزریق بستگی به نوع دارویی دارد که باید تزریق شود. چهار نوع تزریق وجود دارد: نام این نوع تزریق عبارتند از: داخل وریدی، عضلانی، داخل پوستی و زیر جلدی که توسط پرستاران حرفه ای و دلسوز موسسه پرستاری و پزشکی مهرگان نو به صورت شبانه روزی انجام می شود. تنها کافیست با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و اقدام به دریافت پرستار جهت تزریق عضلانی در منزل کرج کنید.

تزریق عضلانی چیست؟

تزریق عضلانی کودکان و بزرگسالان

تزریق عضلانی (Intramuscular injection) یکی از روش های پزشکی برای رساندن انواع دارو به عمق ماهیچه ها می باشد و در نهایت موجب می شود که از طریق جریان خون داروها به سرعت جذب بدن شوند. اغلب پزشکان برای تجویز واکسن و برخی از داروها از این نوع تزریق استفاده می کنند. تزریق عضلانی در قسمت های مختلف بدن نظیر لگن، ران، باسن و بازو انجام می شود. بیمارانی از جمله آرتریت روماتوئید و مولتیپل اسکلروزیس ممکن است نیاز داشته باشند که تزریق عضلانی را در منزل انجام دهند. البته از تزریق عضلانی برای آمپول های تقویتی نیز استفاده می شود.

محل های تزریقات عضلانی در منزل

 • ناحیه دورسوگلوتئال (ناحیه پشت باسن)

ناحیه دورسوگلوتئال (منطقه پشت هیپ)، تزریق دورسوگلوتئال

برای بزرگسالان و کودکان بالای 3 سال استفاده می شود. بیشتر توسط بزرگسالان ترجیح داده می شود. از عضلات سرینی مدیوس و گلوتئوس ماکسیموس در این قسمت برای تزریق استفاده می شود. بنابراین، میزان بالای جذب دارو در این بافت های عضلانی و نازک بودن پوست این ناحیه مزیتی را ایجاد می کند.

البته هنگام استفاده از این ناحیه، سوزن ممکن است با عصب سیاتیک، رگ‌های خونی، تروکانتر بزرگ برخورد کرده و عوارضی ایجاد کند. علاوه بر این، تعیین دقیق محل تزریق در لگن های افتاده با بافت شل بسیار دشوار است.

تزریق باسن در منزل

دو روش مختلف برای تشخیص قسمت تزریق در این ناحیه وجود دارد:

روش 1: بخش تزریق قسمت زیر تاج ایلیاک است که مرکز بزرگتر استخوان ران را به هم متصل می کند و بالای خط مورب فرضی با ستون فقرات ایلیاک فوقانی خلفی. این خط مورب در سمت بیرونی عصب سیاتیک قرار دارد و به موازات آن، عصب سیاتیک در سمت پایین آن قرار دارد.

نقطه تزریق کمی بالاتر و در سمت بیرونی خط وسط قطر قرار دارد. تشخیص تروکانتر بزرگ در بیماران چاق ممکن است دشوار باشد. توانایی بیمار در انقباض و شل کردن عضلات لگن به شناسایی تروکانتر بزرگتر کمک می کند.

روش 2: ناحیه گلوتئال به کمک یک خط به چهار قسمت مساوی موهومی تقسیم می شود. 1/4 قسمت فوقانی و بیرونی قسمت ناحیه تزریق است.

همچنین بخوانید: تزریق به پشت در منزل کرج

 • ناحیه ونتروگلوتئال (ناحیه پهلوی هیپ)

عضله سرینی مدیوس عضله گلوتئوس minimus زیرین را می پوشاند. بنابراین، این دو عضله یک بافت عضلانی به اندازه کافی عمیق در این ناحیه کوچک تشکیل می دهند. این منطقه در بزرگسالان، کودکان و بیماران کشکتیک ترجیح داده می شود. برای این تزریق، بیمار می تواند به پشت، شکم یا پهلو بخوابد. به طور کلی راحت ترین حالت برای تزریق، دراز کشیدن به پهلو است.

بنابراین، برای شل شدن عضلات لگن، بیمار به پهلو دراز کشیده باید بالای پای خود را خم کرده و ساق پای پایینی خود را جلوی خود بگیرد، بیمار به پشت خوابیده باید زانوهای خود را خم کند و بیمار به روی خود خوابیده است. شکم باید پاهای او را به سمت داخل بچرخاند به طوری که شست هایش رو به روی هم قرار گیرند.

برای تعیین قسمت تزریق، پرستار از دست چپ خود در ناحیه لگن راست بیمار و از دست راست خود در ناحیه ران چپ استفاده می کند. قسمت زیرین کف دست روی تروکانتر بزرگ قرار می گیرد. در حالی که انگشت شست به سمت کشاله ران بیمار اشاره می کند، چهار انگشت به سمت سر بیمار اشاره می کند.

بنابراین، انگشت اشاره بر روی ستون فقرات ایلیاک فوقانی قدامی قرار می گیرد. انگشت وسط تا حد امکان باز می شود. به این ترتیب تاج ایلیاک را لمس می کند. به این ترتیب، انگشت میانی، انگشت اشاره و شست یک ناحیه مثلثی شکل محدود به تاج ایلیاک را تشکیل می دهند. این ناحیه کوچک، ناحیه تزریق دور ازبافت عصبی، استخوانی و عروقی است.

تزریق عضلانی

 • ناحیه لتروفمورال

ناحیه ای است که شامل ماهیچه های راست ران و واستوس جانبی می شود.

1. عضله پهن جانبی

به طور کلی، این یک بافت عضلانی به خوبی توسعه یافته است که به شکل یک نوار بلند در قسمت جلویی و بیرونی ناحیه بالای پا قرار دارد. این بافت عضلانی در کودکان خردسال و بزرگسالانی که مکرراً تزریق می شوند استفاده می شود. برای تعیین محل تزریق، دو خط افقی موازی 10 سانتی متر زیر تروکانتر بزرگ و 10 سانتی متر بالای کندیل جانبی فمورال در ناحیه زانو کشیده می شود. مرزهای نوار افقی بالای کندیل جانبی فمورال توسط عرض ساق در آن ناحیه تعیین می شود.

نوارهای عمودی کشیده شده از هر دو انتهای این نوار افقی با خط افقی در قسمت زیرین تروکانتر بزرگتر تلاقی می کنند. بنابراین، یک مستطیل به دست می آوریم. این مستطیل به کمک دو نوار عمودی و دو نوار افقی به 9 مستطیل مساوی تقسیم می شود که متقابلاً مساوی و موازی با یکدیگر هستند. ناحیه مستطیل در وسط ضلع خارجی ساق، ناحیه تزریق است.

این یک نوع تزریق به بافت عضلانی است. تزریق عضلانی اغلب برای رساندن داروها، واکسن ها و سایر مایعات به طور مستقیم به جریان خون استفاده می شود. سوزن درمانی تزریق عضلانی در موسسه ما یا در خانه انجام می شود.

محل تزریق عضلانی  

در کودکان خردسال، تقسیم با پذیرش تروکانتر بزرگ به عنوان حد بالایی و زانو به عنوان حد پایین انجام می شود. هنگامی که بیمار در حالت خوابیده به پشت دراز می کشد و زانوهای خود را کمی خم می کند، عضله واستوس جانبی شل می شود. تزریق زمانی انجام می شود که فرد به حالت نشسته برسد. هنگام تزریق به افراد کوچک و بیماران کشکتیک، گرفتن عضله، رساندن دارو به بافت عضلانی را آسان‌تر می‌کند.

2. عضله راست ران

عضله ای است که در سمت جلوی ناحیه بالای ساق قرار دارد. به طور کلی در نوزادان و کودکان استفاده می شود. هنگام تزریق بافت عضلانی راست ران، که شبیه به بافت عضلانی واستوس جانبی است، سمت جلوی ساق به مستطیل های مساوی تقسیم می شود.

در بین مستطیل های وسط ساق، از ناحیه مستطیل در قسمت میانی برای تزریق استفاده می شود. تزریق در حالی انجام می شود که بیمار نشسته یا به پشت دراز کشیده است. افراد کاکتیک و نوزادان نیز ماهیچه ها را می گیرند. در افراد چاق و عادی در اثر اعمال نیرو، پوست کشیده می شود.

 • عضله دلتوئید

در ناحیه سطح جانبی خارجی بازو قرار دارد. در بیشتر بزرگسالان و کودکان، این عضله توسعه نیافته است. این عضله فقط در بزرگسالان و در مواقعی که دیگر بافت های عضلانی قابل استفاده نباشد و برای تزریق مقادیر کمی دارو استفاده می شود.

برای تعیین محل تزریق، دو نقطه انتهایی خط در مرز پایینی فرآیند آکرومیون و نقطه میانی خط در سطح زیر بغل در سمت جانبی بازو به هم متصل می‌شوند.

مرکز مثلث حاصل دقیقاً ناحیه نقطه تزریق است. بنابراین این نقطه بسته به نوع فرد تقریباً 5-2.5 سانتی متر زیر برآمدگی آکرومیال قرار دارد.

برای تزریق، بیمار باید بازوی خود را شل در کنار خود قرار داده و آرنج خود را خم کند. تزریق به بیمار در حالت خوابیده یا نشسته انجام می شود.

بافت عضلانی دلتوئید با کمک دست غیرفعال گرفته می شود. بنابراین، در زاویه 90 درجه نسبت به بافت عضلانی قرار می گیرد. از آنجایی که ظرفیت جذب این عضله کم است، بیش از 1 میلی لیتر دارو داده نمی شود.

تزریق عضلانی بازو

 • عضله سه سر

سر کوتاه پشت بازو است. تزریق در این عضله توصیه نمی شود زیرا ممکن است به عصب رادیال آسیب برساند. اما اگر هیچ بافت عضلانی قابل تزریق نباشد، از این عضله استفاده می شود.

بنابراین، در این مورد، تعیین مکان مناسب بسیار مهم است. تزریق به این عضله معمولاً دردناک است. برای تعیین محل آن، نواری در ناحیه آرنج بین فرآیند آکرومیونی استخوان اولنا و فرآیند اولکرانون کشیده می‌شود.

این نوار به سه قسمت مساوی تقسیم شده و از قسمت میانی آن برای تزریق استفاده می شود. بیمار می تواند بنشیند یا دراز بکشد. بازوی بیمار باید در پهلو شل و در آرنج خم شود. تزریق شامل برداشتن بافت عضلانی، وارد کردن آن با یک سوزن کوچک و تجویز مقدار کمی دارو است.

تزریقات عضلانی

تزریق عضلانی چگونه انجام می شود؟

مانند هر تزریق دیگری در ابتدا نیاز است که محل تزریق از طریق الکل و پنبه، آن قسمت از بدن ضد عفونی شود تا از ورود باکتری ها در بخش های داخلی بدن و پوست پیشگیری شود.سپس رای برداشتن حجم مورد نیاز دارو، سوزن (شماره ۲۲ تا ۲۵) را از ناحیه پلاستیکی وارد ویال (شیشه نگهداری دارو) می‌شود. البته مهم است تا در تمامی مراحل انجام تزریق سوزن سرنگ آلوده نشود. در سرنگ خطوطی درج شده است که پرستار و یا پزشک با توجه به نیاز به بیمار حجم دارو را مشخص کرده و سپس  با ضربه زدن به محفظه سرنگ حباب‌های هوایی که ممکن است در مراحل کشیدن دارو ایجاد شود را از بین می‌برند.

جدول زیر اندازه سوزن و حجم مناسب تزریق در کودکان و بزرگسالان را نشان می‌دهد.

محل تزریق نوزاد کودک نوپا کودک بزرگسال
عضله ران

۱٫۵ سانتی‌متر

۰٫۵ سی‌سی

۱٫۵ تا ۲٫۵ سانتی‌متر

۰٫۵ تا ۱ سی‌سی

۲٫۵ سانتی‌متر

۱ تا ۲ سی‌سی

۲٫۵ تا ۷٫۵ سانتی‌متر

۱ تا ۵ سی‌سی

عضله پهلو

۱٫۵ سانتی‌متر

۰٫۵ سی‌سی

۱٫۵ تا ۲٫۵ سانتی‌متر

۰٫۵ تا ۱ سی‌سی

۲٫۵ سانتی‌متر

۱ تا ۲ سی‌سی

۲٫۵ تا ۷٫۵ سانتی‌متر

۱ تا ۵ سی‌سی

عضله دلتوئید پیشنهاد نمی‌شود.

۱٫۵ تا ۲٫۵ سانتی‌متر

۰٫۵ تا ۱ سی‌سی

۱٫۵ تا ۲٫۵ سانتی‌متر

۰٫۵ تا ۱ سی‌سی

۲٫۵ تا ۷٫۵ سانتی‌متر

۰٫۵ تا ۲ سی‌سی

عضله سرینی پشت پیشنهاد نمی‌شود. پیشنهاد نمی‌شود.

۱٫۲ تا ۳٫۸ سانتی‌متر

۱٫۵ تا ۲ سی‌سی

۲٫۵ تا ۷٫۵ سانتی‌متر

۱ تا ۵ سی‌سی

عوارض تزریق عضلانی چیست؟

بعد از تزریق عضلانی داشتن احساس درد طبیعی است اما مواردی موجود دارند که نشان دهنده ی عارضه ای جدی تر هستند:

 • آسیب به عروق خونی و اعصاب
 • فیبروز عضلانی یا اسکار بافت عضلانی
 • هماتوم، که در آن خون از رگ های خونی به بافت اطراف نفوذ می کند
 • آبسه یا تجمع چرک
 • نکروز بافتی یا مرگ بافت
 • گرانولوم یا التهاب در بافت

در مشکلات جدی تر که به شرح زیر است، حتما با پزشک تماس بگیرید.

 • قرمزی، تورم یا گرما در محل تزریق
 • خونریزی طولانی مدت یا بیش از حد
 • علائم یک واکنش آلرژیک، مانند تورم یا مشکلات تنفسی
 • زهکشی در محل تزریق
 • درد شدید در محل تزریق
 • سوزن سوزن شدن یا بی حسی

قیمت تزریقات در منزل کرج

مزایای تزریقات عضلانی منزل در چیست؟

 1. تزریق راحت کودکان با تزریقات عضلانی در منزل
 2. تزریق سالمندان و بیماران دارای مشکلات حرکتی با تزریقات عضلانی در منزل
 3.  مدیریت کردن هزینه و زمان

 قیمت تزریقات عضلانی در منزل کرج

تزریقات عضلانی در منزل از مزایای زیادی برای شما برخوردار است، در تعیین قیمت تزریقات در منزل عواملی دخیل هستند که به عنوان مثال می شود به نوع و تعداد دفعات تزریق و همچنین محل خانه شما اشاره نمود، اما در هر صورت مقرون به صرفه تر از مراجعه به مراکز درمانی با حذف هزینه ی رفت و آمد می باشد. مرکز پزشکی مهرگان نو در تمامی مناطق کرج، تزریقات عضلانی را به صورت 24 ساعته برای شما انجام می دهد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید