X

آزمایش ایدز یا آزمایش HIV در خانه کرج

09129611307 کارشناس امور پزشکی آقای جُغَتایی
آزمایش ایدز یا آزمایش HIV در خانه کرج

آزمایش ایدز برای تعیین اینکه آیا فردی به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) آلوده شده است یا خیر، استفاده می شود. این آزمایش معمولاً بر روی نمونه خون یا بزاق انجام می شود. بیماری ایدز (AIDS) مجموعه ای از علائم است که در اثر عفونت ناشی از ویروس HIV بوجود می آید. شما می توانید از خدمات آزمایش ایدز یا آزمایش HIV در خانه کرج بهره مند شوید. کافیست با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

مهرگان نو
مهرگان نو

ویروس نقص ایمنی انسانی (human immunodeficiency virus) که اچ‌آی‌وی نامیده می شود، ویروسی است که از طریق خون و تماس جنسی محافظت نشده منتقل می‌شود و می‌تواند در بافت‌های مختلف بدن ته نشین شود، اما اثرات اصلی خود را بر روی سیستم ایمنی بدن نشان می‌دهد. که در صورت عدم درمان منجر به ایدز (AIDS) یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی (acquired immunodeficiency syndrome) شود. می شود. همانند بسیاری از بیماری ها، تشخیص زودهنگام و بر این اساس، درمان زودهنگام در درمان و سیر عفونت HIV مهم است. تشخیص زودهنگام نه تنها طول عمر را افزایش می دهد، بلکه میزان انتقال را نیز کاهش می دهد. کسانی که رابطه جنسی محافظت نشده دارند، کسانی که با خون HIV مثبت یا تماس با پوست باز و کسانی که از سوزن های غیر استریل یا ابزار سوراخ کننده استفاده می کنند، باید آزمایش HIV انجام دهند.

اچ آی وی اساساً گلبول های سفید خون به نام لنفوسیت های CD4+ T را از بین می برد، سیستم ایمنی را سرکوب می کند و بدن را در برابر عفونت ها آسیب پذیر می کند. در نتیجه بیماری هایی مانند سل، اسهال، مننژیت و ذات الریه که در شرایط عادی قابل درمان هستند، آسیب جدی به بدن وارد می کنند و در برخی موارد سرطان ها نیز دیده می شود. امروزه داروهای تولید شده برای HIV از تکثیر ویروس در بدن و اثر سرکوب کننده سیستم ایمنی آن جلوگیری می کند و به افراد HIV مثبت اجازه می دهد زندگی طولانی و سالمی داشته باشند. برای این امر مهم است که درمان را زود شروع کنید و به طور منظم تحت نظر پزشک ادامه دهید. 

آزمایش ایدز یا تست HIV چیست؟

آزمایش ایدز، که برای تشخیص بیماری که بر سیستم ایمنی تأثیر منفی می گذارد، استفاده می شود، آزمایش مهمی است که باید توسط افرادی که تماس مشکوک و آلوده دارند انجام شود. تشخیص ویروس اچ‌آی‌وی که بر روی سیستم ایمنی مؤثر است و باعث مشکلات جدی برای سلامتی می‌شود، در مراحل اولیه بسیار مهم است. آزمایش‌ها به راحتی انجام شود، زیرا فرد پس از 3 تا 8 هفته پس از تماس با ویروس، علائم را نشان می‌دهد.
تست اچ آی وی آزمایشی است که با خون گیری با دستگاه های آزمایشگاهی بررسی می شود و وجود ویروس اچ آی وی را آشکار می کند. روش های زیادی برای آزمایش HIV وجود دارد. این روش‌ها آزمایش‌هایی هستند که مستقیماً وجود ویروس را در دوره اولیه بررسی می‌کنند یا به‌طور غیرمستقیم به آنتی‌بادی تولید شده توسط بدن ما در برابر ویروس نگاه می‌کنند. زمان سپری شده از تماس مشکوک قبل از انجام آزمایش HIV مهم است.

برای تشخیص ویروس اچ‌آی‌وی، یعنی ایدز، در صورت بروز علائم یا مشکوک در دوره اولیه باید آزمایش‌هایی انجام شود. تست الایزا، تست آنتی ژن، تست آنتی بادی، تست RNA (PCR) و تست تایید را می توان اعمال کرد. آزمایش های اعمال شده باید به منظور روشن شدن اینکه آیا افراد در معرض ویروس قرار گرفته اند و مثبت بودن آنها انجام شود.

با توجه به نتایج آزمایشات، درمان در مراحل اولیه امکان پذیر است و هدف آن افزایش کیفیت زندگی فرد است. نتایج اولیه آزمایش‌ها برای ایجاد محافظت بدون قرار گرفتن در معرض سایر افراد سالم در معرض ویروس است.

مهم است بدانید که 90 روز از رابطه محافظت نشده بگذرد و ویروس مشخص شود. از آنجایی که دوره های پنجره در افراد مختلف متفاوت خواهد بود، لازم است با در نظر گرفتن این دوره آزمایشات انجام شود. آزمایش‌هایی که قبل از این دوره انجام شده‌اند نتایج دقیقی به دست نمی‌دهند و برای اطمینان از قطعی بودن نتایج باید از آزمایش‌های تأیید استفاده شود.

انواع تست های HIV/AIDS

آزمایش ایدز در منزل کرج

انواع آزمایش ایدز

تست الایزا (ضد HIV) برای درمان ایدز و تشخیص آن در زمان کوتاه باید آزمایشاتی انجام شود. اگر در نتیجه آزمایش الایزا ابتدا ویروس HIV وجود نداشته باشد، مقادیر منفی گرفته می شود. در صورت مثبت بودن با انجام آزمایشات دیگر تکرار می شود و با انجام آزمایش های تاییدی تشخیص قطعی داده می شود. اگر تست تاییدی نیز مثبت باشد، درمان باید در اوایل دوره بدون از دست دادن زمان برای بیماران ایدز آغاز شود.
آزمایش آنتی ژن و آنتی بادی آزمایش آنتی ژن و آنتی بادی آزمایشی است که در ابتدایی ترین دوره به ویروس ایدز پاسخ می دهد و اولین آزمایشی است که در صورت مشکوک شدن به انتقال باید انجام شود. این آزمایشی است که در آن هم آنتی بادی و هم آنتی ژن به طور همزمان اعمال می شود و یکی از آزمایشاتی است که می تواند در دوره های قبلی نتیجه بگیرد. اگر نتایج مثبت باشد، تشخیص HIV و اعمال درمان بدون از دست دادن زمان مهم است.
تست وسترن تست وسترن بلات که تست آنتی بادی نامیده می شود، تست استاندارد طلایی است و به تشخیص آنتی بادی علیه آنتی ژن ها کمک می کند. به تشخیص اینکه در کدام قسمت از بدن آنتی بادی ها علیه ویروس ها در بدن فرد تشکیل می شود کمک می کند.
آزمایش اسید نوکلئیک (NAT) برای جستجوی مواد ژنتیکی ویروس در خون از این آزمایش استفاده می کنند. برای تشخیص HIV در اوایل 7-14 روز پس از عفونت کاربردی می باشد.
 شمارش سلول‌های CD4

برای اندازه گیری سلول های CD4 (سلول های T-helper) از آزمایش شمارش سلول های CD4 استفاده می شود که نوعی آزمایش خون می باشد، در این این سلول ها از انواع گلبول سفید به شمار می رود که در سیستم ایمنی بدن نقش مهمی دارد لذا برای مبارزه با عفونت در بدن شخص کمک شایانی می کند. کسانی که به  HIV مبتلا هستند، ویروس به سلول های CD4 می کند و موجب به از بین رفتن آن ها می شود و در نهایت سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود و احتمال مبتلا شدن به فرد به عفونت بالا می رود. از همین روی برای مدیریت اچ آی وی، شمارش سلول‌های CD4 مهم تلقی می شود و سبب می شود که پزشک و یا پرستار تشخیص دهد  درمان ضدرتروویروسی (ART) را چه زمانی شروع کنند

ایدز چیست؟

ایدز مخفف سندرم نقص ایمنی اکتسابی است. ایدز که توسط ویروس HIV ایجاد می شود، مرحله ای است که در آن سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت ها و سرطان ها آسیب پذیر است و زندگی را به خطر می اندازد. برخلاف تصورات غلط، هر فرد HIV مثبت به ایدز مبتلا نمی شود. به لطف داروهای ضد رتروویروسی توسعه یافته علیه ویروس HIV، سیستم ایمنی می تواند بدون آسیب جدی با عفونت ها مبارزه کند، یعنی مقاومت بدن کاهش نمی یابد. پس از ابتلا به اچ آی وی، علاوه بر درمان دارویی، بسته به شرایط زندگی و مقاومت بدن فرد ممکن است ایدز بروز نکند و احتمال بروز آن 5 تا 15 سال یا بیشتر وجود دارد. ایدز، یک ویروس است که با آسیب رساندن به سیستم ایمنی بدن، بدن را در برابر عفونت و بیماری ها ضعیف می کنند و در برخی موارد زیر منجر به مرگ می شود.

ایدز چیست؟

علائم ایدز چیست؟

 • دوره عفونت حاد HIV

در دوره عفونت حاد، در چند هفته اول پس از ورود ویروس به بدن، علائمی وجود نخواهد داشت و در 2 الی 4 هفته اول، شکایاتی شبیه آنفولانزا همراه با تب، گلودرد، سردرد و علائم آن مشاهده می شود.  این دوره ای است که اچ آی وی بیشتر مسری است.

 1. تب
 2. گلو درد و التهاب گلو
 3. سردرد
 4. بزرگ شدن غدد لنفاوی
 5. بثورات روی بدن (معمولا در صورت و تنه، به ندرت در کف دست و پا به قطر 10-5 میلی متر و تاول) - درماتیت
 6. زخم در دهان، مری و اندام تناسلی
 7. درد عضلات و مفاصل
 8. اسهال درمان نشده بیش از یک ماه طول بکشد
 9. سردرد
 10. تهوع و استفراغ

زمانی که درمان شروع نشود، 7 تا 10 کیلوگرم کاهش وزن در کمتر از دو ماه قابل مشاهده است.

 • دوره آرام - بدون علامت (ایدز)

پس از دوره حاد، که برای چند هفته طول می کشد، ناقلان HIV به طور متوسط ​​8 تا 10 سال زندگی سالم بدون هیچ علامتی دارند. با این حال، فرد ناقل مادام العمر و فرد مسری ویروس HIV است. بزرگ شدن قابل توجهی در غدد لنفاوی دیده می شود.

این دوره می تواند چند سال یا بیشتر از 10 سال باشد. هنگامی که افراد مبتلا به HIV شروع به درمان دارویی می کنند، از سیستم ایمنی خود محافظت می کنند و اثر ویروس را در بدن خود کاهش می دهند.

 • دوره پیشرفته (ایدز)

این پیشرفته ترین مرحله عفونت HIV است و سیستم ایمنی بدن به تدریج ضعیف می شود. بیمارانی که تا این مدت تحت درمان قرار نگرفته اند، تمام مقاومت خود را در برابر عفونت ها و سرطان از دست می دهند و اندام های آنها به دلیل بیماری های مختلف آسیب می بیند.

 1. تورم غدد لنفاوی
 2. خستگی
 3. کاهش وزن
 4. از دست دادن حافظه کوتاه مدت
 5. عفونت های قارچی
 6. بثورات مداوم
 7. یک یا چند عفونت فرصت طلب

ایدز چگونه منتقل می شود؟

ایدز ویروسی است که به طرق مختلف از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. در مورد آزمایش ایدز، زمانی اتفاق می افتد که افراد آلوده ویروس را از طریق خون، مایع منی، ترشحات واژن و شیر مادر به سایر افراد سالم منتقل کنند. امروزه شایع ترین مواجهه با ویروس اچ آی وی به صورت آمیزش جنسی، خون و انتقال از مادر به نوزاد دیده می شود. در صورت آلودگی، مصرف داروهای توصیه شده توسط پزشک و انجام آزمایشات جهت تشخیص در مراحل اولیه ضروری است.

در صورت عدم وجود محافظت یا درمان قطعی برای داروها و در صورت وجود وضعیت مشکوک، مشورت با پزشکان مهم است. در صورت انتقال، در هنگام آمیزش جنسی به عنوان وسیله ای محافظتی باید از کاندوم استفاده کرد و موثرترین راه محافظت است. داروهای ضد بارداری، نوارها، روش‌های پیشگیری از بارداری محافظت نمی‌کنند و باید مراقبت شود.

آزمایش HIV چگونه انجام می شود؟

آزمایش HIV با خون گرفته شده از ورید بیمار در دستگاه های آزمایشگاهی مخصوص انجام می شود. خون گرفته شده در آزمایشگاه فرآیندهای خاصی را طی می کند و به RNA یا آنتی ژن ویروس یا آنتی بادی های تولید شده علیه ویروس نگاه می کند. آزمایش های HIV با خون نوک انگشتان مشابه آزمایش های ساده بارداری در داروخانه هستند، بنابراین هزینه کمتری دارند و نتایج قطعی نیستند. از آنجایی که این تست های ساده خیلی پیشرفته نیستند، میزان مثبت کاذب بالاست و نتیجه باید با آزمایش هایی که در دستگاه های آزمایشگاهی پیشرفته انجام می شود تایید شود.

تفسیر آزمایش ایدز

نتیجه آزمایش HIV به صورت زیر می باشد:

 • بررسی عدد: ممکن است در آزمایش HIV عددی را نیز مشاهده کنید. معمولا مشخص می‌شود که اگر عدد تست شما کمتر از ۱ است تست شما منفی و اگر عدد تست بالای ۱ باشد، نتیجه تست مثبت است یعنی مبتلا به HIV هستید.
 • مثبت یا منفی: اگر نتیجه تست شما positive باشد یعنی به ویروس HIV مبتلا هستید و اگر negative باشد یعنی در حال حاضر شما به ویروس اچ آی وی دچار نیستید. منفی بودن آزمایش یک فرد مبنی بر آن نیست که شریک جنسی وی نیز HIV ندارد.
 • Reactive یا Non-reactive: در تفسیر آزمایش ایدز ممکن است با این کلمات نیز برخورد کنید. Reactive به این معنا است که آنتی بادی HIV در بدن وجود دارد و فرد به اچ آی وی مبتلا است. اما نتیجه non-reactive به این معنا است آنتی بادی ساخته نشده و فرد HIV ندارد.

اگر آزمایش HIV مثبت باشد چه اتفاقی می افتد؟

در صورت مثبت بودن آزمایش HIV، آزمایش بر روی دستگاه اول تکرار می شود. در صورت مثبت بودن آزمایش دوم، بیمار را فراخوانی و به آزمایشگاه دعوت می کنند و توضیحاتی توسط پزشکان ما ارائه می شود. تست وسترن بلات اچ آی وی، یعنی آزمایش تایید، با خون گیری از بیمار انجام می شود. پس از بیرون آمدن نتیجه، بیمار به آزمایشگاه دعوت می شود و فرآیند HIV/AIDS توسط پزشکان بیماری های عفونی و میکروبیولوژی بالینی ما به طور مفصل توضیح داده می شود و برای درمان راهنمایی می شود. اگر تست الایزا در مرکز بهداشت دیگری مثبت شد و در مورد مثبت کاذب بودن نتیجه آزمایش خود شک دارید، می توانید با آزمایشگاه های ما تماس بگیرید تا از تست وسترن بلات تست تایید اچ آی وی و سایر تست های HIV که باید انجام شود، مطلع شوید.

تست اچ آی وی در داروخانه ها وجود ندارد، دلیل آن ساده است، از آنجایی که نتایج این آزمایشات قطعی نخواهد بود، فروش آزمایشات اچ آی وی در داروخانه ها طبق مقررات وزارت بهداشت ممنوع است. مراکز مجاز برای آزمایش HIV بیمارستان ها و آزمایشگاه های خصوصی هستند.

آزمایش اچ آی وی چه زمانی مشخص می شود؟

آزمایشگاه های آزمایش HIV ما نیز در عرض 3 ساعت نتیجه را می دهند. در بسیاری از مراکز بهداشتی در عرض 1-2 روز بیرون می آید. این زمان طولانی تر است زیرا خون به صورت فله ای جمع آوری شده و در دستگاه ها قرار می گیرد یا اینکه دستگاه های مناسب برای آزمایش اچ آی وی در مراکز وجود ندارد و به آزمایشگاه دیگری ارسال می شود. خون گرفته شده در تمامی شعب آزمایشگاه های ما بلافاصله بدون انتظار وارد دستگاه ها می شود و بنابراین در عرض 3 ساعت نتیجه آزمایش اچ آی وی شما به دست می آید.

آزمایش ایدز چند روز جواب می دهد؟

تست ایدز به طور کلی یکی از حساس ترین و دقیق ترین تست هاست. در حالی که انجام تست های تایید بر اساس نتایج آزمایش ها توصیه می شود، در صورت وجود رابطه مشکوک، حداکثر پس از 10 روز اعمال می شود. نتایج آزمایشات بسته به شدت مؤسسه ای که این روش را انجام می دهد ظرف 7 روز کاری تأیید می شود و نتایج برای ارزیابی به پزشکان متخصص ارسال می شود.

نتیجه آزمایش برای تشخیص زودهنگام مهم است و نباید از انجام آن غافل شد تا از خطر انتقال پس از یک رابطه مشکوک جلوگیری شود.

همچنین بخوانید:امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید