X

دستگاه اکسیژن ساز چیست و چگونه کار میکند؟

09129611307 کارشناس امور پزشکی آقای جُغَتایی
دستگاه اکسیژن ساز چیست و چگونه کار میکند؟

یکی از تجهیزات ضروری و کاربردی برای بیماران تنفسی و ریوی، دستگاه اکسیژن ساز می باشد که در انواع مختلفی به صورت ثابت و قابل حمل در لیتراژ های 5، 8 و 10 لیتری ساخته می شود، موسسه پرستاری و پزشکی مهرگان نو امکان خرید و اجاره دستگاه اکسیژن ساز در کرج را برای شما فراهم کرده است، که می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مهرگان نو
مهرگان نو

دستگاه‌ اکسیژن ساز اغلب در درمان مداوم در خانه بیمارانی که تحت مراقبت‌های ویژه هستند یا مشکلاتی با بیماری‌های قفسه سینه دارند، استفاده می‌شود. در درمان بیمارانی که مشکلات تنفسی جدی و بیماری های مزمن تنفسی مشابه دارند، با یک تغلیظ کننده اکسیژن پشتیبانی می شود. دستگاه اکسیژن ساز یک دستگاه الکتریکی است که هوای محیط را گرفته و جدا می کند و اکسیژن خالص را در اختیار بیمار قرار می دهد.

دستگاه‌ اکسیژن ساز چیست؟

هر موجود زنده ای برای زندگی کردن نیاز به اکسیژن دارد که وظیفه ی اصلی ریه وارد کردن اکسیژن به بدن می باشد و سپس اکسیژن وارد خون فرد شده و تمامی نقاط بدن هدایت می شود، لازم به ذکر است که هوایی که ما تنفس می کنیم، 78 درصد نیتروژن، 21 درصد اکسیژن و 1 درصد گاز های دیگر وجود دارد برخی از افراد به مشکلات ریوی مبتلا می شوند و از همین روی به مقدار لازم قادر به رساندن اکسیژن به بدن نیستند، این افراد بیشتر از بقیه نیاز به دریافت خلوص بیشتری از اکسیژن هستند، در چنین مواردی از  تغلیظ کننده اکسیژن یا دستگاه اکسیژن ساز (oxygen concentrator) استفاده می شود که یکی از تجهیزات پزشکی کاربردی و پر متقاضی به شمار می رود و جایگزین مناسبی برای کپسول اکسیژن بوده و تامین کننده اکسیژن مورد نیاز بیماران می باشد. دستگاه اکسیژن در منزل، مراکز درمانی، بیمارستان ها، خانه سالمندان، آزمایشگاه ها، صنایع گوناگون، شیلات، تصفیه خانه ها، باشگاه های ورزشی و... کاربردی بوده و مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه اکسیژن فشرده یکی از وسایل پزشکی کاربردی برای بیماران ریوی و تنفسی می باشد، این دستگاه از طریق فشرده سازی مولکول های هوا، نیتروژن موجود در آن را گرفته، سپس غلظت اکسیژن را تا حدود بالای 90 درصد می رساند. به دلیل بالا رفتن استعمال دخانیات و همچنین تعذیه نامناسب و کاهش تحرک افراد، بیماری کرونا و سایر دلایل دیگر موجب بیشتر شدن بیماری های تنفسی شده است در این مواقع استفاده از کپسول اکسیژن و دستگاه اکسیژن ساز توسط پزشک متخصص ریه توصیه می شود. این دستگاه ها قابل اشتغال بوده و تمام کردن آن در شرایط بحرانی ممکن است، سخت بودن پرکردن کپسول ها و... این دستگاه به شدت برای بیماران تجویز می شود.

از همین روی یکی از تجهیزات ضروری پزشکی بوده که برای بیماران تنفسی طراحی و تولید شده است و معمولا میزان اکسیژن مورد نیاز با واحد لیتر در دقیقه (L/m : Liter Per Minute) گفته می شود. دستگاه تغلیظ کننده (غلیظ کننده) اکسیژن در مدل ها و ابعادهای مختلفی ساخته می شود که انواع آن ثابت و پرتابل است و این دستگاه ها با باطری و یا برق کار می کند. این دستگاه، اکسیژن مورد نیاز برای بیمارانی که سطح اکسیژن خون یا SPO2 پایینی دارند را تامین می کند، موجب تنفس راحت تر، ایجاد آرامش در بیمار و تسریع بازسازی بافت ها می شود، استفاده از این دستگاه کار راحتی است.

قیمت دستگاه اکسیژن ساز

علت استفاده از دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

 • امکان جا بجایی آسان دستگاه اکسیژن ساز
 • تولید اکسیژن به صورت خشک و مرطوب
 • ایجاد اطمینان خاطر در بیمار و عدم نگرانی بابت تمام شدم کپسول در مواقع اضطراری
 • کاهش هزینه ها به دلیل عدم نیاز به خرید کپسول و شارژ آن، مانومتر، نگهداری، حمل و نقل و غیره
 • تولید اکسیژن بهداشتی با به کارگیری فیلتر های دستگاه اکسیژن ساز
 • قابلیت تولید اکسیژن به صورت پالسی و پیوسته
 • عدم احتمال خطر انفجار کپسول ها

انواع دستگاه اکسیژن ساز

کنسانتره های اکسیژن در مدل های ثابت و قابل حمل در سمت بیمار موجود هستند. مدل های اکسیژن ساز قابل حمل، به لطف باتری های خود، راحتی را برای بیماران فراهم می کند که در آن می توانند آزادانه تر و بدون محدودیت حرکت کنند.

در هنگام استفاده از اکسیژن ساز چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

از آنجایی که دستگاه اکسیژن ساز در منزل استفاده خواهد شد، هیچ نیروی فنی نمی تواند همیشه در نزدیکی دستگاه حضور داشته باشد. به همین دلیل، بستگان بیمارانی که نیاز به استفاده بسیار خوب از دستگاه دارند، قوانینی وجود دارد که باید رعایت شوند، از همین روی می توانید از موسسه پرستاری و پزشکی مهرگان نو درخواست اعزام پرستار خصوصی در منزل را به صورت شبانه روزی داشته باشید.

اجاره دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز چگونه کار می کند؟

برای بیان ساده ی طرز کار دستگاه اکسیژن ساز می شود گفت مانند تصفیه ی هوا عمل می کند، یعنی هوا را گرفته و بعد از تغییر آن به را شمل دیگری تحویل شما می دهد. در بیان دیگری می توان گفت دستگاه اکسیژن، هوا را گرفته و تصفیه می کند و برای کسانی که بیماری تنفسی و ریوی دچارند و به اکسیژن تراپی نیاز دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

طرز کار دستگاه اکسیژن ساز

 1. با فشرده سازی هوا مانع از گرم شدن اکسیژن می شود زیرا ساختاری خنک کننده دارد.
 2. از اطراف هوا را می گیرد.
 3. برای تنظیم شرایط تحویل اکسیژن از رابط کاربری استفاده می شود
 4. نیتروژن هوا بوسیله ی تخت فیلتر و غربال حذف می کند
 5. در نهایت اکسیژن خالص بدست آمده از طریق کانول بینی و یا ماسک به بیمار منتقل می شود

در گذشته بیمارانی که به اکسیژن درمانی نیاز داشتند عمدتا از مخازن اکسیژن تحت فشار استفاده می‌کردند. درست است که این مخازن کارآمد هستند؛ اما به دلیل اینکه تامین‌کنندگان مجبورند مرتبا به بیمار مراجعه کنند و مخزن اکسیژن آن‌ها را دوباره پر کنند، کم‌بازده هستند.

اجاره کنسانتره اکسیژن

دستگاه های اکسیژن ساز بسته به شرایط بیماران و تقاضای بستگان آنها به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت اجاره داده می شود. در مرحله اجاره دستگاه اکسیژن ساز مورد نظر می توانید از خدمات اجاره تجهیزات پزشکی موسسات رسمی ارائه دهنده خدمات بهداشتی منزل بهره مند گردید. از همین روی می توانید از موسسه پریتاری و پزشکی مهرگان نو دستگاه مورد نیاز را خریداری کنید.

اکسیژن ساز

قیمت دستگاه اکسیژن ساز

قیمت دستگاه اکسیژن ساز که قرار است خریداری شوند با توجه به مدل و ظرفیت آنها متفاوت است. اگر بیمار شما برای مدت معینی از دستگاه اکسیژن ساز استفاده می کند، اجاره آن گزینه مناسبی خواهد بود. با این حال، اگر بیمار شما مبتلا به COPD یا بیماری های ریوی مداوم است و پزشک به شما توصیه می کند که از این دستگاه به طور مداوم استفاده کنید، خرید آن سودمند خواهد بود.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید