X

آشنایی با انواع آزمایش خون

09129611307 کارشناس امور پزشکی
انواع آزمایش خون

آزمایش خون انواع مختلفی دارد به این صورت که از آزمایش تعیین سطوح کلسترول گرفته تا  آزمایش شمارش خون را شامل می شود، این آزمایش ها ممکن است بلافاصله بعد از گرفتن آزمایش نتیجه بدست بیاید و گاهی روزها طول بکشد، در این مقاله به معرفی انواع آزمایش خون پرداخته ایم، بنابراین ادامه مطلب را از دست ندهید.

مهرگان نو
مهرگان نو

به دلیل اینکه خون از تمامی نقاط بدن عبور می کند. این قابلیت را ایجاد می کند تا بسیاری از بیماری ها را بوسیله ی آزمایش خون شناسایی کرد، از همین روی تمامی آزمایش های پزشکی بوسیله ی خون صورت میگیرد و وضعیت خونی را از طریق قلب به بدن پمپاژ می شود را بررسی میکند، آزمایش خون در انواع مختلفی از فرد گرفته می شود که هر کدام از این آزمایشات به منظور خاصی گرفته شده و خصوصیات مورد نظر را به پزشک نشان می دهد. همانطور که می دانید اکثر آزمایشات خونی به صورت ناشتا انجام می شود و از همین روی نتیجه ی مشخص تری را نشان می دهد، در این مقاله از سایت موسسه پرستاری و پزشکی مهرگان نو قصد داریم به آشنایی با انواع آزمایش خون بپردازیم. با ما همراه باشید.

آزمایش خون چیست؟

آزمایش خون نام کلی آزمایشات پزشکی است که پزشکان برای تشخیص و کمک به تشخیص بسیاری از بیماری ها درخواست می کنند. آزمایش خون برای تعیین واضح وضعیت عمومی بدن بیمار انجام می شود. تست و آنالیز به جای هم استفاده می شوند. این آزمایش‌ها که بیشتر در تشخیص وضعیت فعلی بیماری مفید هستند، می‌توانند برای اهداف چک‌آپ نیز انجام شوند. آزمایش خون انواع مختلفی دارد که در متن زیر به آن اشاره کرده ایم.

آزمایش خون چه چیزی را می تواند نشان دهد؟

آزمایش خون داده های مهمی را در مورد سلامت عمومی یا خطرات احتمالی شما در اختیار متخصصان قرار می دهد. مشکلات سلامت زیر را می توان با آزمایش خون ارزیابی کرد:

 • عملکردهای کبدی
 • عملکرد کلیه و غدد فوق کلیوی
 • بیماری های قلبی عروقی
 • کمبود ویتامین و مواد معدنی
 • سطح قند خون
 • بارداری
 • میزان چربی و کلسترول خون
 • عفونت های بدن
 • بیماری های ژنتیکی خون مانند تالاسمی، بیماری بهجت
 • کم خونی
 • اختلالات هورمونی

انواع آزمایش خون

به طور کلی می توان آزمایش های خون را در 4 عنوان بیوشیمی، هماتولوژی، سرولوژی و میکروبیولوژیک دسته بندی کرد. همانطور که می دانید خون دارای سه نوع سلول اصلی (گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها) و همچنین مواد بی شماری مانند پروتئین ها، چربی ها، مواد معدنی، هورمون ها و غیره است. بنابراین، بسته به هدف مورد نظر و اجزای مورد مطالعه در هر مورد، انواع مختلفی از آزمایش خون وجود دارد.

آزمایش خون در منزل

 • شمارش کامل خون (CBC)

شمارش کامل خون یا شمارش کامل خون (CBC) یکی از رایج ترین و گسترده ترین آزمایشات است و برای انجام کشیدن، بیمار باید ناشتا باشد.

اساساً نوعی آزمایش خون است که اجزای اصلی خون (گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها) و همچنین هموگلوبین (که ظرفیت خون برای انتقال اکسیژن را تعیین می‌کند) و هماتوکریت (برای اندازه‌گیری حجم) را بررسی می‌کند. شمارش کامل خون می تواند به تشخیص مشکلات مهم سلامتی مانند کم خونی، عفونت های مختلف، مشکلات لخته شدن خون، بیماری های خود ایمنی و غیره کمک کند. همچنین می تواند اطلاعاتی در مورد وضعیت کلی اندام ها و بافت های بدن ارائه دهد.

آزمایش CBC چیست؟

 • هموگلوبین A1C

این آزمایش خون که یکی از آزمایشات قند خون است، برای تعیین شرایطی مانند دیابت نوع 1، نوع 2 و دیابت بارداری مهم است. در عین حال افراد میانسال باید در فواصل زمانی معین آزمایش قند خون انجام دهند. به این ترتیب می توان از بیماری هایی که ممکن است با قند خون بروز کند، پیشگیری کرد. آزمایش A1C (HbA1c) قند خون فرد را در 3 ماه گذشته اندازه گیری می کند. از سوی دیگر، این آزمایش خون یک پیش بینی مستقل خطر بیماری قلبی در افراد مبتلا به دیابت یا بدون دیابت است.

 •  تست های عملکرد تیروئید / هورمون محرک تیروئید (TSH)

هورمون محرک تیروئید (TSH) که توسط غده هیپوفیز ترشح می شود، ترشح هورمون ها را در تیروئید کنترل می کند. کاهش سطح خون کمتر از حد طبیعی نشان دهنده فعالیت کم تیروئید است. از سوی دیگر، مقادیر بالاتر از حد طبیعی نشان دهنده افزایش فعالیت تیروئید است. معمولاً تشخیص پرکاری شدید یا کم کاری تیروئید آسان است، اما بیماری تحت بالینی می تواند دشوارتر باشد. در این مرحله اندازه گیری TSH بهترین آزمایش برای ارزیابی عملکرد تیروئید است.

 • آزمایش خون برای بیماری های عفونی جنسی

این آزمایش خون؛ شامل غربالگری برای بیماری های مقاربتی مختلف مانند سیفلیس، هپاتیت B و C، کلامیدیا، سوزاک، تبخال و ایدز است.

 • آزمایش خون در بخش بانک خون :

در این قسمت آزمایش گروه خونی و آزمایش دیگری به نام تست سازگاری انجام می شود. تست سازگاری خونی در هنگام تزریق خون برای بیماران نیازمند به خون صورت میگیرد که هدف از انجام این است که متوجه شویم که خون اهدایی با خون بیمار سازگار ی دارد؟

 • آزمایش خون در بخش سرولوژی:

در این آزمایش تب مالت، آرتریت روماتوئید، تب تیفوئید با استفاده از خون انجام می شود.

 • آزمایش پنل متابولیک(PMC)

پانل متابولیک جامع که به عنوان پروفایل بیوشیمیایی نیز شناخته می شود، قبل از خونگیری برای PMC، بیمار باید 8 تا 12 ساعت ناشتا باشد. میزان موارد زیر را تجزیه و تحلیل می کند:

 1. الکترولیت ها؛ مواد معدنی موجود در خون که حاوی بار الکتریکی هستند.
 2. چربی ها؛ مسئول ذخیره انرژی بدن، حمایت و محافظت از اندام های داخلی، جذب ویتامین ها، مدیریت هورمونی و همچنین تشکیل غشای سلولی است.
 3. پروتئین ها؛ که بافت های مختلف بدن را تولید، بازسازی و نگهداری می کنند.
 4. گلوکز؛ منبع اصلی انرژی ما سطح بالای گلوکز به دلیل مشکل سلول ها در جذب این ماده است که در رگ های خونی باقی می ماند و در نتیجه دیابت ایجاد می شود.
 5. آنزیم ها؛ پروتئین هایی که مسئول تنظیم شیمی بدن هستند.
 6. کلسیم؛ ماده معدنی مسئول عملکرد صحیح سیستم عصبی، سیستم قلبی و سیستم عضلانی است.
 7. این تست تعادل شیمیایی و متابولیک بدن یعنی جذب و استفاده صحیح از مواد مغذی و انرژی از غذا را نشان می دهد.
 8. سطوح غیر طبیعی هر یک از عناصر فوق ممکن است نشانه ای از شرایط متابولیک، بیماری های کبدی، بیماری های استخوانی یا بیماری های کلیوی باشد.
 • غذه تیروئید

تجزیه و تحلیل مشخصات تیروئید اطلاعاتی در مورد عملکرد غده تیروئید ارائه می دهد که برای فعالیت صحیح سلول ها ضروری است. قبل از گرفتن خون برای تجزیه و تحلیل مشخصات تیروئید، بیمار باید بین 2 تا 4 ساعت ناشتا باشد.

این آزمایش معمولاً زمانی درخواست می‌شود که سابقه خانوادگی اختلالات غدد درون ریز یا شرایط علامتی مانند افزایش وزن، خشکی پوست، یبوست، عدم تحمل دمای پایین، تورم، ریزش مو، خستگی یا قاعدگی نامنظم وجود داشته باشد. کم کاری تیروئید احتمالی از سوی دیگر، بیمار مبتلا به پرکاری تیروئید علائمی مانند اضطراب، کاهش وزن، بی خوابی، افزایش ضربان قلب، لرزش دست، احساس ضعف، اسهالو همچنین ناراحتی چشم را نشان خواهد داد.

 • غده ی هیپوفیز:

هورمون های مترشحه از این غده ، فعالیت غدد دیگر بدن را کنترل می کند از این جهت می شود گفت که این غده هورمون هایی را ترشح می کند .که این هورمون ها باعث تنظیم ترشح هورمون های بعدی می شود، برای مثال می شود گفت هورمون پرولاکتین که با تاثیر بر روی غدد سینه باعث ترشح شیر می شود. هورمون TSH را ترشح می کند. که این هورمون با تاثیر روی غده ی تیروئید باعث ترشح T3 و T4 می شود. 

 • آزمایش قند خون :

 قند خون یا دیابت بیماری مزمن خطر ناکی محسوب می شود که عوارض بسیار بدی را به دنبال دارد. در ازمایشگاه ها و در هنگام چکاپ عمدتا قند ناشتا اندازه گیری می شود. نرمال قند ناشتا باید زیر 100 باشد. انواع قند خون شامل قند تصادفی، قند ناشتا، قند 2 ساعته بعد از صبحانه و قند 120 روزه قابل اندازه گیری هستند

 • آزمایش چربی خون :

در آزمایشگاه 4 نوع چربی خون که شامل اندازه گیری می شود. شامل چربی کلسترول ، چربی تری گلیسیرید، چربی خوب و چربی بد، سطح تری گلسیرید خون معمولا با پرهیز غذایی به سرعت کاهش پیدا می کند. اما سطح کلسترول باید مدت طولانی کنترل شود تا به سطح نرمال برسد.

 1. رنج نرمال کلسترول :کمتر از 200
 2. رنج نرمال تری گلسیرید: کمتر از 150
 • غده آدرنال:

ترشح کورتیزول از این غده در تنظیم قند خون تاثیر دارد و باعث افزایش قند خون در شرایط تنش می شود. تمام این هورمون های مختلف با استفاده از نمونه ی خون در آزمایشگاه قابل سنجش هستند.

آزمایش خون در منزل کرج

آزمایش خون در کرج

همانگونه که گفته شد برای تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها از آزمایش خون استفاده می شود. اما برخی از افراد به دلیل های مختلفی نمی توانند به آزمایشگاه ها مراجعه کنند، از همین روی می توانید از خدمات آزمایش خون در منزل کرج موسسه پرستاری و پزشکی مهرگان نو استفاده کنید. کافیست با شماره های درج شده درسایت تماس بگیرید و اقدام به دریافت خدمات پرستاری و پزشکی به صورت شبانه روزی کنید.

چگونگی خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل

نام آزمایش علامت اختصاری
قند خون ناشتا FBS
کلسترول Chol
تری گلیسیرید TGs
کلسترول خوب HDL
کلسترول بد LDL
کلسیم Calcium
منیزیم Mg
اوره Urea
اسید اوریک Uric Acid
تجزیه کامل ادرار UA
کراتینین Cr
گلبول‌های سفید WBC
گلبول‌های قرمز RBC
حجم متوسط گلبول‌های قرمز HCV
مقدار متوسط هموگلوبین در گلبول‌های قرمز HCH
شمارش کامل خون CBC
هموگلوبین HGB
هماتوکریت HCT
وزن متوسط هموگلوبین MCH
غلظت متوسط هموگلوبین MCHC
حجم متوسط هموگلوبین MCV
شمارش پلاکت‌های خون PLT
درصد پلاکت‌ها PTE
حجم پلاکت‌ها MPV
تست انعقادی خون PTT
زمان پروترومبین Pt
تست بارداری HCG
پتاسیم +K
بیلی روبین (آزمایش زردی) Bill
نوعی آنزیم کبدی Ast
نوعی آنزیم کبدی Alt
آلکالن فسفاتاز Alp
لاکتات دهیدروژناز LDH
تست تحمل گلوکز Gtt
دیابت بارداری GCT
قند ۱۲۰ روزه A1c
قند ۲ ساعته 2hpp
سدیم Na
پروتئین Pro
تروپونین TPI
کراتینین فسفوکیناز Cpk
نوعی کراتین کیناز CKMB
گاما گلوتامین ترانسفراز Ggt
تری یدوتیرونین T3
تیروکسین T4
هورمون محرک تیروئید TSH
پروتئین واکنش پذیر C CRP
ویتامین D VitD

همچنین بخوانید:

تزریقات در منزل کرجامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید