X

آشنایی با علائم پارگی مینیسک زانو

09129611307 کارشناس امور پزشکی
علائم پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک زانو، یکی از رایج ترین آسیب های زانو می باشد که اغلب برای ورزشکاران رخ می دهد و از علائم آن می شود به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد زانو، به ‎خصوص هنگام لمس ناحیه آسیب ‎دیده و پیچاندن یا چرخاندن زانو
 • ورم و التهاب یا سفتی زانو
 • مشکل در حرکت دادن زانو یا عدم توانایی حرکت آن در یک دامنه حرکت کامل

با سایت مهرگان نو همراه باشید تا در مورد علائم پارگی مینیسک زانو اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مهرگان نو
مهرگان نو

اگر صدایی از زانو شنیدید، ممکن است علت آن پارگی مینیسک زانو باشد، پارگی منیسک که عموماً به عنوان بیماری ورزشکاران شناخته می شود، یک مشکل سلامتی است که در نتیجه کشیدگی زانو ایجاد می شود و کیفیت زندگی را کاهش می دهد. پارگی مینیسک که خود را با علائمی مانند درد، تورم و صدا در ناحیه زانو نشان می دهد، در صورت عدم درمان می تواند باعث آسیب دائمی شود. از این روی لازم است تا حتما در صورت مشاهده علائم پارگی مینیسک زانو به پزشک متخصص مراجعه کنید و شروع به درمان کنید.

پارگی مینیسک زانو

 مینیسک غضروفی است که در وسط مفصل زانو قرار دارد. این ساختار یک بافت سخت، صاف و لاستیکی است. سطح مفصل را می پوشاند و مانند بالش آن را نگه می دارد. البته دو مینیسک در زانو وجود دارد که شامل مینیسک داخلی و دیگری مینیسک خارجی می باشد. مینیسک ها بالشتک های نازکی هستند که به شکل C در محل تلاقی دو استخوان بزرگ در ناحیه زانو قرار دارند. در زانو وظایفی مانند ایجاد مفصل هماهنگ بین استخوان ران گرد و ساق صاف، حمل بار، انجام حرکات چرخشی در جهات مختلف و حفظ تعادل قدرت بین استخوان ران و ساق پا دارد. پارگی مینیسک زمانی اتفاق می افتد که بدن شما به شدت بچرخد در حالی که زانوهای شما کمی خم شده و روی آن فشار می آورند.

در نظر داشته باشید که در صورت وجود درد و تورم به زانوی خود فشاری وارد نکنید، احساس گرفتگی و قفل شدن ممکن است اولین علائم پارگی باشد. اگر در مفصل زانو درد دارید، بسته به ناحیه مینیسک که در آن پارگی وجود دارد، ممکن است بلافاصله یا پس از چند ساعت ورم در مفصل زانو ایجاد شود. ممکن است نتوانید به طور کامل زانوی خود را خم کنید یا صاف کنید. ممکن است زانوی شما قفل شود یا در برخی مواقع گیر کند. بسته به ناحیه منیسک که در آن پارگی وجود دارد، ممکن است بلافاصله یا پس از چند ساعت ورم در مفصل زانو ایجاد شود. تورم در زانو، محدودیت حرکت، درد شدید پس از یک زاویه مشخص نشانه پارگی مینیسک است.

جراحی پارگی مینیسک زانو

علائم پارگی مینیسک چیست؟

اصلی ترین و رایج ترین علائم پارگی مینیسک درد در خط مفصل زانو است. قفل شدن، از دست دادن عملکرد، احساس گیر افتادن و تورم در زانو ناراحت نیز از علائم اصلی می باشد. مواردی از بی حسی یا انزال در پا نیز گزارش شده است. علت اصلی بی حسی پا جابجایی مینیسک پاره شده و تخریب بافت ها و آسیب به عضلات ران است. درد ممکن است در ابتدای آسیب خیلی شدید نباشد و باعث محدودیت حرکتی نشود. اما با پیشرفت التهاب، درد اغلب بدتر می شود. درد در قسمت فوقانی زانو، جایی که مینیسک قرار دارد، می تواند به ویژه در هنگام حمل وزن، سوار و پیاده شدن از ماشین و چمباتمه زدن تشدید شود. بالا و پایین رفتن از پله ها نیز اغلب دردناک است و استفاده بیش از حد از زانو می تواند منجر به افزایش تورم شود. علائم اولیه مینیسک زانو رابه صورت زیرفهرست کرد:

 • احساس قفل شدن که باعث مشکل در حرکت می شود
 • بی حسی در عضلات پا
 • احساس انزال
 • در طول تشکیل ضایعه، صدا و احساس انفجار از زانو
 • تورم
 • درد، به خصوص هنگام چرخش زانو
 • مشکل صاف کردن زانو بعد از شکستگی

اگر هنگام خم شدن زانوها درد شدید وجود دارد، تورم یا قرمزی در زانو ایجاد می‌شود و زانو نمی‌تواند حرکت کند، در صورت از دست دادن غیرمنتظره عملکرد، لازم است که فوراً به پزشک مراجعه کنید و معاینه جامع انجام دهید. اگر شکایت شما در نتیجه یک ضربه ناگهانی ایجاد شد، با پزشک ارتوپدی مشورت کنید. اگر شکایات به تدریج و در طول مدت طولانی ظاهر شدند، باید توسط یک پزشک فیزیوتراپی و توانبخشی معاینه شوید.

چگونه میتوان بهبودی پارگی مینیسک را سریع تر کرد؟

 1. مصرف دارهای ضد التهاب
 2. استراحت دادن به زانو
 3. هنگام خوابیدن و نشستن زیر پاشنه خود پالشت بگذارید
 4. می توانید به صورت موضعی ناحیه ی آسیب دیده را سرد کنید
 5. استفاده از ورزش های کششی و تقویت کننده می توانید استفاده کنید
 6. از کمپرس برای کاهش درد و تورم استفاده کنید

پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک چگونه تشخیص داده میشود؟

تنها راه تشخیص قطعی برای فردی که مشکوک به پارگی مینیسک می باشد مراجعه به متخصص ارتوپد و انجام MRI است. بواسطه معاینات اولیه و نتیجه MRI می‌توان به قطعیت گفت آیا شخص پارگی مینیسک دارد یا خیر.

روشهای درمان پارگی مینیسک

با توجه به میزان آسیب دیدگی، نوع و شدت مینیسک روش های درمانی نیز متغیر می باشد، پزشک متخصص بعد از معاینه تشخیص می دهد بهترین روش برای ترمیم و بهبودی پارگی مینیسک زانو چیست، از انواع این درمان ها می شود به فیزیوتراپی، مصرف آنتی بیوتیک، جراحی، کمپرس سرد و گرم و مکمل های غذایی اشاره کرد.

البته مهم است بدانید تمامی کسیانی که علائم پارگی مینیسک را دارند، نیازی به انجام جراحی نیستند و فقط افرادی که دچار پارگی شدید مینیسک هستند ملزم به جراحی می باشند به طور مثال برای افراد سالمندی که غضروف های از بین رفته ای دارند جراحی توصیه می شود تا از آرتروز و مشکلات همیشگی زانو چلوگیری شود.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید