X

علت وجود درد در قفسه سینه چیست و چرا باید آن را جدی گرفت؟

09129611307 کارشناس امور پزشکی
درمان درد قفسه سینه

درد قفسه سینه ممکن است هر چند دقیقه یا در طی چند روز ظاهر شود و از بین برود. علت می تواند به قلب، ماهیچه ها، سیستم گوارشی یا عوامل روانی مربوط باشد. علل زمینه ای درد قفسه سینه ممکن است خفیف باشد، مانند رفلاکس معده. یا می توانند جدی باشند و مثلاً نشان دهنده حمله قلبی باشند. مهم است که علائم هشدار دهنده را بشناسید و به علائم همراه آنها توجه کنید. در این مقاله به بررسی علل احتمالی درد قفسه سینه می پردازیم

مهرگان نو
مهرگان نو

داشتن درد قفسه سینه می تواند به دلیل های مختلفی برای فرد رخ دهد و در برخی موارد علت آن مشکلات قلبی است، از نوع عارضه جدی آن می شود به مشکلات قلب و ریه اشاره کرد که ممکن است زندگی فرد را در خطر بی اندازد از همین روی لازم است تا هرچه زودتر به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کند. اما گاهی نیز ممکن است این درد جدی نباشد و به دلیل مشکلات معده و همچنین عاطفی باشد. در این مقاله از سایت مهرگان نو قصد داریم به علت، علائم و درمان درد قفسه سینه بپردازیم، با ما همراه باشید.

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه

درمان درد قفسه سینه به علت آن وابسته است. علت درد قفسه سینه می تواند از مشکلات جزئی مانند سوزش سر دل یا استرس عاطفی تا فوریت های پزشکی جدی مانند حمله قلبی یا لخته شدن خون در ریه ها (آمبولی ریه) باشد.

تشخیص اینکه آیا درد قفسه سینه شما به دلیل حمله قلبی است یا یک بیماری پزشکی دیگر می تواند سخت باشد، به خصوص اگر قبلاً هرگز درد قفسه سینه نداشته اید. سعی نکنید علت این درد را خود تشخیص دهید. بهتر است در صورت داشتن دردهای قفسه سینه به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درد قفسه سینه چگونه ایجاد می شود؟

درد قفسه سینه می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، گاهی اوقات ممکن است احساس سوزش یا له شدن در قفسه سینه احساس شود. همچنین مواردی وجود دارد که درد از گردن به سمت فک حرکت می کند، سپس یک یا هر دو بازو را به پشت یا پایین تابش می کند.

درد قفسه سینه علل و تظاهرات مختلفی دارد. آنهایی که تهدید کننده زندگی هستند، دردهایی هستند که قلب و ریه ها را درگیر می کنند. لازم است فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید زیرا این موارد می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی باشد.

علائم درد قفسه سینه چیست؟

علائم درد قفسه سینه چیست

درد قفسه سینه مربوط به قلب

این نوع درد، که اغلب با درد قفسه سینه همراه است، ممکن است محرکی برای احساس ناراحتی مربوط به قلب باشد. ناراحتی قفسه سینه، معمولاً مربوط به حمله قلبی یا سایر مشکلات قلبی است، ممکن است به یک یا چند مورد از موارد زیر مرتبط باشد:

 1. فشار، پری، سوزش یا سفتی در قفسه سینه
 2. له شدن یا تابش سوزاننده از پشت به بازو
 3. دردی که بیش از چند دقیقه طول می کشد، با فعالیت بدتر می شود، ناپدید می شود و عود می کند، یا شدت آن تغییر می کند.
 4. تنگی نفس
 5. عرق سرد
 6. سرگیجه یا ضعف
 7.  حالت تهوع یا استفراغ
 • حمله قلبی:

حمله قلبی معمولاً به دلیل انسداد جریان خون از لخته خون به عضله قلب شما ایجاد می شود.

 • آنژین، درد قفسه سینه:

اصطلاح آنژین به درد قفسه سینه ای گفته می شود که باعث جریان ضعیف قلب می شود. معمولاً به دلیل ایجاد پلاک های ضخیم بر روی دیواره های داخلی رگ ها که خون را به قلب می برند، ایجاد می شود. این پلاک ها شریان ها را باریک می کنند و جریان خون را به قلب محدود می کنند، به خصوص در هنگام مبارزه.

 • پریکاردیت:

پریکاردیت التهاب کیسه اطراف قلب شما است. معمولاً باعث درد شدید می شود که هنگام نفس کشیدن یا دراز کشیدن بدتر می شود.

 • بیماری عروق کرونر یا CAD:

این یک انسداد در رگ های قلب است که باعث کاهش جریان خون و اکسیژن به عضله قلب و ماهیچه قلب می شود. این می تواند باعث دردی شود که به آن آنژین معروف است. اگرچه باعث آسیب دائمی نمی شود، اما هشداری در مورد یک بیماری قلبی احتمالی است. درد قفسه سینه ممکن است به بازو، شانه، فک یا پشت شما تابیده شود. فشار یا فشردن نیز ممکن است شبیه له شدن باشد. آنژین می تواند با ورزش، هیجان، یا ناراحتی عاطفی ایجاد شود و با استراحت تسکین می یابد.

 • افتادگی دریچه میترال:

این یک اختلال عملکرد منظم در دریچه قلب است. علائم مختلفی با افتادگی دریچه میترال از جمله درد قفسه سینه، تپش قلب و سرگیجه همراه بوده است، اما ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد، به خصوص اگر افتادگی خفیف باشد.

 • کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک:

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، یک بیماری ژنتیکی، باعث ضخیم شدن غیر طبیعی عضله قلب می شود. این وضعیت که می تواند باعث مشکلات جریان قلب نیز شود، معمولاً با درد قفسه سینه و تنگی نفس ظاهر می شود. درد رخ می دهد، به خصوص زمانی که فشار وارد می شود. با گذشت زمان، نارسایی قلبی نیز زمانی رخ می دهد که عضله قلب بیش از حد ضخیم شود. با ضخیم شدن ماهیچه قلب، قلب برای پمپاژ خون باید سخت‌تر کار کند. ممکن است باعث سرگیجه، سبکی سر، غش و علائم مشابه شود.

علل مرتبط با هضم غذا

درد قفسه سینه می تواند ناشی از اختلالات دستگاه گوارش باشد، از جمله:

 • احساس سوزش دردناک در قفسه سینه:

زمانی که اسید معده از معده به لوله ای که گلو را به معده شما متصل می کند، جریان می یابد، احساس سوزش در ناحیه پشت استخوان سینه شما ایجاد می شود.

 • اختلالات بلع:

مشکل در بلع به دلیل اختلالات مری است. این وضعیت ممکن است دردناک تر شود.

مشکلات کیسه صفرا یا لوزالمعده:

در کیسه صفرا یا پانکراس. به دلیل سنگ یا التهاب، می تواند درد شکمی ایجاد کند که به قفسه سینه شما گسترش می یابد.

 • درد عضلانی و استخوانی

صدمات و سایر مشکلاتی که بر ساختارهایی که دیواره قفسه سینه را تشکیل می‌دهند، تحت تأثیر نوع درد ناشی از عضله و استخوان قرار می‌گیرند.

 • کوستوکندریت:

درد ناشی از التهاب غضروفی است که دنده های شما را به استخوان سینه متصل می کند.

 • درد عضلات:

سندرم‌های درد مزمن مانند فیبرومیالژیا (خستگی عضلانی) می‌توانند درد مداوم قفسه سینه مرتبط با عضله ایجاد کنند.

دنده های آسیب دیده: درد قفسه سینه ناشی از کبودی یا شکستگی دنده.

علل مرتبط با ریه:

 • آمبولی ریه:

زمانی رخ می دهد که لخته خون در شریان ریوی تشکیل شود و جریان خون به بافت ریه مسدود شود.

 • جنب:

درد قفسه سینه که بر تنفس و سرفه شما تأثیر منفی می گذارد. این ناشی از التهاب غشایی است که ریه های شما را احاطه کرده است.

 • ریه از کار افتاده:

درد قفسه سینه معمولاً به طور ناگهانی شروع می شود و برای مدت طولانی ادامه می یابد. مشخص شد که معمولاً تنگی نفس وجود دارد. زمانی که هوا به فضای بین ریه‌ها و دنده‌ها نشت می‌کند، یک ریه از بین می‌رود.

 • فشار خون ریوی:

وضعیتی که زمانی رخ می دهد که فشار خون بالا در شریان هایی که خون را به ریه ها می برند وجود دارد و می تواند علت درد قفسه سینه باشد.

 • آسم:

آسم التهاب راه های هوایی است که معمولاً باعث تنگی نفس، خس خس سینه، سرفه و گاهی درد قفسه سینه می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله علت و درمان تپش قلب را بخوانید.

روش های ساده برای جلوگیری از درد قفسه سینه چیست؟

پیشگیری از دردقفسه سینه بیشتر با یک زندگی با کیفیت امکان پذیر است. درد قفسه سینه همچنین باعث یک حمله قلبی غیرقابل اجتناب می شود. با این حال، به طور کلی می توان از درد جلوگیری کرد.

 1. پرهیز از سیگار و الکل
 2. داشتن یک رژیم غذایی متعادل و منظم
 3. اجتناب از استرس

ورزش از درد قفسه سینه ناشی از بیماری ها جلوگیری می کند. افراد بالای سن معین و مبتلا به بیماری های مزمن باید رشته ورزشی خود را با دقت انتخاب کنند. به عنوان مثال، پیاده روی منظم در هوای تازه برای پیشگیری از بیماری های قلبی و انسداد عروق مفید است. «درد قفسه سینه» در دنیای تجارت امروزی رایج است، جایی که هوای آلوده استنشاق می‌شود و افراد پشت میزهای خود بی تحرک هستند.

تشخیص درد قفسه سینه چیست؟

تششخیص درد قفسه سینه

 • الکتروکاردیوگرام (ECG): فعالیت الکتریکی الکترودهای متصل به پوست و قلب شما را ثبت می کند. EKG ممکن است نشان دهد که شما دچار یک حمله قلبی بعید است یا به شما هشدار می دهد، زیرا در مواردی که عضله قلب آسیب دیده است، به طور معمول تکانه های الکتریکی را هدایت نمی کند.
 • آزمایش خون: پزشک ممکن است آزمایش خون را برای بررسی اینکه آیا پروتئین یا آنزیم های موجود در ماهیچه های قلب شما در سطح طبیعی یا افزایش یافته است، تجویز کند. آسیبی که حمله قلبی به سلول های قلب وارد می کند می تواند باعث شود این آنزیم ها و پروتئین ها برای ساعت ها به خون شما نشت کنند.
 • اشعه ایکس قفسه سینه: عکس قفسه سینه می تواند اطلاعاتی در مورد وضعیت، اندازه، شکل ریه ها و وضعیت رگ های خونی اصلی به پزشک شما ارائه دهد. همچنین به جلوگیری از مشکلاتی مانند ذات الریه و فروپاشی ریه کمک می کند.
 • سی تی اسکن: سی تی اسکن روشی برای تشخیص لخته خون در ریه ها (آمبولی ریه) یا اطمینان از عدم وجود دیسکسیون آئورت (پارگی رگ) است.
 • تست استرس: این تست‌ها نحوه واکنش قلب و رگ‌های خونی شما به سطح درد درد قفسه سینه را بسته به قلب شما هنگام هر تلاش و تلاشی اندازه‌گیری می‌کنند. در حالی که تست های استرس زیادی وجود دارد، ممکن است از شما خواسته شود روی تردمیل راه بروید و روی دوچرخه ثابت با EKG وصل شده، پدال بزنید. آنها همچنین می توانند با داروهای داخل وریدی، قلب شما را در حالت تحریک کننده در برابر ورزش یا ورزش های مشابه قرار دهند.
 • آنژیوگرافی: این آزمایش برای شناسایی عروق قلب مسدود شده یا تنگ شده استفاده می شود. این تزریق یک رنگ مایع به شریان های قلب شما از طریق یک لوله بلند و نازک (کاتتر) است که از طریق شریان های قلب شما از طریق شریان مچ دست یا کشاله ران شما تغذیه می شود. هنگامی که رنگ سرخرگ‌های شما را پر می‌کند، در عکس‌های اشعه ایکس و فیلم‌ها قابل مشاهده هستند.

همچنین بخوانید:

انجام نوار قلب در منزل کرجامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید