X

ویزیت متخصص داخلی در کرج

09129611307 کارشناس امور پزشکی
دکتر متخصص داخلی

متخصص داخلی ( internist) پزشکی ست که در زمینه پزشکی داخلی (Internal medicine) تحصیل کرده و برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها در مراکز درمانی و بیمارستان ها فعالیت می کنند، در این مقاله قصد داریم به تعریف و وظایف متخصصین داخلی بپردازیم؛ ادامه مطلب را از دست ندهید.

مهرگان نو
مهرگان نو

اغلب ما برای درمان بیماری های خود نمیدانیم باید به کدام پزشک مراجعه کنیم، از این روی در این مقاله از سایت موسسه پرستاری و پزشکی مهرگان نو قصد داریم به شما در این باره کمک کنیم و به سوال شما که متخصص داخلی کیست؟ این پزشک چه بیماری هایی را درمان می کند و آیا بیماری من در حوزه تخصص وی می باشد یا خیر، بپردازیم. دکتر متخصص داخلی شاخه ای از پزشکی است که به بزرگسالان و بیماری های داخلی می پردازد. این تخصص با درمان تعداد زیادی از بیماری ها سروکار دارد.

فهرست موضوعات


پزشک متخصص داخلی چیست؟

پزشک متخصص داخلی فردی است که مسئول مراقبت از بیماری است که نیازی به مداخله جراحی ندارد و طیف گسترده ای از بیماری ها و شرایط مختلف را بررسی و درمان می کند. یعنی باید حداقل سالی یک بار برای بررسی پیش او برویم. یک پزشک داخلی وظایف چندین متخصص را ترکیب می کند. به این ترتیب می توانیم از تداخل چند درمان و مضر بودن این درمان ها برای بیمار جلوگیری کنیم. اما اگر بیمار باید تحت عمل جراحی قرار گیرد، مهم است که هماهنگی خوبی بین پزشکان مختلف وجود داشته باشد تا بیمار دچار هیچ نوع مشکلی نشود.

طب داخلی می تواند طیف وسیعی از بیماری ها را تشخیص داده و درمان کند، به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فشار خون
 • وجود چربی و قند در خون
 • بیماری های عفونی در بدن
 • عوارض کم خونی
 • ناهنجاری ها و بیماری های دستگاه تنفسی، از جمله تنگی نفس و برونشیت مزمن
 • مشکلات گوارشی از جمله درد معده، سوء هاضمه و غیره
 • غربالگری بیماری در نوجوانان و بزرگسالان
 • برنامه ریزی رژیم غذایی برای درمان چاقی و لاغر

به چه کسی متخصص داخلی می گویند؟

یکی از تخصص های بسیار کاربردی در رشته ی پزشکی، تخصص داخلی می باشد که این پزشک در تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری ها کمک فراوانی می کند، همانطور که از نامش پیداست متخصص داخلی در زمینه بیماری های داخلی که در ادامه به آن می پردازیم، تخصص دارد، لازم به ذکر است که این دکتر فقط با بزرگسالان سروکار دارد و به درمان کودکان و نوجوانان نمیپردازد. می توان گفت متخصص داخلی، بسیاری از بیماری های بزرگسالان را درمان می کند.

هر گاه فردی نمی داند بیماری یا مشکل متعلق به کدام اندام است لازم است تا به پزشک متخصص داخلی مراجعه کند لذا این پزشکان برای بیمارانی که بیش از یک بیماری دارند گزینه ی مناسبی می باشد و در زمینه مدیریت و مراقبت از بیماران تخصص دارند، در یک تعریف دیگر می توان گفت برای مشاوره گرفتن و تشخیص بیماری می توان از این پزشکان بهره مند شد و در صورت نیاز به پزشک متخصص دیگر در زمینه های مختلف شما را یاری می کنند در متن زیر به سایر پزشکان متخصص می پردازیم.

ویزیت متخصص قلب در منزل کرج
ویزیت متخصص قلب در منزل کرج

این خدمات شامل خدمات تشخیص، درمان و پایش بیماری های قلبی در منزل توسط متخصصین قلب می باشد. با معاینه دقیق قلب، می توان از برنامه های خانگی ECO، EKG، هولتر ریتم و هولتر فشار خون استفاده کرد. بعد از تشخیص، برنامه ریزی درمان با مشورت با سایر پزشکان در صورت لزوم انجام می شود.

اطلاعات بیشتر
ویزیت متخصص مغز و اعصاب در منزل کرج
ویزیت متخصص مغز و اعصاب در منزل

هر بیماری که تمایل به دریافت خدمات بهداشتی در منزل دارد می تواند از خدمات پزشک متخصص مغز و اعصاب در منزل بهره مند شود. بیماران سالمند، مبتلایان به بیماری های مربوط به سیستم عضلانی و عصبی و افرادی که تحرک ندارند و بیماری های مزمن دارند و می خواهند درمان خود را در منزل ادامه دهند.

اطلاعات بیشتر
ویزیت متخصص ریه در منزل کرج
ویزیت متخصص ریه در منزل کرج

متخصص ریه یک پزشک متخصص در سیستم تنفسی است. از نای گرفته تا ریه ها، اگر مشکل شما شامل ریه ها یا هر بخشی از سیستم تنفسی می شود، پزشک متخصص ریه دکتری است که می خواهید مشکل را حل کند. متخصص ریه با بیمارانی که با مشکلات تنفسی جدی یا مزمن روبرو هستند کار می کند که شما می توانید از خدمات ما بهره مند شوید

اطلاعات بیشتر
ویزیت متخصص گوارش در منزل کرج
ویزیت متخصص گوارش در منزل کرج

متخصصین گوارش با تشخیص و درمان انواع بیماری های مربوط به دستگاه گوارش سروکار دارند. تشخیص بیماری ها در مراحل اولیه و درمان آنها قبل از پیشرفت بسیار مهم است. برای این منظور، موسسه پرستاری مهرگان نو متشکل از پزشکان متخصص است که به شکایات بیماران گوش می دهند و تجربه و دانش خود را با امکانات پزشکی و فناوری مدرن ترکیب می کنند.

اطلاعات بیشتر

انواع بیماری های داخلی

با توسعه روش های تشخیص و درمان به موقع بیماری ها با فناوری های جدید، بسیاری از بیماری ها قبل از پیشرفت قابل درمان هستند. به لطف بسیاری از روش های تکنولوژیکی مانند تست های آزمایشگاهی، تکنیک های تصویربرداری پیشرفته (MR، سونوگرافی، اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری، اندازه گیری تراکم استخوان)، EKG، تشخیص بیماری ها بسیار آسان شده است. بخش بیماری های داخلی که به عنوان یک واحد مشترک در تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها عمل می کند. ما در مجموعه مهرگان نو تحقیقات جامع و دقیقی برای تشخیص و درمان بیماری ها انجام می دهیم و اطمینان حاصل می شود که بیماری ها در مراحل اولیه تشخیص داده شده و برای درمان به واحدهای مربوطه هدایت می شوند.

متخصص داخلی چه بیماری هایی را درمان می کند؟

متخصص داخلی چه بیماری هایی را درمان میکند

بیماری هایی که در حیطه تخصصی بخش داخلی و قابل درمان هستند به شرح زیر می باشد:

 • عفونت های دستگاه تنفسی:

به دو گروه بیماری های دستگاه تنفسی تحتانی و فوقانی تقسیم می شوند. در بیماری های دستگاه تنفسی تحتانی، اندام هایی مانند ریه ها، برونش ها و نایژه ها بیشتر درگیر می شوند. علاوه بر متخصصان داخلی، کلینیک های گوش و حلق و بینی و بیماری های قفسه سینه نیز در درمان بیماری های این منطقه نقش دارند که می تواند عواقب جدی تری نسبت به بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی داشته باشد.

 • بیماری های عفونی:

به غیر از عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی، خطر ابتلا به عفونت در بسیاری از مناطق مختلف وجود دارد. در این میان بیشترین شکایت از عفونت ها عبارتند از بیماری هایی مانند مجاری ادراری، پوستی، اسهال، انواع هپاتیت، بیماری های انگلی، بروسلوز، آنفولانزا و بیماری های مقاربتی، التهاب مفاصل و استخوان. از آنجایی که این نوع بیماری ها مسری هستند، جداسازی در طول فرآیند درمان بستری از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به نوع و ویژگی های بیماری، تنها یک پروتکل درمانی مشترک با بیماری های داخلی یا سایر واحدهای مربوطه انجام می شود.

 • پرفشاری خون:

قلب خونی را که پمپ می کند از طریق سیاهرگ ها به تمام اندام های بدن می رساند. فشاری که توسط خون پمپاژ شده بر دیواره عروق وارد می شود، فشار خون نامیده می شود. فشار خون سیستولیک در بزرگسالان 120 میلی متر جیوه است. فشار خون دیستولیک باید کمتر از 80 میلی متر جیوه باشد. فشار خون بالاتر از این مقادیر باعث بیماری جدی به نام فشار خون می شود. فشار خون بالا بیماری است که باید جدی گرفته شود و در صورت عدم توجه به اقدامات درمانی و پیشگیرانه لازم می تواند به بسیاری از اندام های مهم مانند آسیب عروقی، نارسایی کلیه و آسیب مغزی آسیب برساند. در کلینیک های داخلی برای کنترل این بیماری از رژیم غذایی پزشکی و دارو درمانی استفاده می شود.

 • دیابت:

بیماران دیابتی به نام های نوع 1 و نوع 2 وجود دارد، دیابت زمانی رخ می دهد که هورمون انسولین به اندازه کافی ترشح نشود یا گلوکز نتواند توسط بافت ها استفاده شود. هدف آن حفظ سطح انسولین در سطح معینی با روش های درمانی موثر مانند انسولین درمانی و داروهای ضد دیابت است. علاوه بر دارودرمانی، رژیم غذایی پزشکی از نظر افزایش سیر بیماری و بهبود کیفیت زندگی از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • بیماری های تیروئید:

اختلال در عملکرد تیروئید که یکی از اندام هایی است که میزان متابولیسم بدن را تعیین می کند. باعث برخی بیماری های تیروئید می شود. عملکرد ناکافی یا بیش از حد غده تیروئید، سرطان های تیروئید و برخی بیماری های خودایمنی بر تعادل هورمونی بدن تأثیر منفی می گذارد. درمان بیماری های تیروئید همراه با کلینیک های داخلی و غدد انجام می شود.

 • کلسترول:

بیماری های کلسترول زمانی ایجاد می شوند که سطح چربی خون مانند کلسترول و تری گلیسیرید به دلیل رژیم غذایی ناسالم یا دلایل ارثی بالاتر از حد طبیعی باشد. حفظ سطح کلسترول در تعادل برای عملکرد سالم بدن مهم است. در روند پیشگیری و درمان بیماری، توجه زیاد به تغذیه و پرهیز از چربی های مضر و تغذیه زیاد، روند درمان را آسان می کند. کبد چرب، کیست، انواع هپاتیت، سیروز، زخم معده، فتق معده، ورم معده و رفلاکس، تشکیل سنگ و شن در کیسه صفرا، التهاب ها از بیماری هایی هستند که توسط متخصصین داخلی درمان می شوند. درمان‌های دارویی، رژیم‌های غذایی پزشکی و تغییر سبک زندگی فواید زیادی در روند درمان این بیماری دارند. علاوه بر این درمان ها در صورت لزوم، هر از چند گاهی از روش های جراحی نیز استفاده می شود.

 • بیماری های ریوی:

تشخیص و درمان بیماری هایی مانند آسم، COPD و تجمع مایعات در پلورا از تخصص های داخلی است. مشکلات جزئی که در مرحله اولیه مشاهده می شوند توسط متخصصین داخلی تحت نظر هستند، اما بیماری هایی که نیاز به معاینه دقیق و درمان در مراحل پیشرفته تر دارند با ارجاع به بخش بیماری های قفسه سینه پیگیری می شوند. التهاب کلیه، تشکیل سنگ و شن، کیست، نارسایی حاد و مزمن کلیه بیماری هایی هستند که نیاز به درمان فوری دارند.

اسکن ریه در منزل

 

 • بیماری های کلیوی:

که می توانند باعث آسیب دائمی اندام های بدن شوند با مراجعه به بخش بیماری های داخلی و در صورت لزوم به کلینیک های نفرولوژی درمان می شوند. در خون، کم خونی مدیترانه ای، اختلالات انعقادی خون در شکل ها نشان داده شده است. کاهش سطح هموگلوبین، آهن و هماتوکریت خون به دلیل تغذیه و دریافت ناکافی عناصری مانند آهن، B12 و اسید فولیک به بدن باعث بروز بیماری های مختلف خونی می شود.

وظایف متخصصین داخلی چیست؟

وظایف اصلی متخصص داخلی که در بسیاری از زمینه‌ها از جمله سیستم‌های هورمونی، ریه، دستگاه گوارش، قلب، کلیه، بیماری‌های خونی، بیماری‌های عفونی، بیماری‌های فرآیند سرطان، واکنش‌های آلرژیک، تشخیص‌ها و تشخیص‌های مرتبط با سلامت بیماران را انجام می‌دهد. به شرح زیر است:

 1. برای گوش دادن به شکایات بیمارانی که به او مراجعه کرده اند و اطلاعات دقیقی از سابقه پزشکی آنها داشته باشند
 2. انجام معاینه فیزیکی با توجه به شکایت بیمار
 3. درخواست آزمایش هایی مانند خون کامل، ادرار، خون، اشعه ایکس، بیوشیمی، فیلم های دارویی، سونوگرافی و آندوسکوپی
 4. ارجاع بیمار به بخش دیگری در صورت مواجهه با تشخیص متفاوت مطابق نتایج
 5. کنترل بیمار از مراحل تشخیص تا پایان مراحل درمان با توجه به یافته های معاینه و نتایج آزمایشات درخواستی
 6. برای کنترل بیماران داخلی
 7. برای درمان بیماران شدید با خطر مرگ بالا در بخش مراقبت های ویژه
 8. برای کنترل کلیه اندام ها و سیستم های داخلی قبل و بعد از عمل
 9. اطلاع رسانی به بیماران و بستگان آنها در مورد بیماری و شرایط احتمالی

ویزیت متخصص داخلی در منزل کرج

همچنین بخوانید: ویزیت سالمندان در منزل کرج امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید