X

سرم رینگر چیست؟ (مزایا و معایب)

09129611307 کارشناس امور پزشکی آقای جُغَتایی
سرم رینگر

سرم رینگر یک محلول شفاف از کلرید سدیم، کلرید پتاسیم و کلرید کلسیم در آب برای تزریق است. به عنوان جایگزینی در موارد کم آبی ناشی از از دست دادن آب و مایعات می باشد.

مهرگان نو
مهرگان نو

برای آبرسانی مجدد و بازیابی تعادل هیدروالکترولیتیک، در صورت از دست دادن مایعات و یون های کلرید، سدیم، پتاسیم و کلسیم و برای پیشگیری و درمان اسیدوز متابولیک سرم رینگر مصرف می شود. در این مقاله از سایت موسسه پرستاری و پزشکی مهرگان نو به سرم رینگر بپردازیم، از این روی ادامه مطلب را از دست ندهید.

سرم رینگر ( به انگلیسی: Ringer's solution )

 

الکترولیت ها

 

  

نام گروه دارویی:

محلولهای کریستالوئیدی حاوی الکترولیت ها

اشکال دارویی:

 سرم ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ سی سی

سرم رینگر چیست؟

قیمت سرم رینگر 

سرم رینگر یک مایع استریل و ایزوتونیک با pH 6 تا 7.5 است که حاوی نمک های مختلفی است که چندین الکترولیت ضروری برای بدن را فراهم می کند. هر 100 میلی لیتر از محلول حاوی 20 میلی گرم کلرید کلسیم، 30 میلی گرم کلرید پتاسیم، 600 میلی گرم کلرید سدیم و 310 میلی گرم لاکتات سدیم است. بنابراین، هر لیتر از این محلول 130 مگا اکی والان سدیم، 4 مگا اکی والان پتاسیم، 3 مگا اکی والان کلسیم، 109 مگا اکی والان کلرید و 28 مگا اکی والان لاکتات فراهم می کند.

اغلب 5 تا 10 درصد دکستروز برای تامین کالری مورد نیاز در تغذیه تزریقی اضافه می شود. این محلول در مواقعی استفاده می‌شود که آب و پایه‌ها از بین بروند و می‌خواهند تعادل آب و الکترولیت را با حداقل تغییرات در ترکیب مایع خارج سلولی حفظ کنند. هنگامی که محلول های نمک در غلظت های ایزوتونیک با مایعات آلی وارد گردش خون می شوند، متفاوت از آب توزیع می شوند.

اولین اثر بر روی مایع در گردش کاهش غلظت پروتئین پلاسما با افزایش فشار هیدرواستاتیک است. در نتیجه آب و الکترولیت های اضافی به سرعت از دیواره مویرگی عبور می کنند و حجم مایع بین بافتی را افزایش می دهند، بدون اینکه حجم مایع درون سلولی تغییر کند زیرا غلظت کاتیون در خارج از سلول ثابت می ماند و بنابراین تغییر نمی کند. نیروی اسمزی وجود ندارد که باعث شود. عبور آب به فضای داخل سلولی به همین دلیل، این نوع محلول ها عمدتاً در محفظه خارج سلولی توزیع می شوند. در موارد از دست دادن آب و الکترولیت، مقادیر مورد نیاز با توجه به شرایط خاص هر بیمار توسط پزشک متخصص تعیین می شود. 

همچنین بخوانید: ویزیت پزشک در منزل

خواص دارویی سرم رینگر چیست؟

کم آبی ایزوتونیک کم آبی و اسیدوز ناشی از کمای دیابتی، استفراغ، اسهال، فیستول، اگزودا، جراحی، تروما، سوختگی و شوک.

موارد منع مصرف سرم رینگر چیست؟

در موارد آلکالوز شدید و هیپرکلسمی منع مصرف دارد. در صورت وجود نارسایی قلبی، فشار خون شریانی، اختلالات قلبی ریوی، ادم محیطی و ریوی، توکسمی حاملگی و نارسایی شدید کلیه باید با احتیاط مصرف شود. مصرف آن در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود. همچنین برای اصلاح کمبودهای شدید الکترولیت نشان داده نشده است. در طول مصرف آن، فشار خون و برون ده ادرار باید به دقت کنترل شود تا از بارگذاری بیش از حد سیستم گردش خون جلوگیری شود.

خرید سرم رینگر

توصیه های دارویی رینگرز

1. توصيه می شود كه انفوزيون وريدی اين دارو از طريق يک وريد سطحی صورت گيرد. استفاده از عروق پا ممكن است شيوع عواقب ترومبوتيک را افزايش دهد.
2. هنگام انفوزيون وريدی، بيمار بايد بدون حركت بماند.
3. رفع علائم كاهش آب بدن، بهبود فشار خون، بهبود غلظت خون و طبيعی شدن ميزان ادرار، نشان دهنده تصحيح كاهش آب بدن است.

مطالب مرتبط:امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید