X

تزریق سفازولین در منزل کرج

09129611307 کارشناس امور پزشکی
تزریق سفازولین

سفازولین یکی از داروی آنتی بیوتیک قوی بوده که برای درمان عفونت در دوزهای مختلف برای بیماران تجویز می شود که در این مقاله به تعریف و عوارض تزریق سفازولین در منزل کرج پرداخته ایم.

مهرگان نو
مهرگان نو

داروی سفازولین یک آنتی بیوتیک قوی به شمار می رود و هنگامی که بدن عفونت شدید دارد توسط پزشک متخصص تجویز می شود، آمپول سفارولین نیز همانند سایر آتی بیوتیک ها درد دارد که در بیمار سبب ایجاد استرس می شود، در این مقاله قصد داریم به تعریف این آنتی بیوتیک بپردازیم تا انتهای این صفحه ما سایت موسسه پرستاری و پزشکی مهرگان نو همراه باشید.

فهرست موضوعات


سفازولین چیست؟

سفازولین یک آنتی بیوتیک سفالوسپورین (SEF کم اسپور) است و به نام های تجاری Ancef , Kefzol شناخته می شود و برای درمان عفونت های باکتریایی، از جمله اشکال جدی یا تهدید کننده زندگی کاربردی بوده و مورد استفاده قرار میگیرد. این دارو در عفونت های باکتریال متعدد ریه، پوست، استخوان، مفصل، خون، دریچه های قلب و دستگاه ادراری استفاده می شود و همچنین برای کمک به جلوگیری از عفونت در افرادی که انواع خاصی از جراحی را انجام می دهند توسط پزشک متخصص تجویز می شود. این آمپول مانند پنی سیلین حالت رقیق داشته و در مقدار زیادی تزریق می شود و تقریبا به اندازه آمپول پنی سیلین درد دارد. از آنجایی که سفازولین یک آنتی بیوتیک است برای درمان عفونت های ناشی از باکتری استفاده می شوند. آنها از سنتز باکتری ها در دیواره ای که آنها را احاطه کرده است جلوگیری می کنند و بنابراین، این میکروارگانیسم ها می شکنند و می میرند.

انواع مختلفی از سفازولین ها وجود دارد. هر کدام می توانند روی انواع مختلفی از عفونت ها عمل کنند. بنابراین، همیشه نمی توان یک نوع سفازولین را با نوع دیگری تغییر داد. آنها برای درمان عفونت در قسمت های مختلف بدن استفاده می شوند. 

همچنین بخوانید: حساسیت به پنی سیلین

سفازولین برای چه بیماری هایی تجویز می شود؟

تزریق سفازولین برای درمان برخی عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها از جمله عفونت‌های پوست، استخوان، مفاصل، دستگاه تناسلی، خون، دریچه قلب، دستگاه تنفسی (از جمله ذات‌الریه)، مجاری صفراوی و عفونت‌های مجاری ادراری استفاده می‌شود. تزریق سفازولین ممکن است قبل، در حین و گاهی اوقات برای مدت کوتاهی بعد از جراحی نیز مورد استفاده قرار گیرد تا از ابتلای بیمار به عفونت جلوگیری شود. تزریقسفازولین در دسته ای از داروها به نام آنتی بیوتیک های سفالوسپورین قرار دارد. با از بین بردن باکتری ها عمل می کند. آنتی بیوتیک هایی مانند تزریق سفازولین برای سرماخوردگی، آنفولانزا یا سایر عفونت های ویروسی موثر نیستند. مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در مواقعی که نیازی به آن‌ها نیست، خطر ابتلا به عفونتی را که بعداً در مقابل درمان آنتی‌بیوتیکی مقاومت می‌کند، افزایش می‌دهد.

تزریق سفازولین در منزل کرج

عوارض سفازولین چیست؟

همانگونه که یک دارو خاص درمانی دارد به صورت ناخواسته نیز دارای عوارضی است که در متن زیر به آن می پردازیم. اگر علائم یک واکنش آلرژیک (کهیر، مشکل در تنفس، تورم در صورت یا گلو) یا یک واکنش پوستی شدید (تب، گلودرد، سوزش در چشم، درد پوست، بثورات پوستی قرمز یا بنفش) دارید به پزشک مراجعه کنید.

از جمله عوارض جانبی سفازولین می توان به موارد زیر را فهرست کرد:

 • CNS:سرگیجه، سردرد، تشنج
 • GI:کولیت پسودومامبرانو، اسهال، تهوع، استفراغ، کرامپ های شکمی
 • GU: خارش ناحیه ژنیتال یا ناحیه تناسلی
 • Hema: آنمی، لوکوپنی، ائوزینوفیلی
 • Other: واکنش افزایش حساسیت (راش، کهیر، لرز، تب، ادم، آنافیلاکسی)

عوارض جانبی رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. حالت تهوع، استفراغ، اسهال
 2. کهیر یا یک واکنش آلرژیک

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. در مورد عوارض جانبی با پزشک خود مشورت کنید. 

این دارو چگونه باید استفاده شود؟

تزریق سفازولین به صورت پودری است که باید با مایع مخلوط شود یا به عنوان یک محصول از پیش مخلوط شده برای تزریق داخل وریدی (درورید) در مدت 30 دقیقه استفاده می شود. تزریق سفازولین را می توان به صورت عضلانی (در عضله) نیز انجام داد. معمولاً هر 6، 8 یا 12 ساعت تجویز می شود. طول درمان شما به نوع عفونت و پاسخ بدن شما به دارو بستگی دارد.

شما ممکن است تزریق سفازولین را در بیمارستان دریافت کنید، یا ممکن است دارو را در خانه تجویز کنید. اگر تزریق سفازولین در منزل را دریافت کنید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی  و پرستاران به شما نحوه استفاده از دارو را نشان می دهد.

در چند روز اول درمان با تزریق سفازولین باید احساس بهتری داشته باشید. اگر علائم شما بهبود نیافت، یا اگر بدتر شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

از تزریق سفازولین تا پایان نسخه استفاده کنید، حتی اگر احساس بهتری دارید. اگر تزریق سفازولین را خیلی زود متوقف کنید یا دوزهای مصرفی را از دست بدهید، ممکن است عفونت به طور کامل درمان نشود و باکتری ها نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاوم شوند.

اشکال دارویی:

 • پودر استریل جهت تهیه محلول تزریقی: ویال 250، 500 میلی گرم و 1 گرم

لازم به ذکر است که ویال به ظروف شیشه ای کوچک گفته میشود که برای نگهداری داروها بصورت مایع و یا پودر استفاده میشود.

استفاده در بارداری و شیردهی:

از این آمپول در بارداری نباید استفاده کنید و چون این دارو در شیر ترشح می شود مصرف آن در شیردهی باید با احتیاط و با نظر پزشک انجام شود.

کاهش درد آمپول سفازولین

 1. قبل از تزریق: یک تکنسین تزریقات یا پرستار خوب پیدا کنید؛ تزریق را به او بسپارید.
 2. بعد از تزریق: روش‌های تسکین درد آمپول عضلانی را انجام دهید.

از بین بردن درد آمپول سفازولین

یکی از روش‌های موثر برای کاهش درد آمپول عضلانی به شرح زیر است: 

 • دوش آب گرم
 • پد حرارتی
 • حوله گرم شده با اتو
 • نشستن کنار شوفاژ
 • تشستن در آفتاب مستقیم
 • استفاده از تشک حرارتی

تداخلات دارویی تزریق سفازولین

نحوه تزریق سفازولین 1 گرم

 1. اگر به صورت همزمان سفازولین یا سایر سفالوسپورین ها با آمینوگلیکوزیدها (مثل جنتامایسین) و وانکومایسین، احتمال آسیب کلیوی افزایش می یابد.
 2. پروبنسید دفع کلیوی سفازولین را کاهش و در نتیجه غلظت سرمی دارو را افزایش می دهد.
 3. سفازولین ممکن است موجب افزایش اثرات ضدانعقادی وارفارین گردد.

محل تزریق آمپول سفازولین

آمپول سفازولین برای درمان عفونت‌ قسمت‌های مختلف بدن تجویز شده و مورد استفاده قرار می گیرداز همین جهت ممکن است محل تزریق آن بنا به تجویز دکتر، متفاوت باشد که به شرح زیر است:

تزریق سفازولین در گردن: برای عفونت گوش تززیق

سفازولین در عضله بازو یا ران: برای تسکین این درد، می‌توانید در طول روز اندام‌های خود را تکان دهید تا درد کم‌تر شود.

تزریق در عضله باسن: برای دوز بالای دارو تجویز می‌شود.

نکات مهم در مصرف آمپول سفازولین

 1.  از این دارو در دوران شیردهی بهتر است استفاده نشود و یا در صورت لزوم تحت نظر پزشک مصرف شود.
 2.  در صورت بروز تب مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.
 3. دارو را دقیقا مطابق با دستور پزشک خود مصرف کنید.
 4. میزان مصرف دارو را خودسرانه کاهش یا افزایش ندهید..چنانچه سابقه حساسیت به پنی‌سیلین‌ را داشته‌اید، لازم است قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید
 5. داروهایی که مصرف می کنید را در اختیار پزشک قرار دهید زیرا ممکن است داروی سفازولین با برخی از آن‌ها تداخل داشته باشد.
 6. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن دارو را باید مصرف کرد. ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده باید خودداری شود و مقدار مصرف بعدی نیز دو برابر نگردد.
 7. اگر هنگام مصرف این دارو دچار اسهال و مشکلات گوارشی شدید با پزشک خود نیز مشورت کنید.
 8. در بارداری مصرف سفازولین توصیه نمی‌شود.

تزریق آمپول سفازولین در منزل کرج

چنانچه شما یا هر یک از عزیزانتان دچار عفونت شدید و پزشک تزریق آمپول سفازولین را تجویز و قادر به رفتن بیمارستان و کلینیک های درمانی نبودید می توانید از خدمات پزشکی و پرستاری مهرگان نو بهره مند شوید، این مجموعه در تمامی نقاط کرج خدمات خود را ارائه می دهد لازم است با شماره درج شده در متن زیر اقدام به دریافت پرستار در منزل کنید.

 • همچنین مطالعه کنید: 


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید