X

راهنمای قطره گلیسیرین برای شستشوی گوش

09129611307 کارشناس امور پزشکی
قطره گلیسیرین

یکی از راه های تمیز کردن گوش استفاده از قطره گلیسیرین فنیکه (Glycerin pheniqe) می باشد که بهترین و کم خطر ترین روش موجود می باشد، امروز در این مقاله قصد داریم به راهنمای قطره گلیسیرین برای شستشوی گوش بپردازیم بنابراین ادامه مطلب را از دست ندهید.

مهرگان نو
مهرگان نو

بسیاری از مردم جرم گوش را غیربهداشتی می دانند. با این حال، مانند سایر ترشحات بدن، این ماده نقش محافظتی دارد، این یک ماده پاک کننده است که وظیفه روانکاری مجرای گوش را بر عهده دارد تا از آن در برابر حمله باکتری ها، قارچ ها یا حشرات محافظت کند. در شرایط عادی، سلول هایی که آن را تولید می کنند، دفع آن را به بیرون تسهیل می کنند. وقتی به مقدار زیاد ترشح می‌شود یا به گرد و غبار می‌چسبد، می‌تواند پلاگ‌هایی ایجاد کند که باعث ناراحتی در گوش می‌شود. در این زمان ما مجبور می شویم به دنبال روش هایی برای از بین بردن آن باشیم، زیرا انسداد مزبور باعث ایجاد زنگ ناراحت کننده و مشکلات در شنوایی می شود. در این مقاله قصد داریم به روش صحیح تمیز کردن گوش با  قطره گلیسرین بپردازیم، با سایت پرستاری و پزشکی موسسه مهرگان نو همراه باشید.

موسسه پزشکی مهرگان نو

از جمله روش هایی که برای تمیز کردن گوش مورد استفاده قرار می گیرد، قطره گوش می باشد که بسیار موثر و همچنین کم خطر می باشد. قطره گوشی گلیسیرین فنیکه از قطره های روغنی است که دارای 6/4 درصد فنل در پایه گلیسرین می باشد. از این روش درمانی برای نرم کردن جرم گوش و همینطور آماده کردن گوش قبل از شستشوی گوش مورد استفاده قرار می گیرد از دیگر مزیت های آن می شود به کم کردن درد های گوش میانی و همچنین خارجی اشاره نمود. این محصول یک ضدعفونی کننده قوی بوده که دارای اثرات کشنده به روی انواع باکتری، ویروس و قارچ ها است. گلیسرین داخل این قطره منجر به شکسته شدن پیوند های پروتئینی داخل سبوم گوش می شود درواقع این محصول نقش حلال و حامل را دارد که به نرم شدن سبوم مجرای گوش کمک می کند. قطره گوش گلیسیرین فنیکه (Glycerin pheniqe) یک داروی موضعی گوش می باشد که بعد از نرم شدن ترشح داخل گوش سبب خارج شدن آن ها از گوش می شود. با استفاده از این قطره گوش شما به راحتی می توانید گوش خودت را تمیز کنید لذا تمیز کردن گوش به روش های غیر اصولی موجب می شود تا علائمی نظیر کم شنوایی و کیپ شدن گوش را فرد تجربه کند با این حساب بهترین روش برای تمیز کردن گوش، قطره گلیسیرین فنیکه است.  گلیسیرین یک راه حل موثر برای مشکلات مختلفی است که گوش را آزار می دهد. اگرچه نباید بیش از حد استفاده شود، اما استفاده منظم از آن اجازه می دهد تا بقایای موم را برای تمیز کردن کانال نرم کنید.

قطره گوشی گلیسیرین فنیکه

کاربردهای گلیسیرین فنیکه (Glycerin pheniqe) چیست؟

 • درمان کمکی عفونت گوش
 • تسکین دردهای خفیف گوش میانی و خارجی
 • نرم کردن جرم داخل مجرای خارجی قبل از شست و شوی گوش

نحوه مصرف گلیسیرین فنیکه چیست؟

 • روش اول 

در روش اول این قطره را باید در روز سه الی چهار مرتبه درون گوش بریزید. در ابتدا لازم است تا سه قطره از قطره را درون گوش بریزید و سپس زبانه غضروفی گوش را دو، سه بار فشار دهید از این طریق روغن به خوبی جذب می شود اکنون لازم است تا روی طرف دیگری که قطره درون گوش نریخته اید بخوابید تا روغن به انتهای کانال گوش برسد و چرب شود، حال همین کار را با گو ش دیگر خود انجام دهیدتا جرم گوش نرم شده و خالی شود.

 • روش دوم

با استفاده از 10 الی 20 قطره لاله ی گئش را به سمت بالا بکشید و تا جایی که مجرای گوش پر شود، قطره را درون گوش بچکانید، اکنون بخش های مختلف لاله ی گوش را تکان دهید تا هوای دروتن گوش خالی شود از این طریق محلول به کل توده ی جرم می رسد. هنگامی که مجرای گوش پر شد 10 دقیقیه دقیقه صبر  کنید تا محلول به خوبی جذب توده ی جرم شود.

پس از استفاده از این داروها، باید احساس بهبودی در علائم گوش کنید. اگر اینطور نیست، بهتر است با یک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید.

قطره گلیسیرین فنیکه در کودکان

ویژگی های قطره گوش گلیسیرین فنیکه

 • موثر در نرم کردن جرم گوش
 • اثر عالی در آسان سازی شستشوی گوش
 • موثر در درمان عفونت های گوش
 • اثر مطلوب در کاهش دردهای خفیف گوش میانی و گوش خارجی

شرایط نگهداری قطره گلیسرین فنیکه چگونه است؟

این قطهر را باید در جای خشک با دمای بین 8 تا 30 درجه سانتیگراد نگهداری کنید. پس از هر بار مصرف در بطری را محکم ببندید. پس از باز شدن در بطری دارو فقط تا ۲۰ روز شرایط مناسب مصرف دارد، بنابراین پس از 20 روز توصیه می شود باقی مانده قطره استفاده نشود.

موارد منع مصرف قطره گلیسرین چیست؟

 • لازم به ذکر است که اگر شما دچار آسیب به مجرای گوش و پارگی پرده گوش هستید، از قطره گلیسیرینه فنیکه استفاده نکنید.
 • ماده ی گلیسیرین ناسازگاری زیادی با اکسیدسازهای قدرتمند مثل پرمنگنات پتاسیم دارد به طوری که ممکن است موجب انفجار و حریق گردد.
 • در نظر گرفته شود قطره شستشوی گوش گلیسیرین فنیکه را داخل چشم نریزید و اگر چنین اتفاقی رخ داد با آب فراوان بشویید و اگر به قرنیه چشم برخورد کرد به چشم پزشک مراجعهکنید.
 • پیش از مصرف حتماً از خشک بودن گوش هایتان اطمینان حاصل کنید زیرا مرطوب بودن گوش باعث تشدید واکنش و سوزش می گردد.

اشتباهات در تمیز کردن جرم گوش چیست؟

قبل از اینکه یاد بگیریم چگونه بقایای موم را از بین ببرید، مهم است که دوباره بر اهمیت این ماده تأکید کنیم. این مهمتر از همه، به این دلیل است که بسیاری نقش محافظتی آن را نادیده می گیرند.

 1. در تلاش برای حفظ بهداشت شخصی، برخی از افراد به دنبال حذف هر گونه اثری از موم از طریق تمیز کردن بیش از حد هستند.
 2. در نتیجه مجرای گوش خشک می شود و احتمال ابتلا به عفونت های باکتریایی و ویروسی افزایش می یابد.
 3. یکی دیگر از کارهای اشتباهی که معمولاً انجام می شود، تمیز کردن با سواب پنبه، مداد یا هر عنصر بلانت است.
 4. اگرچه بی ضرر به نظر می رسد، اما این ها موم را به داخل فشار می دهند و می توانند صدمات جدی ایجاد کنند.
 5. قطره گلیسیرین فنیکه برای چی خوبه

توصیه هایی برای برداشتن صحیح موم گوش 

هنگامی که جرم بیش از حد گوش باعث درد یا کاهش شنوایی می شود، بهتر است که برای یافتن بهترین راه حل با یک متخصص مشورت کنید.اگر مورد خفیف باشد، یا اگر تجمع آن به سختی قابل توجه باشد، می توان از برخی درمان های طبیعی استفاده کرد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید