X

فیزیوتراپی گردن چگونه انجام میشود؟

09129611307 کارشناس امور پزشکی آقای جُغَتایی
فیزیوتراپی گردن در منزل

فیزیوتراپی در منزل یکی از خدمات ارائه شده توسط موسسه پرستاری و پزشکی می باشد که می توانید به صورت موقت و ساعتی در منزل خود درخواست فیزیوتراپیست را داشته باشید، در این مقاله قصد داریم به فیزیوتراپی گردن در منزل کرج بپردازیم... از این روی ادامه مطلب را از دست ندهید.

مهرگان نو
مهرگان نو

دیسک گردن (فتق دیسک گردن) چیست؟

بیماری دیسک گردن رایج ترین علت گردن درد می باشد ستون فقرات از استخوان های به هم پیوسته ای به نام مهره تشکیل شده است. دیسکی که یک مهره را به مهره دیگر متصل می کند به عنوان یک بالشتک یا ضربه گیر بین مهره ها عمل می کند. به ما این امکان را می دهد که حرکت کنیم، خم شویم، گردن و پشت خود را بچرخانیم. دیسک از یک لایه بیرونی سخت و یک هسته ژل مانند تشکیل شده است. با افزایش سن، ساختار مرکزی دیسک ممکن است محتوای آب خود را از دست بدهد و ممکن است منجر به اختلال در عملکرد دیسک شود. از آنجایی که ممکن است لایه مرکزی دیسک آسیب دیده باشد، لایه بیرونی نیز ممکن است آسیب دیده و پاره شود. در این حالت ممکن است ساختار مرکزی دیسک از پارگی لایه بیرونی به داخل کانالی که اعصاب و نخاع از آن عبور می کنند بیرون بزند. به این حالت فتق دیسک گردن می گویند.

فیزیوتراپی گردن با دستگاه

هنگامی که این اتفاق در گردن رخ می دهد، به آن فتق گردن می گویند. خطر فتق گردن با افزایش سن بیشتر می شود! در حدود 80 درصد موارد اینگونه علائم شروع می شود. می تواند به اعصاب فشار وارد کند و باعث درد، سوزن سوزن شدن، از دست دادن حس و قدرت شود که به بازوها، پشت و قفسه سینه می رسد. به ندرت، فتق دیسک گردن می تواند باعث فشار بر روی نخاع شود که می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در پاها شود. استفاده از داروهای مسکن فیزیوتراپی، کشش گردن و به عنوان آخرین راه‌حل، جراحی، می‌توانند به کاهش درد گردن ناشی از بیماری دیسک گردن کمک کنند. این وضعیت اغلب افراد 30 تا 50 ساله را تحت تاثیر قرار می دهد. مردان دو برابر زنان بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. با سایت آژانس پرستاری مهرگان نو همراه باشید تا در مورد فیزیوتراپی گردن اطلاعات کسب کنید.

فیزیوتراپی دیسک گردن در منزل

فیزیوتراپی گردن در منزل

همانگونه که ذکر شد، یکی از شایع ترین علل گردن درد، فتق گردن است. 7 مهره در گردن وجود دارد. ستون فقرات وظیفه محافظت از نخاع را بر عهده دارد و در عین حال ما را در حالت ایستاده نگه می دارد. ناحیه گردن همچنین اعصاب دست، بازو و بالاتنه را کنترل می کند.
ستون فقرات ما به بدن اجازه می دهد عمودی بایستد و از 33 استخوان به نام مهره تشکیل شده است. این استخوان ها توسط بافت همبند، مفاصل و پدهای ضربه گیر که به آنها دیسک می گوییم به یکدیگر متصل می شوند. دیسک ها به ستون فقرات اجازه می دهند در همه جهات حرکت کنند. در عین حال هر دیسک ضربه های وارده را مانند ضربه گیر جذب می کند. این واقعیت که آنها درست در جلوی نخاع و ریشه های عصبی قرار دارند، علت اصلی علائم در بیماری های دیسک است. دیسک ها از یک حلقه لاستیکی مانند و یک هسته تشکیل شده است که یک ماده ژله مانند داخل آن است. با افزایش سن، حلقه دیسک در ستون فقرات محتوای مایع خود را از دست می دهد و در جذب شوک کمتر موثر می شود. پارگی حلقه در ناحیه گردن و بیرون آمدن ماده ژله مانند و فشار بر نخاع و/یا ریشه های عصبی، فتق گردن (فتق دیسک گردن) نامیده می شود. از عوامل خطر دیسک گردن می شود به بلند کردن مکرر اجسام سنگین، شرکت در ورزش های تحمل وزن، چاقی، سیگار کشیدن و وضعیت نامناسب بدن، همگی اشاره کرد. اکثر فتق دیسک ها نیازی به جراحی ندارند و به فیزیوتراپی دیسک گردن در منزل و یا در کلینیک فیزیوتراپی پاسخ می دهد.
افراد مسن بیشتر تحت تاثیر فتق دیسک گردن هستند. این به این دلیل است که دیسک های بین مهره ای با افزایش سن انعطاف پذیری خود را از دست می دهند. دلیل دیگر افزایش آرامش مفاصل مهره ای است. این افزایش باعث ساییدگی بیشتر دیسک های بین مهره ای می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله فیزیوتراپی چیست را بخوانید.

علائم فتق دیسک در ستون فقرات گردنی

 1. گردن درد
 2. درد شانه
 3. کمر درد
 4. سردرد؛ به خصوص سردردهای تنشی
 5. اختلالات حسی
 6. سرگیجه
 7. اختلالات بینایی
 8. وزوز گوش (وزوز گوش)
 9. بی حسی در بازو، دست و انگشتان
 10. درد در گردن، پشت، کمر، بازوها یا پاها.
 11. ناتوانی در خم شدن یا چرخش گردن یا پشت.
 12. بی حسی یا سوزن سوزن شدن در گردن، شانه ها، بازوها، دست ها، باسن، پاها
 13. ضعف در بازوها یا پاها.
 14. لنگیدن هنگام راه رفتن.
 15. افزایش درد هنگامسرفه، عطسه، رسیدن یا نشستن.
 16. ناتوانی در ایستادن مستقیم؛ «گیر کردن» در موقعیتی مانند. به جلو خم شده یا به پهلو خم شده است.
 17. مشکل بلند شدن از روی صندلی.
 18. ناتوانی در ماندن در یک وضعیت برای مدت طولانی، مانند نشستن یا ایستادن، به دلیل درد.
 19. دردی که در صبح بدتر می شود.

فیزیوتراپی دیسک گردن در منزل

درمان دیسک گردن در منزل کرج

 • درمان های پزشکی غیر جراحی

اکثر افرادی که علائم دیسک گردن را نشان می دهند و تشخیص داده می شود با روش های درمانی غیر جراحی بهبود می یابند. پزشک ممکن است استراحت، گردن بند، داروها و تزریقات را توصیه کند. با این حال، با حمایت پزشک و فیزیوتراپیست در مرکز سلامت ستون فقرات، تغییر در سبک زندگی، برنامه های فیزیوتراپی و تمرینات فتق گردن در بهبودی شما موثر خواهد بود.
ممکن است یک یا دو روز استراحت پس از شروع درد توصیه شود. دلیل اینکه محدودیت حرکتی برای مدت کوتاه توصیه می شود، جلوگیری از ضعیف شدن عضلات است.

 • دارو

مسکن‌ها، شل‌کننده‌های عضلانی و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) در دوز و مدت زمان توصیه شده توسط پزشک برای کاهش ادم استفاده می‌شوند.

 • تزریق اپیدورال، تزریق بلوک

پزشک ممکن است تزریق اپیدورال یا تزریق بلوک های مختلف را به عنوان بخشی از برنامه درمان و توانبخشی توصیه کند. در نتیجه استفاده از کورتیکواستروئید و ماده بی حس کننده موضعی در خارج از نخاع یا اطراف ریشه های عصبی با مداخله خاصی ایجاد می شود. اگر درد شدید بازو دارید، این تزریق ها برای کنترل درد هستند. هدف آن کاهش التهاب در عصب و دیسک است. فتق دیسک را برطرف نمی کند.

 • فیزیوتراپی گردن

بهره مندی از کاربردهای مختلف فیزیوتراپی به منظور کاهش اثرات منفی فتق گردن بسیار موثر است. فیزیوتراپیست برنامه تمرینی خاصی را برای تقویت عضلات گردن توصیه می کند. با انجام این تمرینات به صورت کنترل شده و طبق برنامه از گردن در برابر آسیب محافظت خواهید کرد. کاهش اثرات منفی فتق گردن با تقویت بدن با تمریناتی که در خانه یا محل کار به برنامه روزانه خود اضافه می کنید ممکن است.

پزشک و فیزیوتراپیست شما همچنین ممکن است از روش های فیزیوتراپی مانند کشش، تحریک الکتریکی، بسته بندی سرد و گرم یا درمان دستی برای کاهش التهاب، درد و اسپاسم عضلانی استفاده کنند.

تمرینات درمانی فیزیوتراپی گردن در منزل کرج

هزینه فیزیوتراپی گردن ۱۴۰۱

در ادامه این قصد داریم به انواع تمرینات فیزیوتراپی بپردازیم از این جهت شما می توانید با انجام این تمرینات عضلات گردن خود را تقویت کنید. اغلب افرادی که پشت سیستم و کامپیوتر نشسته می نشینند بهتر است انجام تمرینات را در منزل خود انجام داده و یا برای بهتر و درست انجام این تمرین ها از یک فیزیوتراپ حرفه ای استفاده کنید. شما می توانید از فیزیوتراپی گردن در منزل موسسه پرستاری و پزشکی مهرگان نو بهره مند شوید.

 • ماساژ درمانی برای گردن

یکی از اولین راهکارهای اولیه برای گردن دارد، ماساژ درمانی می باشد که این ماساژ توسط فیزیوتراپیست در زمانی که گردن خشک شده بود باشد انجام می شود تا از درد شدید آن بکاهد، البته لازم به ذکر است که ماساژ درمانی نیاز به رعایت اصولی دارد که در صورت رعایت نکردن این اصول سبب می شود که درد گردن و عضلات شما بدتر شود. از این جهت می توانید برای درمان ماساژ درمانی از  فیزیوتراپیست های حرفه ای موسسه پرشکی مهرگان نو استفاده کنید. 

 • تمرینات کششی خاص برای گردن

برای بهبود درد در ناحیه گردن و  نواحی خاصی از گردن استفاده از تمرینات کششی، یکی از روش‌هایی که فیزیوتراپیست‌ می باشد. البته این کار بسیار حساس بوده و حتما باید تحت نظر یک فیزیوتراپیست حرفه ای انجام شود. لازم به ذکر است که کشش نواحی خاص گردن را به تنهایی انجام ندهید.

 • استفاده از تکنیک های تحرک مفاصل

این روش نیز دارای تکنیک های خاصی است که موجب نرم شدن و تحریک شدن مفاصل گردن می شود و هنگام فیزیوتراپی برای فرد توصیه می شود.

 • تمرین ایزومتریک فشار سربه دست

 1. سر خود را صاف و در راستای بدن قرار دهید.
 2. کف دست را در سمت راست سر قرار داده و محکم نگه ‌دارید. 
 3. با سر به کف دست نیرو وارد کنید تا در عضلات گردن انقباض ایزومتریک ایجاد شود. 
 4. این حرکت را برای قسمت چپ سر، پشت و پیشانی انجام دهید.
 • حرکت شراگ

 1. صاف بایستید و دست‌هایتان را در پهلو نگه ‌دارید. 
 2. شانه‌ها را به آرامی به بالا و سپس چرخش وار به سمت پشت حرکت دهید. 
 3. شانه‌ها را به آهستگی به سمت پایین بیاورید. 
 4. این حرکت را چند بار تکرار کنید.
 • تمرین کشش گردن

 1. صاف بایستید.
 2. به آرامی سر را به سمت راست بچرخانید تا جایی که در گردن احساس کشش داشته باشید. 
 3. نگاهتان باید در راستای کتفتان قرار بگیرد. 
 4. 6 ثانیه به همین صورت نگه دارید و سپس رها کنید. 
 5. برای هر طرف باید 3 مرتبه این حرکت را انجام دهید.
 • تمرین مقاومتی گردن در حالت خوابیده

 1. در این تمرین باید به شکم روی زمین بخوابید. 
 2. سر را آهسته از روی زمین به سمت بالا بیاورید؛ به صورتی که در پشت گردن احساس کشش کنید.
 3. چند ثانیه نگه داشته و سپس رها کنید.
 • کشش با حوله

 1. صاف بایستید 
 2. یک حوله یا پارچه را به شکلی تا بزنید که دارای طول و عرض باشد. عرض حوله یا پارچه را روی شانه خود قرار دهید. 
 3. یک سر حوله را از پشت و با دست دیگر، سر دیگر حوله را از جلو نگه دارید. 
 4. به آرامی حوله را به سمت پایین بکشید و همزمان گردن را در جهت مخالف کشش خم کنید.
 5. اندکی نگه داشته سپس رها کنید. 
 6. این کار را برای هر دو کتف انجام دهید.
 • چرخش شانه

 1. دست‌هایتان را پشت سر قلاب کنید. 
 2. شانه‌ها و دست را در جهت عقربه‌های ساعت و بر خلاف جهت عقربه‌های ساعت انجام دهید.

قیمت فیزیوتراپی گردن در منزل 1401

قیمت فیزیوتراپی گردن در منزل کرج

عوارض فیزیوتراپی گردن 

 1. افزایش شدت درد در عضلات گردن
 2. کج شدن و افتادگی عضلات
 3. احساس سوزش و گزگز در ناحیه تحت درمان
 4. آسیب به ستون فقرات
 


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید