X

هزینه و مراحل بازتوانی یا توانبخشی قلب در منزل کرج

09129611307 کارشناس امور پزشکی
بازتوانی قلب

باز توانی قلب یا توانبخشی قلب یکی از بخش های مهم این مرکز است که به بیماران کمک می کند تا از سبک زندگی سالم شامل ورزش، اصلاح عادات غذایی، کاهش استرس عاطفی و ... برخوردار شوند. بخش توانبخشی اتاق های بزرگ با محیطی راحت و تجهیزات پیشرفته را اشغال می کند.

مهرگان نو
مهرگان نو

همانطور که می دانید قلب یکی از اصلی ترین عضو بدن به شمار می رود که وظیفه خون رسانی به بخش های مختلف بدن می باشد و قلب سالم شامل دو بطن و دو هلیز می باشد که قوی ترین ماهیچه بدن است که در طول روز چندین لیتر خون تولید می کند. از این روی حفظ سلامت قلب بسیار حائز اهمیت است اما متاسفانه با غذاها و سبک زندگی ناسالم امروزه بیاری های قلبی بسیار شایع شده اند، افرادی که دچار بیماری قلبی هستند، اغلب می توانند با استفاده از تغییر سبک زندگی سلامت خود را بهبود بخشیده و همینطور از خطرات مشکلات قلبی در آینده بکاهند. در راستای این این تغییر سبک زندگی افراد مختلفی از جمله پزشکان متخصص، پرستاران حرفه ای و مراقبان بهداشتی کمک های فراوانی به شما می کنند تا سلامتی خود را بدست آورید. با رعایت و انجام تمام بازتوانی قلب شما می توانید از زندگی خود لذت ببرید و در نهایت سلامتی خود را بازیابید. با سایت موسسه پرستاری مهرگان نو همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در این باره کسب کنید.

بازتوانی قلب چیست؟

هزینه بارتوانی قلب

بازتوانی قلب که توانبخشی قلب نیز نامیده می شود، یک برنامه جامع و حرفه ای بوده که شامل ورزش و آموزش است. این برنامه برای کمک به بهبود سلامت و بهبودی پس از حمله قلبی، سایر اشکال بیماری قلبی یا جراحی برای درمان بیماری قلبی، PCI، استنت گذاری و آنژیوپلاستی مناسب بوده و توسط پزشکان طراحی و برنامه ریزی می شود. می توان گفت که برنامه توانبخشی قلبی اغلب از ورزش، حمایت عاطفی و آموزش در مورد ایجاد تغییرات در سبک زندگی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی تشکیل شده است، به طور مثال خوردن یک رژیم غذایی سالم برای قلب، حفظ وزن متناسب و ترک سیگار از جمله اهداف برنامه توانبخشی قلبی، تدوین برنامه ای برای کمک به بازیابی قدرت، جلوگیری از بدتر شدن وضعیت، کاهش خطر ابتلا به مشکلات قلبی در آینده و بهبود سلامت و کیفیت زندگی شما به شمار می رود از جمله مشکلاتی که از طریق بازتوانی برطرف می شود شامل موارد زیر است:

 • کاهش مرگ و میر
 • کاهش افسردگی در فرد
 • بالا بردن طول عمر فردی که دارای مشکل قلبی است
 • افزایش نشاط و امید به زندگی در فرد

چرا بازتوانی قلب انجام می شود؟

توانبخشی قلبی یک گزینه مناسب برای افراد مبتلا به انواع مختلف بیماری قلبی است. 

 1. کاردیومیوپاتی
 2. بیماری مادرزادی قلبی
 3. عمل جراحی قلب باز جهت بای پس عروق کرونر قلب
 4. آنژیوپلاستی و استنت قلب
 5. تعویص قلب یا ریه
 6. تعویض یا ترمیم دریچه قلبی
 7. فشار بالای ریوی
 8. حمله قلبی
 9. بیماری عروق کرونر
 10. نارسایی قلبی
 11. بیماری عروق محیطی
 12. درد قلبی

باز توانی قلب

هدف توانبخشی قلب چیست؟

یک برنامه جامع توانبخشی قلبی اگر برای بیماران مناسب مورد استفاده قرار گیرد، می تواند به نتایج مثبت بسیاری منجر شود. علائمی مانند آنژین صدری، تنگی نفس و خستگی در بیمار کاهش می یابد. عملکرد ورزش، توانایی انجام فعالیت های مرتبط با زندگی، و توانایی بیمار در مراقبت از خود نیز بهبود می یابد.

بیشتر مطالعه کنید: پرستار بیمار سکته قلبی

فواید توانبخشی یا بازتوانی قلب چیست؟

مراحل اولیه اکثر برنامه های توانبخشی قلبی معمولاً حدود سه ماه طول می کشد، اما برخی از افراد این برنامه را برای مدت طولانی تری دنبال می کنند. در موارد خاص، برخی ممکن است بتوانند یک برنامه فشرده را برای چندین ساعت در روز دنبال کنند و سپس برنامه برای یک یا دو هفته ادامه یابد.

در طول توانبخشی قلبی، احتمالاً توسط تیمی از متخصصان مراقبت های بهداشتی، که ممکن است شامل متخصصان قلب، مربیان پرستار، متخصصان تغذیه، متخصصان ورزش، متخصصان سلامت روان، و درمانگران فیزیکی و کار باشد، تحت درمان قرار می گیرید.

توانبخشی قلبی شامل چیست؟

ارزیابی بیمار

توصیه های تغذیه ای، درمان لیپید، درمان فشار خون بالا، توصیه های ترک سیگار، کنترل وزن، درمان دیابت، ارزیابی و درمان روانی اجتماعی، مشاوره فعالیت بدنی و تمرین ورزشی. اگر چه شامل همه این اجزا است. در عمل روزانه، اصطلاح "توانبخشی قلبی" اساساً فرآیند "تمرین ورزشی" است.

در حین ارزیابی شما، تیم مراقبت بهداشتی شما ممکن است عوامل خطر برای عوارض قلبی، به ویژه در حین ورزش را در نظر بگیرد. این می تواند به تیم شما کمک کند تا یک برنامه توانبخشی قلبی را مطابق با نیازهای شما تنظیم کند، در حالی که مطمئن می شود برای شرایط شما ایمن و موثر است.

فعالیت ورزشی

توانبخشی قلبی می تواند آمادگی قلبی عروقی را با فعالیت های بدنی بهبود بخشد. تیم مراقبت های بهداشتی شما احتمالاً فعالیت های کم تأثیر با خطر آسیب کمتری مانند پیاده روی، دوچرخه سواری، قایقرانی و دویدن سبک را پیشنهاد می کند. برنامه شما همچنین می تواند شامل یوگا باشد، که برخی مطالعات نشان داده اند که برای سلامت قلب مفید است.

معمولاً حداقل سه بار در هفته ورزش خواهید کرد. تیم مراقبت های بهداشتی شما همچنین ممکن است تکنیک های ورزشی مناسب مانند گرم کردن قبل از ورزش و استراحت پس از ورزش را به شما آموزش دهد.

همچنین می‌توانید دو یا سه بار در هفته ورزش‌های تقویت‌کننده عضلات مانند وزنه‌برداری یا سایر تمرینات مقاومتی را انجام دهید تا آمادگی عضلانی خود را افزایش دهید.

آموزش

آموزش سبک زندگی این رویکرد شامل حمایت و آموزش در مورد ایجاد تغییرات سالم در سبک زندگی، مانند خوردن یک رژیم غذایی سالم برای قلب، ورزش منظم، حفظ وزن سالم و ترک سیگار است.

همچنین می‌تواند شامل راهنمایی برای مقابله با بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالا و چاقی باشد.

باز توانی قلبی در منزل

انجام توانبخشی قلب یا بازتوانی قلب در منزل کرج

موسسه پرستاری و پزشکی مهرگان نو با ایجاد یک برنامه کامل بازتوانی قلبی در منزل به شما این امکان را می دهد تا بتوانید وضعیت زندگی و قلب خود را بهبود دهید، به طور کلی باید رژیم غذایی، ورزش و سایر عادات سبک زندگی سالمی را که در طول زندگی ایجاد کرده اید ادامه دهید تا قلب خود را  سالم نگه دارید. هدف این است که در پایان برنامه ابزارهای مورد نیاز برای ورزش کردن به تنهایی و حفظ یک سبک زندگی سالم را در اختیار داشته باشید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید