X

هزینه اکو قلب (اکوکاردیوگرافی) در منزل کرج 1402

09129611307 کارشناس امور پزشکی آقای جُغَتایی
انجام اکو قلب در منزل کرج

اکو قلب یکی از روش‌های تصویربرداری برای تشخیص تغییرات پاتولوژیک در قلب است. از امواج اولتراسوند می توان برای ایجاد تصاویر مقطعی از اندام ها و بافت اطراف استفاده کرد که پزشک از آنها برای تشخیص استفاده می کند. سونوگرافی قلب می تواند برای تشخیص گسترده بیماری های قلبی عروقی استفاده شود. اطلاعات ارزشمندی در مورد عملکرد قلب و نقایص احتمالی ارائه می دهد. بیماری های عضله قلب، التهاب، لخته شدن خون و نارسایی قلبی نیز با کمک اکو قلب قابل تشخیص هستند.

مهرگان نو
مهرگان نو

اگر فردی دچار درد در ناحیه قلب و قفسه سینه خود بشود لازم است تا به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کند و از سلامت قلب خود مطلع شود، پس از مراجعه به دکتر انجام نوار قلب و اکو قلب اصلی ترین آزمایشات قلب هستند تا پزشک قلب شما را معاینه کند. از این روی در این مقاله قصد داریم به انجام اکو قلب بپردازیم با سایت موسسه پزشکی مهرگان نو همراه باشید.

اکو قلب یا اکوکاردیوگرافی چیست؟

چه زمانی اکو قلب لازم است

در این آزمایش برای ایجاد تصویری از قلب از امواج صوتی استفاده می شود و از طریق این آزمایش پزشک می تواند قلب و پمپاژ خون را مشاهده کرده و با استفاده از تصاویر بدست آمده توسط اکو قلب پزشک متخصص قلب و عروق می تواند بیماری های قلبی فرد را تشخیص داده و درمان را شروع کند. اکوی قلب که به نام اکوکاردیوگرافی شناخته می شود، یک معاینه اولتراسوند (سونوگرافی) قلب است. یک مبدل امواجی را با فرکانس بالا ساطع می کند که سپس ساختارهای مختلف را قابل مشاهده می کند. این امواج باعث درد نمی شوند. با اکو قلب، ساختار قلب، ساختار دقیق و همچنین حرکت قلب و جریان خون با جزئیات نشان داده می شود و بنابراین امکان تشخیص دقیق و مطمئن را فراهم می کند. از آنجایی که نتایج معاینه معمولاً فوراً در دسترس هستند، کاردیوگرافی قلب یک گزینه تشخیص سریع و بدون خطر و درد به شمار می رود. از اکوکاردیوگرافی می توان برای بررسی دریچه ها و دیواره های قلب و همچنین پریکارد استفاده کرد. پریکارد یک پوشش محافظ از بافت همبند است که تقریباً تمام قلب را احاطه کرده است. قلب که توسط یک لایه مایع پوشانده شده است، می تواند با هر ضربان مانند یک دستکش مناسب حرکت کند. با این حال، اگر پریکارد با مایع بیش از حد پر شود یا سخت شده باشد، این کار قلب را محدود می کند. این تغییرات را می توان در سونوگرافی قلب مشاهده کرد. اگر نشتی (نارسایی دریچه) یا باریک شدن (تنگی دریچه) وجود داشته باشد، قلب بسیار بزرگ شده یا دیواره ها ضخیم شده باشند، در سونوگرافی قلب نیز می توان آن را مشاهده کرد. در نهایت می توان گفت پزشک برای بررسی و تشخیص بیماری های قلبی از این تست بهره مند می شود.

 برای اطلاعات بیشتر مقاله تفاوت نوار قلب و اکو قلب چیست؟ را مطالعه کنید.

اکو قلب چه زمانی و چرا انجام می شود؟

در صورت داشتن بیماری های زیر یا برای بررسی پیشرفت آنها، سونوگرافی قلب انجام می شود که می توان موارد زیر را فهرست کرد:

 1. نارسایی قلبی
 2. بیماری عروق کرونر، انفارکتوس میوکارد
 3. آسیب مشکوک به دریچه های قلب
 4. تشکیل لخته خون در قلب
 5. نقص های قلبی
 6. افیوژن قلبی (افیوژن پریکارد)
 7. برآمدگی یا پارگی در دیواره آئورت

انواع روش های اکو قلب چیست؟

 • اکوکاردیوگرافی قفسه گذر یا ترانس توراسیک (Transthoracic Echocardiography)

در اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک (TTE)، مبدل بر روی قفسه سینه شما قرار می گیرد، در حالی که شما به پهلو دراز کشیده اید. از آنجایی که استخوان ها به شدت صدا را منحرف می کنند، پزشک همیشه سر سونوگرافی را بین دو دنده قرار می دهد. یک ژل اولتراسوند خنک از قبل روی ناحیه مناسب اعمال می شود که کیفیت تصویر را بهبود می بخشد.

 • اکوکاردیوگرافی از راه مری (Transesophageal)

اگر این معاینه همه آنچه را که لازم است نشان ندهد، اکوکاردیوگرافی ترانس مری (TEE) یک جایگزین یا مکمل است. همانند گاستروسکوپی، یک پروب با سر اولتراسوند که روی نوک آن نصب شده است، وارد مری می شود. به همین دلیل به این نوع سونوگرافی اکو بلع نیز می گویند. قبل از معاینه، دیواره گلو به صورت موضعی با اسپری بی‌حس می‌شود و در صورت تمایل، پزشک می‌تواند به شما یک مسکن نیز بدهد. مزیت این روش این است که مری بسیار نزدیک به قلب است و شما می توانید خیلی بیشتر از روش ترانس توراسیک ببینید. برای انجام این تست لازم است که از 6 ساعت قبل چیزی نخورید و نیاشامید و اگر دارو مصرف می کنید فقط یک جرعه آب بنوشید.

 • اکوکاردیوگرافی داپلر

با یک دستگاه مربوطه به نام "سونوگرافی داپلر"، جریان خون در قلب حتی می تواند به صورت رنگی نمایش داده شود. به این ترتیب می توان عیوب دریچه قلب و اثرات آن را به وضوح نشان داد. ظرفیت پمپاژ (کسری جهشی که کسر جهشی نیز نامیده می شود) قلب را می توان تعیین کرد.

 •  تست استرس اکو با دارو (دوبوتامین یا آدنوزین)

در مورد اکو استرس، معاینه در حالت استراحت و علاوه بر آن تحت استرس انجام می شود. برای انجام این کار، بیمار با استفاده از ارگومتر ضربان قلب خود را افزایش می دهد. در مورد افراد دارای معلولیت نیز امکان تجویز دارو برای افزایش ضربان قلب وجود دارد. به دلیل استرس، عملکرد دریچه های قلب و همچنین عضله قلب و جریان خون را می توان به خوبی ارزیابی کرد.

 • اکوکاردیوگرافی استرس

با پژواک استرس، قلب در مرحله استراحت و تحت استرس بررسی می شود. معاینه معمولاً در حالی انجام می‌شود که بیمار روی ارگومتر ورزش می‌کند یا دارویی برای افزایش ضربان قلب تجویز می‌کند. از این معاینه می توان برای شناسایی اختلالات گردش خون در عضله قلب استفاده کرد که در شرایط استرس بیشتر نمایان می شوند. با این حال، اکوکاردیوگرافی استرسی نباید در مورد مشکلات حاد قلبی یا ریوی انجام شود. برای انجام این تست لازم است که 4 ساعت قبل از آزمایش چیزی جز آب نخورید و نیاشامید. به مدت 24 ساعت قبل از تست از خورن و آشامیدن کافئین اجتناب کنبد. در نظر داشته باشید که کافئین و نیکوتین در جواب آزمایش موثر است.

همچنین بخوانید: نوار قلب در منزل

نحوه آماده شدن برای اکو استرس قلب

در روز اکو، به مدت ۴ ساعت قبل از آزمایش، به جز آب چیزی نخورید یا ننوشید. در روز آزمایش از این داروهای قلب استفاده نکنید، مگر این که پزشک به شما توصیه کند:

 • مسدود کننده‌های بتا (برای مثال ایندرال، لوپرسور، تنورمین یا توپرول)
 • ایزوسورباید دی نیترات (برای مثال ایزوردیل، سوربیترات)
 • ایزوسورباید مونونیترات (برای مثال Imdur، Ismo و Monoket)
 • نیتروگلیسیرین (برای مثال دپونیت، نیترو استات).

همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد که مصرف سایر داروهای مخصوص قلب را در روز آزمایش متوقف کنید. اگر در مورد داروهای مصرفی سؤالی دارید، از پزشکتان بپرسید. مصرف هیچ دارویی را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید.

انجام اکو قلب در منزل

موسسه پرستاری و پرشکی مهرگان نو انواع خدمات پزشکی و پرستاری را در منزل برای شما ارائه می دهد شما می توانید از طریق تماس با ما درخواست انجام اکو قلب در منزل را داشته باشید این مجموعه در تمام نقاطی کرج اعم از گلشهر، گوهردشت، عظیمیه، مهرشهر، فردیس و... خدمات خود را ارائه می دهد. 

هزینه اکو قلب

هزینه و قیمت اکوکاردیوگرافی وابسته به تکنولوژی دستگاه اکو قلب، مهارت متخصص و حتی نوع بیماری قلبی و عروقی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و بدست آوردن هزینه اکو قلب در منزل کرج با شماره های درج شده تماس بگیرید.


سوالات متداول

اکو قلب چیست و چه کاربردی دارد؟

آناتومی قلب مورد بررسی قرار می گیرد. اینکه آیا قلب به خوبی منقبض می شود، تنگی دریچه های قلب، نشتی، سوراخی در قلب، وجود بزرگی در شریان اصلی که از قلب خارج می شود و... مشخص می شود.

تفاوت اکو قلب و نوار قلب چیست؟

EKG سیستمی است که امکان اندازه گیری و ثبت ریتم قلب را فراهم می کند. اکوکاردیوگرافی برای تشخیص نارسایی های قلبی ناشی از نقص دریچه قلب استفاده می شود. با اندازه گیری ها و معاینات می توان ساختار قلب را بررسی کرد.

چه کسی اکو قلب بزرگسالان و جنین را انجام می دهد؟

متخصص قلب و عروق اطفال و پریناتولوژیست می توانند اکوکاردیوگرافی جنین را انجام دهند، اما در صورت تشخیص بیماری قلبی، برنامه پیگیری و درمان پس از تولد توسط متخصصین قلب و عروق کودکان تعیین می شود.

هزینه اکو قلب در کرج چقدر است؟

هزینه و قیمت اکوکاردیوگرافی وابسته به تکنولوژی دستگاه اکو قلب، مهارت متخصص و حتی نوع بیماری قلبی و عروقی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و بدست آوردن هزینه اکو قلب در منزل کرج با شماره های درج شده تماس بگیرید.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید