X

تفاوت اکو قلب و نوار قلب چیست؟

09129611307 کارشناس امور پزشکی
تفاوت اکو قلب و نوار قلب

اگر احساس درد و ناراحتی در قلب خود دارید لازم است تا به سرعت به متخصص قلب مراجعه کنید تا از سلامت قلب خود مطلع شده و در صورتی وجود بیماری اقدام به درمان کنید، اصلی آزمایش های قلب شامل اکوی قلب و نوار قلب می باشد که در این مقاله قصد داریم به تفاوت الکتروکاردیوگرام و EKG بپردازیم با ما همراه باشید.

مهرگان نو
مهرگان نو

اگر شما دچار بیماری و ناراحتی قلبی شوید پس از مراجعه به پزشک متخصص، تست نوار قلب و اکوی قلب را انجام می دهد زیرا اصلی ترین آزمایش ها برای بررسی سلامت قلب می باشد، در این نقاله قصد داریم به تفاوت اکو قلب و نوار قلب بپردازیم از همین روی نیاز است که ابتدا به تعریف و کاربردهای هر یک از آزمایشات پرداخته و سپس تفاوت های بین این دو را بیان کنیم، با سایت موسسه پزشکی مهرگان نو همراه باشید

اکو قلب (اکوکاردیوگرافی) چیست؟

نوار قلب بهتر است یا اکو

معاینه سونوگرافی قلب که به نام اکوکاردیوگرافی شاخته می شود امروزه روش پیشرو برای تشخیص بیماری های قلبی است. برای اندازه گیری ضخامت عضله قلب می توان از سونوگرافی قلب استفاده کرد. حفره های قلب و دریچه های قلب را می توان تجسم کرد. همچنین می توان اسکارها را نمایان کرد و حملات قلبی فعلی را شناسایی کرد. در اکوکاردیوگرافی از امواج صوتی دارای فرکانس بالا برای ایجاد یک تصویر متحرک از قلب استفاده می‌شود. امواج صوتی از طریق یک وسیله دستی به نام پروب به داخل بدن فرستاده می‌شود. این امواج صوتی ساختارها و مایعات موجود در قلب را مرتعش کرده و اکوها از طریق مبدل (پروب) مجددا دریافت می‌شوند. اکوها در مانیتور به تصاویر تبدیل می‌شوند و کاملا روش بی خطری به شمار می رود. امواج اولتراسوند به وسیله ابزارهایی به نام پروب (مبدل) متعلق به دستگاه های اکوکاردیوگرافی به قلب و سایر بافت ها فرستاده می شود و این امواج به عقب جمع آوری می شوند و پس از پردازش، نرم افزار و فرآیند بسیار پیچیده آنالیز، تصویر و صدای قلب ظاهر می شود. روی صفحه دستگاه تصویربرداری کلاسیک دو بعدی است، اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک (تصاویر قلب به دست آمده از دیواره قفسه سینه) است.

با اکو قلب کدام بیماری های قلبی را می توان تشخیص داد؟

 1. بررسی علایم حمله قلب
 2. احتمال وجود تومور
 3. احتمال وجود عفونت
 4. احتما وجود نقص در دریچه های قلب
 5. عدم عملکرد صحیح قلب جهت  پمپاژ خون
 6. بررسی وجود لخته خون در رگها

انواع اکوکاردیوگرافی

چه زمانی اکو قلب لازم است

با توجه به نوع بیماری و نحوه انجام تست می توان به چهار دسته زیر اشاره کرد:

 • اکو مری
 • اکو استرس
 • اکو داپلر
 • اکو کنتراست

انواع امو با توجه به تصویر به دست آمده به شرح زیر است:

 • اکوکاردیوگرافی دو بعدی
 • اکوکاردیوگرافی داپلر
 • اکوکاردیوگرافی سه بعدی
 • اکوکاردیوگرافی چهار بعدی

نوار قلب چیست؟EKG

تفاوت اکو و نوار قلب جنین

EKG یا "الکتروکاردیوگرافی" نوعی معاینه است که در تشخیص بیماری های قلبی عروقی استفاده می شود، این اولین معاینه ای است که در صورت وجود شکایاتی مانند درد قفسه سینه، تپش قلب، سرگیجه و تنگی نفس استفاده می شود و معاینه ای است که به صورت گرافیکی فعالیت الکتریکی قلب و ریتم قلب را ثبت می کند. الکترودها به مکان های خاصی (بازوها، پاها و سینه) متصل می شوند. این الکترودها سیگنال‌های الکتریکی را که قلب با هر ضربان تولید می‌کند شناسایی کرده و روی کاغذ نمودار ثبت می‌کنند. این دستگاه گزارش شومیز ارائه می دهد، اما تفسیر قطعی توسط متخصص قلب انجام می شود. برای معاینه معمول گرفته می شود و برای تشخیص اختلالات ریتم قلب، بزرگ شدن قلب، ضخیم شدن دیواره قلب، فشار خون بالا و اثرات کمبود یا اضافی الکترولیت بر روی قلب استفاده می شود.همچنین برای نظارت بر بیمار در پیگیری بیماری قلبی تشخیص داده شده و استفاده از داروهایی که بر قلب تأثیر می گذارد استفاده می شود. زمان انجام تست الکتروکاردیوگرام اغلب بین ۵ الی ۱۰ دقیقه است. نتیجه نرمال نوار قلب ضربان قلب را ۶٠ الی ١٠٠ بار در دقیقه به صورت پیوسته نمایش میدهد.

برای اطلاعات بیشتر تست نوار قلب در منزل را مطالعه کنید.

با نوار قلب کدام بیماری ها قابل تشخیص هستند؟

اولین اقدام پزشکان برای تشخیص بیماری های قلبی نوار قلب است و از این طریق به بیماری های زیر پی برد؟

 1. نداشتن تعادل شیمیایی یا الکترولیتى
 2. بررسی عضلات و ضخامت دیواره های دریچه های قلب
 3. بررسی نظم ضربان قلب
 4. احتمال صدمه دیدن بافت قلب

تفاوت اکوی قلب با نوار قلب چیست؟

قیمت نوار قلب و اکو قلب

تست نوار قلب نسبت به اکوی قلب روش قدیمی تری به شمار می رود. اکوکاردیوگرافی روشی پیشرفته تر است که می تواند بیماری ها و نوافص قلبی را با دقت و سرعت بیشتر بررسی کند. تفاوت اصلی بین اکوی قلب و نوار قلب این است که در اکوی قلب ساختار قلب و دریچه های قلب و عروق به همراه بیماری و مشکلات احتمالی بررسی می شود و در نوار قلب نظم و تعداد ضربان قلب بررسی می شود. در حالت کلی می توان بیان کرد که در اکوی قلب می توان تمام فعالیت های قلب را بررسی کرد در حالی در تست نوار قلب فقط آریتمی های قلب قابل تشخیص است.

 
نوار قلب (الکتروکاردیوگرام)
اکوی قلب (اکوکاردیوگرام)
نوع بررسی بررسی فعالیت الکتریکی قلب بررسی فعایت مکانیکی قلب
درد ندارد ندارد
نیاز به تزریق ندارد ندارد
خطرات و عوارض جانبی کاملاً بی خطر و بدون عوارض کاملاً بی خطر و بدون عوارض
پیپچیدگی آزمایش آزمایش ساده آزمایش پیشرفته
نتیجه آزمایش امواج ثبت شده ترسیم قلب و ثبت فعالیت ها
نحوه دریافت آزمایش چاپ شده روی کاغذ چاپ شده روی کاغذ و روی CD
میزان تشخیص بیماری های قلبی علائم ابتدایی و آریتمی های قلبی بررسی پیشرفته بیماری قلبی
گرفتن آزمایش توسط تکنیسین متخصص اکوکاردیوگرافی
هزینه آزمایش نسبتاً پایین نسبتاً بالا

 • برای چه کسانی اکو قلب و نوار قلب مناسب است؟

  نوار قلب یک روش ایمن و بدون خطر است، فقط فعالیت الکتریکی قلب مانند ضربان قلب را ثبت می کند. اکو قلب برای افرادی مناسب است که با شکایاتی مانند درد قفسه سینه، تپش قلب، تنگی نفس، سرگیجه، سیاهی و غش به متخصص قلب مراجعه می کنند

 • اکو قلب چیست؟

  اکو قلب به معنای بررسی ساختار داخلی و عملکرد قلب با استفاده از امواج صوتی (سونوگرافی) می باشد. این کار به وسیله یک ابزار (مبدل) که امواج صوتی را منتقل می کند انجام می شود و قسمت های مختلف دیواره قفسه سینه، دیواره ها و دریچه های قلب در موقعیت های مختلف مشخص می شود.

 • نوار قلب چیست؟

  EKG یا نوار قلب به اندازه گیری سرعت ضربان قلب میپردازد و مشخص می کند که آیا عضله قلب با ریتم سالمی کار می کند و آیا ضربان ها نامنظم ثابت می باشد.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید