X

آنژیوکت چیست و چه کاربردی دارد؟

09129611307 کارشناس امور پزشکی
آنژیوکت چیست و چه کاربردی دارد؟

آنژیوکت ها که به سوزن های عروقی یا سوزن های سرمی معروف هستند، رنگ های مختلفی دارند و بنابراین رنگ ها و معانی دسترسی عروقی دارند. طبقه بندی بر اساس این رنگ ها انجام می شود. این طبقه بندی باعث می شود تا انواع آنژیوکت به راحتی از یکدیگر متمایز شوند. انواع آنژیوکت با توجه به رنگ آنها شامل موارد زیر است:

 آنژیوکت سبز، آنژیوکت خاکستری، آنژیوکت آبی، آنژیوکت زرد، آنژیوکت صورتی، آنژیوکت بنفش، آنژیوکت نارنجی.

مهرگان نو
مهرگان نو

یکی از تجهیزات مهم و ضروری در دنیای پزشکی آنژیوکت می باشد و در تمام مراکز درمانی کاربرد های فراوانی دارد که به پرستاران و مراقبان بهداشت کمک می کند تا بدون کمترین آسیب و درد بیمار اقدامات لازم را دریافت کند. از این کالای پزشکی برای تشخیص انواع بیماری ها نیز استفاده می شود که در انواع و مدل های مختلفی تولید شده و به فروش می رسد با سایت موسسه پزشکی مهرگان نو همراه باشید تا بیشتر در این باره اطلاعات مفید کسب کنید.

آنژیوکت چیست؟

آنژیوکت (Angiocatheter) یا آی وی کانولا به عنوان لوله‌های تو خالی نازکی شناخته می‌شود و برای باز کردن دسترسی عروقی، خونگیری، دادن سرم و مایعات مشابه به صورت داخل وریدی استفاده می شود. محصولاتی که دارای سیستم روشن و خاموش هستند به دلیل ویژگی های ساختاری خود به بافت و ورید آسیب نمی رسانند. آنژیوکت شامل یک سوزن، یک لوله پلاستیکی (کانولا) متصل به سوزن و یک دریچه کوچک است که به آن متصل می شوند. در کلینیک های دامپزشکی هنگام درمان حیوانات (مانند اتصال سرم یا جمع آوری خون) استفاده می شود. با توجه به تعداد و رنگ های مختلف می توانید آنها را به راحتی تشخیص دهید. از آنجایی که آنژیوکت با اعداد مختلف رنگی است، اعداد به راحتی قابل تشخیص هستند. با انواع سرم ست ها، ست های خون، استپ کوک و اتصالات مشابه سازگار است. پورت تزریق در دسترس است. از آنجایی که بخش های پورت پوشیده شده است، باعث آلودگی نمی شود. از آنجایی که آنژیوکت با اعداد مختلف رنگی است، اعداد به راحتی قابل تشخیص هستند. آنژیوکت به آسانی درون رگ بیمار قرار گرفته و دسترسی به ورید بیمار را فراهم میسازد و اغلب از این دستگاه در پشت دست و ساعد در مدت زمان سه روز می توان استفاده کرد. آنژیوکت از یک سوزن استیل ضد زنگ ساخته شده است ولی برای کاهش درد لایه ای از سیلیکون را دارا می باشد، از دیگر ویژگی های مثبت آن می توان به این موضوع اشاره کرد که سوزن آن مورب وارد رگ می شود و فرد بیمار درد بسیار کمی را احساس می کند.

آنژیوکت قلب چیست

آنژیوکت چه کاربردی دارد؟

آنژیوکت در مدل های مختلفی تولید شده اند و در بازار به فروش می رسند و برای راحتی انجام، کدگذاری رنگی شده است، قطر سوزن این وسیله پزشکی از 14 الی 26 متغیر می باشد. لازم به ذکر است که اندازه آنژیوکت مورد استفاده بر اساس وضعیت بیمار، هدف از استفاده و اینکه چه مایعاتی باید تحویل داده شود، مشخص می شود. می توان گفت هدف اصلی آن انجام مراحل جمع آوری خون و اتصال سرم است. پس از باز شدن دسترسی عروقی به وسیله برانول یا اینتراکت، نیازی به سوراخ کردن مجدد در همان محل نیست و به لطف این ماده می توان مواد مختلف را به هم متصل کرد. برای یک روش دیگر نیازی به باز کردن مجدد دسترسی عروقی نیست. با قرار دادن یک قطعه نازک کانولا در ورید داخل کته که به آن کانول IV نیز می گویند، از احساس درد هنگام حرکت بیمار جلوگیری می کند، حتی اگر یک سوزن در رگ او وجود دارد. در ادامه این مطلب به انواع آنژیوکت ها می پردازیم.

همچنین بخوانید: تزریقات در منزل

انواع آنژیوکت

 • آنژیوکت زرد برای چیست؟

آنژیوکت زرد یا آنژیوکت گیج 24 برای رگ های نازک استفاده می شود از آنجایی که آنها بسیار کوچک هستند و سرعت جریان پایینی دارند، برای اهدافی مانند جمع آوری خون و اتصال سرم مورد استفاده قرار می گیرد که معمولاً در نوزادان استفاده می شود.

 • آنژیوکت آبی چیست؟

آنژیوکت گیج 22 به رنگ آبی کدگذاری شده و در انسان ها یا حیواناتی که رگ های آنها به سختی یافت می شود استفاده می شود. نازک است.قطر کانول 0.90 میلی متر است. طول کانول در اینتراکت های آبی 25 میلی متر است. اغلب برای باز کردن دسترسی عروقی در افراد یا حیواناتی که یافتن عروق آنها دشوار است استفاده می شود. و به دلیل داشتن سوزن نازک درد کمی را ایجاد می کند.

 • آنژیوکت صورتی چیست؟

آنژیوکت گیج 20 به رنگ آبی کدگذاری شده است و برای تزریق مایعات، داروها و درمان های معمولی کاربردی می باشد، آنژیوکت هایی که گیج بالایی دارند به علت داشتن قطر سوزن کمی که دارند برای تزریق افرادی که از رگ های شکننده ای برخور دار هستند مناسب می باشد و همچنین پزشکان برای تزریق دارو به کودکان از این وسیله بهره مند می شوند و دارو و مایعات را با سرعت 60 میلی لیتر در دقیقه به داخل رگ بیمار منتقل می کند.

 • آنژیوکت سبز چیست؟

آنژیوکت گیج 18 بیشتر در بیمارستان ها استفاده می شود. اما توسط دامپزشکان نیز مورد استفاده قرار می گیرد،این می تواند نه تنها توسط پزشکان برای سلامت انسان، بلکه توسط دامپزشکان در بیماران حیوانی استفاده شود. از آنژیوکات های سبز رنگ نیز در سوراخکاری در نواحی با ضخامت 1.2 میلی متر مانند گوش و لب در صنعت پیرسینگ استفاده می شود. این آنژیوکت می‌تواند دارو، مایعات و خون را با سرعت 90 میلی لیتر در دقیقه به ورید بیمار انتقال دهد.

 • آنژیوکت خاکستری چیست؟

آنژیوکت  گیج 16 به رنگ طوسی یا خاکستری کدگذاری شده است و بیشتر در روش های جمع آوری خون یا زمان تحویل سریع سرم مورد استفاده قرار می گیرد. پزشکان از این وسیله ی پزشکی در زمانی که تزریقات و جراحی با حجم زیاد را پیش رو دارند انتخاب می کنند. سرعت انتقال دارو و مایعات آنژیوکت خاکستری، 180 میلی لیتر در دقیقه می باشد

 • آنژیوکت نارنجی چیست؟

آنژیوکت گیچ 14 نیز به رنگ نارنجی کدگذاری شده است و دارای سرعت جریان بالا می باشد و ضخیم ترین نوع آنژیوکت است.  پزشکان از این وسیله تزریق در موقعیت های ترومای شدید، انتقال خون سریع و جراحی های مختلف استفاده می‌کنند. آنژیوکت گیج 14 می‌تواند میزان 240 میلی لیتر در دقیقه دارو و مایعات را به داخل ورید بیمار انتقال دهد.

 • آنژیوکت بنفش چیست؟

آنژیوکت گیج 26 با کمترین قطر کانول است و بنابراین اغلب در نوزادان استفاده می شود. از آنجایی که نوزادان تازه متولد شده دارای رگ های نازکی هستند، آنژیوکت بنفش برای افراد در این گروه سنی ایده آل هستند. این وسیله رنگ اغلب توسط پزشکان، پرستاران و دامپزشکان در مناطق مراقبت های بهداشتی استفاده می شود. عدد آن 26 و قطر کانول 0.60 میلی متر است. طول کانول 19 میلی متر است.

قیمت آنژیوکت

همانطور که در متن بالاتر ذکر شد، آنژیوکت ها در مدل، انواع و ابعاد های مختلفی ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد که از همین روی با وجود تفاوت هایی که دارنداز قیمت های متغیری نیز برخوردار هستند برای خرید آنژیوکت ها می توانید از طریق تماس با ما اقدام به خرید در تمامی نقاط کرج کنید.


 • آنژیوکت چیست؟

   یک غلاف پلاستیکی نرم و نازک در شریان کشاله ران یا بازو با کمک دستگاه اشعه ایکس قرار داده می شود و با کمک یک دستگاه بلند به سرخرگ های تغذیه کننده قلب می رسند.

 • چه کسانی مجاز به استفاده از آنژیوکت نیستند؟

  بیماران مبتلا به نارسایی کلیه، کسانی که نارسایی قلب چپ دارند، اگر فرد تب داشته باشد و بیمارانی که از برخی داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند، مناسب نیست

 • قیمت آنژیوکت چقدر است؟

  آنژیوکت ها در مدل های مختلفی همانطور که در سایت ذکر شده است ساخته می شوند و دارای قیمت های متغیری هستند.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید