X

علت و درمان تق تق و صدا دادن زانو

09129611307 کارشناس امور پزشکی
دلایل تق تق زانو

زانو ها مفاصلی هستند که به شما امکان راه رفتن، بالا رفتن، نشستن و چمباتمه زدن را می دهند. این رباط‌های زانو هستند که وضعیت محکم مورد نیاز مفاصل زانو را برای انجام این حرکات فراهم می‌کنند. هنگامی که یک رباط آسیب می بیند، احساس می کنید که زانو نمی تواند شما را بالا نگه دارد و دچار تق تق زانو یا ایجاد صدای زانو می شود با موسسه پرستاری مهرگان نو همراه باشید.

مهرگان نو
مهرگان نو

در ابتدا به توضیحی در مورد مفصل زانو می پردازیم: بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین مفصل بدن زانو است، زانو ها به ما امکان حرکت در زندگی روزمره را می‌دهد. دو رباط در زانو وجود دارد که مستعد آسیب هستند. اینها شامل رباط صلیبی قدامی و رباط جانبی قدامی می باشد. رباط جانبی داخلی زانو از دو قسمت سطحی و عمیق تشکیل شده است که در قسمت داخلی زانو قرار دارد. در قسمت سطحی تا زیر ران داخلی ران امتداد می یابد. قسمت عمیق از کپسول مفصلی شروع شده و به منیسک داخلی می چسبد و رباط های صلیبی استخوان های ران (ران) و درشت نی (تیبیا) را از طریق مفصل زانو به هم متصل می کنند. این رباط ها این دو استخوان را مانند یک طناب کوتاه محکم به هم متصل می کنند و در هنگام خم شدن و صاف بودن زانو، ثبات لازم را فراهم می کنند. هنگام راه رفتن، نشستن و پریدن، در واقع مفصل های مهم اکثر حرکاتی که انجام می دهیم زانوهای ما هستند. مشکلاتی که ممکن است در این مفصل زانوها پیش بیاید و به جز کاسه زانو از آن بی خبریم، می تواند کل زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله قصد داریم به علل تق تق زانو یا صدا دادن زانو بپردازیم.

همچنین بخوانید: علت آب آوردن زانو چیست

علل تق تق زانو

وقتی زانوهای خود را خم می‌کنید، شنیدن صدا، ضربه زدن و تروق‌های ناگهانی به این معنی نیست که شما مبتلا به آرتروز هستید. مفاصل دیگر نیز ممکن است هر از گاهی این صداها را ایجاد کنند. با این حال، صدا در بیماران مبتلا به آرتریت رایج است.

علت و درمان تق تق زانو

نگاهی به آناتومی مفصل زانو

زانو مانند یک لولای بزرگ عمل می کند. از استخوان ها، غضروف، سینوویوم و رباط ها تشکیل شده است.

 • استخوان ها: زانو استخوان ران (فمور) را به استخوان دراز ساق پا (درشت نی) می پیوندد. نازک نی، استخوانی در ساق پا، نیز به مفصل متصل است. کاسه زانو (کشکک زانو) استخوان کوچک و محدبی است که در جلوی زانو قرار دارد و از مفصل محافظت می کند.
 • غضروف: دو پد غضروفی ضخیم که منیسک نامیده می شود، در جایی که استخوان ساق پا و استخوان ران را تحت فشار قرار می دهند و اصطکاک را کاهش می دهند، به هم می رسند.
 • سینوویوم: یک بافت همبند خاص که مفاصل و غلاف تاندون را می پوشاند. مایع سینوویال برای روان کردن مفاصل عمل می کند.
 • رباط ها: چهار رباط - نوارهای سخت و انعطاف پذیری که روی سطح ناهموار مفاصل قرار دارند - به استخوان ها می پیوندند.

علت صدا دادن زانو چیست؟

 • صدا دادن مکرر زانو که در نتیجه آسیب دیدگی خاص ایجاد نشده است.
 • صدا دادن زانو بدون درد
 • صدا دادن زانو در زمان آسیب دیدگیدرمان

حباب های گاز

با گذشت زمان، گاز می تواند در نواحی اطراف مفصل جمع شود و حباب های کوچکی در مایع سینوویال ایجاد کند. وقتی زانوی خود را خم می کنید، حباب هایی بیرون می زند.

این طبیعی است و هر از گاهی برای همه اتفاق می افتد. باعث درد نمی شود.

رباط ها

رباط‌ها و تاندون‌های اطراف مفصل زانو ممکن است هنگام عبور از یک برآمدگی کوچک استخوانی کمی کشیده شوند. ممکن است صدای کلیک را از زانوی خود بشنوید که آنها به جای خود باز می گردند.

عدم تعادل کشکک فمورال

بدن هر کس کمی متفاوت است. بافت‌ها و اجزای مختلفی که آرایه را تشکیل می‌دهند از فردی به فرد دیگر، از بدو تولد یا به دلیل سن، آسیب یا رویدادهای زندگی متفاوت است.

به عنوان مثال، ممکن است زانوهای شما بیشتر از زانوهای فرد دیگر خم شود یا کاسه زانوهای شما آزادتر حرکت کند.

این تفاوت ها می تواند زانوهای یک فرد را بیشتر از دیگری سر و صدا کند.

صدمه

کرپیتوس همچنین می تواند در نتیجه تروما باشد. افتادن روی زانو می تواند به کاسه زانو یا سایر قسمت های مفصل زانو آسیب برساند. کرپیتوس می تواند نشانه چنین آسیبی باشد.

پارگی مینیسک در افرادی که ورزش می کنند، می دوندیا دویدن بسیار شایع است. پارگی منیسک می تواند باعث ایجاد کرپیتوس در حین حرکت مفصل شود.
کندرومالاسی کشکک زمانی است که به غضروف زیر سطحی که کاسه زانو را می پوشاند آسیب می رسانید. ممکن است متوجه درد خفیفی در پشت کاسه زانو شوید که معمولاً در اثر استفاده بیش از حد یا آسیب ایجاد می شود.
سندرم پاتلوفمورال یا زانوی دونده زمانی شروع می شود که نیروی زیادی به کشکک وارد می کنید. قبل از آسیب به سطح مفصلی کشکک رخ می دهد و می تواند منجر به کندرومالاسی کشکک شود. این ممکن است شامل یک خراش دردناک و توری باشد که ممکن است هنگام حرکت دادن زانوی خود ببینید یا بشنوید.

آرتروز

آرتروز ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد، اما معمولا زمانی که افراد در دهه 50 زندگی خود هستند شروع می شود.

استئوآرتریت که به عنوان آرتریت «ساییدگی» نیز شناخته می‌شود، معمولاً مفاصلی را که اغلب استفاده می‌کنید و مفاصل تحمل‌کننده وزن مانند زانوها را درگیر می‌کند.

در استئوآرتریت، استرس مکانیکی و تغییرات بیوشیمیایی با هم ترکیب می‌شوند و غضروفی را که به مرور زمان از مفصل محافظت می‌کند، تجزیه می‌کنند. این باعث التهاب و درد می شود و مفصل می تواند ترک بخورد و ترک بخورد.

اگر کرپیتوس دردناک دارید، می تواند نشانه ای از آرتروز باشد.

عمل

زانوها گاهی ممکن است بعد از جراحی سر و صداتر شوند. این ممکن است به دلیل تغییرات جزئی باشد که در طول عمل یا در مورد تعویض مفصل، ویژگی های مفصل جدید رخ می دهد.

اما اغلب این صداها قبلا وجود داشت، اما افراد ممکن است بعد از جراحی بیشتر متوجه آنها شوند زیرا در دوره بعد از عمل ناظر دقیق تری هستند.

نگران‌کننده است.

درمان صدا دادن زانو

درمان تق تق زانو

اگر تق تق زانو یا همان صدا دادن زانو همراه با احساس درد باشد باید به پزشک مراجعه کنید و حتما این موضوع را جدی بگیرید، زیرا باید برای درمان آرتروز زانو ابتدا علت بروز آن مشخص شود و سپس دگتر اقدام به درمان کند. در چنین شرایطی می توانید از پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی استفاده کنید این متخصص برای تشخیص علل صدا دادن زانو به شما کمک های بسیاری  می کند. این پزشک از طریق انجام تست های و معاینه کردن به صورت فیزیکی برای بدست آوردن دلایل و علل صدا دادن زانو تلاش می کند سپس بعد از اینکه علت درد و تق تق زانو مشخص شد پزشک متخصص برای درمان و بازگشت به حالت قبلی از داروهای ضد التهاب بدون استروئید و مسکن ها، البته شما می توانید از روش های درمان خانگی برای بهبودی زانوی خود تلاش کنید. که این کار از طریق تمرینات استقامتی بوسیله پزشک فیزیوتراپی در منزل انجام می شود.

 پیشگیری از تق تق زانو

در متن زیر برخی از مواردی که موجب پیشگیری از تق تق زانو می شود فهرست کرده ایم:

 • محافظ و باند های کشی کمک بزرگی برای بهبود زانوی شما می کند
 • بهبود حرکت مچ پا
 • از فعالیت هایی که موجب آسیب رسیدن به زانو می شود جلوگیری کنید
 • خم کردن زانو به گونه ای که درست باشد : زانوی خود رابه گونه ای که بروی انگشتان پا قرار بگیرد خم نکنید.
 • استقامت ساق پا : ایجاد استقامت درساق پا موجب م شود که استقامت زانو و همسترینگ می شود.
 


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید