X

علت آب آوردن زانو چیست و چگونه درمان می شود؟

09129611307 کارشناس امور پزشکی
علت آب آوردن زانو چیست

آب آوردن زانو زمانی رخ می دهد که مایع اضافی روی مفاصل زانو یا اطراف آن جمع شود. پزشکان به این حالت افیوژن می گویند و برخی افراد آن را آب روی زانو می نامند. گاهی اوقات، تورم (و درد همراه با آن) با درمان های خانگی از بین می رود. در موارد دیگر، ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک برای درمان پزشکی داشته باشد.

مهرگان نو
مهرگان نو

در ابتدا لازم است بدانیم که مفصل زانو یکی از مهم ترین مفاصل بدن ماست. زانوهای ما بیشترین استفاده را در طول تقریباً هر حرکتی که در زندگی روزمره انجام می دهیم است، مانند راه رفتن، خم شدن، چمباتمه زدن و نشستن. از آنجایی که این مفصل به طور مکرر در طول روز مورد استفاده قرار می گیرد، احتمال آسیب در طول زمان بسیار زیاد است. مهم ترین علامتی که بر سلامت زانو ما تأثیر می گذارد و نشان می دهد که چیزی اشتباه است، درد زانو است. ورم زانو یا آب آوردن زانو زمانی اتفاق می افتد که مایع اضافی در داخل یا اطراف مفصل زانو شما جمع شود. پزشک شما ممکن است این را یک افیوژن (effusion) در مفصل زانو شما بنامد که این اتفاق می تواند نتیجه تروما، صدمات ناشی از استفاده بیش از حد، یک بیماری زمینه ای یا یک وضعیت متفاوت باشد. برداشتن مقداری از مایعات نیز به کاهش درد و سفتی مرتبط با تورم کمک می کند. هنگامی که پزشک علت اصلی تورم زانوی شما را مشخص کرد، درمان مناسب می تواند شروع شود. با سایت مرکز پرستاری مهرگان نو همراه باشید.

 

علائم آب آوردن زانو چیست؟

  • تورم: پوست اطراف کاسه زانو شما ممکن است به طور قابل توجهی متورم شود، به خصوص زمانی که زانوی آسیب دیده خود را با یک زانوی معمولی مقایسه کنید.
  • خشکی: هنگامی که مفصل زانو حاوی مایع اضافی است، ممکن است نتوانید پای خود را به طور کامل خم یا صاف کنید.
  • دردزانو: بسته به علت تجمع مایع، زانو می‌تواند بسیار دردناک باشد، وزن دادن به آن ممکن است دشوار یا غیرممکن باشد.

علائم آب آوردن زانو

آب آوردن زانو چگونه نمایان می شود؟

زانوهای شما سفت شده و متورم یا بزرگتر از حد طبیعی به نظر می رسد. خم شدن آن سخت خواهد بود. ممکن است دردناک باشد و در لمس احساس گرما کنید. ممکن است با لنگی راه بروید و بالا و پایین رفتن از پله ها برایتان سخت باشد.

درمان آب آوردن زانو چیست؟

  • درمان آب آوردن زانو در خانه

چنانچه شما با یک آسیب ورزشی، استفاده بیش از حد، آرتریت روماتوئید، بورسیت، آرتریت یا چیز دیگری سر و کار داشته باشید، این درمان ها می توانند کمک کننده باشند. به طور معمول، یافتن زمان برای گنجاندن همه این درمان ها در برنامه روزانه خود بهترین شانس ممکن را برای بهبودی به شما می دهد.

فشرده سازی:
فشرده سازی متوسط ​​روی زانو حمایت، گرما، و گردش خون را بهبود می بخشد و در نتیجه تورم، درد، سفتی و تجمع مایع را کاهش می دهد. در اینجا چند گزینه برای فشرده سازی و حمایت زانو آورده شده است.

علاوه بر این، یک سیستم فشرده سازی یا پوشش یخ فشرده زانو می تواند به طور خاص به عنوان یک درمان تعیین شده مورد استفاده قرار گیرد. این دستگاه‌ها مانند سایر گزینه‌ها برای پوشیدن در تمام طول روز قرار ندارند، بلکه برای چند بار در روز فشرده‌سازی کوتاه‌مدت هستند. درباره درمان فشرده سازی بیشتر بدانید.

زانو بند:

با آسیب های شدیدتر زانو که باعث بی ثباتی زانو شده است، بریس گزینه بسیار خوبی است. بسته به علت آسیب شما، انواع مختلفی از بریس ها وجود دارد، از جمله آنهایی که زانو را در موقعیت خاصی قفل می کنند، ثبات جانبی را فراهم می کنند و موارد دیگر. اگر مطمئن نیستید که کدام یک برای زانوی شما مناسب است، با پزشک یا فیزیوتراپیست خود صحبت کنید تا در مورد احتمالات صحبت کنید.

همچنین بخوانید: فیزیوتراپی در منزل

بیرون کشیدن مایع مفصلی:
اگر ورم زانو به خودی خود خوب نشود از بیرون کشیدن مایع مفصلی استفاده می کنند و  همچنین در شرایطی که وجود مایع مفصلی اضافی در حال آسیب زدن به مفصل زانو می باشد از این روش بهره مند می شوند. در این روش ابتدا سطح پوست زانو ضد عفونی می شود و یک سرنگ در فضای داخل مفصل زانو فرو برده میشود، سپس ممکن است پزشک با دست زانو را ماساژ دهد تا تشکیل مایع مفصلی اضافی در زانو تا حداکثر میزان ممکن ایجاد شود و همزمان توسط سرنگ مایع اضافی را بیرون می کشد. اغلب بر روی مایع مفصلی بیرون کشیده آزمایش انجام می شود تا از نبود عفونت دکتر مطمئن شود.

تزریق کورتیزون:
کورتیزون یک داروی قوی است که آثار طولانی مدت در درمان ورم زانو و خشکی زانو دارد که یک روش درمانی دیگر تزریق کورتیزون در مفصل زانو ، پس از بیرون کشیدن مایع مفصلی، می باشد نتایج تزریق کورتیزون در بیماران مختلف متغیر می باشد اما در اکثر موارد شخص کاهش قابل توجهی در میزان درد و ورم زانو را مشاهده میکند. این نتایج می تواند بین چند هفته تا چند ماه دوام داشته باشد

ماساژ درمانی:

ماساژ می تواند به تخلیه مایع انباشته شده در مفصل کمک کند. می‌توانید از تکنیک‌های خود ماساژ استفاده کنید یا به دنبال درمان از یک متخصص، مانند ماساژ درمانگر یا فیزیوتراپ باشید. مطمئن شوید که از انواع تکنیک های ماساژ مانند مالش بافت نرم و فشار مستقیم طولانی مدت بر روی هر گره (معروف به انتشار نقطه ماشه) استفاده کنید. علاوه بر این، می توانید از ابزارهای ماساژ استفاده کنید که به شما مزیت بیشتری در تکنیک ماساژ شما می دهد.

سرما درمانی:
یخ یک گزینه درمانی برای درمان درد و تورم است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک کیسه یخ، حوله مرطوب یخ زده یا دستگاه یخ درمانی بردارید و آن را روی زانو بمالید. هنگام یخ زدن در ناحیه آسیب دیده حتماً در فواصل 20 دقیقه ای یخ بزنید و از یک مانع سبک بین پوست خود و کیسه سرد استفاده کنید تا از سرمازدگی یا آسیب به پوست جلوگیری کنید.

گرما درمانی:
اگر بیش از 72 ساعت از آسیب یا شروع تورم گذشته است، می‌توانید سرما درمانی را با استفاده از گرما به مدت 10 تا 20 دقیقه نیز جایگزین کنید. گرما می تواند باعث آرامش و تسکین درد شود. از آنجایی که زانوی شما متورم است و گرما می تواند باعث تورم شود، مهم است که مفصل خود را به دقت تحت نظر داشته باشید و فقط در صورتی از گرما استفاده کنید که تورم را در حین استفاده بدتر نکند. هنگامی که بین سرما و گرما متناوب می‌شوید، ایده‌آل است که همیشه دمای درمانی خود را با یخ پایان دهید. این به مدیریت بهینه تورم کمک می کند و در عین حال از تمام مزایای بالقوه هر دو بهره می برد.

داروی گیاهی برای درمان آب آوردن زانو

ارتفاع:
بالا نگه داشتن زانو بالاتر از قلب به حرکت مایع از مفصل کمک می کند و از راکد ماندن و تجمع مایعات بیشتر جلوگیری می کند، که زمانی که برای مدت طولانی در حالت استراحت هستید رایج است. بنابراین، هنگامی که نشسته اید، سعی کنید زانوی خود را روی چهارپایه نگه دارید. فراموش نکنید که می توانید یخ و درمان های فشرده سازی خود را همزمان اضافه کنید تا زمان استراحت خود را به حداکثر برسانید.

داروی ضد التهاب:
در حالی که نباید راه حلی طولانی مدت باشد، استفاده از دارو می تواند به مدیریت تورم و درد مفاصل کمک کند. اگر دچار آسیب حاد زانو با درد شدید شدید، پزشک ممکن است داروهای قوی تری برای شما تجویز کند. علاوه بر این، پزشک شما ممکن است تزریق کورتیکواستروئید را برای درد و تورم مزمن زانو توصیه کند. در غیر این صورت، احتمالاً به دنبال داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن خواهید بود. اینها می توانند در زمان بهبودی یا پس از تشدید علائم، تسکین کوتاه مدتی را ارائه دهند. با این حال، در صورت استفاده مزمن می توانند عوارض جانبی طولانی مدت داشته باشند، بنابراین بهتر است در صورت امکان از سایر گزینه های درمانی برای تسکین درد استفاده کنید. همچنین می‌توانید مکمل‌هایی مانند زردچوبه حاوی خواص ضد التهابی را در نظر بگیرید - فقط ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

ورزش و توانبخشی:
اینکه چه نوع ورزشی به تورم زانوی شما کمک می کند به سلامت بافت های موضعی و علائم شما بستگی دارد. برای آسیب های خفیف تا متوسط، از حرکت دادن زانو با ورزش منظم سود خواهید برد. استفاده از عضله یکی از بهترین راه ها برای حفظ حرکت مایع مفصلی موضعی و جلوگیری از تجمع بیشتر مایعات است. به علاوه، مهم است که زانو را تا حد امکان انعطاف پذیر نگه دارید تا از عوارض طولانی مدت غیر ضروری جلوگیری کنید.

درمان آب آوردن زانو

استخدام پرستار در منزل

اگر مقدار زیادی مایع روی زانو وجود دارد، باید با یکی از پزشکان متخصص ما تماس بگیرید تا مقداری از مایع را خارج کنند. این به کاهش درد و سفتی کمک می کند و یک معاینه کامل بهترین روش درمانی را تعیین می کند. در صورت لزوم، نمونه ای از مایع را می توان برای آزمایش فرستاد تا ببیند نقرس وجود دارد یا عفونتی که ممکن است نیاز به دارو داشته باشد. شما می توانید از طریق تماس با شماره های زیر می توانید درخواست ویزیت پزشک در منزل را داشته باشید. این موسسه در تمامی نقاط کرج مانند عظیمیه، مهرشهر، گلشهر، فردیس، گوهردشت و... خدمات پرستاری و پزشکی ارائه می دهد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید