X

تغذیه مناسب سالمندان

09129611307 کارشناس امور پزشکی
تغذیه مناسب سالمندان

در این مقاله قصد داریم به تعریف و اهمیت تغذیه مناسب برای سالمندان بپردازیم، این تغذیه ی مناسب برای داشتن وزن مناسب به همراه داشتن سلامت و دوری از ابتلا به بسیاری از بیماری ها برای فرد مسن می باشد. ادامه مطلب را از دست ندهید.

 

مهرگان نو
مهرگان نو

تغذیه مناسب برای سالمندان

تغذیه برای به تاخیر انداختن، پیشگیری و درمان بیماری های ناشی از کهولت سن بسیار مهم است. تغذیه باید متعادل و کافی باشد. یک رژیم غذایی متعادل و کافی هم به جلوگیری از مشکلات و هم به حفظ شرایط فیزیکی عملکردی کمک می کند. در سنین بالا بیماری ها، آسیب ها و نیاز به انرژی به دلیل شکستگی افزایش می یابد. تغذیه ناکافی برای تامین انرژی مورد نیاز در دوران سالمندی می تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند و باعث کمبود مزمن تغذیه شود. بنابراین در اثر سوء تغذیه، بیماری های مزمن و مرگ و میر در اثر این بیماری ها رخ می دهد. بنابراین رژیم غذایی متعادل و منظم در سنین بالا بسیار مهم است. با سایت مرکز پرستاری مهرگان نو همراه باشید  در این مقاله قصد داریم به تعذیه مناسب برای سالمندان بپردازیم.

اهمیت تغذیه مناسب برای سالمندان

اهمیت تغذیه مناسب برای سالمندان

شایع ترین بیماری هایی که با افزایش سن بروز می کنند بیماری های مزمنی مانند بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا، دیابت و بیماری های کلیوی است. بنابراین در صورت وجود این بیماری ها باید رژیم های غذایی خاصی را متناسب با آن اعمال کرد. برای تجربه یک روند پیری سالم، داشتن یک رژیم غذایی منظم و متعادل، انجام فعالیت های بدنی و پرهیز از عادات مضر بسیار مهم است. تغذیه مناسب و متعادل برای حفظ و توسعه سلامت در این گروه سنی مانند تمام سنین بسیار مهم است. تغذیه مناسب و متعادل؛ با مصرف کافی مواد مغذی در چهار گروه غذایی تامین می شود. این غذاها عبارتند از شیر، پنیر و ماست در گروه لبنیات؛ گوشت، مرغ، تخم مرغ و حبوبات در گروه گوشت؛ نان، بلغور، ماکارونی، برنج، ذرت و ترحانه در گروه سبزی و میوه و گروه غلات قرار می گیرند.

میزان مصرف توصیه شده این غذاها بسته به فرد متفاوت است و سن، جنسیت و وضعیت فعالیت بدنی فرد بر این میزان تاثیر می گذارد. تعداد وعده های غذایی باید زیاد شود و وعده های غذایی کوچک و مکرر مصرف شود. صبحانه یک امر ضروری است. وزن ایده آل بدن باید حفظ شود و تعادل بین انرژی دریافتی و مصرف انرژی باید تضمین شود. مصرف غذاهای چرب باید محدود شود. بهتر است به جای گوشت قرمز، گوشت مرغ یا بوقلمون را ترجیح دهید.

ماهی باید حداقل ۲ تا ۳ بار در هفته مصرف شود. مصرف چربی با منشاء حیوانی باید کاهش یابد، روغن های گیاهی باید ترجیح داده شوند. در مصرف شیر و ماست کم چرب یا بدون چربی باید دقت شود. به جای شکر، غذاهای شیرین و خمیری که بلافاصله قند خون را بالا می برند، دسرهای شیری مانند پودینگ و پودینگ برنج ترجیح داده شود. از مصرف کیک، شیرینی و شیرینی تا حد امکان خودداری شود.

 • گروه لبنیات (شیر، ماست، پنیر، پنیر و ...)
 • گروه گوشت (گوشت گاو و شکار، تخم مرغ، حبوبات و غیره)
 • گروه غلات (نان، برنج، بلغور، ماکارونی، ذرت، سیب زمینی، ترحانه، سوپ، شیرینی و غیره)
 • سبزیجات و میوه ها
 • به صورت روغن (روغن حیوانی و گیاهی، آجیل و ...) و قندها (شکر سفره، مربا، عسل، ملاس و...) می باشد.
 • گروه پروتئین‌ها تخم مرغ، ماهی، گوشت قرمز، مرغ، لوبیا و مغزها (گردو، بادام، فندق، پسته و …) می باشد.

تغذیه مناسب و متعادل با مصرف مواد غذایی تقسیم شده به این 6 گروه به مقدار کافی تامین می شود. از آنجایی که میزان مصرف توصیه شده با توجه به معیارهای زیادی مانند سن، جنسیت، وضعیت سلامتی، سطح فعالیت بدنی فرد متفاوت است، برای مناسب ترین برنامه تغذیه برای شما با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. در ادامه نیز به ویتامین های مورد نیاز سالمندان پرداخته ایم.

برنامه غذایی هفتگی سالمندان

ویتامین ها

 آنها عناصر ضروری برای تنظیم نیازها و عملکردهای متابولیک بدن هستند. در برخی موارد خاص، ویتامین مورد نیاز بدن افزایش می یابد. بیماری، بارداری، شیردهی و... ویتامین ها به دو گروه محلول در چربی و محلول در آب تقسیم می شوند.

ویتامین های محلول در چربی:

 • ویتامین A

منابع: جگر، گوشت، شیر، هویج، گوجه فرنگی

عملکردهای بدن: به چشم اجازه می دهد در تاریکی ببیند. کمبود آن منجر به شب کوری می شود. برای بافت اپیتلیال ضروری است.

 • ویتامین دی

منابع: اشعه خورشید، روغن ماهی

وظایف آن در بدن: با متابولیسم و ​​انتقال کلسیم در بدن مرتبط است کمبود آن باعث راشیتیسم و ​​استئومالاسی می شود.

 • ویتامین E

منابع: سبزی های برگ دار، دانه های گیاهی

عملکردهای بدن: در هر بافتی از بدن یافت می شود. آنتی اکسیدان است.

 • ویتامین K

منابع: سبزیجات برگ سبز.

عملکردها در بدن: انعقاد خون را فراهم می کند.

ویتامین های محلول در آب:

 • ویتامین B1 (تیامین)

منابع: بذر گیاه

عملکردها در بدن: در متابولیسم انرژی لازم است. در کمبود آن، بری بری، تورم، درد، از دست دادن تعادل رخ می دهد.

 • ویتامین B2 (ریبوفلاوین)

منابع: جگر، گوشت، شیر، تخم مرغ

عملکردها در بدن: در متابولیسم وارد واکنش های زیادی می شود. در کمبود آن، زخم هایی روی پوست، دهان، بینی و لبه های لب ایجاد می شود. بینایی و سیستم عصبی ممکن است مختل شود.

تغذیه سالمندان در سلامت و بیماری

استخدام پرستار در منزل

چنانچه شما یا هر یک از عزیزانتان برای نگهداری و همینطور داشتن یک اصول غذایی درست و سالم نیاز به مراقب و پرستار داشتید می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید، موسسه پرستاری مهرگان نو با داشتن کادری حرفه ای و مجرب تمامی خدمات پزشکی و پرستاری را در منزل شما ارائه می دهد، شما می توانید این خدمات را در تمامی شهرهای کرج اعم از مهرشهر، گلشهر، عظیمیه، فردیس و گوهردشت دریافت کنید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید