X

آبله میمونی چیست و آیا کودکان و سالمندان را تهدید میکند؟

09129611307 کارشناس امور پزشکی
آبله میمون
یکی از بیماری های نادر ویروس آبله میمون می باشد که شیوع کرونا مردم نگران پر رنگ شدن آن هستند... در این مقاله به تعرف و علائم این بیماری پرداخته ایم.
مهرگان نو
مهرگان نو

ویروس آبله میمون (Monkeypox) ویروسی است که از حیوانات به انسان منتقل می شود و علائم آن بسیار شبیه به علائمی است که در گذشته در بیماران آبله دیده می شد، انتقال از حیوان به انسان می تواند از تماس مستقیم با خون، مایعات بدن، یا ضایعات پوستی یا مخاطی حیوانات آلوده رخ دهد. شواهدی از عفونت ویروس آبله میمونی در بسیاری از حیوانات یافت شده است. این بیماری شبیه به آن علائمی شبیه آنفولانزا دارد و  بثورات پوستی ایجاد کرده و در صورت و بدن پخش می شود در این مقاله قصد داریم به تعریف بیماری آبله میمونی بپردازیم با سایت پرستاری مهرگتان نو همراه باشید.

علائم ویروس آبله میمون چیست؟

آیا آبله میمون کشنده است

آبله میمون می تواند از حیوان آلوده به این ویروس یا از انسان دیگری که به آبله میمون آلوده است به انسان منتقل شود. مانند هر ویروس دیگری، در آبله میمون پس از تماس با عامل عفونی یک دوره نهفتگی وجود دارد. ظهور اولین علائم ممکن است در هر زمانی بین 5 تا 21 روز رخ دهد. شایع ترین شروع علائم 6 الی13روز شناسایی شده است. اگرچه علائم مشابه آبله است که در گذشته باعث اپیدمی های بزرگ می شد، اما به روشی متفاوت پیشرفت می کند. از جمله اساسی ترین علائم عبارتند از:

 • تب شدید
 • درد سر، کمر و عضلات
 • تورم در غدد لنفاوی
 • حالت خستگی
 • لرز و لرز
 • بثورات روی پوست، شبیه آبله مرغان، که به صورت تاول های کوچک پر از آب ظاهر می شود

بثورات در آبله میمون در محدوده 1-5 روز از شروع اولین علائم دیده می شود. اغلب اولین بثورات در ناحیه صورت مشاهده می شود. سپس به سایر قسمت های بدن سرایت می کند. در برخی از بیماران، ضایعات در ناحیه تناسلی، چشم ها و مخاط دهان نیز دیده می شود. این بیماری را می توان با آبله مرغان اشتباه گرفت به دلیل شباهت بثورات. در حالی که بثورات در ابتدا تاول های پر از آب هستند، با گذشت زمان این تاول ها تبدیل به لکه های پوسته ای می شوند و شروع به بهبود می کنند. در برخی از بیماران، ضایعات حاوی صدها تاول هستند که در سراسر بدن پخش می شوند، در حالی که در برخی بیماران تاول های کمتری ایجاد می شود. در موارد شدید، ضایعات به هم می پیوندند و باعث ایجاد بثورات گسترده در سطح پوست می شوند. بسته به شدت بیماری، بثورات کاملاً ناپدید می شوند و بیماری معمولاً در عرض 2 تا 4 هفته بهبود می یابد. میزان مرگ و میر در آبله میمون 3 تا 6 درصد است. اکثر این افراد گروه بیماران جوان مبتلا به بیماری های ثانویه هستند.

جلوگیری از آبله میمونی چگونه است؟

آبله میمون

 • ظروف یا لیوان های آشپزی خود را با کسی که بر بیماری آبله میمون نظارت دارد به اشتراک نگذارید.
 • از دست زدن یا دست زدن به رختخواب، حوله یا لباس افراد مبتلا به آبله میمون خودداری کنید.
 • دست های خود را به طور مکرر با آب و صابون بشویید، به خصوص قبل از غذا خوردن و دست زدن به صورت، یا از ضدعفونی کننده دست با محتوای الکل بالا استفاده کنید
 • از تماس نزدیک و پوست به پوست با افرادی که راش هایی شبیه آبله میمون دارند خودداری کنید.
 • به بثورات پوستی یا پوسته افراد مبتلا به آبله میمون دست نزنید.
 • فرد مبتلا به آبله میمون را نبوسید و در آغوش نگیرید.
 • از تماس با اشیاء مورد استفاده و سطوحی که توسط فرد مبتلا به آبله میمون لمس شده است خودداری کنید.

بیماری ویروسی آبله میمون چگونه منتقل می شود؟

ویروس میمون به دو طریق قابل انتقال است: از حیوان به انسان یا از فردی به فرد دیگر. گاز گرفتن، خراشیدن یا تماس مستقیم یا غیرمستقیم با ضایعات پوستی یا نیش حیوان از راه های انتقال از حیوان به انسان (زئونوز) است. قطرات تنفسی، مایعات بدن، ضایعات پوستی، تماس با محیط و وسایل فرد بیمار از راه های انتقال بین افراد است. این ویروس از طریق ترک های پوست، بافت های باز مانند دهان، بینی، چشم ها یا از طریق سیستم تنفسی وارد افراد سالم می شود.

درمان آبله میمون

فردی که به ویروس آبله میمون آلوده شده است، از زمانی که علائم شروع می شود تا زمانی که بثورات کاملاً التیام یابد و لایه ای تازه از پوست روی بدن تشکیل شود، می تواند آن را به دیگران سرایت کند. این بیماری معمولاً 2 الی 4 هفته طول می کشد. فردی که علائم آبله میمون را دارد ممکن است احتمال بیشتری برای انتشار ویروس از طریق ترشحات تنفسی فوقانی خود داشته باشد. اگرچه درمان آبله میمونی یک درمان مستقیم برای ویروس نیست، اما بیماران با درمان علامتی پیگیری می شوند و می توان از داروهای حمایتی مانند تب بر و مسکن استفاده کرد.

استخدام پرستار در منزل

چنانچه شما یا هر یک از عزیزانتان متاسفانه به بیماری آبله میمونی دچار شدید می توانید از طریق تماس با شماره های درج شده در متن زیر درخواست استخدام پرستار بیمار در منزل را داشته باشید، این مرکر پرستاری در تمامی نقاط کرج اعم از مهرشهر، گلشهر، گوهردشت، عظیمیه، فردیس و... خدمات پرستاری و پزشکی را برای بیماران خود ارائه  می دهد

شماره های تماس موسسه پرستاری مهرگان نو

 خط ثابت 02634250797

 همراه 09199782122

 بیماری آبله میمون در کودکان و نوزادان

بیماری آبله میمون در کودکان

آبله میمون در سالمندان و افراد مسن

آبله میمون در سالمندانامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید