X

علت و درمان تب در کودکان و بزرگسالان

09129611307 کارشناس امور پزشکی آقای جُغَتایی
چه چیزهایی باعث تب می شود؟
تب به معنای افزایش موقت دمای بدن یک فرد می باشد و معمولاً به دلیل یک بیماری بروز داده می شود. تب در بزرگسالان اغلب جایی برای نگرانی ایجاد نمی کند اما برای کودکان به معنای دشتن عفونت است در اداه بیش تر در این مورد توضیح داده ایم.
مهرگان نو
مهرگان نو

داشتن تب به معنای بالا بودن دما بدن به صورت موقت می باشد که علت اصلی آن بروز بیماری در شما است، البته تب در بزرگسالان به معنای داشتن علت و دلیل خاصی نبوده و جای نگرانی نیست اما اگر کودک و نوزاد شما دچار تب شد به معنای داشتن عفونت می باشد و لازم است به پزشک اطفال مراجعه کرده و شروع به درمان کنید. البته این نکته را در نظر بگیرید که تب بزرگسالی بیشتر از 39.4 درجه سانتیگراد بود نیز باید جویای درمان و علت این تب بالا باشدو در این مقاله قصد دارم به علت تب در کودکان و بزرگسالان بپردازیم با سایت مرکز پرستاری مهرگان نو همراه باشید.

تب یک بیماری نیست، بلکه نوعی پاسخ ایمنی است که نشان می دهد سیستم ایمنی بدن فعال شده است. نشانه این است که بدن شروع به تولید گلبول های سفید کرده است دمای طبیعی بدن برای بزرگسالان بین 36.1 تا 37.6 درجه سانتیگراد است. این نمرات ممکن است در کودکان بیشتر باشد. علاوه بر این، اعداد ممکن است بسته به مکان اندازه گیری دما متفاوت باشد. دمای طبیعی بدن نیز می تواند در طول روز تغییر کند. در حالی که دمای بدن در ساعات بعد از ظهر و عصر به بالاترین حد خود می رسد، دمای بدن تا صبح کاهش می یابد. دمای بدن ممکن است در طول روز 1 درجه متفاوت باشد.

چه چیزی باعث تب می شود؟

علت تب در بزرگسالان

ناحیه ای از مغز به نام هیپوتالاموس دمای بدن را تنظیم می کند. تب بالا زمانی رخ می دهد که هیپوتالاموس نقطه تنظیم دمای طبیعی بدن را مانند ترموستات افزایش دهد. هنگامی که این فرآیند شروع می شود، فرد شروع به احساس سرما می کند، ممکن است چند لایه لباس بپوشد یا در یک پتو پیچیده شود، یا برای تولید گرمای بیشتر بدن می لرزد. در نتیجه این فرآیند دمای بدن فرد افزایش می یابد. مقدار طبیعی دمای بدن در طول روز متفاوت است. از مقادیر پایین تر در صبح به مقادیر بالاتر در بعد از ظهر و عصر تغییر می کند. حتی اگر 37 درجه سانتیگراد به عنوان مقدار متوسط ​​در شرایط عادی پذیرفته شود، مقادیر از 36.1 درجه تا 37.2 درجه نیز می تواند طبیعی در نظر گرفته شود.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا افراد تب بالا را تجربه می کنند. این علل عبارتند از عفونت باکتریایی، وجود ویروس، دیفتری، کزاز، سیاه سرفه بدون سلول، ویروس کرونا (COVID-19)، گرمازدگی، تومور بدخیم و... باشد. در برخی موارد نمی توان علت تب را مشخص کرد. برای افراد مبتلا به تب که بیش از سه هفته ادامه دارد، اگر پس از ارزیابی کامل توسط پزشک نتوان علتی را تعیین کرد، ممکن است تشخیص تب با علت ناشناخته باشد.

بیشتر بخوانید: ویزیت پزشک در منزل کرج

علائم تب چیست؟

علائم تب بستگی به نوع عفونت دارد. اسهال، استفراغ، حالت تهوع را می توان در مشکلات دستگاه گوارش مشاهده کرد. اگر کودک ذات الریه یا برونشیولیت داشته باشد، سرفه و خلط ممکن است همراه باشد. گلودرد اگر علت آن عفونت گلو باشد. تهوع، سردرد، استفراغ، تشنج ممکن است در مننژیت رخ دهد. البته عفونت ها تنها عامل تب نیستند. تب در بیماری های روماتیسمی، سرطان ها و مسمومیت ها نیز دیده می شود. در روماتیسم علائمی مانند تورم مفاصل، بثورات روی بدن و درد شکم ممکن است رخ دهد. گاهی اوقات مشخص نیست که چرا تب بالا می رود. این تب با منشا ناشناخته است و نیاز به بررسی دقیق دارد. در ادامه به شایع ترین علائم تب می پردازیم.

علت تب طولانی در کودکان و بزرگسالان

 • افزایش حساسیت درد
 • بی حسی
 • اختلال تمرکز
 • سرد شدن
 • شتاب در ضربان قلب
 • تعریق
 • سردرد
 • درد عضلانی
 • از دست دادن اشتها
 • ضعف و خستگی

اگر این علائم با علائم زیر همراه باشد، باید فوراً به پزشک مراجعه کرد:

 • سرگیجه
 • معده درد
 • گرفتگی عضلات
 • تماشا کردن
 • حساسیت به نور
 • سفتی و درد در گردن
 • تنگی نفس
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • کم آبی بدن

علاوه بر این، مراجعه به متخصص مفید است، زیرا درد هنگام ادرار همراه با تب، ادرار ناکافی، تیره رنگ یا بدبو نیز می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد.

علت تب در کودکان چیست؟

علت تب در کودکان

اصلی ترین علت تب در کودکان عفونت می باشد. بیماری هایی که باعث تب می شوند شامل بیماری های ویروسی و باکتریایی است که در متن زیر به این موضوع اشاره نموده ایم:

 1. گاستروانتریت
 2. عفونت گوش
 3. عفونت مجرای ادراری
 4. مبتلا شدن به سرماخوردگی
 5.  داشتن خروسک
 6. التهاب مجاری هوایی

هنگام بررسی اینکه آیا تب بالا در کودکان وجود دارد، باید به دمای محیط و لباس های ضخیم روی کودکان توجه شود. گرم بودن بیش از حد در محیط یا لباس های پشمی ضخیم می تواند تصویری را نشان دهد که گویی کودک تب زیادی دارد. در حین اندازه گیری زیر بغل، باید مراقب باشید که پوست کودکان خشک باشد و دمای دماسنج به مدت کافی با زیر بغل تماس داشته باشد. اندازه گیری از زیر بغل مرطوب ممکن است نتایج نادرست و کم داشته باشد.

همچنین بخوانید: متخصص اطفال در منرل کرج

علت تب در بزرگسالان چیست؟

تب خفیف در بزرگسالان به خودی خود یک علامت قابل توجه نیست. علائم مرتبط باید جستجو شود. تب معمولی بیشتر به دلیل عفونت ساده در بدن ایجاد می شود. در عرض چند روز خود به خود ناپدید می شود یا به راحتی با داروهای تب بر قابل کنترل است. اما در صورت تب مداوم و بیش از یک علامت باید به پزشک مراجعه کنید. البته تب بالا معمولاً در عرض چند روز خود به خود از بین می رود. در حالی که می توان از داروهای بدون نسخه برای کاهش تب استفاده کرد، اما در برخی موارد بهتر است که تب بدون درمان دوره طبیعی خود را کامل کند زیرا تب نقش مهمی در کمک به بدن فرد در مبارزه با انواع عفونت ها دارد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید