X

دلایل و درمان انواع خون دماغ (خون ریزی بینی)

09129611307 کارشناس امور پزشکی
انواع دلایل خون دماغ شدن
خون دماغ یا خون ریزی بینی یکی از رخدادهایی است که در تمامی سنین برای کودک و بزرگسالان اتفاق می افتد. در این مقاله قصد داریم به انواع علت خون دماغ بپردازیم بنابراین ادامه اطلب را از دست ندهید.
مهرگان نو
مهرگان نو

در حالی که خونریزی بینی امری طبیعیست و دلیلی برای نگرانی نیست، اما می تواند نشانه ای از بیماری در کودکان و افراد مسن باشد. خون دماغ را خون ریزی بینی نیز می نامند. از آنجایی که بینی مویرگ های بسیاری دارد و به راحتی دچار خون ریزی می شود اغلب دلیل نگران کننده ای ندارد. بسیاری از افراد، به ویژه کودکان و خردسالان بین 3 تا 10 سال و افراد مسن، گهگاه خونریزی را تجربه می کنند. شایع ترین علت خونریزی بینی ضربه مستقیم به بینی است. در این مقاله قصد داریم به انواع دلایل خون دماغ بپردازیم با سایت پرستاری مهرگان نو همراه باشید.

خون دماغ یا خون ریزی بینی چیست؟

در واقع خونریزی بینی شایع است. اگرچه خونریزی نگران کننده است، اما در بیشتر موارد چیزی برای ترس وجود ندارد. می توان با مداخلات ساده در خونریزی های قدامی بینی ناشی از مویرگ های حساس و آسیب دیده، خونریزی را متوقف کرد. با این حال، گاهی اوقات خون دماغ نیز می تواند نشانه ای از اختلالات جدی باشد. اگرچه خونریزی بینی معمولاً به دلیل هوای سرد یا جراحات ممکن است رخ دهد، اما توصیه می شود در صورت خونریزی شدید یا طولانی مدت هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر مطالعه کنید: ویزیت پزشک در منزل کرج

دلایل خون دماغ شدن چیست؟

علت خون دماغ صبحگاهی

 1. آلرژی
 2. فشار خون
 3. شکستگی بینی
 4. استفاده از آسپرین
 5. اختلالات خونریزی مانند هموفیلی
 6. رقیق کننده های خون
 7. هوای خشک
 8. ضربه به بینی یا صورت
 9. انتخاب
 10. به بینی ضربه می زند
 11. سینوزیت حاد (عفونت سینوس)
 12. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند آمونیاک
 13. سینوزیت مزمن
 14. بیماری های کبد
 15. مصرف کوکائین
 16. سرماخوردگی
 17. جسم خارجی در بینی
 18. برخی از اسپری ها برای درمان آلرژی استفاده می شود
 19. دیابت
 20. سرطان خون
 21. بیماری های قلبی عروقی
 22. پولیپ بینی
 23. عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی
 24. وارد کردن اجسام خارجی به داخل بینی
 25. جراحی های اخیر بینی
 26. بارداری
 27. سینوزیت
 28. انحناهای داخل بینی
 29. علل هورمونی

علائم خون ریزی بینی چیست؟

علت خون دماغ شدن در بزرگسالان

اگرچه خونریزی بینی به خودی خود یک علامت است، اما ممکن است به دلیل یک بیماری زمینه ای متفاوت ایجاد شود. در چنین مواردی باید توجه داشت که آیا علائم اضافی خونریزی بینی وجود دارد و در صورت وجود شرایطی مانند سرگیجه یا حالت تهوع، لازم است در اسرع وقت با پزشک مشورت شود. خون دماغ شدن ممکن است به دلیل حساسیت، سرماخوردگی و پاک کردن بینی با دستمال به صورت مکرر رخ دهد. در متن زیر به برخی از علائم خون دماغ شدن پرداخته ایم.

 • خون ریزی بیش از حد
 • اگر عملکرد تنفسی به دلیل خونریزی مختل شود
 • اگر خونریزی بینی شروع به عود کند
 • اگر به صورت یک طرفه و مکرر اتفاق بیفتد
 • اگر بیش از 30 دقیقه نگذرد
 • اگر در کودکان کمتر از دو سال دیده شود

درمان خون دماغ یا خون ریزی بینی

 • تا زمانی که خونریزی بینی خیلی شدید نباشد و شرایط مختلفی را در بیمار ایجاد نکند، می توان با پانسمان های ساده جلوی آن را گرفت. با این حال، اگر به دلیل این بیماری دچار خونریزی های مکرر بینی و علائم کم خونی شدید، باید در اسرع وقت با پزشک مشورت کنید.
 • فردی که با خونریزی بینی مواجه می شود نباید ابتدا وحشت زده شود و باید در نزدیکترین طبقه با زاویه قائم بنشیند و سر خود را به سمت جلو خم کند. عمودی نشستن فشار خون را که به رگ های بینی می رود کاهش می دهد و از خونریزی بیشتر جلوگیری می کند.
 • سپس بینی خود را با گرفتن آن از دو طرف فشار دهید. حتی اگر خونریزی یک طرفه باشد، حتما دو طرف بینی خود را نیشگون بگیرید. فشرده کردن بینی یک روش بسیار موثر برای جلوگیری از خونریزی است.
 • پس از اعمال فشار به بینی به مدت 10 یا 15 دقیقه، خونریزی را کنترل کرده و در صورت ادامه، 10 تا 15 دقیقه دیگر فشار وارد کنید. اگر خونریزی بینی شما با وجود تمام این اقدامات همچنان ادامه دارد، در اسرع وقت با پزشک مشورت کنید.

انواع خونریزی بینی و خون دماغ چیست؟

خون دماغ را می توان به دو دسته خونریزی های قدامی و خونریزی های خلفی با توجه به منطقه ای که خونریزی منشا می گیرد تقسیم کرد.

خون دماغ قدامی

خون دماغ قدامی اکثر خونریزی های بینی را تشکیل می دهد. این گروه از خونریزی بینی معمولاً توسط یک رگ خونی به نام  سپتوم ایجاد می شود که در آن شبکه های عروقی در تیغه بینی به هم می پیوندند. تیغه بینی نامی است که به دیواره وسط حفره بینی داده می شود که آن را به دو قسمت تقسیم می کند. کنترل خونریزی بینی قدامی معمولاً در خانه یا بیمارستان توسط یک پزشک آسان است. و میتوان گفت شایع ترین نوع خون دماغ شدن بوده که علت خاصی نداشته و اغلب برای کودکان رخ می دهد.

خون دماغ خلفی

خونریزی بینی خلفی کمتر از خونریزی بینی قدامی است. این نوع خونریزی در افراد مسن بیشتر شایع است. خونریزی معمولاً توسط یک شریان در پشت بینی ایجاد می شود. این نوع خونریزی پیچیده تر است و معمولاً نیاز به درمان و بستری شدن در بیمارستان توسط متخصص گوش و حلق و بینی دارد. این نوع خون ریزی بینی کمی جدی تر از خون دماغ قدامی می باشد و اغلب بین بزرگسالان رخ می دهد.

درمان خونریزی بینی در کودکان

دلایل خون ریزی بینی

 معمولاً در کودکان بین 3 تا 10 سال دیده می شود، خونریزی بینی معمولاً ترسناک نیست. اگر کودکان به شدت بینی خود را بچینند و جسم خارجی را وارد بینی خود کنند، باعث تحریک مخاط بینی می شود. ترک خوردن مویرگ ها در هوای سرد و خشک، آبریزش بینی در هنگام عفونت دستگاه تنفسی فوقانی از جمله علل خونریزی بینی در کودکان است. در حالی که کوتاه نگه داشتن ناخن ها یک اقدام احتیاطی برای جلوگیری از خونریزی بینی کودکان است، والدین نیز باید در نظافت به کودکان خود کمک کنند. از بین بردن هوای خشک در خانه ها و مرطوب نگه داشتن بینی با آب نمک استریل نیز می تواند خطر خونریزی بینی را در کودکان از بین ببرد.

خونریزی بینی در دوران بارداری

خونریزی بینی در دوران بارداری بسیار شایع است. اگرچه این وضعیت باعث ترس مادران باردار می شود، اما جای نگرانی وجود ندارد. به خصوص در مراحل بعدی بارداری، برای سلامت مادر و نوزاد، مقدار خون افزایش می یابد. با این افزایش به رگ های مخاط بینی فشار وارد می شود و خونریزی رخ می دهد. وقایع محلی در میان علل خونریزی بینی نیز می تواند باعث خونریزی بینی شود. خون دماغ در دوران بارداری به سلامت مادر و جنین آسیب نمی رساند. با روش های ساده می توان خونریزی های کمی را متوقف کرد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید