X

انواع آمپول پنی سیلین +تزریق پنی سیلین

09129611307 کارشناس امور پزشکی
آمپول پنی سیلین چیست؟

آمپول پنی سیلین برای انواع درمان بیماری عفونی مورد استفاده قرار می گیرد در این مقاله قصد داریم به تعریف پنی سیلین بپردازیم.....

مهرگان نو
مهرگان نو

پنی سیلین یا آمپی سیلین یکی از قدیمی ترین و پرمصرف ترین آنتی بیوتیک ها است. این اولین دارویی بود که در برابر عفونت های باکتریایی استفاده شد. پنی سیلین ها به دلیل اثرات قوی در برابر عفونت ها، ارزان بودن و تاثیر مثبتی که در درمان بیماری های عفونی دارد در دنیای پزشکی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. اغلب ترس از آلرژی به پنی سیلین در بین بیماران وجود دارد، اما در واقعیت، در تعداد کمی از بیماران، واکنش های آلرژیک تهدید کننده زندگی هستند. آگاهی بیماران از پنی سیلین ها، هم برای شناسایی افرادی که در معرض خطر آلرژی هستند و هم برای جلوگیری از تجویز غیرضروری سایر آنتی بیوتیک های گران قیمت برای کسانی که این کار را نمی کنند، اهمیت زیادی دارد. با سایت مهرگان نو همراه باشید به انواع آمپول پنی سیلین پرداخته ایم.

آمپول پنی سیلین چیست؟

انواع آمپول پنی سیلین

پنی سیلین Penicillin یکی از قدیمی ترین عوامل آنتی بیوتیکی کشف شده و پرمصرف است. همچنین به عنوان یکی از بی خطرترین و موثرترین داروهای ضد میکروبی شناخته شده است. پنی سیلین شامل پنی سیلین G (داخل وریدی)، پنی سیلین V (خوراکی)، پروکائین پنی سیلین و بنزاتین پنی سیلین (به صورت داخل عضلانی) است. آنتی بیوتیک های پنی سیلین اولین داروهایی هستند که در برابر بسیاری از عفونت ها موثر می باشد.

پنی سیلین که به عنوان آنتی بیوتیک شناخته می شود، نوعی دارویی است که تمام مضرات آنتی بیوتیک ها را در خود دارد، اما برخلاف قرص های آنتی بیوتیک معمولی، از طریق سوزن تزریق می شود. پنی سیلین دارویی است که هنگام تزریق باید بسیار جدی گرفته شود. می تواند آسیب جدی ایجاد کند که می تواند منجر به مرگ شود، به ویژه در مبتلایان به آلرژی. دارویی است که باید تحت نظر پزشک مصرف و مصرف شود. قبل از شروع درمان با دارو، باید آزمایش های آلرژی انجام شود. آزمایش های آلرژی ممکن است همیشه نتایج دقیقی به دست نیاورند.

به همین دلیل به خصوص اولین تزریق باید تحت نظارت انجام شود و افراد باید خود را مشاهده کنند تا اثرات آن مشخص شود. برای استفاده از آن در کودکان مراقبت و توجه بیشتری لازم است.

پنی سیلین چگونه عمل میکند؟

پنی سیلین برای درمان بسیاری از عفونت های ناشی از باکتری استفاده می شود. پنومونی، عفونت ریه، عفونت گوش، عفونت مثانه و کلیه، برخی از بیماری های مقاربتی، عفونت های پوستی، التهاب استخوان و مفاصل اصلی ترین بیماری هایی هستند که با پنی سیلین درمان می شوند. در برخی موارد، آنتی بیوتیک ها ممکن است برای پیشگیری و نه درمان عفونت تجویز شوند.

نکته:  پنی سیلین ها در بیماری های ویروسی تاثیری ندارند. استفاده غیر ضروری از آنتی بیوتیک ها باعث ایجاد مقاومت باکتری ها در برابر این داروها می شود. این امر باعث مصرف طولانی مدت و بیش از حد دارو می شود یا آنتی بیوتیک های موجود اثر خود را بر روی برخی از انواع باکتری ها از دست می دهند.

استفاده صحیح از پنی سیلین یه چه صورت می باشد؟

تزریق آمپول پنی سیلین

شکل تجویز پنی سیلین، دوز و مدت مصرف با توجه به سن بیمار، بیماری و درجه تحت درمان، سایر شرایط و پاسخ به اولین دوز تعیین می شود. در صورت لزوم، آزمایشات میکروبیولوژیکی ممکن است برای شناسایی میکروارگانیسم عامل یا تعیین حساسیت درخواست شود.

مواردی که در هنگام استفاده از پنی سیلین باید در نظر گرفت:

 • فرم های قرص باید به طور کامل با یک لیوان آب بلعیده شوند.
 • پس از رقیق شدن فرم های سوسپانسیون، آنها را با فلس داخل به صورت خوراکی مصرف می کنند.
 • بطری قبل از هر بار استفاده به شدت تکان داده می شود. برای اولین آماده سازی باید آب جوشیده سرد ترجیح داده شود.
 • مصرف خوراکی نیم ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا بهترین اثر را دارد، اما تفاوتی بین مصرف برخی داروها با غذا یا بدون غذا وجود ندارد.
 • حتما دارو را در ساعات معینی از روز مصرف کنید.
 • پنی سیلین ها تزریق شده به ورید یا عضله باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی تهیه و تجویز شود. فرقی نمی کند ناشتا باشید یا خیر

چه کسانی نباید از پنی سیلین استفاده کنند؟

 • کسانی که به مشتقات پنی سیلین حساسیت دارند
 • افرادی که دارای یک بیماری ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا هستند
 • کسانی که قبلاً به مواد مختلف حساسیت داشته اند، نباید از پنی سیلین به خصوص در دوزهای بالا استفاده کنند.

در چه بیماری هایی پنی سیلین باید با احتیاط مصرف شود؟

 • آسم ممکن است خطر ابتلا به واکنش آلرژیک به پنی سیلین را افزایش دهد.
 • اگر مشکلات کلیوی دارید یا سابقه بیماری کلیوی دارید، ممکن است بدن شما نتواند دوز بالای پنی سیلین و مشتقات آن را تحمل کند.
 • در بیماری های قلبی و کبدی ممکن است نیاز به تنظیم دوز باشد.
 • در اختلالات معده و روده ممکن است جذب دارو رخ ندهد.
 • اگر بیماری قلبی دارید، پتاسیم موجود در برخی از پنی سیلین ها ممکن است روی شما تأثیر منفی بگذارد.

آلرژی به پنی سیلین شامل چه مواردی می شود؟

قیمت آمپول پنی سیلین

اگرچه پنی سیلین یک داروی بسیار مهم است، اما می تواند مانند هر داروی دیگری عوارض نامطلوب ایجاد کند. ترسناک ترین آنها همانطور که ذکر شد آلرژی به پنی سیلین است. آلرژی دارویی می تواند با هر دارویی و هر دوزی ایجاد شود. این عارضه جانبی را نمی توان به تنهایی به پنی سیلین نسبت داد.

آلرژی دارویی می تواند با انواع داروها، حتی مسکن ها و ویتامین ها ایجاد شود. یک کاربرد مهم در حل این مشکل تست های آلرژی است. با این حال، این آزمایش‌ها همیشه نتایج دقیقی را ارائه نمی‌دهند و ممکن است نتایج نامطلوبی مانند برچسب زدن نادرست به بیمار به عنوان آلرژیک یا ایجاد واکنش آلرژیک در طول آزمایش وجود داشته باشد. بنابراین، آزمایش های پوستی برای نشان دادن حساسیت به پنی سیلین چندان معنی دار نیستند.

با توجه به اینکه ممکن است پس از پنی سیلین یا هر تزریقی واکنش آلرژیک ایجاد شود، لازم است تزریق در محیطی انجام شود که واکنش آلرژیک رخ دهد. مهمترین عارضه جانبی پنی سیلین حساسیت به پنی سیلین است. آلرژی به پنی سیلین در 10 نفر از هر 100 بیمار مبتلا به آلرژی دارویی مشاهده شد.

پنی سیلین برای چه مواردی استفاده می شود؟

پنی سیلین برای درمان بسیاری از عفونت های ناشی از باکتری استفاده می شود. بیماری های اصلی که با پنی سیلین درمان می شوند عبارتند از:

 1. پنومونی
 2. التهابات ریه
 3. عفونت های گوش
 4. عفونت مثانه و کلیه
 5. برخی از بیماری های مقاربتی
 6. عفونت های پوستی
 7. التهابات استخوان و مفاصل

علائم آلرژی به پنی سیلین:

 • خارش
 • برجستگی قرمز در جاهایی
 • تورم چشم ها، لب ها، زبان یا گلو
 • گرفتگی صدا، مشکل در بلع، تنگی نفس، خس خس سینه
 • تهوع و استفراغ
 • معده درد
 • تپش قلب و فشار خون پایین

استخدام پرستار در منزل

چنانچه هر یک از اعضای خانواده تان نیاز به تزریق پنی سیلین دارید و توانایی رفتن به مراکز درمانی را ندارید، می توانید از طریق تماس با موسسه پرستاری مهرگان نو درخواست اعزام ویزیت پزشک درمنزل و همنطور پرستار برای انجام تزریقات در منزل را داشته باشید. این مجموعه انواع خدمات پرستاری و پزشکی را در تمای نقلط کرج اعم از مهرشهر، گلشهر، فردیس، عظیمیه، گوهردشت به همراه کادر درمانی متخصص و حرفه ای برای شما به ارمغان می آورد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید