X

انواع سرنگ آمپول و تزریق+ کاربردهای سرنگ

09129611307 کارشناس امور پزشکی
آشنایی با انواع سرنگ آمپول
سرنگ ها انواع مختلفی دارند که هر یک نیز از کاربردهای متفاوتی برخوردار هستند که در این مقاله قصد داریم به انواع آن بپردازیم بنابراین ادامه مطب را از دست ندهید...
مهرگان نو
مهرگان نو

از سرنگ برای وارد کردن و خارج کردن مایعات بدن استفاده می شود که به نام لوله می باشد، همانطور که می دانید سرنگ یکی از تجهیزات پزشکی برای درمان انواع بیماری می باشد، سرنگ در اندازه های مختلفی تولید می شود که این ابعاد از یک سی سی الی پنج سی سی موجود می باشد در یک تعریف دیگر می توان گفت تلمبه ای که شکل استوانه ای و مدرج دارد و با فشاور وارد کردن به پیستونی که در قسمت انتهایی سرنگ قرار دارد دارو به سمت بدن بیمار هدایت می شود و در انتها از طریق سوزن سرنگ دارو وارد بدن می شود.استفاده از سرنگ آمپول در ساده ترین و پیشرفته تریت بیماری ها برای بهبودی و درمان فرد موثر می باشد با سایت مرکز پرستاری مهرگان نو همراه باشید، در این مقاله قصد داریم به  انواع سرنگ آمپول و استفاده ی آن بپردازیم.

انواع سرنگ آمپول

قطر انواع سرنگ

سرنگ ها در چندین طرح و انواع مختلف موجود هستند. بیشتر آنها یکبار مصرف هستند و بسیاری از آنها با یک سوزن متصل یا بدون سوزن عرضه می شوند. شما می توانید اندازه سرنگ را با توجه به حجم دارویی که در آن نگه می دارد انتخاب کنید. در زیر تصویری وجود دارد که قطعات یک سرنگ را نشان می دهد.

انتخاب سرنگ

سرنگ ها را بر اساس حجم داروی تجویز شده و جریان فشار مورد نظر انتخاب کنید. روی بشکه مقدار مشخص شده است که بر حسب سانتی متر (سی سی) یا میلی لیتر (میلی لیتر) اندازه گیری می شود. هر دو نوع اندازه گیری از نظر حجم معادل هستند. یک سی سی همان 1 میلی لیتر است. مقادیر زیاد دارو به اندازه سرنگ های بزرگتر نیاز دارد. نیاز به جریان های فشار کمتر نیز به ابعاد بزرگتری نیاز دارد. استفاده از سرنگ برای تزریق، با لوله طبی یا برای آبیاری نیز از عوامل انتخاب سرنگ هستند. نوع رایج آن سرنگ انسولین U-100 است. این یک سرنگ کم حجم است که معمولا برای داروهای دیابت استفاده می شود. این سرنگ فقط برای یک بار مصرف است و بنابراین یک سرنگ بسیار کم هزینه است. در زیر یک اینفوگرافیک از یک پیوستار نشان داده شده است که اندازه سرنگ را با کاربرد مربوطه تزریق، لوله پزشکی یا آبیاری مطابقت دارد.

همچنین بخوانید: درمان دیابت در سالمندان

انواع سرنگ تزریق

سرنگ ساده

از سرنگ ساده برای گرفتن نمونه خون در آزمایشگاه ها و هنچنین تزریق مواد دارویی استفاده می شود البته لازم به ذکر است که این سرنگ باید در دمای 15 تا 35 نگهداری شود و این موضوع را در نظر بگیرید که این سرنگ آمپول یکبار مصرف است.

قیمت سرنگ ساده

سرنگ دو سرسوزن

این نوع سرنگ‌ها همانگونه از نامش پیداست مجهز به دو سوزن می باشد که هر یک وظیفه ی متفاوتی دارد به گونه ای که  یکی از آن‌ها برای ترکیب دارو و کشیدن آن به داخل سرنگ و از آن یکی برای تزریق استفاده می‌شود. سرنگ‌های دو سرسوزن از انتقال عفونت‌های محیطی و بروز آبسه پیشگیری می‌کنند. این نوع سرنگ‌ها سبب ترکیب شدن آسان دارو داخل ویال و کشیدن دارو به درون سرنگ می‌شود.

سرنگ دو سرسوزن

سرنگ توبرکولین

این سرنگ ها همانطور که از ظاهرش پیداست دارای استوانه های باریک و کوچک طراحی شده اند و اغلب برای شستشوی زخم ها درکودکان و نوجونان مورد استفاده قرار می گیرد که بر حسب میلی متر درجه بندی می شود البته ظرفیت این سرنگها 1 سی سی می باشد، این سرنگ‌ها دارای درجه‌بندی دو مقیاس هستند که به کاربران کمک می‌کنند تا مقدار دوز مصرفی را به درستی یادداشت کنند. این شامل روان کننده سوزنی برای کمک به به حداقل رساندن کشش شفت سوزن برای تقویت تزریق بدون درد است.

سرنگ توبرکولین

سرنگ لوئرلاک / سرپیچ دار

این نوع از سرنگ هاکاملا استاندارد ساخته شده است که دارای جنس پروپیلن تولید شده اند و به علت جلوگیری از درد و همچنین سوزش هنگام تزریق دارو از سوزنی با جنس پوشش سیلیکونی استفاده شده است، سوزن در این سرنگ درون شیارهای مارپیچی قفل می گردد و این سرنگ ها هنگام تزریق از سرسوزن جدا نمی شود و مانع از نشتی داروها می شود یکی از مزیت های این سرنگ این است که شما به راحتی می توانید سرسوزن ها رو عوض کنید، این سرنگها دارای 5 سال تاریخ انقضا هستند سرنگ‌های لوئرلاک با گاز اتلین اکساید سترون شده و همچنین دارای برل شفاف که درجع بندی وضوحی دارند در دسترس هستند. این سرنگها در انواع  3، 5 و 10 میلی‌لیتر ودر طول های مختلفی تولید می شود و حدود600الی 1000عدد سرنگ در کارتن وجود دارد.

انواع سرنگ لوئرلاک

سرنگ گاواژ

برای بیمارانی که نیاز به سوند معده دارند این این نوع سرنگ استفاده می شود و از کاربردهای آن می توان به وارد کرده مواد خوراکی و غذایی به معده، شستشوی مثانه و همچنین خارج کردن ترشحات معده اشاره نمود سرنگ گاواژ به راحتی مایعات را به درون سوندها انتقال می دهند زیرا شکل مخروطی در قسمت انتهایی خود دارند.

سرنگ گاواژ

سرنگ هیپودرمیک

سرنگ‌های هیپودرمیک، یکی از انواع سرنگ‌های زیرپوستی می باشد که به یک سوزن توخالی متصل می‌گردد. توسط این سرنگ‌ها، پوست سوراخ شده و مواد دارویی وارد بدن می‌شوند. و از کاربرد دیگر این سرنگ می توان به خارج کردن خون از بدن اشاره نمود.حجم این سرنگ‌ها معمولاً 2.5 تا 3 میلی‌متر است وسوزن به آن متصل می‌باشد. این نوع سرنگ‌ها در طول خود دارای دو نوع مقیاس اندازه‌گیری هستند که این مقیاس‌ها بر حسب مینی‌مس و میلی‌متر می‌باشند و هر میلی‌متر نیز به ده قسمت دیگر تقسیم می‌شود.

سرنگ هیپودرمیک

سرنگ انسولین

همانطور که از نامش پیداست برای تزریق انسولین در افرادی که دیابت دارند مورد استفاده قرار میگرد و از مدل 50 و 100 واحدی ساخته شده است، سرسوزن در سرنگها به آسانی جدا می شوند اکثر سرنگهای انسولین 100 واحدی هستند که از 100 میلی متر انسولین در داخل آن برخور دار است، سوزن های این سرنگ قابلیت تزریق دوز فرد تک واحدی را برای فرد ایجاد می کند که نیم میلی متر است وبرای کودکان از گیج 31 استفاده می شود. هنگامی که سرسوزن از سرنگ جدا می شود سبب ایجاد یک فضای مرده شده که درون آن مقداری انسولین باقی می ماند و در نهایت برای محاسبه دوز انسولین درست انجام نمی شود در چنین شرایطی بهتر است از سرنگ انسولین استفاده کنید. بسته های این سرنگ شامل 10 عدد می باشد که البته لازم به ذکر است قطر و طول آن وابسته به نیاز فرد دارد مشخص می شود.

انواع سرنگ انسولین

انواع سر سرنگ ها کدام اند؟

  1. سرپیچ دار

  2. اسلیپ با شیب ۶ درصد

  3. خارج از مرکز

  4. کاتتریامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید