X

آشنایی با انواع تزریقات آمپول (داخل استخوانی، زیر جلدی، داخل وریدی و عضلانی)

09129611307 کارشناس امور پزشکی آقای جُغَتایی
آشنایی با انواع تزریقات آمپول

تزریق یک روش درمانی برای استفاده مستقیم از داروهای درمانی و ویتامین برای بهبودی فرد می باشدکه با توجه نوع درمان انواع تزریقات توسط متخصص بهداشتی و پرستار انجام می شود که در ادامه به انواع تزریقات می پردازیم بنابراین ادامه مطلب را از دست ندهید.

مهرگان نو
مهرگان نو

انواع تزریقات در کاربردهای مختلف پزشکی مهم هستند. تزریقات روشی است که داروهای مایع را به بدن فرد می رسانند. در این مقاله قصد داریم به انواع تزریقات آمپول بپردازیم با سایت موسسه پرستاری مهرگان نو همراه باشید. همانطور که می دانید همه ی افراد از کودکی تا پیری نیاز به تزریق آمپول دارند که این تزریقات را می توانند از پرستار کودک و پرستار سالمند خود بخواهند تا داروها را تجویز کنند و یا از موسسه پرستار و متخصص بهداشتی را برای انجام تزریق آمپول و سرم در منزل خود دریافت کنید.

تزریقات چیست؟

تزریق یک روش پزشکی است که برای رساندن داروهای مایع یا سایر مواد مغذی مایع به طور مستقیم به بدن فرد استفاده می شود. وقتی پرستاران می‌خواهند واکسن‌، انسولین و سایر دارو ها و همچنین ویتامین ها را روی رگ، ماهیچه، پوست یا استخوان فرد تزریق کنند، باید از تجهیزات تزریقی که مخصوصاً برای این کار ساخته شده‌اند استفاده کنند. در فرآیند تزریق، بسته به نوع دارو یا ماده ای که باید تزریق شود، انواع مختلفی از تزریق وجود دارد که در ادامه متن به انواع آن میپردازیم...

یک پرستار می تواند داروهای مختلفی را به قسمت های مختلف بدن بیمار تزریق کند. بنابراین انتخاب ایده آل ترین نوع تزریق با توجه به روش کاربرد و هدف بسیار مهم است. اکثریت قریب به اتفاق تجهیزات تزریق امروزه از یک سوزن و یک سرنگ تشکیل شده است. همچنین ممکن است پزشک بخواهد با استفاده از تجهیزات پزشکی جدیدتر توسعه یافته مانند انژکتورهای خودکار یا جت تزریق کند. این کاملا به انتخاب پزشک بستگی دارد.

تشخیص آمپول وریدی و عضلانی

انجام تزریقات در منزل در شهر کرج

انواع تزریقات در منزل توسط پرستاران حرفه ای و متخصص موسسه پرستاری مهرگان نو در تمامی نقاط کرج اعم از مهرشهر، گلشهر، عظیمیه، گوهردشت، فردیس و... به صورت شبانه روزی در اختیار شما قرار می گیردگافی است از طریق شماره های درج شده در متن زیر اقدام به دریافت پرستار در منزل کنید و یا از طریق واتس اپ در ارتباط باشید.

انواع تزریق چیست؟

انواع مختلف تزریق در راستای روش درمانی یا اهدافی که در بیماران اعمال می شود ترجیح داده می شوند. تزریق که تزریق داخل وریدی نامیده می شود برای تزریق مستقیم دارو به فرد از طریق خون استفاده می شود. جدای از این، انواع مختلفی از تزریق وجود دارد مانند تزریق عضلانی یا داخل استخوانی. از آنجایی که هر روش یا تجهیزات تزریقی مزایای خاص خود را دارد، پزشکان ممکن است این ویژگی ها را در روش های تزریق خود در نظر بگیرند.

تزریق عضلانی IM:

انواع تزریقات عضلانی

تزریق به عضله بیشتر از باسن انجام می شود. علاوه بر این، عضلات ساق پا یا بازو را نیز می توان تزریق کرد، اما همیشه باید از ناحیه لگن این کار را انجام دهید. مناسب ترین محل برای تزریق از لگن به شرح زیر تعیین می شود. خطی از دنبالچه فرد برای تزریق به سمت راست یا چپ و عمود بر ستون فقرات کشیده می شود. یک خط عمودی دیگر در وسط این خط کشیده شده است. به این ترتیب یک طرف باسن به چهار قسمت تقسیم می شود که سوزن باید در قسمت های فوقانی و بیرونی این قسمت ها وارد شود. زیرا وریدهای طرف دیگر مفصل ران بسیار زیادتر هستند و همچنین یک عصب بزرگ به نام عصب سیاتیک وجود دارد. برخی داروها و تزریق در محل نامناسب این عصب مهم را از بین می برد و باعث فلج آن سمت بدن می شود. تزریق عضلانی اغلب در موارد زیر استفاده می شود:

 • التهاب یا واکنش های آلرژیک
 • تجویز پنی سیلین و استرپتومایسین
 • کاربردهای واکسن
 • تجویز هورمون های تستوسترون و مدروکسی پروژسترون
 • دادن دارو به بیمارانی که نمی توانند از روش های دیگر مصرف دارو استفاده کنند

مغز استخوان دارای منبع خونی غنی است که مستقیماً به سیستم گردش خون متصل می شود. بنابراین، انواع تزریق نیز به استخوان اعمال می شود. این روش ها به ویژه در درمان افراد مبتلا به بیماری های خاصی مانند مولتیپل اسکلروزیس ارجحیت دارند.

تزریق داخل وریدی IV:

انواع تزریق وریدی

هدف از تزریق وریدی این است که داروی تزریق شده را مستقیماً از طریق ورید به سیستم گردش خون برساند. مناسب ترین نقاط بدن وریدهای داخل مچ دست و جلوی آرنج روی بازوها هستند. تعداد قطرات در دقیقه باید رعایت شود. تزریق داخل وریدی روشی است که به بیمار اجازه می دهد دارو یا واکسن را مستقیماً از طریق ورید بیمار در کاربردهای پزشکی تجویز کند. هنگامی که دارو مستقیماً به جریان خون می رسد، جذب سریع آن را فراهم می کند. پزشک متخصص ممکن است بر اساس شرایط فعلی بیمار تصمیم به تجویز دارو به صورت یک دوز یا به صورت انفوزیون یک ساعته بگیرد. به طور کلی، استفاده از تزریق داخل وریدی در موارد زیر ترجیح داده می شود:

 • اعمال بیهوشی موضعی یا عمومی برای افرادی که تحت عمل جراحی و عمل قرار می گیرند
 • دادن الکترولیت با محلول های مایع در مشکل کم آبی
 • تجویز داروی ضد درد
 • دادن خون یا فرآورده های خونی
 • ارائه تغذیه پزشکی به افراد دارای سوء تغذیه
 • دادن رنگ کنتراست به افرادی که قرار است آزمایش تصویربرداری ویژه انجام دهند

تزریق زیر جلدی و داخل جلدیID:

تزریق زیر جلدی و داخل جلدی

داروهایی که باید ساخته شوند روی لایه درم پوست اعمال می شوند. در قسمت های بالایی و داخلی بازوها انجام می شود.مناسب ترین محل برای تزریق زیر جلدی سطح بیرونی بازو یا قسمت فوقانی بیرونی ساق پا می باشد. علاوه بر این مکان ها، می توان از قسمت بالای سینه یا پوست شکم در قفسه سینه نیز تزریق کرد. پس از اینکه محل ساخت سوزن را با الکل کاملا پاک کردید، با نگه داشتن مسیر آن قسمت با اشاره و شست دست چپ، آن را بلند کنید. انژکتور را نگه دارید و به سرعت پوست را سوراخ کنید و به سمت پایین پوست حرکت کنید، پیستون را کمی به عقب بکشید تا ببینید آیا سوزن به رگ نفوذ کرده است یا خیر. اگر خون وارد سرنگ نشد، دارو را به آرامی وارد کنید. در صورت وجود خون، لازم است سوزن را کمی به عقب بکشید و دارو را در مجاورت آن قرار دهید. پس از اتمام دارو، با فشار دادن قسمتی که سوزن پوست را سوراخ کرده است، سوزن را به سرعت بیرون بکشید. سوزن را باید مدتی با این پنبه مالید. مالش هم درد را کاهش می دهد و هم باعث می شود دارو سریعتر از بین برود.

تزریق زیر پوستی ID:

تزریق زیر پوستی

متخصص بهداشتی و یا پرستار حرفه ای با ایجاد یک برآمدگی بسیار کوچک به نام ویل تزریق را انجام می دهد که دقیقا زیر سطح پوست می باشد و لازم به ذکر است که روش طولانی ترین مدت جذب را دارد که از این روش برای موارد زیر انجام می شود:

 • آزمایش آلرژی
 • تجویز واکسن آنفولانزا
 • غربالگری سل(توبرکولوزیس)

تزریق داخل استخوانیIO:

از طرف دیگر روش تزریق داخل استخوانی معمولاً به عنوان مداخله اورژانسی در مواردی که دسترسی مشکل یا غیرممکن است ترجیح داده می شود. تزریق داخل استخوانی برای افرادی که به طور جدی آسیب می بینند یا در معرض جریان الکتریکی هستند، به عنوان مثال، به دلیل تصادف یا سقوط استفاده می شود. علاوه بر این، در مواردی که نیاز به تزریق مایعات درمانی برای کسانی که بیش از حد دارو مصرف می کنند یا عوارض زایمان دارند، از انواع مختلف تزریق استفاده می شود.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید