X

شستشوی گوش در منزل کرج + آموزش تصویری

09129611307 کارشناس امور پزشکی
شستشوی گوش در منزل

گرفتگی گوش گاهی به دلیل سهل انگاری و گاهی به دلیل شرایط محیطی ممکن است تجربه شود. که برای درمان آن می توانید از شستشوی گوش در منزل کرج از موسسه پرستاری مهرگان نو استفاده کنید برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر ادامه مطلب را از دست ندهید.

مهرگان نو
مهرگان نو

گوش یکی از اندام های حساس بدن می باشد که افزون بر شنوایی وظایفی در مقابل حلق و بینی دارد که به همین دلیل نیاز به مراقبت و رعایت بهداشت دارد، یکی از این روش ها شستشوی گوش در منزل می باشد که باید توسط یک شخص متخصص صورت بگیرد تا کوچک ترین آسیبی به گوش فرد وارد نشود. گوش ها دارای اعصاب حسی هستند که هر یک وظایف متعددی دارند همانطور که گفته شد گوش ها علاوه بر شنوایی برای بدن در برقراری تعادل نیز نقس بسزایی دارد، جرم گوش در زبان پزشکی به عنوان پلاگ شناخته می شود و به طور طبیعی در بدن ترشح می شود. این ترشحات توسط غدد سرومن (غده مومی گوش) نامیده می شود و از طریق مجرای گوش خارجی در زیر پوست قرار می گیرد. ترشح توسط پرده گوش محافظت می شود و مشخص است که پس از تکمیل عملکرد آن توسط گوش دفع می شود. محصولاتی مانند گوش پاک کن اغلب برای تمیز کردن کثیفی در گوش استفاده می شود. با این حال، تمیز کردن با این محصول یک فرآیند بسیار اشتباه است. این فرآیند که می تواند باعث پاک شدن جرم گوش، رانده شدن کثیفی به داخل و کاهش شنوایی در گوش شود، باید توسط متخصص انجام شود، عدم انجام این روش با محصولات مناسب نیز راه را برای تشکیل باکتری در پرده گوش و خارش گوش هموار می کند. شرایط نامطلوب مانند انسداد و التهاب ممکن است رخ دهد.با سایت مرکز پرستاری مهرگان نو همراه باشید تا آموزش تصویری شستشوی گوش در منزل را ببنید.

جرم گوش چیست؟

بهترین مرکز شستشوی گوش کرج

لازم است در ابتدا بدانید که جرم گوش، جرمی نیست که در گوش ایجاد شود، برعکس یکی از عناصر دفاعی بدن شماست و برخلاف تصور رایج، جرم گوش کثیفی نیست، بلکه ترشح طبیعی بدن است. ترشحی به نام سرومن (cerumen) از غدد واقع در قسمت تحتانی پوست در مجرای گوش خارجی ترشح می شود. این ترشح که از پرده گوش در برابر باکتری ها، گرد و غبار و ذرات کثیفی که ممکن است از محیط بیرونی بیرون بیاید محافظت می کند، پس از تکمیل عملکرد خود به خودی خود خشک می شود و به داخل گوش پرتاب می شود. به ترشحاتی که به داخل مجرای گوش یا مجرای گوش خارجی می ریزند و در بین مردم به جرم گوش معروف است پلاگ می گویند. فرآیند تمیز کردنی که اکثر افراد در خانه با گوش‌پاک‌کن انجام می‌دهند، فرآیندی بسیار اشتباه و خطرناک است. در هنگام نظافت با این نوع وسایل نظافتی، ترشح سرومن یا همان جرم گوش بدون توجه پاک می شود. تمیز کردن جرم گوش به این روش باعث خارش در گوش می شود و پرده گوش را در برابر آلودگی ها و باکتری هایی که ممکن است از خارج وارد شوند آسیب پذیر کند و افرادی که در معرض محیط های گرد و غبار قرار می گیرند، مقدار زیادی جرم گوش دارند.

قیمت شستشوی گوش در منزل کرج

عوارض شستشوی گوش

شما می توانید از طریق تماس با ما از موسسه پرستاری مهرگان نو اقدام به استخدام پرستار در منزل کنید تا بتوانید خدمات شستشوی گوش در منزل بهره مند شوید این موسسه مفتخر است تا انواع خدمات خود نظیر پرستار خصوصی در منزل، پرستار ساعتی در منزل را در تمام نقاط کرج مانند مهرشهر، گلشهر، گوهردشت، عظیمیه، فردیس و...با قیمت مناسب ارائه دهد تنهاکافیست با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید.

چرا جرم گوش ایجاد می شود؟

پلاگین که جرم گوش همانطور که در متن بالا ذکر شد ترشحی از بدن است که عملکرد خود را کامل کرده است و معمولاً توسط گوش به داخل گوش پرتاب می شود، جرم گوش به طور مداوم برای محافظت از پرده گوش تولید می شود. خشک شدن سرومن که مدام هوا را فیلتر می کند، با به دام انداختن ذرات، منجر به تشکیل اجسام نیمه جامد به نام پلاگ می شود. به عبارت دیگر علت تشکیل پلاگ به دلیل تماس ذرات موجود در هوا با گوش است. دلایل تجمع جرم گوش که به جرم گوش معروف است در گوش در متن زیر ذکر شده است:

 1. استفاده از وسایلی مانند سمعک، گوش گیر و گوش گیر
 2. تلاش برای تمیز کردن مداوم گوش با اشیاء خارجی
 3. کار یا حضور طولانی مدت در محیط های گرد و غبار و کثیف
 4. تورم پلاگین بعد از شنا یا حمام کردن
 5. ناتوانی در خارج کردن پلاگ از گوش به دلیل تنگی ساختاری در مجرای گوش خارجی

همچنین بخوانید: پرستار سالمند در منزل کرج

علائم جرم گوش چیست؟

 • گوش درد
 • احساس پری در گوش
 • احتقان گوش یا کم شنوایی نسبی
 • صدای زنگ یا وزوز در گوش
 • بو از گوش
 • خارش گوش
 • ترشحات تیره از گوش
 • سرفه خشک

در صورت وجود چنین علائمی نباید با اجسام خارجی مانند دستگاه گوش پاک کن گوش پاک کرد و بدون اتلاف وقت به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد.

شستشوی گوش چگونه باید انجام شود؟

شستشوی گوش در منزل کرج

جرم گوش در قسمت داخلی گوش ایجاد نمی شود. بنابراین، تمیز کردن آن در خانه با برخی وسایل صحیح نیست. عملیات نظافت با این نوع تجهیزات نظافتی باعث می شود پلاگین واقع در قسمت بیرونی گوش به سمت پرده گوش رانده شود. برخلاف تصور رایج، گوش پاک کن برای تمیز کردن داخل گوش نیست. باید برای تمیز کردن چین های گوش استفاده شود. قرار دادن ظروف نظافتی در سوراخ گوش باعث فشار دادن پلاگین به پرده گوش می شود. این خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود گوش به‌طور طبیعی پره را از گوش خارج کند. علاوه بر این، باعث می شود ترشح گوش به نام سرومن از داخل گوش خارج شود و پرده گوش در برابر ذرات خارجی مانند گرد و غبار آسیب پذیر شود. تمیز کردن گوش در خانه نباید فراتر از تمیز کردن چین های گوش باشد. می توان از چوب گوش، پنبه یا پارچه نرم برای تمیز کردن استفاده کرد. با این حال، هیچ یک از این مواد تمیز کننده نباید در دهانه گوش قرار داده شوند. در صورت بروز یکی از علائم جرم گوش باید با متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه و معاینه شود و در صورت نیاز گوش مربوطه تمیز شود. متخصص گوش و حلق و بینی پس از معاینه مناسب ترین روش تمیز کردن را انتخاب می کند و از تمیز شدن گوش اطمینان حاصل می کند. پزشک ممکن است قبل از تمیز کردن جرم گوش، محلولی را به داخل گوش بچکاند تا پلاگین را نرم کند. شستشوی گوش معروف به برداشتن پلاگ با کورت از گوش و فرآیندهای آسپیراسیون گوش را بدون آسیب رساندن به گوش تمیز می کند.

همینطور بخوانید: پرستار کودک در منزل کرج

هزینه ی شستشوی گوش

روش های خانگی شستشوی گوش در منزل

 • محلول نمک

محلول نمکی گزینه بسیار خوبی برای از بین بردن جرم گوش است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک قاشق چایخوری نمک (7.5 گرم) را در نصف لیوان آب (100 میلی لیتر) بریزید. سپس یک تکه پنبه را به این محلول آغشته کنید و سر خود را به پهلو خم کنید و چند قطره آن را در گوش خود بریزید. سپس سر خود را به طرف دیگر خم کنید و با بیرون آمدن مایع، پارچه ای بردارید.

 • روغن پارافین

مطمئن ترین و موثرترین راه برای حذف جرم گوش در خانه روغن پارافین است که در اکثر داروخانه ها فروخته می شود. تنها چیزی که نیاز دارید این است که چند قاشق غذاخوری روغن پارافین را روی یک شمع گرم کنید. سپس چند قطره در گوش خود بریزید و چند دقیقه دراز بکشید. سپس با آب بشویید. می توانید این کار را انجام دهید تا جرم گوش که در طی سه روز جمع شده است را از بین ببرید.

 • آب اکسیژنه

مقادیر مساوی پراکسید هیدروژن و آب را مخلوط کنید. اطمینان حاصل کنید که پراکسید هیدروژن 3 درصد استحکام دارد. چند قطره در گوش خود بریزید و سر خود را کمی تکان دهید تا وارد کانال گوش شما شود. قبل از چرخاندن سر خود چند دقیقه صبر کنید تا مایع خارج شود.

 • گلیسیرین

گلیسیرین یک محصول طبیعی است که حذف جرم گوش را آسان می کند. می توانید آن را در داروخانه ها پیدا کنید. 4 قطره برای هر دو گوش استفاده کنید و سه بار در روز برای بهترین نتیجه استفاده کنید.

 • روغن زیتون

روغن زیتون یک ماده عالی برای نرم کردن جرم گوش و کمک به حذف آن است. قبل از خواب، چند قطره روغن زیتون را در گوش آسیب دیده بریزید و سعی کنید به پهلو بخوابید. این درمان را چهار شب متوالی دنبال کنید.


سوالات متداول

قطره شستشوی گوش چیست؟

برخی از قطره های شستشوی گوش شامل موارد زیر است (بدون تجویز پزشک مصرف نکنید)

 • قطره کلرامفنیکل
 • قطره بتامتازون 
 • گلیسیرین فنیکه
 • قطره کلوتریمازول
 • لامیژکس
 • اتودالر
 • قطره گوش سیپلکس یا سیپروفلوکساسین

چه زمان شستشوی گوش را می توانید انجام دهید؟

 • درد گوش
 • خارش گوش
 • سرفه مزمن
 • از دست دادن شنوایی

شستشوی گوش در منزل توسط پزشک چگونه انجام می شود؟

شما می توانید از طریق تماس با موسسه پرستاری مهرگان نو درخواست شستشوی گوش درمنزل را داشته باشید که توسط پزشک متخصص انجام می شود.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید